Starši otrok sveta

Zakaj se pojavijo vedenjske motnje pri otrocih in kako jim lahko pomagamo?
Otroci, ki so izpostavljeni stresu in travmam, bodo bolj verjetno imeli vedenjske težave. Vedenjske motnje pri otrocih so vzorci vedenja, ki lahko vplivajo na otrokovo sposobnost delovanja doma, v šoli ali družbenem okolju. Takšni simptomi so prisotni šest mesecev ali več.

So odkrili recept za dolgo življenje?
Medtem ko večna mladost ostaja skrivnost, lahko skupne značilnosti starostnikov z vsega sveta, ki imajo več kot 100 let, vsem ponudijo nekaj namigov za daljše in močnejše življenje.

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej
Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''
Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''
Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Brez tega v 2022 ne bo šlo
V prazničnem času smo deležni kopice dobrih želja za leto, ki prihaja. V največji meri si ljudje medsebojno želimo zdravja, sreče, veselja, ljubezni in uspeha. Vse našteto resnično vsi potrebujemo, prepričani pa smo, da bi bilo potrebno dodati še vsaj dve želji. Preveri, kateri!

Kako se soočiti s pritiski staršev?
Tudi ti občasno čutiš pritiske staršev? Ne skrbi, manjši in občasni pritiski so v tem obdobju nekaj običajnega, saj si vsak starš za svojega otroka želi najboljše. A včasih se zgodi, da takšni pritiski prej kot zdravo spodbudo prinašajo nenehen stres, občutke nerazumljenosti ali celo večje čustvene stiske. Kako vedeti, kdaj je pritisk pretiran, in kako se s tem konstruktivno spoprijeti?

Kaj je relacijska travma?
Pomembni življenjski odnosi močno vplivajo na psihološki in čustveni razvoj vsakega posameznika. Kadar so ti odnosi nefunkcionalni, nezanesljivi ali so celo vir nasilja, lahko pustijo rane, ki se težko zacelijo. To velja zlasti za relacijsko travmo, ki nastane zaradi preteklih zlorab ali zanemarjanja in trajno škoduje samopodobi ter ustvarjanju uspešnih in trajnih povezav z drugimi. Osebam z izkušnjo relacijske travme se uspešni odnosi pogosto zdijo nedosegljivi zaradi nezaupanja, strahu pred intimo in splošne negotovosti.

Dr. Mirjana Radovanović: Pri alkoholizmu ogromno vlogo igra 'biološka ranljivost'
Z manj tveganim pitjem alkohola po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje označujemo količino alkohola, ki za večino zdravih odraslih ljudi pomeni relativno majhno tveganje, da bi škodovala našemu zdravju. A ta količina ni priporočljiva. Z dr. Mirjano Radovanović, dr. med., spec. psih., smo se pogovarjali o tem, kdaj lahko pri uživanju alkohola govorimo o zlorabi, kakšni so znaki in simptomi, kako vpliva na dinamiko družine, kakšni so genetski faktorji pri tej bolezni in kako zelo je naša družba na eni strani še vedno zelo tolerantna do alkohola, na drugi strani pa sta bolezen odvisnosti od alkohola in zdravljenje le te še vedno precej stigmatizirana.

Otrokov čustven odmik po ločitvi
Pozdravljeni, Imela bi eno vprašanje glede odnosa z 1,5 letno hčerko. Punčka je sicer zelo neproblematična, hitro se prilagodi vsakršni situaciji. Letos poleti smo bili 14 dni skupaj kot družina na mo...

Vstop v vrtec
Pozdravljeni! Nisem bila prepričana ali naj pišem pod psihologijo ali psihiatrijo, saj še sama ne vem kam spada ta problem. Imam sina starega 2 leti, letos smo ga vpisali v vrtec in na uvajanju je bil...

Sinove težave
Pozdravljena! Imam sina, ki je star 29 let. Išče službo že 2 leti in je prijavljen na zavodu. Dokončeval naj bi tudi študij, vsaj tako je zatrjeval obema z možem, da pripravlja diplomsko nalogo. Na s...

Spremembe razpoloženje in jeza v puberteti
Spoštovani! Imam več 'problemov', o katerih bi se rada pozanimala. Stara sem 15 let in se zanimam za psihologijo. Iz radovednosti sem brala o raznih duševnih motnjah, kot so bipolarnost, pasivno agre...

Dvojna vzgoja
Spoštovani! Imam sina, starega 6 let. Z njegovim očetom sva razvezana cc. 2leti. Oče kakor tudi njegovi starši postavljajo na prvo mesto pri vzgoji materijalne dobrine. To je bil seveda tudi eden izm...

Na voljo novo brezplačno cepljenje, ki rešuje življenja
Z letošnjim letom bo na voljo brezplačno cepljenje dojenčkov proti pnevmokokom – bakterijam, ki lahko povzročijo tudi življenjsko nevarne bolezni. O cepljenju se bodo starši lahko odločali sami, o tem, kako varno je in komu ga strokovnjaki priporočajo, pa smo se pogovarjali z asist. mag. Markom Pokornom, dr. med. s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.

Razkrila svoj največji strah
28-letni Nihadi Prnjavorac se bo največja želja po zaslugi Vid in Pero šova kmalu uresničila. Preden avgusta odpotuje v Zambijo, pa smo jo povprašali o njenih pripravah kakor tudi strahovih, ki se pred takšno odpravo neizogibno pojavljajo.

Se spomnite indijske deklice?
V življenje 18-mesečne deklice, katere glava je zatekla do kar 3-kratne velikosti, je končno posijal žarek upanja. Roona Begum bo namreč, zahvaljujoč zdravstveni organizaciji, vendarle deležna operacije, ki si je starši tako dolgo niso mogli privoščiti.

Česa takega mladi slovenski zdravniki še niso videli
Na Madagaskar, kamor je že stopilo lepo število slovenskih odprav, so se maja odpravili štirje mladi zdravniki. Pred kratkim so se vrnili polni najrazličnejših vtisov in nam zaupali, da so bili primeri, s katerimi so se srečali, za naše razmere nepredstavljivi ...

Srce parajoča zgodba ganila svet
Ko so zdravniki staršem Roberts povedali, da za življenje komaj 21-mesečnega sinčka Ryana ne morejo storiti ničesar več, se je malčkova zgodba dotaknila na milijone ljudi.

Razvoj dojenčka: 2. mesec
Vaš dvomesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda sveta okoli sebe. Najbolj je srečen, ko sliši vaš glas. Dobro se že odziva nanj – tako čuti, kdaj ste umirjeni, jezni ali razburjeni.

Britanski malčki brezplačno v fitnes
Zaradi vse večjega števila dojenčkov in malčkov s prekomerno telesno težo so se v Liverpoolu odločili, da vsem otrokom, mlajšim od pet let, podarijo brezplačno članstvo v telovadnici.