žive sanje

5 neverjetnih dejstev o možganih
Možgani so zelo zapletena struktura. Vsebujejo milijarde živčnih celic, ki jih imenujemo nevroni, ki morajo komunicirati in delovati skupaj, da lahko telo normalno deluje.

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?
Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Zakaj bolj cenimo stvari, za katere se moramo potruditi?
Gotovo si že kdaj izkusil neverjeten občutek zmagoslavja, ponosa in moči, ko si dosegel zahteven cilj. Počutil si se, kot da si od sedaj najprej zmožen doseči čisto vse.

Kaj se skriva za sanjami?
Želja po razumevanju funkcije sanj se pojavlja že skozi vso zgodovino človeštva. V preteklosti so se pojavljala različne bolj ali manj verjetne teorije, ki so jih razvijali misleci, v začetku 20. stoletja pa se je pojavila nova paradigma, ki temelji na zapletenih teorijah duševnosti, zlasti nezavednega uma.

Imaš občutek, da starši preveč 'silijo' vate?
Si tudi ti želiš malo več miru in zasebnosti? Imaš občutek, da starši nenehno silijo vate z vprašanji, hkrati pa ti denimo celo prihajajo v sobo nenapovedano in niti ne potrkajo, čeprav si ravno to želiš? Nemalo najstnikov si v mladosti želi postaviti meje v odnosu s starši, pri tem pa se še odrasli ljudje sprašujejo, kje je meja.

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi
Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

Veste, kaj je somnifobija?
Takšnih in drugačnih motenj, ki so povezane s spanjem, je kar nekaj, mednje pa lahko umestimo tudi somnifobijo, pri kateri gre za tesnobo in strah ob misli na odhod v posteljo. Ta fobija je znana tudi kot hipnofobija, klinofobija, spalna tesnoba ali preprosto strah pred spanjem.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

PAROXAT IN SPANJE
Pozdravljeni!Zanima me vaše mnenje o moji tezavi, namreč jemanjo Paroxata.Zaradi hudih tezav s spanjem mi je zdravnica ze pred leti predpisala to zdravilo.Po hudih začetnih stranskih učinkih je naposl...

ANTIDEPRESIVI IN UČINKOVITOST
Pozdravljeni, gospa doktor. Imam eno vprašanje. Konstatno 24ur od jutra do večera imam v glavi tak čuden občutek, najbolje bi ga opisal kot nekakšno meglo oz. kot da bi napol sanjal, vse okrog m...

Nevejeten dosežek švedskih zdravnikov
Prejšnji mesec se je na Švedskem rodil prvi dojenček, ki je bil donošen s pomočjo presajene maternice. Gre za velik medicinski preboj, ki ga zdravniki primerjajo celo s prvo presaditvijo srca, ki je bila opravljena leta 1960. V naslednjem mesecu pa pričakujejo še dva podobna čudežna poroda.

'Za Parkinsonovo boleznijo sem zbolel pri 30 letih'
Mnogokrat zmotno mislimo, da je Parkinsonova bolezen obolenje, ki nas lahko prizadene šele v pozni starosti, a ni tako. Dokaz je Branko Šmid, ki se je s to nevrološko motnjo soočil že pri 30 letih. Takrat se mu je življenje korenito spremenilo.

Kaj povzroča vaše nočne more?
Se pogosto sredi noči zbudite iz grozljivih sanj, ki so tako žive, da ste popolnoma iz sebe? Raziskave kažejo, da kar 85 odstotkov odraslih občasno doživlja nočne more, 5 odstotkov ljudi pa kar enkrat na teden. Veste, kako spati bolje?

Ženske sanje so bolj divje kot moške
Ženske imajo več nočnih mor, njihove sanje so bolj čustvene in žive. Moški pa si svoje sanje le redko zapomnijo, ker so tako dolgočasne. Zakaj takšna razlika med moškimi in ženskimi sanjami?

Osem sanj, ki kažejo, da ste pod stresom
Zaradi vsakodnevnih obveznosti in hitrega tempa življenja se včasih niti ne zavedamo, da smo pod močnim stresom, ki lahko načenja tudi naše zdravje. Prav zato si preberite, katere najpogostejše sanje kažejo na to, da boste morali nekoliko izpreči.

Hoja v spanju smrtno nevarna!
Morilci, nasilneži, pretepači, čudaki ... Vse to so lahko mesečniki, ljudje, ki v trdnem spanju hodijo in naredijo stvari, ki jih v budnem stanju ne bi nikoli.

Nosečnice pogosteje sanjajo
Spremenjeno psihofizično in hormonsko stanje v času nosečnosti lahko vpliva tudi na burnejše doživljanje sanj.