Vzajemna

Zavedajte se, da lahko doleti tudi vas
Ljudje smo si različni. Za nekatere bi lahko rekli, da s svojim divjim življenjskim slogom izzivajo srečo, drugi se ne izpostavljajo tveganjem, če to ni nujno potrebno. A to ne pomeni, da so varni pred nezgodami. Prometne nesreče, padci, zdrsi, opekline in druge nesreče se lahko zgodijo vsakomur, povsod in povsem nepričakovano. Če je sreča na vaši strani, jo odnesete samo s kakšno prasko, ni pa nujno, da bo res tako, zato je pomembno, da pravočasno, predvsem pa ustrezno zavarujete svoje zdravje.

Kako najti svojo 'skupino' prijateljev?
Srednja šola je pogosto čas, ko veliko najstnikov doživlja pomembne spremembe. To ni samo čas za šolske obveznosti, ampak tudi za iskanje ljudi, s katerimi se dobro počutiš in postanejo tvoji pravi prijatelji. Včasih pa ni vedno tako lahko najti svojo 'skupino' ljudi, s katerimi lahko deliš tako veselje kot skrbi.

Preprosta aktivnost, ki ima neverjetne učinke na duha in telo
Sedeč način življenja predstavlja enega največjih izzivov sodobne družbe. V službi večino časa presedimo, tudi prosti čas raje izkoristimo za vse kaj drugega kot za fizično aktivnost. A ravno pomanjkanje aktivnosti in prekomerno sedenje naj bi bila po oceni Svetovne zdravstvene organizacije glavna vzroka za številne (kronične) bolezni sodobnega časa. Na srečo obstaja rešitev, ki ni preveč naporna, ne zahteva finančnih vložkov niti posebnih priprav: vse, kar morate storiti, je namreč to, da začnete hoditi!

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga
Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

6 znakov iskrenega prijateljstva
Prijateljstva predstavljajo pomemben del naših življenj. Vendar pa v najstništvu ni tako enostavno razlikovati med pravimi prijatelji in tistimi, ki so bodisi površinski ali pa so celo škodljivi. Kako torej vedeti, da je prijateljstvo pravo?

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?
Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Če kdaj, se bomo sedaj začeli zavedati pomena skupnosti
Naravne katastrofe so nepredvidljive sile, ki imajo lahko uničujoče posledice za ljudi, okolje in infrastrukturo. Poplave, ki smo jim bili priča v preteklem vikendu, so prizadele celo Slovenijo.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje – da ali ne?
Naše zdravstveno zavarovanje ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. V Sloveniji smo skoraj vsi (99,9 % ljudi) obvezno zdravstveno zavarovani. Ker obvezno zavarovanje ne pokriva vseh stroškov, imamo možnost skleniti tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

Se zavedate, kako pomembna je pravočasna obravnava?
Življenje je nepredvidljivo in kadar koli se lahko pojavijo določene težave ali bolečine, ki nam zagrenijo vsakdan. Ob tem pa si prej ali slej postavimo tudi vprašanje, ali je čas, da obiščemo zdravnika, ali si lahko pomagamo tudi sami doma in kako?

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Kakšne so povprečne čakalne dobe?
Naš način življenja in geni, ki so nosilci dednih lastnosti, lahko vplivajo na zdravje ter povzročijo različna bolezenska stanja. Velikokrat nas bolezen preseneti, dobimo jo nenadoma in nanjo ne moremo vplivati. Pomembno pa je, da takrat čim prej začnemo z zdravljenjem.

Že jutri se lahko zgodi tudi vam!
Obdobje mladostništva je čas najlepših dogodivščin, izkušenj in doživetij, če ste ustrezno poskrbeli tudi za svoje zdravje.

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino
Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?
Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Polno težav
Pozdravljeni! Prosila vas bi, da mi pomagate pri putikini vzdrževalni dieti . Nekoliko sem zbegana glede različnih strokovnih zdravniških napotkov kaj sme ali bolje česa se je potreba izogibati v pre...

Moški ne doživi orgazma pri spolnem odnosu
Pozdravljeni! Na vas se obračam zaradi problema v spolnosti. S punco (jaz 27let ona 25let) sva skupaj priblizno slabo leto in se dobro razumeva. Najin problem je, da jaz pri spolnem odnosu nikoli nism...

Fant ne doživi orgazma pri odnosu
Pozdravljeni! Na vas se obračam zaradi problema v spolnosti. S fantom (stara sva 29 let) sva skupaj priblizno dve leti in se dobro razumeva. Najin problem je, da on pri spolnem odnosu nikoli ni sposob...

Spontano hujšanje - kako naj preprečim
Na gastroskopiji pred enim mesecem ugotovljen kronični gastritis, ni ulkusa ali karcenogene aktivnosi v želodcu.Nimam Bakterije. Sem star 74l Z dietalno hrano ki jo konzumiram stalno hujšam. Jeml...

Kako spodbuditi izločanje sečne kisline pri putiki
Pozdravljeni! Imam znake putike, boli me v levi peti, levem palcu, desmem palcu, ne pa v desni peti, v ušesu, v zapestju, v prstih na rokah. Na vseh teh mestih me boli po intervalih, samo v levi peti...

Se spopadate z nizko samopodobo?
Vas že manjša kritika vrže iz tira? Opazite, da ves čas hlepite po pohvali, ko to prejmete, pa ji v resnici ne verjamete? Potrebujete nenehne uspehe in dosežke, da ste zadovoljni? To je le nekaj težav, ki jih prinaša nizko samovrednotenje in ki lahko močno otežijo naše življenje. Kako se s temi težavami spopasti, nam je pojasnila psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny.

Ne čakajte, izberite
Naša prva skrb, ko zbolimo ali se poškodujemo, je čim prejšnje okrevanje. Vzajemna je zato oblikovala zavarovanje, ki vam omogoča dostop do zdravstvenih storitev brez čakalnih dob, pri najboljših specialistih doma in v tujini, zavarovanje pa krije tudi 850 operativnih posegov.

Povsem brezplačno do redne vadbe, posveta s psihologom ...
Kar v zdravje vložiš, ti bo tudi zdravje povrnilo, se dobro zavedajo v zavarovalnici Vzajemna, kjer so svojim zavarovancem omogočili program Varuh zdravja, v katerem pomagajo pri skrbi za zdrav življenjski slog. Povsem brezplačno zavarovancem tako omogočajo rekreacijo pod vodstvom trenerjev, informacije o zdravstvenih uslugah in celo nasvete nutricista, psihologinje in farmacevta.

Pred odhodom v tujino ne pozabite urediti zdravstvenega zavarovanja
Na zavodu za zdravstveno zavarovanje zavarovancem svetujejo, da si pred odhodom v tujino pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje.

Kako čim hitreje do pregleda, ki ga potrebujete?
Pogosto se nam zgodi, da se nam pojavljajo vprašanja, povezana z zdravstvenimi storitvami, čakalnimi dobami, o zdravljenju v tujini ali pa preprosto o tem, kako se zdravo prehranjevati, pa ne vemo natančno, kam se obrniti. Tu je odgovor.

Do specialističnega pregleda v čim krajšem času
Razmišljate, kako bi se v čim krajšem času naročili na specialistični pregled doma ali v tujini? Imate vprašanja o vašem zdravju ali zdravstvenem sistemu?

Ste pretirano ljubosumni?
Ljubosumje je nekaj, kar lahko močno načne temelje zveze. Kako vemo, da je naše ljubosumje upravičeno ali pa le pretiravamo, je zanimalo eno izmed naših bralk. Na vprašanje ji je odgovorila strokovnjakinja za družinsko problematiko mag. Dragica Marta Sternad.

Lahko preskočite čakalno vrsto?
Ko smo bolni, imamo le en cilj. Pomembno nam je, da je naša diagnoza postavljena čim bolj zgodaj in da se naše zdravljenje začne pravočasno. Poleg tega iščemo čim bolj kakovostno zdravstveno storitev.

Pred odhodom v tujino ne pozabite na zdravstveno zavarovanje
Stroški medicinske pomoči v tujini so lahko ogromni, zato poskrbite za sklenitev primernega zavarovanja.

Kako se izognemo čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo?
Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe. Raziskali smo, kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo.