PMS

Kaj bi vsaka ženska morala vedeti o menopavzi?
Danes se o ženskih težavah, na srečo, govori veliko več, kot se je včasih. Tudi in predvsem o menopavzi, ki jo slej ko prej dočaka vsaka ženska.

Preverite, ali imate simptome dolgotrajnega COVID-a
Ste že slišali za simptome dolgotrajnega covida-19? Znan je tudi kot postcovidni sindrom, nanaša pa se na simptome, ki trajajo vsaj tri mesece po začetni okužbi z virusom covid-19.

Je to razlog, da hrepenimo po soli?
Je lahko hrepenenje po soli simptom določenega zdravstvenega stanja? Veliko ljudi hrepeni po slani hrani, saj človeško telo za preživetje potrebuje natrij. Toda, kdaj in koliko soli je preveč in seveda, kakšni so razlogi, da hrepenimo po slani hrani?

8 sprememb, ki se lahko zgodijo v menstrualnem ciklu po štiridesetem letu
Kako se spreminja pogostost menstruacije, sama menstruacija in njen tok, kakšne so spremembe v doživljanju predmenstrualnega sindroma in kako je s spreminjanjem hormonov pri ženski po štiridesetem letu? Vse to in še več zajemamo v današnjem članku.

Kaj povzroča boleče menstruacije in kako si lahko pomagate?
Boleče menstruacije so lahko pogostejše z nerednimi menstruacijami ali močnimi krvavitvami. Vendar jih lahko povzročijo tudi nekatera zdravstvena stanja, vključno z endometriozo in medenično vnetno boleznijo.

Kako uravnovesiti hormone?
V prvi vrsti je pomembno obvladovanje stresa, telesna vadba, spanje in uživanje zdrave prehrane. Kaj še lahko naredimo, da podpremo zdravje hormonov?

Znaki, da ste izjemno plodne
Plodnost je zanimiva in nenavadna stvar. V najstništvu je bila naša edina skrb, da ne bi zanosile, v mladosti naredimo vse, da bi se izognile nosečnosti, kar naenkrat pa pridemo v leta, ko je naša edina skrb, ali smo plodne ali ne, kdaj bomo zanosile in kako.

Kdo je nagnjen k pomanjkanju magnezija?
Magnezij je mineral, ki ima številne ključne vloge v telesu. Njegova pomembnost izhaja iz različnih funkcij, ki jih opravlja, in vpliva na različne vidike našega zdravja. Poglejmo si, na kaj vpliva magnezij, zakaj je pomemben, nekaj zanimivosti o tem mineralu, navsezadnje pa tudi, kdo je nagnjen k pomanjkanju?

12 najboljših živil, ki jih morate to poletje vključiti v svoj jedilnik
Poleti skoraj vsi raje posegamo po bolj lahkotni hrani, ki nam daje več energije, nas ohladi in napolni naš dan z občutkom svežine. Če pozimi raje posegamo po bolj 'težki' hrani, imamo poleti radi lahka živila. Poglejmo si nekaj najboljših in najbolj zdravih, ki jih moramo letos preprosto vključiti v svoj jedilnik.

10 razlogov, zakaj vas srbijo prsi in bradavice
Vse ženske se občasno spopadajo s srbečico prsi ali bradavic. Ta je celo pogostejša, kot bi si mislili. A kdaj je srbečica le posledica uporabe napačnega detergenta in kdaj resnih težav? Preverite.

Kako se spreminja menstruacija v 20., 30. in 40. letih?
Menstruacija se skozi življenje spreminja od trenutka, ko jo ženska dobi, to je največkrat v najstniških letih, pa vse do nosečnosti in kasneje v srednjih letih, ko navadno nastopi menopavza. Kaj točno se v ženskem telesu v povezavi z menstruacijo dogaja v 20., 30. in nato v 40. letih?

Najpogostejše napake pri nakupu modrčka
Si vedela, da veliko žensk nosi napačno številko modrčka?

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete
Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

Zakaj moramo uživati vitamine?
13 vitaminov naj bi bilo po mnenju strokovnjakov absolutno potrebnih za naše zdravje. Mednje spadajo vitamini A,C, D, E, K in skupina vitaminov B, ki jo tvorijo tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kislina, biotin, B6, B12 in folati. Kje najdete te vitamine in zakaj so tako pomembni?

10 stvari, ki jih fantje ne bi smeli NIKOLI reči svoji punci
Naslednje stvari se ne smejo izgovoriti niti v šali!

Gre za predmenstrualni sindrom ali kaj drugega?
Nemalo žensk opaža, da je kakšen mesec predmenstrualni sindrom 'hujši' kot preostale mesece. Zakaj se pojavijo hujše bolečine, večja nihanja razpoloženja in večja utrujenost? Razlogi so včasih zelo preprosti, zelo velikokrat pa se morda sploh ne dotikajo menstruacije.

Magnezij lahko pomaga pri teh šestih težavah
Magnezij je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, kar kaže, za kako pomemben mineral gre pri podpori našega zdravja. To nam lahko pomaga tudi razumeti, zakaj ima magnezij pomembno vlogo pri blaženju nekaterih vrst bolečine.

Homeopatija spada v alternativno in komplementarno medicino
Po besedah Javne agencije Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke je homeopatsko zdravilo pripravljeno iz snovi, ki jih imenujemo homeopatske surovine. Pripravljene so v skladu z določbami in postopki izdelave, ki jih določa Evropska farmakopeja, in po veljavnih farmakopejah držav članic Evropske unije, če Evropska farmakopeja teh določb ne vsebuje. Kako učinkovita so homeopatska zdravila?

Žafran: zdravilne učinkovine, uporaba in neželeni učinki
Žafran je znan kot ena najdražjih začimb na svetu, osvaja pa tudi s svojimi izjemnimi zdravilnimi lastnosti. Poglejmo si, zakaj.

Ne boste verjeli, kako odlična so za naše telo
Bučna semena zmanjšujejo tveganje za okužbe, lanena semena pa so odlična za prebavo. Kako in zakaj? Berite dalje.

Mediteranski čudež, ki pomaga pri prebavi, glavobolu, nemiru
Najbolj je poznano, da sivkino olje pomirja, čeprav ima še kopico drugih blagodejnih učinkov. Premalo njegovih kupcev pa se zaveda tudi, da se kot eterično olje prodajata dve različni rastlini in ima tako želen pomirjujoč vpliv le ena.

Bilka Baloh: Svoj prvi post sem naredila pri 30 letih, ko sem začutila, da moram v svojem življenju nekaj korenito spremeniti.
Bilka Baloh, neodvisna raziskovalka zdrave in uravnotežene prehrane, strokovnjakinja za varno razstrupljanje telesa z dolgoletnimi izkušnjami, mentorica in terapevtka za zdravo prehrano, je tik pred izdajo svoje nove knjige 'Post, seme zdravja', z nami govorila o tem, kdaj se je prvič odločila za razstrupljanje, kako sama vidi poplavo najrazličnejših diet, pojasnila pa nam je tudi to, kakšen mora biti post in da se ga nihče ne bi smel lotiti brez nadzora mentorja. "Post mora biti nežen, neagresiven, ne smemo občutiti lakote, predvsem pa se moramo počutiti varne," pravi Bilka in poudarja, da mora biti po postu postopno in previdno tudi uvajanje nazaj na hrano.

Ko s hrano lajšamo stisko, žalost, osamljenost, tesnobo
Kompulzivno prenajedanje je motnja hranjenja, pri kateri posameznik v kratkem časovnem okviru nenadzorovano uživa ogromne količine hrane. Pri tem seveda ne gre za način hranjenja, ki ga vsake toliko izkusi skoraj vsak, zlasti ob praznovanjih in v času PMS- ja pri ženskah, temveč za bolj radikalno obliko prehranjevanja.

Detoks dieta za ženske
Cilj razstrupljanja ali detoksifikacije telesa je odstraniti nakopičene škodljive snovi, tj. strupe iz telesa. S tem procesom krepimo telo, pomagamo pri preprečitvi bolezni in hitrejšem okrevanju. Ravno tako se znebimo napihnjenosti in motenj prebavnega sistema.

Kaj bi morale jesti med menstruacijo?
Študija danskih strokovnjakov je pokazala, da lahko prilagajanje prehrane glede na menstrualni cikel ženski pomaga izgubiti odvečne kilograme in zmanjša neprijetne simptome PMS-a.

Ko udari PMS
PMS ni nekaj, kar ste si izmislili, a je skupek realnih nerpijetnih ali celo mučnih simptmov, ki se pri nekaterih ženskah izrazijo pred vsako menstruacijo. PMS se pojavlja pri približno polovici žensk, same pa lahko naredite kar nekaj stvari, da ga ublažite.

Ste se pripravljene pogovoriti o kontracepciji?
Menstruacija pomeni vrsto izzivov za ženske, saj prinaša telesne spremembe in posledično tudi konstantno nihanje razpoloženja. Ti dnevi v mesecu, kot jih znamo poimenovati, za večino žensk nikakor niso enostavni. Nekatere imajo težave z bolečimi menstruacijami, druge s količno krvavitev, tretje s pojavom mozoljev in aken na koži, četrte z nihanjem razpoloženja. Nekatere pa imajo vse simptome skupaj. Še posebej je težko, kadar se dekleta prvič spopadajo s tem in ne vedo, na koga se obrniti po nasvet in kje poiskati rešitve.

6 let so ji postavljali napačno diagnozo, nato pa se je izkazalo, da ima možganski tumor
34-letna Karissa Ostheimer je že v najstniških letih pričela trpeti za prvimi nenavadnimi simptomi, ki so se kasneje izrazili kot grozljiva odpoved levega dela obraza, zaradi katere ni mogla govoriti. A zdravniki so kar šest let vztrajali, da gre le za PMS in da ni nič resnega. Na žalost so se motili.

Pco
Pozdravljeni! Stara sem 22 let in endokrinolog mi je dobri dve leti nazaj postavil diagnozo sindrom policističnih ovarijev. Sedaj se zdravim, opazam izboljšanje, imam pa še vedno nekaj neodgovorje...

Slabo počutje pri 44. Močan PMS
Pozdravljeni, stara sem 44 let in imam zadnje leto težave z slabim počutjem in močnim potenjem, posebno pri stresnih situacijah, pred menstruacijo pa tudi kar tako. Potenje smrdi in me dela zelo živ...