Varuh

Zavedajte se, da lahko doleti tudi vas
Ljudje smo si različni. Za nekatere bi lahko rekli, da s svojim divjim življenjskim slogom izzivajo srečo, drugi se ne izpostavljajo tveganjem, če to ni nujno potrebno. A to ne pomeni, da so varni pred nezgodami. Prometne nesreče, padci, zdrsi, opekline in druge nesreče se lahko zgodijo vsakomur, povsod in povsem nepričakovano. Če je sreča na vaši strani, jo odnesete samo s kakšno prasko, ni pa nujno, da bo res tako, zato je pomembno, da pravočasno, predvsem pa ustrezno zavarujete svoje zdravje.

Kaj, če vam nenadoma postane slabo in ne bo nikogar v bližini?
Življenje je sila nepredvidljivo, zato nikoli ne vemo, kdaj se bomo znašli na točki, ko bomo nujno potrebovali pomoč. Glede na to, da se nam v sodobnem vsakdanu vsem ves čas nekam mudi, v javnem zdravstvu pa je situacija vse prej kot rožnata, je na mestu tudi vprašanje, ali se bo v trenutku nemoči sploh našel kdo, na katerega se bomo lahko obrnili.

Preprosta aktivnost, ki ima neverjetne učinke na duha in telo
Sedeč način življenja predstavlja enega največjih izzivov sodobne družbe. V službi večino časa presedimo, tudi prosti čas raje izkoristimo za vse kaj drugega kot za fizično aktivnost. A ravno pomanjkanje aktivnosti in prekomerno sedenje naj bi bila po oceni Svetovne zdravstvene organizacije glavna vzroka za številne (kronične) bolezni sodobnega časa. Na srečo obstaja rešitev, ki ni preveč naporna, ne zahteva finančnih vložkov niti posebnih priprav: vse, kar morate storiti, je namreč to, da začnete hoditi!

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?
Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč
Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Zakaj je pomembno, da smo pozorni, kaj objavljamo na družbena omrežja?
Družbena omrežja so del naših življenj, a to ne pomeni, da moramo na njih deliti čisto vse, kar nam pade na pamet. Dobro je namreč vedeti, da to, kar damo na internet, tam ostane, in to za vedno. Podobno kot z motivom za tatu moraš biti prepričan, ali je to res to, kar želiš narediti. In če nisi, imaš mogoče kakršne koli pomisleke, že najmanjši dvom, pa tudi če samo za trenutek, je v tem primeru tvoj angel varuh prej odgovor NE kot da.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje – da ali ne?
Naše zdravstveno zavarovanje ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. V Sloveniji smo skoraj vsi (99,9 % ljudi) obvezno zdravstveno zavarovani. Ker obvezno zavarovanje ne pokriva vseh stroškov, imamo možnost skleniti tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

Se zavedate, kako pomembna je pravočasna obravnava?
Življenje je nepredvidljivo in kadar koli se lahko pojavijo določene težave ali bolečine, ki nam zagrenijo vsakdan. Ob tem pa si prej ali slej postavimo tudi vprašanje, ali je čas, da obiščemo zdravnika, ali si lahko pomagamo tudi sami doma in kako?

Propolis za grlo, krepitev imunosti, celjenje ran ...
Propolis je za mnoge najljubši 'čudež' narave, ne glede na to, ali ga uporabljamo v obliki kapljic ali razpršilu. Koristen je za grlo, herpes ali ko se porežemo. Propolis je naravna učinkovita zaščita zdravja ustne votline, zgornjih dihal, želodca, debelega črevesa in še mnogo drugega.

Kakšne so povprečne čakalne dobe?
Naš način življenja in geni, ki so nosilci dednih lastnosti, lahko vplivajo na zdravje ter povzročijo različna bolezenska stanja. Velikokrat nas bolezen preseneti, dobimo jo nenadoma in nanjo ne moremo vplivati. Pomembno pa je, da takrat čim prej začnemo z zdravljenjem.

Odnos do duševnega zdravja moramo ozdraviti in spremeniti
Vsaj enkrat v življenju se vsak četrti človek sreča neko duševno motnjo. "Večina se sreča samo enkrat in z blažjo motnjo, nekateri pa imajo tudi hude težave. Ocenjujemo, da ima vsaka tretja družina člana, ki ima neke težave v duševnem zdravju," je pojasnila Mojca Z. Dernovšek iz Inštituta Karakter.

Invalid, ki se je zoperstavil Emi Kurent
''Invalidi so priviligirani, ker imajo na voljo parkirna mesta.'' ''Invalidi navadno ne vozijo. Če si slep ali gluh ali brez roke ali noge, ne moreš voziti avta.'' ''Ker si invalid in verjetno ne hodiš v službo, najbrž lažje počakaš na prosto parkirno mesto kot nekdo, ki se mu mudi v službo.'' To je le nekaj stavkov, ki jih je astrologinja Ema Kurent zapisala v svoji kolumni v reviji Lady, kjer je priznala tudi, da sama večkrat parkira na invalidskem parkirišču. S tem pa je razjezila invalide.

Ortodontija
Obračam se na vas zaradi informacij, glede pravic in obveznosti v zvezi z ortodontskim zdravljenjem zob. Samoplačniško ortodontsko zdravljenje, zgornjih zob, s fiksnim aparatom, sem začela dne ...

Svojemu sodelavcu podaril ledvico
Ko je ameriški stevard Jair Ripoll izvedel, da potrebuje presaditev ledvice, se mu niti sanjalo ni, da mu bo organ podaril njegov sodelavec. A Steven Lepine pravi: ''To je bilo najlepše darilo, ki sem ga lahko nekomu podaril.'' In res je Jairu podaril novo življenje in ta mu bo hvaležen do konca življenja.

Ko je izvedela, da ima raka, je odpovedala zmenek, toda potem ...
Ko je izvedela, da ima raka, je odpovedala zmenek. A moški, s katerim se je dotedaj dobila le štirikrat, se ni pustil odgnati. Tudi ko je izvedel za hudo bolezen, ji je dejal, da ji bo še naprej stal ob strani. Zdaj pa sta poročena.

Mlada gimnastičarka s srcem in pljuči 80-letnice se pripravlja na smrt
Zaradi cistične fibroze ima 22-letna Britanka Sonny Lang pljuča in srce 80-letnice. Zdravniki so ji povedali, da ponovna presaditev organov ni več mogoča, zato se 22-letnica pripravlja na smrt.

Povsem brezplačno do redne vadbe, posveta s psihologom ...
Kar v zdravje vložiš, ti bo tudi zdravje povrnilo, se dobro zavedajo v zavarovalnici Vzajemna, kjer so svojim zavarovancem omogočili program Varuh zdravja, v katerem pomagajo pri skrbi za zdrav življenjski slog. Povsem brezplačno zavarovancem tako omogočajo rekreacijo pod vodstvom trenerjev, informacije o zdravstvenih uslugah in celo nasvete nutricista, psihologinje in farmacevta.

Jezdila kamele in pila njihovo mleko ...
Ko je bila na obisku v državah Perzijskega zaliva, se je Kim Kardashian v Kuvajtu odločila, da poskusi nekaj novega. Privoščila si je kozarec kameljega mleka, ki naj bi imelo nekaj dobrih učinkov na zdravje.

Mamica se ga ne sme niti dotakniti
Tripp se je rodil z redko kožno boleznijo, zaradi česar mu vsak najmanjši dotik povzroči brazgotine in razjede na koži, posledica katerih so neznosne bolečine.

Najdebelejša ženska na svetu se bori za svoje življenje
318 kilogramska Američanka Terri Smith je že leta v svoji spalnici priklenjena na posteljo. Sama se namreč ne more niti prevaliti v postelji, kaj šele stopiti na noge. Trpi za hudimi glavoboli, zato zdravniki sumijo, da bi lahko šlo za možganski tumor, a je zaradi njene velikosti ne morejo pregledati z MRI.

''Razmere v zdravstvu so prišle do absurda!''
Dolgoletna mariborska varuhinja bolnikovih pravic Magda Žezlina, ki je predala delo novemu varuhu Franciju Prosniku, je na tiskovni konferenci poudarila, da so bile razmere v zdravstvu vsako leto slabše, letos pa so bile pripeljane do absurda.

KOLUMNA: Prvič sem kradla!
Odraščanje je lahko zelo naporno in neprijetno, še posebej, če ga povezuješ s kajenjem, ki se ga moraš šele navaditi.