Vizita.si

boleče oči

Simptomi in bolezni 15. 03. 2025 04.21

Kako si pomagati pri bolečinah v križu?

Preverimo, kaj lahko storite za bolečine v spodnjem delu hrbta.

Koža 28. 12. 2024 04.23

Preverite, ali imate petehije

Ste se kdaj spraševali, kaj so majhne rdeče pikice na vaši koži ali na sluznici? Pravimo jim petehije, gre pa se pravzaprav za majhne krvavitve pod kožo.

Bolezni 16. 12. 2024 04.22

10 razlogov za otekanje prstov

Otekanje prstov je lahko moteč pojav, ki se pojavi iz različnih razlogov. Čeprav je včasih otekanje prstov povsem benigno in mine samo od sebe, lahko v nekaterih primerih signalizira resnejše zdravstvene težave.

Pediatrija 21. 08. 2024 04.38

Najpogostejša vrsta artritisa pri otrocih

Juvenilni idiopatski artritis naj bi bila najpogostejša vrsta artritisa pri otrocih. Kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje? Kako lahko prepoznamo znake pri otrocih?

Zdravje 01. 08. 2024 04.53

Znaki vročinske izčrpanosti, ki jih ne smete spregledati

Sončne opekline, vročinski udari in navsezadnje izčrpanost, ki je posledica visokih temperatur, lahko med poletnim časom predstavljajo resno grožnjo našemu zdravju. Kako si pomagati pri sončnih opeklinah in vročinski izčrpanosti? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da nobena pretirana izpostavljenost soncu tako ali drugače ni priporočljiva!

Koža 26. 07. 2024 04.12

Srbeči izpuščaji, ki so pogosto posledica alergijske reakcije

Koprivnica, kožni izpuščaj, ki je pogosto zelo srbeč, je pogosto posledica alergijske reakcije na hrano ali alergen oz. nekaj, česar ste se dotaknili. Koprivnica lahko hitro izgine (akutna koprivnica) ali traja dlje časa (kronična koprivnica). Zdravljenje lahko vključuje antihistaminike ali steroide.

Ginekologija in porodništvo 01. 07. 2024 04.29

Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?

Spontani splav je spontana izguba nosečnosti pred 20. tednom. Približno 10 do 20 odstotkov znanih nosečnosti naj bi se končalo s spontanim splavom. Toda dejansko število je verjetno višje, ker se veliko spontanih splavov zgodi zelo zgodaj v nosečnosti – preden ženska sploh ve, da je noseča.

Zdravje 02. 06. 2024 04.44

So težave s spanjem lahko pokazatelj bolezni?

Na kakovost našega spanja vplivajo različne stvari – od prehrane, načina življenja, do pretiranega uživanja alkoholnih pijač in vsega ostalega. Prav tako lahko kakovost spanja oz. težave z njim povzročajo različne bolezni. Poglejmo si najpogostejše zdravstvene težave, ki motijo kakovost spanca.

Zdravje 04. 04. 2024 04.33

Spijete več kot 2 kozarca na dan?

Čeprav je občasno prav, da nazdravimo, pa je lahko pitje alkohola izjemno škodljivo za vaše zdravje, če to počnete redno in prepogosto.

Simptomi in bolezni 08. 01. 2024 05.00

Zakaj bolijo oči?

Kako in zakaj lahko bolijo oči? Kako si lahko pomagamo in kdaj je morda boljše, da poiščemo strokovno pomoč pri okulistu?

Imunski sistem 06. 12. 2023 05.00

Katere avtoimunske bolezni poznamo?

Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Bolezni 06. 05. 2023 05.00

7 najpogostejših vbodov ali ugrizov žuželk

Ugriz ali vbod žuželke pogosto povzroči na koži majhno rdečo oteklino, ki je lahko boleča in povzroča srbenje. Učinki vboda ali ugriza običajno v nekaj urah ali dneh popolnoma izginejo in jih je mogoče zdraviti doma.

Odnosi in spolnost 19. 04. 2023 05.00

Najpogostejša spolno prenosljiva bolezen

Okužba s klamidijo je ena najpogostejših spolno prenosljivih bolezni, ki jo povzroča bakterija Chlamydia trachomatis. Kako lahko ugotovimo, ali smo okuženi in zakaj je dobro, da čim prej ukrepamo, si lahko preberete v nadaljevanju.

Bolezni 10. 02. 2023 13.00

Bi prepoznali simptome angine?

Nevšečnosti, kot so zamašen nos, kašljanje ali boleče grlo, so še posebej pogoste v zimskem času in so lahko sila neprijetne, še posebej če se jim pridružujejo tudi drugi simptomi, med drugim povišana telesna temperatura, oteklina in boleče požiranje.

Prehrana 12. 01. 2023 05.00

Zelenjava, ki jo to zimo obvezno vključite v jedilnik

Ohrovt pogosto imenujemo 'kralj kalcija', je pa tudi bogat vir vitamina A, vitamina C, železa, luteina in prehranskih vlaknin.

Tuje 13. 06. 2022 11.04

Sindrom, ki je paraliziral obraz Justina Bieberja

Justin Bieber je v petek popoldne osupnil oboževalce. Na družbenem omrežju je namreč objavil videoposnetek, v katerem je pojasnil, da doživlja paralizo obraza.

Imunski sistem 02. 12. 2021 05.00

Kako vedeti, ali gre samo za prehlad?

Nestanovitno in hladno vreme, pogosta megla in stres so poleg oslabljenega imunskega sistema glavni razlogi za razmah prehlada, gripe in ostalih respiratornih bolezenskih stanj, ki razhajajo v jesenskih in zimskih mesecih. Večino spremljajo podobni simptomi, zato je dobro vedeti, kako prepoznati posamezno okužbo in pravilno ukrepati, še preden bolezen napreduje do te mere, da je potrebna bolnišnična oskrba.

Zdravje 20. 07. 2021 06.00

8 simptomov, ki lahko odkrivajo vnetja v vašem telesu

Kronična vnetja povzročajo številne nevarne bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja ter avtoimunske bolezni. Vnetja so način, ki ga telo uporablja za varovanje samega sebe. Ne veste ali imate težave s kroničnim vnetjem? Potem preverite spodnje simptome.

Zdrav Lajf 14. 06. 2021 06.00

Znaki, da tvoji 'prijatelji' pravzaprav niso iskreni

Če imaš občutek, da se tvoja 'družba' obnaša nenavadno, te morda ta občutek ne vara.

Koža 04. 12. 2020 05.12

Suha in razpokana koža zaradi umivanja in razkužil – kako si lahko pomagamo?

Zaradi novega koronavirusa smo vsi (vsaj upajmo) postali pozornejši na higieno. K njej spadata predvsem pogosto umivanje in razkuževanje rok, ti pa lahko velikokrat poslabšata nekatere težave s kožo, posebej za tiste, ki imajo z njo že na splošno težave. Kako si lahko pomagamo, če imamo bolj občutljivo kožo?

Prehrana 26. 11. 2020 06.00

Krepi cirkulacijo, dober je za prebavo in pomaga pri hujšanju

Najbolj znan je kot 'jezen ugriz', zaradi česar ga ne marajo vsi, a mnogo ljudi ne ve, da kajenski poper pomaga pri izgorevanju kalorij, lajšanju artritisa, normalizaciji prebave, uravnavanju krvnega sladkorja in še marsičem, kar si bomo pogledali v nadaljevanju.

Zdrav Lajf 30. 09. 2020 10.05

Kako se spoprijeti z 'nasilneži'?

Nasilje, verbalno ali fizično, ni nikoli opravičljivo, naj si bo v osnovni ali srednji šoli, morda celo na fakulteti. A ne zatiskajmo si oči – dogaja se, in to velikokrat pred našimi očmi. Kako ubrati pravi način soočanja z ljudmi, ki se iz nas norčujejo, nas žalijo in morda celo fizično maltretirajo, kdaj poiskati pomoč?

Duševno zdravje 27. 08. 2020 05.30

Rešitelj izgubi svojo identiteto v globljih odnosih

Pretirana težnja do ugajanja drugim, za katere bi naredili vse, je lahko samo naš krik na pomoč, a se tega niti ne zavedamo. Kdo bo pomagal nam, če sami sebi ne moremo ali ne znamo, medtem ko rešujemo svet oziroma vse okoli nas.

Bolezni 22. 07. 2020 08.00

Okužbe oči, ki so lahko nevarne

Očesne okužbe so pogosto neprijetne, njihovi simptomi pa so tudi jasno vidni. V primeru kakršnih koli vidnih in čutnih težav z očmi je vedno najbolje obiskati zdravnika, vsekakor pa ne škodi, če znate določene znake prepoznati tudi sami.

Odnosi in spolnost 18. 02. 2020 09.21

'Ghosting' je nov trend, ki je lahko zelo boleč

So ljudje, ki iz partnerskih odnosov odidejo brez drame, opravičila, dolgih pogovorov, vprašanj in pojasnil. Nekega dne jih enostavno ni več in morda se vam na trenutke celo zazdi, da ste si vajin odnos samo domišljali. Gre za fenomen, ki se imenuje ’ghosting’, v slovenskem jeziku pa primernega izraza pravzaprav še nimamo. Zakaj nekateri ljudje nepreklicno izginejo in za seboj pustijo kopico vprašanj, preverite v spodnjih vrsticah.

Bolezni 04. 11. 2019 19.03

Prepoznajte znake, ko morate na pregled k zdravniku!

Ste vedeli, da z vsakim kašljanjem in kihanjem v okolico posameznik izloči več kot 10 tisoč kapljic? Če ima prehlad ali gripo, lahko vsaka vsebuje okoli sto virusov. Ko zbolimo, je zato za vse bolje, da ostanemo doma, pravi specialistka družinske medicine prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Povprašali smo jo, kaj je dobro vedeti o prehladu in gripi.

Bolezni 02. 08. 2019 10.48

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?

V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Koža 04. 07. 2019 12.00

Dermatologinja svetuje, kako oskrbeti opeklino

Obstajajo kratkoročne in dolgoročne posledice pretiranega sončenja, pove dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. Rdečina, oteklina, mehurji, bolečina, po nekaj dneh pa srbečica in luščenje kože – ti nič kaj prijetni simptomi opeklin sodijo med kratkoročne posledice. Dolgoročne so hitrejše staranje kože ter večja verjetnost za kožnega raka, bolezen, ki lahko vodi v prezgodnjo smrt.

Zdravje 26. 03. 2019 07.12

Spijete dovolj vode?

Dejstvo, da vodo nujno potrebujemo za svoje življenje, poznamo že od malih nog, pa tudi to, da lahko brez vode človek preživi največ štiri dni, saj je voda ključna za vzdrževanje vitalnih funkcij. Kar več kot polovico naše telesne mase namreč sestavlja ravno voda. In če je popijemo premalo, je to lahko povod za različne težave: od glavobolov, upočasnitve presnove, pomanjkanja koncentracije do različnih zdravstvenih težav.

POPovi zdravniki 01. 06. 2015 09.54

Madež na vidnem polju

Pozdravljena ga. Tatjana! Upam, da ste prava oseba za moje vprašanje :) Dogaja se mi, da od časa do časa dobim težave z mravljinci (od obraza pa do konic prstov), včeraj pa sem imela težavo samo v gla...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859