Specialisti z asistenco

Znak, da potrebujete zdravnika
Tako bolezen kot poškodba močno zaznamujeta naše življenje. Pa ne samo zaradi bolečin in strahu, temveč tudi zaradi negotovosti, kako hitro bomo prišli do pregleda pri specialistu. Slednjemu se je na srečo mogoče enostavno izogniti!

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga
Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

Strokovnjak razkriva: kako v trenutnih razmerah najhitreje do zdravnika?
Slovenski zdravstveni sistem že nekaj let pestijo resni izzivi. Pacienti najbolj intenzivno občutimo zlasti dva: pomanjkanje zdravnikov in (pre)dolge čakalne dobe. Situacijo je nedavno še dodatno zaostrila stavka zdravniškega sindikata Fides in ljudje se upravičeno sprašujemo, ali bomo, če zbolimo ali se poškodujemo, sploh imeli možnost ustrezne zdravniške obravnave v doglednem času. Pri iskanju odgovorov na to in na podobna vprašanja, ki se dotikajo zdravniške oskrbe, smo se obrnili tudi na zavarovalnice - in prišli do zanimivih ugotovitev!

Kako hitro do zdravnika?
Vstop v novo leto zaznamuje kopica voščil, ki običajno poleg sreče in ljubezni vključujejo tudi zdravje, prave vrednosti katerega se v resnici ne zavedamo povsem, dokler nam dobro služi. Ko pa bolezen ali poškodba potrkata na naša vrata, si seveda želimo čim hitreje do zdravnika – kar pa lahko predstavlja kar precejšen izziv. Kako si zagotoviti hiter dostop do osebnega zdravnika ter vrhunskih specialistov in učinkovito izkoristiti vse možnosti, ki so na voljo, za čim hitrejše okrevanje?

15 minut je lahko življenjskega pomena
Slovensko zdravstvo se že dalj časa spopada s precej zahtevnimi izzivi. Zdravnice in zdravniki so pogosto preobremenjeni in težko dostopni. Zgodi se, da je na obisk pri osebnem zdravniku treba čakati več dni. Čakalne dobe pri zdravnikih specialistih so včasih nedopustno dolge. Je torej sploh mogoče kaj storiti, da bi prišli do zdravniške pomoči, ko jo potrebujemo?

Te preglede bi morali opraviti pogosteje
Intenzivnejše aktivnosti od nas poleg dobre kondicijske pripravljenosti zahtevajo tudi fizično in psihično stabilno zdravstveno stanje. V kolikor načrtujete kak izziv, za katerega bo potrebno več telesnega napora, je pametno dodati še dobro organizacijo. Če se denimo odločite, da boste pretekli maraton, se je priprav na ta tekaški dogodek potrebno lotiti več mesecev prej z dobrim načrtom treningov in prilagoditvijo prehrane, prav tako pa je dobrodošlo preventivno preveriti svoje zdravstveno stanje. Preverite, zakaj!

Nikar ne čakajte, da zbolite
Saj poznate tisti klišejski rek, da je zdravje naše največje bogastvo? Žal pa se tega ne zavedamo, dokler nas ali naše najbližje ne začnejo pestiti razne zdravstvene tegobe ali resne bolezni, ki bistveno poslabšajo kakovost našega življenja in nas ovirajo pri vsakodnevnih aktivnostih. Nikar ne čakajte, da vas bo telo samo opozorilo, da z vami nekaj ni v redu. Raje poskrbite za preventivo in s tem za bolj zdravo in varno prihodnost.

Kako poskrbeti za varno in brezskrbno prihodnost?
Le kdo si ne želi živeti tako, kot je od nekdaj sanjal? Si vsaj občasno privoščiti doživetja in stvari, ki razveselijo našo dušo in pozitivno vplivajo na naše zdravje? In konec koncev poskrbeti za družino v vseh pogledih ter sebi in svojim najbližjim omogočiti, lepo, varno in čimbolj brezskrbno prihodnost? Čeprav se sliši skoraj prelepo, je s preudarnimi odločitvami in edinstvenim načrtom finančne zaščite vendarle mogoče kljub številnim življenjskim izzivom uresničiti svoje želje.

Veste, kje so najdaljše čakalne dobe?
Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku. Prav zato je pametno razmisliti o dodatnih možnostih, ki nam lahko zagotovijo hitrejši dostop do zdravnika in ustrezno medicinsko obravnavo.

Kdaj morate obiskati zdravnika?
Določene težave in bolečine, ki se nam pojavijo, nas postavljajo pred dilemo, ali obiskati zdravnika ali si preprosto pomagati sami doma. Poglejmo si nekaj smernic, ki vam bodo v pomoč takrat, ko boste razmišljali, ali oditi k zdravniku ali ne.

3 zdrave navade, ki lahko vplivajo na vaše zdravje
Skrb za zdravje je ena najpomembnejših odgovornosti vsakega posameznika. Z zdravim življenjskim slogom, ki vključuje redno gibanje, uravnoteženo prehrano in zagotovo tudi izogibanje stresnim okoliščinam, lahko sami pripomoremo, da ohranjamo svoje zdravje. Kaj pa lahko storimo, ko potrebujemo zdravniško pomoč?

Koliko alkohola lahko spijem v nosečnosti?
Nič! V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti, predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).