žleza z notranjim izločanjem

11 znakov, da ščitnica deluje prekomerno
Prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem) ravno nasprotno od premalo delujoče ščitnice pospeši delovanje številnih celic in tkiv v telesu. Gre za eno od pogostih motenj hormonskega sistema, ki se največkrat pojavlja pri ženskah, starih od 20 do 50 let. Preverite, kako ga prepoznati.

Kaj nam sporočajo oči?
Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

Najpogostejša vzroka za povišan prolaktin v telesu sta tumor hipofize in hipotiroza
Prolaktin je hormon, ki ga izloča hipofiza in ki ima pomembno vlogo pri spolni ter reproduktivni funkciji ženske in moškega. Hipofiza ali možganski privesek je majhna žleza z notranjim izločanjem. Povišana vrednost prolaktina (hiperprolaktinemija) povzroča motnje v menstrualnem ciklusu in odsotnost ovulacij, saj negativno vpliva na izločanje GnRH, FSH in LH.

4 avtoimunske bolezni, ki jih mora poznati vsaka ženska
Za avtoimunskimi boleznimi trpi od 3 do 5 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar 75 odstotkov teh so ženske. Avtoimunska bolezen pomeni, da naš imunski sistem prične proizvajati protitelesa, ki začnejo napadati naše lastno tkivo. Vsaka avtoimunska bolezen ima svoje značilne simptome, tu pa je nekaj najpogostejših, ki jih ženske moramo poznati.

10 stanj, ki lahko povzročijo težave z menstruacijo
Normalni menstrualni cikel je na okoli 28 dni in krvavitev običajno traja do 7 dni. A kaj, če menstruacija izostane ali pa je cikel veliko krajši kot nekoč ali pa je menstruacija močnejša? Tu je nekaj možnih razlogov za te težave.

Adenom hipofizer
OPRAVIL SEM MAGNETNO RESOMANCO GLAVE PO DALJŠI VRTOGLAVICI (7 DNI) V JANUARJU 2011, KI SE MI JE PONOVILA. PRVIČ SEM DOBIL VRTOGLAVICO V AVGUSTU 2010. UGOTOVI SE: V PONTOCEREBELARNIH KOTIH STA NORMALNA...

Dvajsetletnica in pregled na endokrinološkem oddelku zaradi prevelike teže
Pozdravljeni! Sem dvajsetletnica in sem se odločila za pregled na Endokrinološkem oddelku KC v Ljubljani. Sem močnejše postave in zato sem se tudi odlčila za ta preglet, da vidim, če je z mojimi žleza...

Bartholinijeva žleza
V roku enega leta sem imela težave z Bartholinijevo žlezo kar 4X. Prvič je šlo za absces, naredili so marsupializacijo. Drugič se je sama umirila, tretjič je bila le cista in so ponovili marsupializac...

Bartholinijeva žleza
Lepo pozdravljeni, prosila bi Vas, če bi mi lahko kaj več napisali o Bartholinijevi žlezi (zakaj pride do njenega vnetja, kakšne naloge opravlja žleza, ali lahko za seboj pušča nezaželene posledice)....

Hipertiroza
Spoštovani!Stara sem 17 let in pred pol leta in pol so mi na sistematskem pregledu ugotovili povečano delovanje ščitnice. Takoj sem dobila tablete (Vobenol), sama pa sem kot dodatek k hrani dodajala r...

Izločanje mleka iz dojke
Pozdravljeni! Moje stanje je že stara zadeva, pa me vseeno zanima še vaše mnenje. Stara sem 22 let. Pred petimi leti, torej pri 18-ih sem opazila, da imam na desni dojki nabreklo žilo, iz katere je na...

Prava Trnuljčica: Spi 19 ur na dan, da se spočije
27-letna Kristen Devanna iz New Yorka se spopada z avtoimunsko boleznijo ščitnice, imenovano Hashimotov tiroiditis, zaradi katere je nekoč potrebovala tudi 19 ur spanja na dan, da se je vsaj nekoliko spočila. Prav zato ji številni rečejo kar prava Trnuljčica. S hudimi simptomi bolezni se je spopadala šest let, nato pa le našla rešitev. Danes ima več energije kot kdajkoli prej.

Igralka pokazala fotografijo, na kateri je bilo že jasno videti
26-letna britanska igralka Lorna Nickson Brown ni bila pozorna na bulico, ki jo je imela na vratu. Šele ko jo je njena mati opozorila nanjo, se je le odločila, da gre na pregled. Izkazalo se je, da gre za raka na ščitnici.

Sprememba na koži, ki lahko kaže na bolezen ščitnice
V Sloveniji se z boleznijo ščitnice spopada od 200 do 300 tisoč ljudi. Najpogostejše obolenje je avtoimunsko obolenje ščitnice Hashimotov tiroiditis, ki se navadno pojavi pri ženskah okrog 50 do 60. leta, lahko tudi prej. Ker imajo bolezni ščitnice najrazličnejše simptome, je nanje pravzaprav treba pomisliti in se testirati. Eden od simptomov je tudi sprememba na koži.

Simptomi, ki kažejo na bolezen ščitnice
V Sloveniji se z boleznijo ščitnice spopada od 200 do 300 tisoč ljudi. Najpogostejše obolenje je avtoimunsko obolenje ščitnice Hashimotov tiroiditis, ki se navadno pojavi pri ženskah okrog 50 do 60. leta starosti, lahko tudi prej. Ker imajo bolezni ščitnice najrazličnejše simptome, je nanje pravzaprav treba pomisliti in se testirati.

To so znaki, ki kažejo na težave s ščitnico
Ščitnica je majhna žleza v obliki metulja na vratu in je odgovorna za izločanje hormonov, ki vplivajo na številne telesne funkcije: od apetita do telesne temperature. S tem si nam ni treba beliti glave, ko deluje dobro, a ko se pojavijo težave, lahko nepravilno delujoča ščitnica močno vpliva na življenje bolnika.

Jedla je vse manj, a pridobila 45 kilogramov! To je razlog ...
20-letna študentka Lizzie Denison-Ward je v samo dveh letih povsem nepojasnjeno pridobila 45 kilogramov. Jedla je vse manj, a kilogrami so se kar nabirali in nabirali. Iz 57 kilogramov je nenadno prišla na 102 kilograma telesne teže. Rekli so ji, da se ji je le upočasnila presnova, a kmalu se je pokazal pravi vzrok. Možganski tumor.

Kako veste, da je za odvečne kilograme kriva ščitnica?
Ko kar naenkrat pridobimo 5 kilogramov, je najlažje kriviti premalo delujočo ščitnico, ki lahko v resnici vodi do nepojasnjenega pridobivanja telesne teže. A kako vemo, da gre za težave s ščitnico in ne le preprosto za dejstvo, da smo posegali po preveč kalorični hrani.

Bi prepoznali težave s ščitnico?
Ste kar naenkrat pridobili odvečne kilograme, ste čez dan hitro utrujeni, se vam megli, vas daje mrzlica in izguba las? Ali pa ravno nasprotno: hujšate, se prekomerno potite in imate občutke tesnobe? Za vaše težave so morda krive motnje ščitnice.

14 stvari, ki jih oči povedo o vašem zdravju
Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

Devet vzrokov za izpadanje las
Izpadanje las je nekaj popolnoma običajnega, kajti prav vsak las na naši glavi gre skozi tri faze rasti in v zadnji telogeni fazi preprosto odmre in odpade. Včasih je za izpadanje vendarle krivo kaj drugega – tudi nekatera bolezenska stanja. Tukaj je devet mogočih vzrokov za nenadno izpadanje las.

Pospešite metabolizem in shujšajte!
Ključ do vitkosti žal ni le v zdravi in pravilni prehrani ter redni telesni aktivnosti, temveč je to, ali vam bo uspelo izgubiti odvečne kilograme, odvisno tudi od hitrosti vašega metabolizma. Poglejte, kaj vse vpliva nanj in kako ga lahko sami nekoliko pospešite.

VIDEO: Se redite? Morda je kriva ščitnica!
Moteno delovanje ščitnice je zelo pogost pojav – vsaka peta oziroma šesta ženska trpi za avtoimunskim obolenjem ščitnice. Če se motnje pravočasno opazijo in zdravijo, pacienti živijo povsem normalno. V nasprotnem primeru pa lahko imajo hude težave.

Zakaj nam spomladi 'podivjajo' hormoni?
Pomlad je tu in z njo tudi »podivjani hormoni«. Med predavanji in v službi pogledujemo skozi okno in si želimo, da bi bili kje zunaj na soncu s prijatelji, kar na enkrat smo spet polni energije.

Koristni nasveti za zdravo srce
28. september je svetovni dan srca. Marsikdo se premalo zaveda, kako pomembno funkcijo igra in kako pomembno je, da ga ohranjamo zdravega.