bibaleze

Najhitreje naraščajoča razvojna motnja
Avtizem je najhitreje naraščajoča razvojna motnja - pogostost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več 10x, prizadene več kot 1 % populacije.

Trije nasveti za lažje delo (domačih) nalog
Največ, kar lahko naučimo svoje otroke je, da je za reševanje nalog (in s tem tudi srečo in zadovoljstvo) odgovoren sam. Mi smo se to že naučili, priučili tekom življenja, pomembno je, da delovnost in odgovornost za dejanja prenesemo na svoje otroke že v zgodnjih letih.

Babica – nepogrešljiva pri rojstvu in negi
Nekoč so babice lahko postale ženske, ki so imele največ izkušenj pri porodih. Leta 1753 je cesarica Marija Terezija v Ljubljani ustanovila prvo šolo babištva v Evropi.

Deset korakov do boljšega spanja
Vaša postelja naj bo le za spanje in seks, ne jejte pred spanjem, pozno popoldne ne pijte kave ali alkohola in ne kadite! Spite le v svoji spalnici, ki naj bo raje bolj hladna ... in kmalu boste bolje spali.

Razvoj dojenčka: 12. mesec
Dojenček vam bo pri svojih dvanajstih mesecih zelo rad pokazal svojo privrženost. Kadar koli bo le imel priložnost, vas bo obsipal s poljubi in objemi.

Razvoj dojenčka: 11. mesec
Končno, vaš dojenček govori! To je za otroka zelo pomembno, saj vse bolj komunicira z vami in z okolico.

Razvoj dojenčka: 10. mesec
Vaše najljubše bitje na tem svetu, ki je bilo ne dolgo nazaj popolnoma odvisno od vas, že poskuša narediti prve korake. Pije iz kozarca in ne neha čebljati.

Razvoj dojenčka: 9. mesec
Devetmesečni dojenček je čedalje bolj samostojen. Lahko se že dvigne na lastne noge in verjetno že obvlada besede, kot so mama in ata.

Razvoj dojenčka: 8. mesec
Dojenček v osmem mesecu osvaja »vrhove.« Začel se je plaziti. Vsepovsod ga je dovolj. Zdaj je čas, da resnično poskrbite za varnost malega kobacača.

Razvoj dojenčka: 7. mesec
Ku-ku, jaz sem tu! Dojenček je dobil posebno mesto v vašem življenju. V sedmem mesecu se tega zelo dobro zaveda.

Pomen večerne rutine za trden dojenčkov spanec
"Vaš otrok bo bolj sproščen, če bo vedel, kaj ga čaka v bližnji prihodnosti," trdi Jodi Mindell, ameriška strokovnjakinja za spanje. "Bolj sproščen kot je, lažje ga boste spravili v posteljo in hitreje bo zaspal."

Devet nasvetov za bodoče očete
Najlažji del je za vami: spočeli ste otroka. Sedaj vas čaka devet mesecev priprav na dojenčka in nato skrb za otroka, ki bo trajala vse življenje.

Nosečnice, izogibajte se UV žarkom!
Solarij uničuje kožo, tudi če niste noseči. V nosečnosti pa lahko povišan nivo hormona v vašem telesu povzroči nezaželeno pigmentacijo, alergijske reakcije in podobno. Nosečnica naj bi se tako izogibala pretiranemu sončenju, premočnemu soncu in uporabi solarija.

S spermo pokojnega sina do vnukov
Teksaški sodnik je uslišal željo materi, ki je pred kratkim izgubila svojega sina. Na sodišču je zaprosila, da bi ji dovolili odvzem vzorca sinovih semenčic, saj si je pokojnik vedno želel imeti otroke.

Prekomerna teža v nosečnosti vpliva na otroka
Ženske, ki v nosečnosti pridobijo preveč kilogramov, rodijo večje in težje otroke. Taki otroci imajo zaradi tega lahko tudi v najstniški dobi težave z debelostjo.

'Načrtno nenačrtovane' nosečnosti
Videti je, da vse več žensk po svetu spočetje otroka jemlje v svoje roke. Zavestno ne jemljejo kontracepcije, tudi če morda ne želijo zanositi. Otroka pa donosijo, tudi če ni bil načrtovan.

Očetje le dvanajst minut na dan!
V današnjem času se marsikateri oče počuti „izgubljeno,“ kadar preveč pokaže očetovska čustva. A vloga očeta pri vzgoji, še posebej sinov, je pomembna, saj gradi odnos do ženske in kasneje do otroka.

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.

S hormonom nad žensko neplodnost
Znanstveniki so prepričani, da bi zdravljenje s hormonom kispeptinom učinkovito spodbudilo proizvodnjo spolnih hormonov in spolne organe pognalo v tek brez slabih učinkov na telo.

Kako pogosto naj okopam svojega dojenčka?
Čeprav nekateri starši svoje dojenčke okopajo vsak dan, pa dnevno kopanje ni nujno potrebno do faze plazenja, ko se dojenček kobaca naokrog in se rad umaže. Številni starši in dojenčki imajo radi kopanje, a nobenih dokazov ni, da dojenčki potrebujejo dnevno kopel.

Britanski malčki brezplačno v fitnes
Zaradi vse večjega števila dojenčkov in malčkov s prekomerno telesno težo so se v Liverpoolu odločili, da vsem otrokom, mlajšim od pet let, podarijo brezplačno članstvo v telovadnici.

Pri desetih letih prvič poskusila pravo hrano
Desetletna britanska deklica je pred kratkim poskusila pravo hrano, čeprav zdravniki pravijo, da ni zdravstvenih razlogov za dekličino dolgo odklanjanje vse netekoče hrane.

Nasveti za varno kopanje dojenčka
Kopel je lahko zabavna za vas in vašega dojenčka, a ostati morate zelo pazljivi. Začnite zgodaj in svojega malčka naučite osnov varnosti v vodi ter si pred prvo kopeljo preberite naslednje nasvete za varno kopanje.

Materinski dan: Babice svetujejo
Ob materinskem dnevu se lahko v hipermarketih Mercator udeležite svetovalnih uric s članicami Slovenskega babiškega združenja na temo nege dojenčka.

Z otrokom se rodi tudi tisoč vprašanj
Mlade mamice z vseh strani bombardirajo z dobronamernimi nasveti, priročniki, mnenji. Kadar niste prepričane, da s svojim dojenčkom ustrezno ravnate, če niste gotove, da poznate pravi odgovor, je še vedno najbolje, da se posvetujete s patronažno sestro ali otrokovim pediatrom.