Europa Donna

Rak materničnega vratu je preprečljiv, a žal še vedno prisoten
Danes je ob zaključku januarja, meseca ozaveščanja o raku materničnega vratu, potekala okrogla miza. Na okrogli mizi, poroča Onkološki inštitut Slovenije, so strokovnjaki osvetlili ključne izzive pri preprečevanju raka materničnega vratu, pomen cepljenja in presejalnih programov ter predstavili osebno zgodbo, ki kaže, kako pomembna je preventiva in pravočasno ukrepanje.

''Zaupajte. Zmagajte!''
V Centru za bolezni dojk ZD Ljubljana, kjer letno odkrijejo čez 150 primerov raka na dojki, tudi pri zelo mladih ženskah, so se o izkušnjah pri odkrivanju raka na dojki, dvomih pacientk, tržnih prevarah in osebnih izkušnjah pogovarjale Maja Milohnoja Berčič, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana, Barbara Bregant Rojac, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana in Nuška Štros, bolnica z rakom na dojki. V sodelovanju z Zdravstvenim domom Ljubljana smo spregovorili z vsemi omenjenimi.

Ne pozabite na mesečno samopregledovanje dojk
Obeležujemo 'rožnati oktober', svetovni mesec osveščanja o raku dojke. Slednja je najpogostejša oblika raka pri ženskah, maligna bolezen, pri kateri se celice dojk začnejo nenadzorovano razmnoževati in širiti. Ta mesec govorimo o pomembnosti preventive, rednega pregledovanja dojk, resnično pomembno pa je, da omenimo najpomembnejše: dojke je treba pregledovati ta mesec in vse mesece, ki sledijo. Redno in vestno.

'Kljub izjemnemu napredku na področju zdravljenja raka dojk, neenakosti po svetu ostajajo'
Slovenija se lahko pohvali z enim najbolj naprednejših zdravstvenih sistemov. Na področju raziskav in zdravljenja raka dojk je v zadnjih treh desetletjih prišlo do izjemnega napredka, ki je v nekaterih državah z visokim dohodkom privedel do več kot 40-odstotnega zmanjšanja umrljivosti zaradi raka dojk. Kljub temu neenakosti po svetu ostajajo, saj so številne skupine sistematično zapostavljene, prezrte in celo pozabljene. Poglejmo si, kaj so zapisali na Europa Donna Slovenija.

Roza oktober: 5 odstotkov od prodanih izdelkov bo namenjenih Združenju Europa Donna Slovenija
Oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk in v podjetju dm Slovenija bodo letos pomagali Združenju Europa Donna Slovenija, v katerem že več kot 25 let osveščajo o raku dojk in rakih rodil ter o pomenu zdravega načina življenja, rednega mesečnega samopregledovanja dojk in preventivnih presejalnih programih DORA, ZORA in SVIT.

4 zgodnji simptomi raka jajčnikov, ki jih mora poznati vsaka ženska
Rak je eden glavnih vzrokov smrti po svetu. Znanstveniki si že dolga leta prizadevajo, da bi odkrili zdravilo, za katero koli obliko raka, in še danes se vsak dan znova naučimo kaj o tej nevarni bolezni. A dokler popolnoma ne razumemo rakavih bolezni, nam lahko življenje reši zgodnje odkrivanje simptomov.

Ali obstaja spolnost med in po raku dojke?
Spolnost je le ena izmed komponent, na katero vpliva bolezen raka dojke, nikakor pa ni zanemarljiva. Zdravljenje se namreč v določeni točki konča in takrat se je treba spoprijeti tudi z vsakdanjim življenjem, v katerem pa spolnost nedvomno igra pomembno vlogo. Le redko pa o tem spregovorimo na glas.

Vsaka bolezen vpliva na odnose, ki jih imamo
Kakršni koli so že naši odnosi bili, preden smo zboleli – bolezen jih dodatno obremeni, pove dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije. "Vse resne okoliščine, ki se nam zgodijo v življenju pa tudi pokažejo, kako kakovostni so odnosi, ki jih živimo." Ob že tako težki preizkušnji je to lahko vzrok dodatne stiske. A kaj lahko naredimo?

Vesna iz Radeč: bolezen je prišla brez znakov, povsem nepričakovano
Pred štirmi leti je izvedela za diagnozo, je svojo izkušnjo z rakom jajčnikov z nami delila Vesna Bregar iz Radeč. Svet se ji je sesul jutro, preden so se z družino čez vikend odpeljali na morje. “In zgodilo se je povsem nepričakovano, brez kakršnih koli znakov, da bi se kaj takega lahko zgodilo.”

Potujoča posvetovalnica osvešča o raku dojk in prostate
Zdravje je največja vrednota, preventivni ukrepi in pravočasno odkrivanje sprememb so lahko ključni, še posebej pri boleznih, kot je rak. Ker pogosto nimamo časa ali možnosti za zaupen preventivni posvet, so pri podjetju HOFER svojim sodelavkam in sodelavcem s potujočo posvetovalnico »SKUPAJ.ZDRAVI.« pripeljali strokovnjaka kar v neposredno bližino dela.

Izbira primerne proteze in nedrčka po izgubi dojk je zelo pomembna
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli 10 moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre.

Anita iz Ljubljane: bolezen te spremeni
“Življenje se zelo spremeni. Začneš postavljati prioritete. Dan ima samo 24 ur. Kar sodi v en dan, sodi. Kar ne sodi, ne sodi.” Tako je Anita Štricelj začela razmišljati pred štirimi leti, ko so ji diagnozirali raka. Prej je živela v naglici. Danes pa veliko bolj ve, kaj res pomeni živeti.

To je pokazatelj povečanega tveganja
Že nekaj časa se znanost zaveda, da imajo ženske z bolj gostim tkivom dojk povečano tveganje za pojav raka dojk. To je leta 2011 pokazala študija univerze Harvard, sedaj pa tudi norveška študija. Toda ne vedo še, ali je bolj gosto tkivo prav dejavnik tveganja ali je težava, da je tumor v bolj gostem tkivu težje odkriti in je zato pogosto odkrit, ko je že večji in nevarnejši.

Tanja iz Ljubljane: Rak je prišel prej, kot je običajno
Tanja Španić je imela samo 26 let, ko je dobila diagnozo raka dojk. To je veliko prej, kot je običajno. Sama pove, da je imela občutek, da so v bolnišnici vse ostale bolnice od nje trideset let starejše. Ta bolezen je res najpogostejša med 50. in 69. letom, kar pa ne pomeni, da se ne more pojaviti tudi prej. Zato Španićeva že mladim ženskam polaga na srce, da se začnejo redno samopregledovati.

To je eden najbolj zahrbtnih rakov, ki prizadenejo ženske
Rak jajčnikov sicer ni najpogostejši rak, ki prizadene ženske. Zavzema približno tri odstotke vseh rakov in pred njim je s šestimi odstotki še en rak rodil, in sicer rak materničnega telesa. A v nasprotju s tem, ki se pokaže s krvavitvijo, pri raku jajčnikov običajno dolgo časa ni nobenih znakov, ki bi žensko opozorili, da mora k zdravniku.

Bi prepoznali eno najnevarnejših bolezni žensk?
Pri nas za rakom dojke letno zboli približno 1100 žensk, pogosto se pojavlja pri ženskah med 50. in 70. letom starosti, seveda zbolevajo tudi mlajše ženske. Ker iz leta v leto oboleva vedno več žensk, je dobro, da prepoznate prve znake bolezni.

Prepoznajte najpogostejšega ženskega raka
Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni in takojšnje učinkovito ter vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje.

Z zdravim življenjskim slogom do zdravih dojk
Ob letošnjem dnevu zdravih dojk, ki ga obeležujemo danes, v Evropski zvezi Europa Donna opozarjajo na pomen zdravega življenjskega sloga z uravnoteženo prehrano, vzdrževanjem telesne teže in vsakodnevno telesno dejavnostjo. Nezdrav življenjski slog je namreč eden izmed dejavnikov, ki so povezani z večjim zbolevanjem za rakom dojk.

Raka dojke še vedno odkrivamo prepozno!
Več kot 1200 žensk letno v Sloveniji zboli za rakom dojk, več kot 80 odstotkov po 60. letu starosti. A še vedno le 50 odstotkov žensk pride k zdravniku, ko je bolezen omejena zgolj na dojko, nekje 10 odstotkov pa je takih, ki k zdravniku pride z že razsejano boleznijo.

S tekom in hojo za upanje za humanitarno pomoč
Slovensko združenje za boj proti raku dojk EuropaDonna letos že tradicionalno organizira Tek in hojo za upanje. Sredstva na vseh tekih se bodo tudi letos zbirala za humanitarne namene.

Se je odločila tudi za rekonstrukcijo dojke?
Svet je preplavila novica, da si je Angelina Jolie iz preventivnih razlogov dala odstraniti obe dojki, saj nosi gen, ki pomeni 87-odstotno tveganje raka na prsih. Po mastektomiji pa se ženske običajno odločijo za rekonstrukcijo dojke. Kako ta poteka, nam je pojasnil prof. dr. Uroš Ahčan.

Nevarne bolezni, ki lahko prizadenejo tudi mlade
Ko smo mladi, mislimo, da smo nepremagljivi, a žal nismo. Nekatere bolezni, ki jih najpogosteje povezujemo z ljudmi v šestdesetih in sedemdesetih letih, lahko izbruhnejo celo dve do tri desetletja prej. Z rednimi pregledi in s pravimi ukrepi se lahko pred njimi zavarujete že danes.

25-letnica ponosno pokazala svojo brazgotino
Britanka Michelle Ross je ena izmed štirih žensk, ki so se fotografirale zgoraj brez, da bi podprle dobrodelno akcijo Coppafeel!, ki mlade ženske ozavešča o pomembnosti preventivnih samopregledov za raka dojke.

Veste, kako ga preprečiti?
V Sloveniji po podatkih Europe Donne z rakom dojk živi približno 12.500 žensk, vsako leto pa jih na novo zboli več kot 1100. Preverite, kako lahko preprečite razvoj te bolezni.

Res ne bi smela objaviti teh fotografij?
Na tisoče žensk vsak dan prestane mastektomijo zaradi raka dojke, ena izmed njih je bila tudi Britanka Joanne Jackson, ki je svoje brazgotine ponosno razkrila na družbenem omrežju Facebook. Po pritožbah nekaterih, da so fotografije žaljive, so jih odstranili.

'Pred seboj sem videla le smrt'
Da je Mojca Senčar prav poseben človek, ve vsak, ki se je kdaj srečal z njo. Njeno veselje do življenja je nalezljivo in takoj je jasno, da je njeno življenjsko poslanstvo, da ljudem vrača upanje. A za to ognjevito žensko polno energije se skriva zgodba, ki pojasnjuje, od kod toliko ljubezni do življenja in ljudi okrog nje.

Radi tečete?
Potem se to soboto v ljubljanskem Tivoliju udeležite Teka in hoje za upanje, ki ga organizira društvo Europa Donna. Tokrat bodo zbirali sredstva za otroke v stiski.

Pravočasno prepoznajte najpogostejše oblike raka
Število umrlih za rakom bi se lahko bistveno zmanjšalo z boljšo ozaveščenostjo, h kateri prav gotovo spada tudi prepoznavanje simptomov. Zgodnejša diagnoza namreč pomeni tudi večjo možnost preživetja.

Kljub raku dojke ostaja pozitivna
Manekenka in modna oblikovalka Jana Koteska se je z rakom dojke srečala pri 27 letih. Po bolezni je uspešno okrevala, danes pa bolezen jemlje kot pozitivno izkušnjo.

S tekom podarite upanje!
Rak dojke je najpogostejša oblika raka med ženskami, ki pa je visoko ozdravljiv, če je dovolj zgodaj odkrit. Da bi pomagali širiti osveščenost o tej vrsti raka in tako pomagali reševati življenja, se udeležite športno-dobrodelnega dogodka Tek in hoja za upanje.