bolezni zgornjih prebavil

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

Tudi to vpliva na bolezni prebavil
V sodobnem zobozdravstvu, kjer človeka opazujemo celostno, veliko pozornosti ne posvečamo samo prisotnosti kariesa ter drugih zobnih patologij, temveč iščemo tudi znake določenih bolezni, ki se lahko kažejo sprva celo samo s spremembami v ustni votlini.

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma
Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

7 znakov, ki lahko nakazujejo na rak želodca
Najpogostejši tumor želodca je adenokarcinom, druge oblike malignih želodčnih tumorjev, na primer limfom, želodčni sarkom in karcinom, pa so redke.

Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo
Dodatna previdnost, ki je nastala kot posledica pojava covida, je preprečila širjenje ostalih okužb dihal, ki pa se zdaj, ko ni več strogih zaščitnih ukrepov, tako rekoč vračajo še v večjem številu. S splošnimi preventivnimi ukrepi pa lahko kljub temu zmanjšamo tveganja za respiratorne okužbe, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Boleča razjeda želodca. Veste, kaj jo povzroča?
Bolečina v želodcu in neprijeten občutek v zgodnjem delu trebuha v žlički, bolečina, ki seva v hrbet, izguba apetita in telesne teže, slabost in občutek polnosti v zgornjem delu trebuha. To so simptomi, ki lahko kažejo na razjedo želodca. Preverite, kaj jo povzroča in kako si pomagati.

BOLEČINE V GRLU
Žiujo! Imam eno vprašanje.. ko sem se pred tremi dnevi zbudil, sem v grlu imel neznosno bolečino. težko požiram slino in težko tudi jem.. Bolečine so neznosne. Bil sem 2x pri zdravniku, kjer so mi od...

SCINTIGRAFIJA SKELETA
Pozdravljeni spoštovana dr.! Najlepša hvala za odgovor glede strahu pred slikanjem,scintigr. Naj vas prosim še samo za nekaj odgovorov in sicer, ko ste omenjali morebitne zasevke, ki jih ta preiskava...

Bolezen zgornjih prebavil
Pozdravljeni! Obracam se na Vas v upanju, da mi boste lahko odgovorili na vprasanja. Stara sem 17 let (kmalu 18) in imam tezave z zelodcem, poziralnikom od 11. leta.Zanima me, koliksne so moznosti...

Sladkorna bolezen tipa 2
Spoštovani! Pišem Vam v imenu svoje mame. Stara je 64 let. Že nekaj časa nekontrolirano hujša (približno 4-5 mesecev). Izvidi krvi pred mesecem in pol so pokazali povišan krvni sladkor oz. novo odkri...

Kašelj
Lep pozdrav.Stara sem 22 let in imam težave s kašljem.Bila sem pri pulmologu, kjer se opravljala teste za astmo.Bili so negativni.Povedal mi je ,da na pljučah ne sliši nič posebnega in da so moje teža...

Simptomi raka, ki jih ne smete spregledati
Redna testiranja in pregledi, kot so test PAP in kolonoskopije, so pomembna. A ne zanašajte se samo na preglede, še pomembneje je, da se naučite poslušati svoje telo in prepoznati simptome, ki lahko kažejo na resno bolezensko stanje.

Znebite se slabega zadaha
Nihče si ne želi slabega zadaha, a k sreči to lahko preprečimo hitro z nekaj triki. Zadah namreč običajno povzročajo prekomerno namnožene bakterije, ki pa jih lahko odpravimo ali omejimo z ustrezno ustno higieno in pravo prehrano.

Neprijetna gastroskopija
Zaradi sodobnega načina življenja, ki ga spremljajo hiter tempo, stres in uživanje predelane hrane, so težave z želodcem postale stalnica, vse več ljudi pa je napotenih na gastroskopijo. Zakaj jo potrebujemo, kako poteka in kako se pripravite nanjo?

Poznavanje simptomov limfoma rešuje življenja!
Limfom je sicer zahrbtna bolezen, a je ob pravočasnem odkritju v glavnem ozdravljiva. Kako pravočasno prepoznati simptome in dovolj zgodaj začeti z zdravljenjem, nam je razložila dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.