RSV virus

Ali je pljučnica nalezljiva?
Spoznajte zgodnje opozorilne znake in zdravljenje te pogoste bolezni.

Ali je piskanje v pljučih nevarno?
Zakaj slišite piskanje v pljučih? Kdaj in zakaj pride do tega? Pri katerih stanjih in boleznih je prisotno piskanje v pljučih? Vse izveste v nadaljevanju.

Vrste pljučnice in kako se zdravi vsaka od njih
Pljučnica je ena najpogostejših in najresnejših okužb dihal, ki lahko prizadene ljudi vseh starosti. Gre za vnetje pljuč, pri katerem se alveoli – drobni zračni mešički – napolnijo s tekočino, gnojem ali vnetnim materialom. Obstaja več vrst pljučnice, ki se razlikujejo po povzročitelju, načinu prenosa in težavnosti bolezni. Razumevanje teh razlik je ključno za pravočasno diagnozo in učinkovito zdravljenje.

Najpogostejše sezonske bolezni in pomembnost zaščite
Do določene mere lahko prehlade in podobne tegobe preprečimo in se zaščitimo. Nekaj lahko naredimo tudi za preventivo in ojačanje imunskega sistema, a ko nas sezonske bolezni ujamejo, kaj storiti?

Kdaj je pljučnica lahko nevarna?
Kako prepoznati pljučnico? Kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

RSV virus znova v porastu
Pred nami je sezona številnih obolenj, v porastu pa je tudi respiratorni sincicijski virus oziroma RSV. Ogroženi so predvsem mlajši otroci, starejši in tisti z oslabljenim imunskim sistemom, medtem ko pri večini poteka okužba brez hujših zapletov. Več o tem, koliko hospitalizacij imamo v Sloveniji in kakšne novosti se nam obetajo, pa v nadaljevanju.

Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo
Dodatna previdnost, ki je nastala kot posledica pojava covida, je preprečila širjenje ostalih okužb dihal, ki pa se zdaj, ko ni več strogih zaščitnih ukrepov, tako rekoč vračajo še v večjem številu. S splošnimi preventivnimi ukrepi pa lahko kljub temu zmanjšamo tveganja za respiratorne okužbe, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Respiratorni sincicijski virus (RSV) spet v porastu, Slovenija vodilna po pojavnosti okužb v Evropi
Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, včasih segajo celo do pomladanskih mesecev. RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih pa povzroča le blažja prehladna obolenja. Začetek kroženja RSV zaznamo le, če kužnine dihal testiramo na RSV, saj klinična slika okužbe z RSV nima značilnega poteka.

Otrok, prenehanje dihanja
Pozdravljeni. imam vprašanje ki se nanaša na mojo hčerko sedaj staro 15mesecev. hčerka je 30tedenska nedonošneka. porod se je začel zaradi krvavitve, vendar ona sama ni imela nikakršnih poporodnih tež...

Respiratorni sincicijski virus RSV
Imam 9 in pol mesečnega sina. Nosečnost je sprva potekala brez težav, v 25. tednu pa sem začutila relativno močne popadke (bila je to moja druga nosečnost) in bila tudi dva dni hospitalizirana. Ob zdr...

Bronhiolitis
Bronhiolitis je vnetje malih dihalnih poti v pljučih.

Gripa še ni na vrhuncu, naraščajo tudi okužbe s sincicijskim virusom
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so v preteklem tednu potrdili 130 novih primerov okužb z gripo, nekatere so tudi hospitalizirali. Ugotavljajo, da število okužb ne upada. Narašča pa število okužb s sincicijskim virusom, ki pri majhnih otrocih povzroča bronhiolitis. Sezona gripe še ni dosegla vrhunca.

Zaščitite se pred virusi, ki trenutno razsajajo
V tem trenutku obstaja veliko večja možnost, da vas preseneti virusna okužba dihal, zato si preberite, kakšno zaščito priporoča dr. Tatjana Mrvič s Klinike za infekcijske bolezni UKC Ljubljana.

Kaj je bronhiolitis in kako ukrepati?
Iz UKC Ljubljana so v teh dneh sporočili, da se je povečalo število sprejemov dojenčkov in majhnih otrok do drugega leta starosti z diagnozo akutni bronhiolotis. V dveh tednih sta zaradi zapleta pri tem virusnem obolenju spodnjih dihal umrla že dva malčka.

Po Sloveniji razsaja bronhiolitis
Na otroških oddelkih Klinike za infekcjske bolezni in vročinska stanja ter na Pediatrični kliniki zdravijo večje število otrok z bronhiolitisom, ki ga povzroča respiratorni sincicijski virus (RSV). In kaj pravzaprav je bronhiolitis?