žlez

Ta navada še poslabša potenje
Dermatologinja je opozorila na napako, ki jo delamo vsak dan in naj bi samo še poslabšala naše (prekomerno) potenje.

Kaj se zgodi, ko je raven kalcija v krvi prenizka?
Hipokalciemija je stanje, ko je raven kalcija v krvi (v krvi, ne kosteh!) prenizka. Stanje je ozdravljivo.

Zakaj in kdaj pride do bolečin v pazduhi?
Za bolečino pod pazduho se skrivajo različni razlogi. Pogosto je lahko znak preobremenjenosti mišice, predmenstrualnega sindroma, lahko pa je tudi pokazatelj resnejše bolezni. Poglejmo si najpogostejše razloge.

Otečene roke, noge ali obraz? Morda imate to bolezen
Telo nas pogosto z nelagodjem, bolečino in simptomi skuša opozarjati, da je nekaj narobe oz. da se nekaj dogaja. Občasno otekanje različnih delov telesa se lahko pojavi zaradi številnih velikokrat neškodljivih razlogov, občasno so razlogi lahko v zastajanju vode ali manjših poškodbah. Vsekakor pa otekanje lahko nakazuje tudi na resnejše težave, ki zahtevajo pozornost.

9 stvari, ki se zgodijo vašemu telesu, ko se sprostite
Kaj bi se zgodilo, če bi si dovolili umiriti? Kaj točno pa se zgodi našemu telesu, ko se umirimo in sprostimo?

Kaj je Bartolinijeva cista?
Do Bartolinijeve ciste pride, ko se razvije blokada v Bartolinijevi žlezi v nožnici. Ta blokada povzroči zatrdlino, ki lahko povzroči draženje in bolečino med hojo, sedenjem in spolnim odnosom. Bartolinijeve ciste se lahko sčasoma razrešijo same. Če pride do okužbe, bo stanje morda moral zdraviti zdravstveni delavec.

Hrana, ki vam lahko pomaga, da boste imeli več energije
Pomanjkanje energije je ena najpogostejših težav, s katerimi se soočamo v vsakdanjem življenju. Hitri življenjski slog, stres, pomanjkanje spanja, slaba prehrana in preveč obveznosti lahko povzročijo utrujenost, slabšo koncentracijo in splošno izčrpanost. Toda dobra novica je, da lahko z izbiro pravih živil in nekaj preprostimi spremembami v prehrani znova pridobimo energijo, ki jo potrebujemo za vsakodnevne naloge.

Znaki, da je s hormoni nekaj narobe
V našem telesu hormoni igrajo pomembno vlogo. Lahko se zgodi, da pride do neravnovesja, ko je enega preveč ali premalo, vsekakor pa je dejstvo, da pomembno vplivajo na naše zdravje. Poglejmo si, kako.

Zakaj pride do laktozne intolerance?
S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka
Prisrčna zgodba o človečnosti se je odvijala v sosednji Italiji, kjer se je za posvojitev deklice z Downovim sindromom kljub temu ali predvsem zato, ker se je kar dvajset družin odpovedalo temu privilegiju, odločil moški, ki je zanjo izvedel med opravljanjem prostovoljnega dela. Srčne deklice nihče ni želel sprejeti v družino, dokler se ni pojavil Luca Trapanese, samski Italijan z velikim srcem.

Zato vas imajo 'komarji' raje kot druge
Imate občutek, da vas komarji pikajo bolj kot druge ljudi? Za tem morda dejansko stoji znanstveni razlog.

Kako se tvoje telo spreminja med puberteto?
Puberteta je čas, ko se začneš razvijati iz otroka v mlado odraslo osebo. Seveda si pri tem zmeden, nekoliko jezen, velikokrat si silno močno želiš odrasti, a hkrati ne veš, kaj se dogaja s tabo, kajne? Poglejmo si, kako se tvoje telo spreminja med puberteto in zakaj tvoja občutja niso nič neobičajnega.

5 razlogov za hudo žejo
Žeja je način, kako vam vaše telo sporoči, da mu primanjkuje vode, ki jo potrebuje za normalno in dobro delovanje. Običajno je, da ste žejni, ko je vroče ali po intenzivni vadbi. Kaj pa, ko in če se žeja pojavi nenadno, brez očitnega razloga? Poglejmo si, zakaj in kdaj lahko pride do tega.

Povezava prebave in našega duševnega zdravja
News medical poroča, da imajo bolniki z boleznimi prebavil tudi visoko psihiatrično komorbidnost. To je zato, ker so gastrointestinalni trakt in možgani tesno povezani prek dvosmernih živčnih, endokrinih in imunskih poti.

Zakaj se pojavijo ciste?
Cista je majhen 'žepek' tkiva, ki je lahko napolnjen z zrakom, tekočino, krvjo ali z drugo snovjo. Ciste so lahko posledica genetike, vnetja, okužbe ali drugih (bolezenskih) stanj. Običajno so ciste benigne, vendar včasih potrebujejo tudi zdravljenje, še posebej, če se pojavijo zapleti. Poglejmo vse, kar morate vedeti o cistah.

Potenje je lahko znak Freyevega sindroma
Freyev sindrom je redka motnja, ki se najpogosteje pojavi kot posledica operacije v predelu ob obušesnih žlezah. Parotidne žleze so največje žleze slinavke v telesu, ki se nahajajo tik pod ušesi na obeh straneh obraza.

Vnetje želodčne sluznice, ki je povezano z bakterijo H. pylori
Okoljski metaplastični atrofični gastritis je vnetje želodčne sluznice, ki ga običajno povzroči bakterija H. pylori. Avtoimunski atrofični gastritis je posledica protiteles, ki napadajo želodčne celice. Ljudje s temi stanji morda nimajo simptomov. Ker lahko oba stanja povzročita raka, potrebujete redno spremljanje.

Kdaj je bolečina v čeljusti znak srčnega infarkta?
Bolečina v čeljusti ima lahko številne razloge. Med najpogostejšimi so težave z zobmi, bolezen dlesni, zobni absces ali celo srčni napad.

Kakšna bi morala biti nega mastne kože?
Mastna koža je ena najpogostejših težav s kožo. Predstavlja kar nekaj izzivov, kot sta sijoča polt, izbruh aken in mozoljev, dodaten izziv pa predstavlja nega takšne kože. Kakšna bi torej morala biti slednja?

Katere avtoimunske bolezni poznamo?
Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Razlogi, zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk, so različni
Kdaj in zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk?

Tako boste enostavno zaustavili krvavitev
Kako (hitro) zaustaviti krvavitev? Različne poškodbe, ki povzročijo krvavitev, so zelo pogoste, vendar je treba ustaviti tudi manjše krvavitve, ki jih povzročijo ureznine in odrgnine.

Katera hrana ščiti naše možgane?
Verjetno ste že slišali, kako pomembna je zdrava prehrana tudi za delovanje naših možganov. Slednji nadzorujejo naše telo, misli in občutke, odgovorni pa so za številne procese, ki nam zagotavljajo življenje. Zato si poglejmo, katera, bolje rečeno, kakšna prehrana je najboljša za njihovo delovanje.

Koprivin čaj je obogaten z železom in lahko znižuje krvni sladkor
Kopriva ali botanično urtica dioica je ena najbolj zdravilnih rastlin, kar jih poznamo. O njenem vplivu je pisal že grški modrec Fanias. Stari grški zdravnik Dioskurid pa ji je pripisoval zdravilni učinek pri splošni slabosti, izločanju seča, slabi prebavi, kašlju, ranah, čirih, krvavitvah in čiščenju krvi.

Vsak drugi Slovenec bi lahko imel suhe oči
Če ste se že zjutraj zbudili z občutkom peska v očeh, ste po veliki verjetnosti pomislili, da se bo ta neprijetnost čez dan izzvenela. Žal se dostikrat izkaže, da temu ni tako. Tekom dneva se stanje namreč kaj hitro lahko poslabša in pride do pekočega občutka in zbadanja, v očeh vas srbi in občutek imate, da so utrujene.

Neprijetni simptomi, s katerimi se soočajo predvsem ženske
Če vam pogosto niha razpoloženje, pridobivate na teži, se prekomerno potite ali ste nenehno utrujeni, je to lahko znak porušenega hormonskega ravnovesja. Slednje je še posebej izrazito v puberteti ter pri ženskah v perimenopavzi ter v menopavzi. Ste vedeli, da vam hormone lahko pomaga vrniti v harmonijo tudi matični mleček, ki učinkovito lajša jakost kar 11 simptomov, ki spremljajo menopavzo?

Zakaj se potimo?
Potenje je naraven proces, ki pomaga uravnavati telesno temperaturo, vendar pa je prekomerno potenje lahko neprijetna nadloga.

Tega nikar ne delajte
Kljub temu, da veliko pozornosti namenimo skrbi za svoje lase, da bi bili ti čim lepši, zdravi in sijoči, se več kot polovica odraslih sooča z izjemno neprijetno nadlogo – s prhljajem. Ta se sicer največkrat pojavi v blažji obliki, a se ga vendarle številni sramujejo, celo tako zelo, da omejujejo svoje družabno življenje. Ni treba, da je temu tako, saj s pravilnim pristopom lahko uspešno kljubujete nadležnim belim luskam.

Ste vedeli, da obstaja več vrst kožnega raka?
Ko je govora o kožnem raku, večina ljudi pomisli na melanom. A poznamo kar tri glavne vrste kožnega raka – bazalnocelični karcinom, ploščatocelični karcinom in melanom.

Kako lahko podpremo naš največji organ telesa?
Ko pomislimo na organe, nam najhitreje pridejo na misel srce, pljuča, ledvice, jetra in podobno. Premalokrat pa pomislimo na naš največji in najbolj viden organ telesa – našo kožo.