aleš živkovič

Že poznate obsesivno-kompulzivno motnjo?
Obsesivno-kompulzivno motnjo zaznamujejo obsesije in kompulzivna dejanja. Pomembno je vedeti, da se razlikuje od obsesivno-kompulzivne osebnostne motnje, pri čemer je ime slednje nekoliko neposrečeno, saj je ne zaznamujejo ne obsesije ne kompulzivna dejanja.

Današnja družba narcizma ne le tolerira, a ga celo spodbuja
Današnja družba je do narcizma ne samo tolerantna, celo spodbudna. Čeprav je na prvi pogled videti, da nanj gledamo s prezirom, je resnica daleč od tega. Ne da bi to sploh vedeli, veliko narcističnih lastnosti dojemamo kot vrednote – po navadi zaradi napačne interpretacije. Seveda pa to še ne pomeni, da narcizem ni potencialno patološka osebnostna struktura, ki se v nekaterih primerih manifestira tudi kot osebnostna motnja.

Se bojite biti v središču pozornosti?
Socialna anksioznost ali socialna fobija je ena od oblik anksioznosti, pri čemer pa je potrebno vedeti, da so meje med različnimi oblikami anksioznosti lahko zabrisane. Tako se lahko tudi pri generalizirani anksioznosti pojavljajo simptomi socialne anksioznosti. Bolj kot da ju poskušamo ločiti, je pri terapiji pomembno, da najdemo mentalni vzrok za njen pojav.

Se eden od vaju spopada z mejno osebnostno motnjo? Preverite, kako si pomagati
Je vaš odnos s partnerjem poln nenehnih vzponov in padcev, sprememb v razpoloženju enega izmed partnerjev, kaosa in intenzivnosti? Po tem se morda eden izmed vaju lahko spopada z mejno (borderline) osebnostno karakteristiko. Preverite, kaj je to in kako si pomagati.

Kako premagati strah pred spremembo?
Korporativna direktorica v industriji poslovnega svetovanja, ki je skoraj polovico življenja porabila v iskanju napredovanja, se zaloti ob misli, da dejansko ob vsakem napredovanju, ki ga je deležna, ne čuti zadovoljstva, kot si ga je predstavljala preden je do »veselega« trenutka prišlo.

Vas psihoterapija lahko osreči?
Pri delu s klienti, tako v okviru NHS (britanskega javnega zdravstva, op. u.) kot svoje zasebne psihoterapevtske prakse, se redno srečujem z vprašanjem namena psihoterapije. Vprašanje klienta, ali ga bo terapija osrečila ali pa celo kdaj se bo to zgodilo, ni nič novega. Ravno tako ne očitki, da jim terapija škodi, da so zaradi nje še bolj depresivni, anksiozni, nesrečni. Terapevt, ki dnevno dela z veliko klienti, se bo takšnih vprašanj ali celo očitkov navadil in bodo postali del vsakdana.

Se spopadate z žalostjo ali depresijo? Poznate razliko?
V psihoterapiji se velikokrat soočimo z vprašanjem, kaj je razlika med depresijo in žalostjo ter »slabim« razpoloženjem. Takšno vprašanje se največkrat poraja, ko klient že napreduje s terapijo ter se uspešno spopada z depresijo ali kakršno koli drugo težavo, ki jo depresija spremlja. Včasih pa se vprašanje pojavi tudi pred pričetkom psihoterapevtskega procesa.

Bi prepoznali, da ste v odnosu z narcisom?
Narcizem je struktura osebnosti, ki že po svoji naravi onemogoča osebi, da bi se spustila v intimen in avtentičen odnos – odnos, ki bi bil osnovan na čustveni empatičnosti in brezpogojnem priznavanju drugega kot osebe. Narcizem je v svojem bistvu ravno obrambni mehanizem, ki osebi preprečuje odnos z drugimi, da oseba v odnosu ni ranjena. Tako avtentičen odnos z drugim dejansko ni mogoč in se nadomešča z odnosom z lastnim lažnim jazom, ki je tudi objekt gratifikacije.