Bojan Vrtovec

Edina bolezen srca in ožilja, katere pogostost v zadnjem času narašča
Srčno popuščanje ni ozdravljivo, vendar lahko napredovanje bolezni upočasnimo z zgodnjo diagnozo, uvedbo kar najboljše terapije in spremembo načina življenja ter tako še naprej počnemo stvari, ki so nam pri srcu.

To se pri pitju alkohola dogaja v srcu
Zdravniki v avstralski bolnišnici so še enkrat ugotovili, kakšno škodo povzroča našemu srcu alkohol. Udeležence svoje študije so glede na to, koliko ga običajno spijejo, razdelili v tri skupine. Posnetki so nato pokazali, da imajo tisti, ki ne uživajo alkohola, čisto drugačno srce kot celo tisti, ki alkohol uživajo zmerno.

Zelo huda bolezen, ki jo dobi kar vsak tretji
"Kar eden od treh se bo po 55. letu spopadel s srčnim popuščanjem. Gre torej za bolezen, ki je izredno pogosta pa tudi izredno obremenjujoča," pove prim. Matija Cevc, dr. med. Ta precej huda bolezen se lahko pojavi tudi prej, po 40. letu. Najpogostejši znaki so otečene noge, občutek težke sape ponoči in utrujenost. Kot je povedal prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med., pa je izredno pomembno, da se odkrije in začne čim prej zdraviti.

Slovenija se po presajenih srcih uvršča v svetovni vrh
Slovenija je sodeč po podatkih mednarodnega registra o presaditvah organov na prvem mestu po številu presajenih src na milijon prebivalcev. Petletno preživetje bolnikov s presajenim srcem je 80 odstotno, to je primerljivo s svetom, so povedali na novinarski konferenci UKC Ljubljana.

Novo upanje za srčne bolnike
V UKC Ljubljana so prvič pri nas kardiološkemu bolniku uspešno vstavili dolgotrajni znotrajtelesni podporni sistem srca.