adenomatozna polipoza

Kako prepoznati raka debelega črevesa in danke?
Mesec marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. Stroka in različne institucije opozarjajo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Rak debelega črevesa in danke je 4. najpogostejši rak pri ženskah in moških, piše Nacionalni inštitut Slovenije, a ga je mogoče ob zgodnjem odkrivanju popolnoma preprečiti. Kaj je ključno za preventivo, kaj pomaga pri zgodnjemu odkrivanju bolezni in navsezadnje, kako lahko prepoznamo znake te bolezni?

Tudi to vpliva na bolezni prebavil
V sodobnem zobozdravstvu, kjer človeka opazujemo celostno, veliko pozornosti ne posvečamo samo prisotnosti kariesa ter drugih zobnih patologij, temveč iščemo tudi znake določenih bolezni, ki se lahko kažejo sprva celo samo s spremembami v ustni votlini.

Ko najbolj običajna diagnoza postane smrtna ...
Mamica treh otrok se je morala pred dvema letoma sprijazniti z diagnozo, da ima hemeroide. Če je bila takrat zaradi tega nesrečna, bi danes dala vse, da se tedanje mnenje zdravnikov ne bi izkazalo za napačno.

'Vsi moji otroci bodo umrli do 40. leta!'
Kar sedem članov iz iste družine trpi za redko genetsko okvaro, ki bo povzročila, da najverjetneje nihče od njih ne bo dočakal 40. leta, številni pa še čakajo na teste, ki bodo razkrili njihovo usodo.

Ste izpostavljeni raku debelega črevesa?
Rak debelega črevesa in danke, imenovan tudi kolorektalni rak, je v Sloveniji med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj. Po zadnjih podatkih letno zboli več kot 700 moških in več kot 500 žensk.