Vizita.si

bes

Bolezni 10. 12. 2024 04.19

Kaj lahko razkriva ura, ob kateri se ponoči zbujate?

Pogosto zbujanje sredi noči je lahko povezano z našim duševnim in fizičnem stanjem, sam čas zbujanja pa lahko govori o tem, za kakšne težave specifično gre. Poglejmo si, kaj določene ure razkrivajo o naši psihofizični kondiciji telesa.

Zdrav Lajf 06. 06. 2023 05.00

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?

Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Zdravje 24. 11. 2022 05.00

Neverjetna dejstva o našem umu

Na naše misli in vedenje presenetljivo vplivajo na videz nepovezani načini umskih povezav, ki se odvijajo v naših možganih. Poglejmo si nekaj najpogostejših načinov, kako se naš um igra z nami.

Odnosi in spolnost 25. 10. 2022 05.00

Kako osebne tragedije vplivajo na partnerski odnos?

Saj poznate tisto zaobljubo: S teboj bom v dobrem in slabem. Ne glede na to, ali smo v partnerskem odnosu (zakonu) skupaj eno leto, 10 ali 30, na poti vedno doživimo vsaj kakšno osebno tragedijo, ki nam jo postreže življenje. Te so lahko manjše, kot je denimo izguba službe, ali pa večje, kot so hujše nesreče, izgube staršev ali otrok, usodne bolezni. V nadaljevanju izpostavljamo, kako v takšnih trenutkih biti opora partnerju in kako preprečiti, da bi življenjske preizkušnje razklale partnerski odnos.

Odnosi in spolnost 14. 06. 2022 09.00

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja

Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.

Osebna rast 20. 05. 2022 12.16

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?

Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Odnosi in spolnost 23. 08. 2021 05.00

Sindrom zlomljenega srca je resničen

V pogovorih o ljubezenskih tegobah in čustvenih bolečinah včasih naletimo na izjave, kot so: »Zlomil mi je srce.« Pogosto je zlomljeno srce tudi prispodoba iz pravljic, v katerih lik tragično umre zaradi žalosti, povezane z neuslišano ljubeznijo. Čeprav se vse skupaj morda zdi nekoliko pretirano, pa sindrom zlomljenega srca zares obstaja. Strokovno ga imenujemo stresna kardiomiopatija.

Nasmeh zdravju 07. 06. 2021 06.00

Kako čustva vplivajo na naše telo?

Četudi ne verjamete, čustva močno močno vplivajo na naše telo. To niso novodobne, iz trte zvite trditve, temveč za tovrstnimi besedami stojijo strokovnjaki.

Duševno zdravje 04. 02. 2021 06.00

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače

Žalovanje je nekaj univerzalnega. Na določeni točki življenja se vsak sreča z žalostjo, bodisi je ta povezana z izgubo ljubljene osebe, ljubljenčka, s koncem partnerskega razmerja, izgubo službe, sprejemanjem diagnoze ali katerokoli drugo spremembo, ki poseže v nas in nam spremeni življenje.

Nasmeh zdravju 22. 01. 2021 06.00

Bolečine v hrbtu skrivajo vaša neizražena čustva

Po mnenju dr. Johna E. Sarna, avtorja knjižne uspešnice, ki govori o bolečinah v hrbtenici, je tenzijsko mionevralni sindrom (TMS) diagnoza za stanje, v katerem nam čustveni stres in preobremenjenost povzročata telesno bolečino. Trdi, da je TMS trik. Predstava, ki jo vaše telo uprizarja, da bi vas zmedlo in prikrilo vaša nelagodna in negativna čustva.

Duševno zdravje 27. 08. 2020 05.30

Rešitelj izgubi svojo identiteto v globljih odnosih

Pretirana težnja do ugajanja drugim, za katere bi naredili vse, je lahko samo naš krik na pomoč, a se tega niti ne zavedamo. Kdo bo pomagal nam, če sami sebi ne moremo ali ne znamo, medtem ko rešujemo svet oziroma vse okoli nas.

Zdravje 24. 06. 2020 10.00

Psihosomatski pristop do bolečin v rokah

Bioenergetičarka Biserka Blašković je za Miss Zdrava obrazložila psihosomatski pristop do bolečin v rokah. Pravi, da z rokami izražamo svoja čustva in situacije, ki jih skozi besede ne moremo obrazložiti. Če nam nekdo ni všeč, potem podzavestno prekrižamo roki in se na ta način zaščitimo pred vplivom njegove energije, medtem ko se v stiku z bližnjimi osebami odpremo in jih objemamo. Kadar je kdo uspešen in kreativen na nekem področju, zanj rečemo, da ima »zlate roke«.

Odnosi in spolnost 03. 04. 2020 08.11

Ste vedeli, da obstaja 8 vrst ljubezni?

Ljubezen do partnerja se razlikuje od starševske ljubezni. Prav tako se prijateljska ljubezen razlikuje od ljubezni, ki temelji le na spolni privlačnosti. Kaj pa ljubezen do sebe? V času antike so se stari Grki veliko ukvarjali s preučevanjem in analiziranjem ljubezni. Razvrstili so jo celo v osem različnih tipov, ki nam vsaj malo odstrejo pogled na odnose, ki jih oblikujemo skozi življenje.

Odnosi in spolnost 18. 02. 2020 09.21

'Ghosting' je nov trend, ki je lahko zelo boleč

So ljudje, ki iz partnerskih odnosov odidejo brez drame, opravičila, dolgih pogovorov, vprašanj in pojasnil. Nekega dne jih enostavno ni več in morda se vam na trenutke celo zazdi, da ste si vajin odnos samo domišljali. Gre za fenomen, ki se imenuje ’ghosting’, v slovenskem jeziku pa primernega izraza pravzaprav še nimamo. Zakaj nekateri ljudje nepreklicno izginejo in za seboj pustijo kopico vprašanj, preverite v spodnjih vrsticah.

POPovi zdravniki 04. 11. 2019 14.48

Pobeg s kraja prometne nesreče

Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.

Življenjske zgodbe 16. 08. 2019 09.39

6 let so ji postavljali napačno diagnozo, nato pa se je izkazalo, da ima možganski tumor

34-letna Karissa Ostheimer je že v najstniških letih pričela trpeti za prvimi nenavadnimi simptomi, ki so se kasneje izrazili kot grozljiva odpoved levega dela obraza, zaradi katere ni mogla govoriti. A zdravniki so kar šest let vztrajali, da gre le za PMS in da ni nič resnega. Na žalost so se motili.

POPovi zdravniki 02. 02. 2018 06.28

VOKALNI TIKI

Pozdravljeni! Star sem 27 let in imam aspergerjev sindrom,panično motnjo in anksioznost ter imel sem tourettov sindrom,ki se mi je predvsem kazal v obliki pogostega močnega pokašljevanja ampak to mi j...

POPovi zdravniki 03. 05. 2014 18.04

Stiska mlade mame

Pozdravljeni Prosila bi vas da mi pomagate poiskati pot za hčerko. Težave so se začele po porodu ko je otrok moje hčere začel jesti vso hrano. Otrok odklanja hrano in to hčerko spravlja v bes. Otrok j...

POPovi zdravniki 15. 05. 2010 14.15

Bulimija

Stara sem 16 let in zbolela sem za bulmijo. Vse se je začelo s strogo dieto, po kateri sem postaja vedno bolj obsedena s prehrano. Tehtam se 3-4x na dan, postala sem obsedena s športnimi aktivnostmi i...

POPovi zdravniki 14. 07. 2009 12.28

Sodni proces

Sem poročen, oče dveh neprskrbljenih otrok,štiri leta pa se že borim na sodišču, ker me je nečakinja, ovadila za spolni napad,takrat še ni bila stara 15. let. Danes pa jih ima že 18. Oblast pa nika...

POPovi zdravniki 16. 04. 2009 23.55

Izbruhi besa

Spoštovana! Imam sina, starega 28 let. Je zaposlen in v redu fant. Je zelo čustven. Če pa se zgodi kakšen družinski prepir, se je v stanju zelo razjeziti (npr. s pestjo v steno, da se poznajo odtisi),...

POPovi zdravniki 06. 10. 2003 10.21

Luskavica

Dober dan. Star sem 29 let. Psoriazo imam 10 let. 1.Kaj menite o inekcijah kuterida? Stranski učinki? To zdravljenje prakticira dermatolog v zdravilišču Laško.V kratkem ga bom obiskal. Po njegovih bes...

POPovi zdravniki 08. 09. 2003 15.07

Hujšanje s tabletami

Z možem sva poročena tri leta. Najin odnos je bil razumevajoč, o težavah sva se pogovorila…, skratka dober. Zadnje leto pa se je njegovo vedenje spremenilo za sto procentov. Nekje decembra ga je obsed...

POPovi zdravniki 16. 03. 2003 23.29

Psihoza

15 let se zdravim za sch. par. (pozneje tudi diag. hebefrenije), od svojega 22. leta (upam, da mi zaradi starosti ne boste zavrnili odgovora). Trenutno me mučijo predvsem izrazite preganjavice vsakič,...

POPovi zdravniki 20. 02. 2003 22.00

Osamljenost in odraščanje

Spoštovani! Stara sem 16 let in sem veliko preobremenjena. Stalno sem pod pritiskom in zelo osamljena. Včasih mislm da bom samo počila, včasih mi je vsega tako dost da se s starši zelo zelo skregam, k...

Duševno zdravje 15. 01. 2019 15.46

Kaj storiti, ko je PMS preveč intenziven?

Vsi poznamo zloglasni PMS - predmenstrualni sindrom, ki muči marsikatero žensko. Kaj pa predmenstrualno disforično motnjo? Gre za bolj intenzivno obliko predmenstrualnega sindroma, pri katerI so simptomi tako moteči, da ovirajo funkcioniranje v vsakdanjem življenju in so med drugim povezani z močnimi čustvenimi nihanji, tesnobo, depresijo in razdražljivostjo.

Zlata leta 17. 10. 2018 13.49

Izguba ljubljene osebe - žalovanje je pomembno

Žalost, ki se pojavi ob izgubi ljubljene osebe, je nepopisna. Pojavi se lahko žalost, razočaranje, jeza, občutek krivde, zaskrbljenosti in še bi lahko naštevali. Gre za skupek različnih čustev, ki so za bližnje lahko izjemno težka. A pomembno je, da se zavedate, da je to normalno in da je žalost normalen del žalovanja za preminulo ljubljeno osebo.

Zdravje 24. 07. 2018 08.03

Se vsak dan zbujate ob isti uri? To je lahko razlog

Ste opazili, da se vsako noč prebujate ob isti uri? Ali pa da ne morete zaspati? Ste se kdaj vprašali, kaj je razlog zato? Po tradicionalni kitajski medicini prebujanje ob določeni uri pomeni zaustavitev energije v določenem notranjem organu, kar lahko nakazuje na nekatere zdravstvene težave. Preverite, katere.

Duševno zdravje 04. 08. 2017 11.01

To je ključnega pomena za vaše dobro počutje

Rumi, pesnik 13- stoletja, je primerjal čustva sreče, depresije in zmedenosti z nepričakovanim obiskovalcem. Njegov nasvet je bil, da se jim nasmejimo in jih spustimo. A tega pogosto ne počnemo. Vse pogosteje te občutke preprosto skrivamo, zakrivamo. Jezo in zamero potlačimo, osamljenost nadomestimo za bolj moderno hvaležnost.  

Zdravje 08. 03. 2017 08.07

S slovenskim odkritjem nad izčrpanost

V sodobnem času je več kot polovica populacije že izpostavljena izgorelosti. Nenehna prizadevanja k več in več uspehom na kariernem in osebnem področju, lahko privedejo v začarani krog nenehnega dokazovanja in izčrpavanja svojega telesa in duha. Tako ni nenavadno, da postajamo razdražljivi in kronično utrujeni. Preverite, kako si pomagati.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859