Vizita.si

živi

Bolezni 13. 05. 2025 13.58

Preprosta vaja ploskanja, ki lahko kaže na možganski tumor

Odkrijte potencialno preprosto vajo, ki bi lahko razkrila morebitne težave z možgani. Viralni video na TikToku opozarja na hitri test s ploskanjem, ki bi lahko opozoril na možganski tumor, kot je meningiom. Čeprav test ni dokončen, je lahko znak za posvet pri zdravniku.

Srčno žilne bolezni 09. 05. 2025 12.22

Zgodnji opozorilni znaki: 7 tiho napredujočih simptomov srčnega popuščanja

Srčno popuščanje je stanje, ki običajno ne udari nenadoma. Gre za kronično napredujočo bolezen, ki se pogosto razvija tiho in postopno.

Rakave bolezni 06. 05. 2025 03.16

Kaj so možganske metastaze in kako se zdravijo?

Metastaze v možganih so resna posledica razširitve raka. Kakšni so vzroki, simptomi in različne možnosti zdravljenja?

Rakave bolezni 05. 05. 2025 03.45

Edini znak smrtonosnega možganskega tumorja, ki mu je pustil še leto dni življenja

Moški je kot edini znak smrtonosnega možganskega tumorja najprej opazil kratkotrajne izpade spomina. Diagnoza je razkrila najhujšo obliko raka na možganih, glioblastom, in mu napovedala le še leto dni življenja. Čeprav so sledili operacija in druge terapije, je prognoza še vedno zaskrbljujoča, s poudarkom na zgodnjem prepoznavanju in potencialnem boju za preživetje.

Srčno žilne bolezni 26. 04. 2025 03.51

Opozorilo strokovnjakov: Ta simptom kaže na resno srčno napako

Ebsteinova anomalija je redka srčna napaka, ki lahko povzroči srčno popuščanje. Čeprav gre za prirojeno stanje, se lahko pojavi tudi pri odraslih. Zdravljenje se razlikuje glede na posameznika, vključuje pa spremljanje, kirurške posege in zdravila.

Osebna rast 21. 04. 2025 03.38

Eksistencializem: Razumevanje svobode in odgovornosti v življenju

Eksistencializem je filozofska smer, ki poudarja posameznikovo svobodo in odgovornost za lastno življenje. Poglobite se v temeljne koncepte te filozofije, ki opredeljuje naš odnos do sveta in drugih ljudi. Raziskali bomo, kako najti smisel in kako se soočiti z eksistencialno krizo.

Bolezni 17. 04. 2025 03.00

Tej bolezni pravimo tudi 'tiha ubijalka'

Sladkor je ključni vir energije za naše telo. Ko ga vnesemo v telo, se pretvori v glukozo, ki nato potuje po krvnem obtoku in oskrbuje celice z energijo. Brez sladkorja v krvi naše telo ne bi moglo delovati, ne sme pa ga biti premalo ali preveč. Za to skrbi trebušna slinavka, ki glede na potrebe izloča hormon inzulin. Pri osebah s sladkorno boleznijo pa celice trebušne slinavke ne proizvajajo dovolj inzulina oziroma telo proizvedenega inzulina ne more učinkovito porabiti, zato pride do previsoke koncentracije glukoze v krvi. Bolezen sama po sebi ni smrtno nevarna, a vpliva na različne organe in sisteme v telesu, zato se na dolgi rok lahko razvijejo različni zapleti. Kateri so najpogostejši in kako se jim izogniti?

Življenjske zgodbe 15. 04. 2025 12.30

Živi, a telo ne sodeluje: že 6 let ne more opraviti osnovne potrebe

Kot pravi, je težko prepričala zdravnike, da so ji sploh verjeli.

Novice 03. 04. 2025 09.03

Dan Prohart o možganski kapi: Nenadoma sem se zgrudil in se nisem mogel premikati

V letošnji sezoni MasterChef Slovenija smo spoznali karizmatičnega Dana Proharta, ki nas poleg svojih kuharskih mojstrovin navdušuje tudi s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Zgodba o vztrajnosti, pogumu in premagovanju težkih izzivov, ki ga je postavila pred življenjske preizkušnje. V ekskluzivnem intervjuju za naš portal je delil svojo pot po možganski kapi ter razkril, kako se je spopadel z novimi izzivi in našel moč za nov začetek.

Simptomi in bolezni 31. 03. 2025 03.41

Če ste mlajši od 50 let in kadite, imate večje tveganje za možgansko kap

Phillip Ferdinand, raziskovalec na univerzi Keele, je za Healthline povedal, da bi nadaljnja prizadevanja javnega zdravja, namenjena preprečevanju kajenja, zlasti čezmernega kajenja, lahko pomagala zmanjšati število kapi med mladimi.

Duševno zdravje otrok 18. 03. 2025 02.57

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov

Otroci se do polnoletnosti, pogosto tudi v zgodnji odraslosti, zanašajo na starše oziroma odrasle, saj jim ti zagotavljajo varnost in zaščito. So neizpodbitno odvisni od skrbnikov, na žalost pa le-ti, če živijo v revščini, težko zagotovijo osnovne življenjske potrebščine za svoje otroke.

Bolezni 17. 03. 2025 04.33

Čimprej prepoznajte simptome, največ bolnikov diagnozo dobi pred 30. letom

Ko beseda nanese na multiplo sklerozo, si marsikdo predstavlja osebo na invalidskem vozičku, ki je v veliki meri odvisna od pomoči drugih in zato ni zmožna za delo. A gre za povsem izkrivljeno predstavo. Res je, da gre za neozdravljivo bolezen, toda v zgodnjih fazah so simptomi zelo blagi, zato ni razloga, da bolniki ne bi bili vključeni v delovno okolje. Pomembno pa je, da imajo po pridobljeni diagnozi na voljo čim več informacij in priporočil za lažje vračanje oziroma vključevanje na trg dela.

Droge & alkohol 14. 03. 2025 04.05

Znaki, da je droga v tvojem življenju postala velika težava

Morda zagovarjaš rek 'samo enkrat se živi' ali pa droge ne vidiš kot resen problem, a dejstvo je – in tega bi se resnično moral zavedati – da ti droga lahko popolnoma uniči življenje. Pri tvojem odraščanju imajo seveda ključno vlogo tvoji starši, a zaustaviti se moraš znati tudi sam. V nadaljevanju ti predstavljamo pet znakov, da je droga v tvojem življenju postala velika težava. Če se poistovetiš z zapisanim, ne odlašaj in brez zadržka in predsodkov poišči pomoč!

Bolezni 09. 03. 2025 04.14

Bi prepoznali enega najbolj smrtonosnih rakov?

Rak trebušne slinavke še vedno velja za enega najbolj smrtonosnih rakov, saj samo 20 odstotkov ljudi, ki zboli za tem rakom, preživi leto dni po diagnozi. Samo 7 odstotkov pa jih preživi pet let po diagnozi. Vzrok za to je predvsem v tem, da ga je težko odkriti in ga danes odkrivamo pozno, ko je že metastaziral.

TOK 06. 03. 2025 04.37

Tvoji možgani so zviti – kako jih prelisičiti?

Tvoji možgani niso zares na tvoji strani. Ustvarjeni so bili za svet, ki je popolnoma drugačen od današnjega. V prejšnjem prispevku smo poskusili ustvariti sistem, ki ti pomaga, da ohraniš minimalne standarde kvalitetnega življenja, ki ga dejansko želiš. Da pa bi bolje razumeli, zakaj je nujno, da tak sistem uvedeš, je dobro razumeti, kako tvoja glava deluje in zakaj jo je tako težko spraviti v pogon.

Novice 04. 03. 2025 04.44

Tako zelo so stenice škodljive za naše zdravje

Stenice so neprijetna in lahko celo velika težava - tudi in predvsem za naše zdravje.

Duševno zdravje otrok 03. 03. 2025 04.09

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?

Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Bolezni 23. 02. 2025 04.02

5 simptomov trebušne gripe

Trebušna gripa, virusni gastroenteritis, je virusna okužba v vašem prebavnem sistemu. Povzroča gastrointestinalne simptome, kot sta bruhanje in driska. Običajno je kratkotrajna, vendar je lahko zelo nalezljhttps://start.24ur.com/sites/10010/articlesiva.

Vitamini in minerali 12. 02. 2025 04.35

5 simptomov pomanjkanja vitamina D

Vitamin D je eden od ključnih vitaminov, ki skrbijo za optimalno delovanje našega telesa. Kako prepoznati simptome pomanjkanja in zakaj je vitamin D tako pomemben?

Rakave bolezni 04. 02. 2025 09.59

Svetovni dan boja proti raku 2025 pod geslom 'združeni v edinstvenosti'

Po podatkih registra raka, ki deluje na onkološkem inštitutu, v Sloveniji vsako leto za rakom v povprečju zboli več kot 17.000 ljudi, so pred torkovim svetovnim dnem boja proti raku sporočili z inštituta in Državnega programa obvladovanja raka. V Sloveniji živi že več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak. V Sloveniji za rakom vsako leto v povprečju zboli več kot 17.000 oseb.

Simptomi in bolezni 03. 02. 2025 04.12

Vse, kar morate vedeti o astmi

Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Novice 29. 01. 2025 05.00

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu

Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

Zlata leta 28. 01. 2025 04.10

Skrivnost dolgega življenja se skriva v tej presenetljivi in preprosti komponenti

Zdravnica je razkrila nenavadno 'skrivnost', za katero meni, da bi nam lahko pomagala živeti dlje in bolje. In vsekakor je nekoliko presenetljiva.

Aktivno življenje 25. 01. 2025 04.11

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike

Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

Zdravje 25. 01. 2025 04.06

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju

Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

Zdravje 21. 01. 2025 04.49

8 najnevarnejših virusnih bolezni

Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Bolezni 30. 12. 2024 04.24

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih

Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

Bolezni 13. 12. 2024 04.16

Ste že slišali za nevidne bolezni?

Tako imenovane nevidne bolezni vključujejo denimo bolezni, kot so fibromialgija, lupus in nekatere druge. Zakaj jim pravimo nevidne bolezni in kaj točno so?

Zlata leta 09. 12. 2024 04.26

Vam grozi demenca?

Znanstveniki so razkrili 11 dejavnikov tveganja, ki naj bi povečala naše tveganje za demenco. Med največjimi dejavniki tveganja so sladkorna bolezen, visok krvni tlak in ... samo življenje.

Moško zdravje 04. 12. 2024 04.50

Kaj morate vedeti o biopsiji prostate?

Prostata je nujna za razmnoževanje (plodnost), vseeno pa moški lahko povsem normalno živi brez te žleze in nima nobene zveze s spolno močjo moškega. Kako izgleda priprava in postopek biopsije prostate? Navsezadnje, kdaj se odločijo za ta poseg?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 944