Klopni meningoencefalitis zdravljenje

Pomembna informacija, če vas ugrizne klop
Slovenija ima veliko gozdnatih področij, kjer se zadržujejo klopi okuženi s klopnim meningoencefalitisom ali limsko boreliozo. Gre za resni bolezni, ki se prenašata s slino okuženega klopa in za človeka prinašata resne zaplete. A pomembno je vedeti, da imamo za prenos okužbe večje tveganje, če klopa odstranimo pozno. Prav zato je treba klopa čim prej odstraniti.

Klopni meningoencefalitis: vse, kar morate vedeti
Virus klopnega encefalitisa se širi z ugrizom okuženega klopa. Občasno se lahko virus razširi na ljudi tudi z uživanjem ali pitjem surovega mleka ali sira okuženih koz, ovac ali krav.

Kako se lahko zaščitimo pred klopi?
Na Nacionalnem inštitutu pravijo, da Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika verjetnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prenašajo klopi. Kakšni sta preventiva in kurativa, posebej v času, v katerega stopamo?

Če ste se okužili, šteje vsaka minuta
Živimo v okolju, v katerem smo vsakodnevno izpostavljeni številnim okužbam, ki lahko resno ogrozijo naše zdravje. Ste že slišali za meningokoke?

Pazite se okužb, ki jih prenašajo klopi
Pomlad je čas izletov v naravi, a na žalost tudi klopov. Na vprašanja o zaščiti pred klopi, načinih pregledovanja in odstranjevanja ter o simptomih bolezni, ki jih prenašajo, je odgovarjal infektolog mag. Branko Šibanc.

Začenja se sezona klopov
V zadnjem času je vsa pozornost usmerjena v obolenje s koronavirusom, vseeno pa ne smemo pozabiti tudi na ustrezno zaščito pred klopi in samopregledovanje. Sploh zdaj, ko se več gibamo v naravi.

Seronegativna borelioza?
Spoštovani! Pišem vam v imenu očeta, star je 53 let. Od začetka septembra letos se mu pojavlja splošna oslabelost in se hitro utrudi. Občasno ima rahlo povišano telesno temperaturo, kot bi imel vročin...

Močno sporočilo bolne 19-letnice
Sophie Houghton-Hinks ima šele 19 let. Za seboj pa odpoved jeter, njihovo presaditev, virusni meningitis, močno razširjenega raka ... Po letih, ki jih je preživela po bolnišnicah, končno vidi luč na koncu tunela. Njeno sporočilo pa je: "Cenite življenje, ki vam je bilo dano. Res je nekaj dragocenega in morali bi ga izkoristiti, kolikor lahko."

Klopi – zaščita z naravnimi piretrini
Klopov se je upravičeno prijel sloves najbolj nevarnih prebivalcev naših gozdov, travnikov, vrtov in parkov. Če so okuženi, lahko zaradi vboda zbolimo za nevarnimi boleznimi. Zato se moramo ustrezno zaščititi. Pri tem so nam lahko v veliko pomoč repelenti iz naravnih učinkovin, imenovanih piretrini.

Kje ste najbolj izpostavljeni nevarni okužbi?
Okužbi z nevarnim virusom klopnim meningoencefalitisom (KME), ki ga prenašajo klopi, smo najbolj izpostavljeni v toplejših dneh, ko so klopi najbolj aktivni. Bolj smo ji izpostavljeni tudi na nekaterih bolj ogroženih področjih v Sloveniji. Preverite, katerih.

Poznate nevarno bolezen, ki jo povzročajo?
Toplega vremena se razveselimo vsi, tudi klopi. Zdravniki zato opozarjajo, da ste v primeru, da v naravi preživite veliko časa, v nevarnosti, da zbolite za zelo hudo boleznijo, ki marsikomu povsem spremeni življenje – klopnim meningoencefalitisom.

Zavarujte se pred klopnemu meningoencefalitisu!
Jesensko in zimsko obdobje je najbolj primeren čas za cepljenje proti zelo nevarnemu klopnemu meningoencefalitisu. Vedite, da Slovenija sodi med države z najvišjo stopnjo razširjenosti te bolezni.

Zaščitite se pred klopi!
Klopi, ki na nas predvsem v toplejših mesecih nenehno prežijo med sprehodom ali aktivnostmi v naravi, so izjemno nevarni. Do česa lahko pride zaradi ugriza okuženega klopa in kako se zavarovati pred njimi, nam je pojasnil predstojnik infekcijske klinike prof. dr. Franc Strle.

Se gibljete v naravi? Učinkovito se zaščitite pred klopi!
Številni preživljajo svoj delovni ali prosti čas v naravi: na travnikih, vrtovih, v gozdovih, parkih, sadovnjakih, vinogradih, poljih ... In prav tam na nas prežijo tudi klopi, prenašalci nevarnih nalezljivih bolezni.

Prepoznajte simptome klopnega meningitisa
Sončne jesenske dni marsikdo preživlja v naravi, kjer pa na nas še vedno prežijo klopi. Največ jih najdemo do nadmorske višine 600 metrov, aktivni pa so na temperaturi, višji od sedem stopinj Celzija. Z ugrizom lahko povzročijo številne nevšečnosti – med drugim tudi klopni meningitis.