Anja Kovačič

Zakaj vam knjige za 'samopomoč' ne pomagajo?
"Teoretično vem čisto vse, prebral sem premnogo knjig, ki opisujejo moje stanje in naštevajo predloge, kako se izkopati iz brezna občutij, a se v mojem življenju še vedno nič ne spremeni," so besede številnih posameznikov, ki se odločijo težave reševati s pomočjo knjig za osebnostno rast in samozdravljenje. Kje torej nastane vrzel med tem, da smo pravzaprav specialisti v zavedanju svojih težav, nikakor pa ne moremo storiti koraka naprej in se osvoboditi tistega, kar nas zadržuje na mestu?

Ko življenje prelagamo na jutri, čas zbeži mimo nas
Ko bom dobila partnerja, bom končno srečna. Ko bom dosegla naziv, bo moje življenje popolno. Ko bom shujšala, bom zadovoljna s seboj. Ko bom ustvarila družino, bom imela vse. Ste tudi sami med tistimi, ki svoje življenje nenehno prelagajo na jutri? Resnica je, da je življenje kratko, vsako prelaganje dokončne sreče in izpolnitve na določen cilj, pa pomeni to, v danem trenutku ne znamo in ne zmoremo v polnosti živeti. Kaj pa če jutri nikoli ne pride?

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače
Žalovanje je nekaj univerzalnega. Na določeni točki življenja se vsak sreča z žalostjo, bodisi je ta povezana z izgubo ljubljene osebe, ljubljenčka, s koncem partnerskega razmerja, izgubo službe, sprejemanjem diagnoze ali katerokoli drugo spremembo, ki poseže v nas in nam spremeni življenje.

So novoletne zaobljube sploh smiselne?
"Ne spreminjajte se zaradi novega leta, spreminjajte se za svojo osebno rast. Ne glede na to, kakšne so vaše zaobljube, vse se začne v vas samih," pravi misel neznanega avtorja.

Kako preboleti boleč partnerski razhod?
Verjetno ni osebe, ki ne bi imela za seboj razhoda s partnerjem. Zaključek nekega poglavja v življenju ni nikoli enostaven, saj je vedno povezan tudi s težjimi čutenji. Žalost, strah, jeza, negotovost – pojavi se vrtiljak čustev, ki spodnese tla pod nogami, v srcu pa zaneti dvom, ali smo sposobni preboleti in biti še kdaj srečni.

7 življenjskih resnic, ki so ključ do notranjega miru
V življenju se vse prevečkrat obremenjujemo z drugimi in premalo osredotočamo nase ... Na svoje potrebe, želje, hrepenenja, cilje. Tisto, kar zares šteje, podrejamo manj pomembnim stvarem, obenem pa nas je strah izražati to, kar zares čutimo. Pri dolgoletnem delu z ljudmi sem prišla do številnih spoznanj, zato sem izbrala nekaj ključnih življenjskih dejstev, ki so ključ do zadovoljnega življenja in notranjega miru. Življenje je lahko lepo, če ga le znamo videti s prave perspektive in iz njega izvleči najboljše.

Tesnoba in fobije zaradi videokonferenc in spletnih druženj
V letošnjem letu se je zaradi pandemije pojavil razmah videokonferenc in spletnih druženj, skupaj z njimi pa so pri nekaterih vzniknile tudi socialna anksioznost in celo fobije različnih razsežnosti. Socialna anksioznost je lahko blaga in se jo da dokaj učinkovito obvladovati s preprostimi tehnikami, v nekaterih primerih pa lahko simptomi postanejo tako močni, da se posameznik začne spletni izpostavljenosti izogibati.

5 obdobij v partnerskem odnosu
Čeprav je vsak partnerski odnos unikaten, vedno obsega 5 ključnih obdobij oz. stopenj. Spajanje, dvom in zanikanje, razočaranje, odločitev in iskrena ljubezen so stopnje, ki se odvijajo ciklično in ne linearno. Velikokrat zmotno mislimo, da vsi romantični odnosi napredujejo od uvodnega spoznavanja, do vrtoglave zaljubljenosti, majhnih in večjih preizkušenj ter na koncu do blaženega stanja, ki obljublja večno srečo in ljubezen. A gre za utopično predstavo, ki nima veliko povezave z resničnim življenjem.

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami
Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Ste 'večna žrtev'? Kako lahko temu uidete?
Nekatere posameznike vse življenje spremljajo naučeni negativni vzorci razmišljanja, ki ne dovolijo, da bi zares živeli. Gre ponotranjeno vlogo ’večne žrtve’, ki nenehno zbuja dvome in negira vse to, kar si posameznik v resnici želi in zmore.

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'
Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.

Znaki, da partnerski odnos umira
Partnerski odnos je nekaj fluidnega. So trenutki, ko se cedita med in mleko in je vse ena sama harmonija čutenj. So pa tudi obdobja neizmernih razočaranj, težjih konfliktov in brezupnih misli: ’Ali je to res to, kar si zaslužim?’ Vzponi in padci, zatišja in strasti – vsak odnos je izziv in v vsakega moramo dati celega sebe, če si želimo, da ta tudi uspe.

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino
Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen
Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Kdaj je (navidezna) pozitivnost toksična?
Verjetno vsi poznamo tiste znane stavke in afirmacije: bodi pozitivno naravnan, ohrani nasmeh na obrazu, razmišljaj le o pozitivnem izidu, dovoljene so samo pozitivne vibracije, tu ni prostora za negativnost … Vse lepo in prav, a ne vedno in za vsako ceno. Konstruktivno je, da smo v življenju pozitivno usmerjeni in se trudimo to tudi ohranjati, a pri tem ne smemo zanikati vseh ostalih čustev, ki jih doživljamo. Včasih nekateri posamezniki v veliki želji živeti pozitivno potlačijo vse tisto, kar se jim zdi, da v tak način razmišljanja ne sodi. V tem primeru lahko govorimo o zlagani pozitivnosti, ki v odnosu do sebe in drugih naredi več škode kot koristi.

Kako ostati pozitiven v obdobju koronavirusa?
Znašli smo se v času, ki spominja na katerega od apokaliptičnih filmov. Svet je utihnil. Situacija, v kateri smo se znašli, nas je pošteno prizemljila, vrgla iz vsakdanjega ritma in nas soočila s seboj. Prej samoumevne stvari to nenadoma niso več. Brez vsakega dvoma so pred nami številni izzivi, pa tudi nove priložnosti, ki jih lahko z veliko mero optimizma in osredotočenosti preživimo brez prevelikih čustvenih naporov.

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko
Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Novi začetki: svež veter, nove priložnosti in napredek
Začetki. Skozi celo življenje se spogledujemo z njimi. Včasih nas presenetijo takrat, ko jih najmanj pričakujemo, spet drugič so skrbno načrtovani. A vedno z njimi pride tudi svež veter, nove priložnosti in napredek. Včasih se jih bojimo, saj moramo iz rok spustiti vse, kar je predvidljivega in znanega - vse, kar nam predstavlja utečeno rutino in varnost. A novih spoznanj in rasti v življenju ne moremo dosegati brez kančka tveganja. Včasih se je enostavno treba prepustiti, zaupati in se ozreti proti novim obzorjem. Le na ta način lahko premagujemo svoje upe in posegamo po sanjah.

So vas bivše zveze zagrenile ali osvobodile?
V življenju nam vedno pridejo na pot ljudje, ki jih v tistem trenutku najbolj potrebujemo – za svojo rast, razvoj, življenjske uvide in lekcije. In nič drugače ni v partnerskem odnosu, naj bo še tako boleč. Vsi nekdanji partnerji nam podarijo košček spoznanja o sebi in tem, česa si v življenju ne želimo več.

’Če smo prazni in izčrpani, to čutijo vsi okoli nas’
Živimo v času, ki od nas zahteva veliko. Na eni strani vsakodnevni izzivi, izobraževanja, službene obveznosti in na drugi to, kar zares šteje – pristni stik z družino, čas za prijatelje in zase. Stalna dosegljivost tukaj in zdaj je postala nekaj običajnega, postavljanje meja in strukturiranje prostega časa pa nekaj nujnega. Se spomnite, kdaj ste bili nazadnje sami s seboj?

Kako preseči strah pred telefonskimi pogovori?
Strah pred telefonskimi pogovori se morda sliši čudno, a še kako obstaja. Ker se komunikacija v današnjem času v večini odvija na spletu in postaja neosebna, vedno bolj izgubljamo suverenost pri telefonskih klicih. Pri tem velja pravilo, da manj kot telefonske pogovore prakticiramo, bolj strašni ti postajajo. V nekaterih primerih pa ima prste vmes tudi slaba izkušnja, ki ob vsaki uporabi telefona prikliče težke telesne senzacije.

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov
Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

Ko je vsak nov partner takšen kot vsi nekdanji
»Zdaj si pa res zaslužim osrečujočo partnersko zvezo. Prebrala sem toliko knjig o odnosih, da vem, kjer sem delala napake. Naučila sem se spoštovati …« Poznate vse te opogumljajoče stavke, ki obljubljajo lepši jutri? Iskanje sreče v partnerstvu je novodobni trend, ki pa nas velikokrat povsem oddalji od nas samih.

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?
Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

Ko poletje prebudi najtežja čustva
Poletni meseci niso vedno povezani z nestrpnim pričakovanjem prostih dni, potepanjem po drugih deželah in počitkom. Včasih že prvi brezskrbni dnevi, poletni utrip in občutno več prostega časa prebudijo težja čutenja. Razlogov je več, pomembno pa je, da se jim znamo upreti in poskrbeti za kakovostno preživet čas – sami ali v družbi najbližjih.

Povišana sedimentacija
SpoštovaniS Moja mama ima že 1 mesec in pol indicirano povišano sedimentacijo K-SR in sicer kar 100+. Najvišjo kar 114. Od vseh preiskav je v tem času nabrala en fascikelj izvidov vse od glave do pete so jo pregledali. Vsak teden je bila na krvnih preiskavah. SSsedimentacijo se ni nič spremenilo. Tega povišanja verjetno sploh ne bi odkrili, če ne bi šla na laboratorijsko preiskavo krvi pred napovedano operacijo miniskusa na kolenu. Bila je že na infekcijski kliniki v LJ. Še vedno nihče nič ne ve. Kaj lahko sploh še naredimo?

Kdo bo poskrbel za nas, če ne bomo sami?
Mahatma Gandhi pravi, da je največja izguba, izguba samospoštovanja. To, kako se vidite in doživljate sami, igra veliko vlogo pri tem, kako vas dojemajo drugi in kako se predstavljate svetu. Če imate težave s samospoštovanjem v življenje kar kličete dogodke in ljudi, ki z vami ne bodo ravnali tako, kot si zaslužite. A kako to preseči? Ker je to neskončna vijačnica, je seveda potrebno začeti pri sebi. Saj veste kako previjo – če sami ne boste poskrbeli zase, kdo potem bo?

Nasilje nad moškimi je po krivici prezrto
Medtem ko se o nasilju nad ženskami veliko govori in se ustanavljajo številna gibanja, pa na drugi strani nasilje nad moškimi ostaja povsem prezrto. Na prvi pogled se zdi, kot da ta problematika ne obstaja, a je za domačimi vrati še kako prisotna. Kaj je razlog, da ta tema še vedno nosi predznak tabuja?

Začnite leto s hvaležnostjo
Že od nekdaj so nas privlačili pomembni mejniki in prehodi, ki so naznanjali začetek nečesa novega. Priložnosti, sveži začetki, nova upanja. V današnjem času smo v veliki meri usmerjeni k novim ciljem in zahtevam do sebe, premalo pa poudarjamo pomen hvaležnosti. Prav z njeno pomočjo namreč lahko spremenimo pogled na življenje, kar bolj kot seznam novih zaobljub obljublja osrečujoče in navdihujoče življenje.

To je idealen čas za nove partnerske zaobljube
Mnogi si v tem obdobju leta obljubljate, da boste novo leto začeli drugače. Postavite si novoletne sklepe, ki so največkrat povezani z bolj zdravim življenjem, poklicnimi dosežki ali osebnostno rastjo. Malo pa je takšnih, ki novoletne cilje postavijo skupaj s partnerjem. Gre za zakonske oziroma partnerske odločitve, ki jih kreirajo tisti pari, ki si želijo predvsem kakovostnega in izpolnjujočega odnosa.