Vizita.si

boljše življenje

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Novice 18. 03. 2025 12.40

Zdravniki so ji odkrili 20 tumorjev, simptomov ni jemala resno

Če se novi simptomi pojavijo nenadoma in so za vas in za vaše telo nenavadni, neobičajni in na sploh nekaj, česar še niste imeli, čutili ali videli, je resnično pomembno, da poiščete pomoč!

Rakave bolezni 18. 03. 2025 03.11

Simptomi kostnega raka, ki jih ne smete spregledati

Pri kostnem raku je lahko govora o več različnih rakih, ki se razvijejo v kosteh. Rak, ki se začne v kosti, imenujemo primarni kostni rak. Tumorji, ki se začnejo v organih in drugih delih telesa, se lahko razširijo tudi na kosti. Zdravljenje kostnega raka vključuje več načinov zdravljenja.

Osebna rast 16. 03. 2025 04.21

11 zapovedi, ki jih morate upoštevati za srečnejše življenje

Vsako leto si postavljamo bolj ali manj dosegljive cilje, ki pa jih kmalu po prvih januarskih dneh tudi pozabimo. Koliko je med vami takšnih, ki si v novem letu želite bolj osrečujočih odnosov, da bi se znali bolje postaviti zase, da bi poiskali družbo navdihujočih ljudi, da ne bi bili tako zahtevni do sebe ... Verjetno ste se vsaj v kakšni od naštetih idej prepoznali. Predstavljamo vam 11 bistvenih zapovedi, ki jih je vredno upoštevati, če želite nekaj storiti za svoje čustveno blagostanje in bolj izpolnjujoče življenje.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Bolezni 05. 02. 2025 04.08

Kaj se zgodi, če pride do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači?

Do možganske kapi v podaljšani hrbtenjači pride, ko nekaj ustavi pretok krvi v hrbtenjači. Najpogostejši vzrok so krvni strdki, vendar jih lahko povzročijo tudi krvavitve (počene žile). Ta vrsta kapi povzroča drugačne simptome kot kap v možganih, vendar je enako resna. Takoj poiščite nujno pomoč, če menite, da imate simptome spinalne kapi.

Rakave bolezni 28. 01. 2025 14.55

Rak materničnega vratu je preprečljiv, a žal še vedno prisoten

Danes je ob zaključku januarja, meseca ozaveščanja o raku materničnega vratu, potekala okrogla miza. Na okrogli mizi, poroča Onkološki inštitut Slovenije, so strokovnjaki osvetlili ključne izzive pri preprečevanju raka materničnega vratu, pomen cepljenja in presejalnih programov ter predstavili osebno zgodbo, ki kaže, kako pomembna je preventiva in pravočasno ukrepanje.

Aktivno življenje 25. 01. 2025 04.11

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike

Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

Aktivno življenje 17. 01. 2025 04.31

Zakaj je telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej?

V današnjem svetu, kjer smo vse bolj povezani z tehnologijo, kjer je sedenje in pasivno preživljanje časa postalo norma, je telesna aktivnost ključnega pomena za naše zdravje. Z naraščajočim številom težav, povezanih z življenjskim slogom, kot so debelost, kronične bolezni, tesnoba, depresija in druge motnje, postaja telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej. Telesna aktivnost ni zgolj orodje za ohranjanje telesne pripravljenosti, temveč ključni dejavnik, ki lahko vpliva na naše zdravje, kakovost življenja, produktivnost in celo dolgoročno življenje.

Prebava 13. 01. 2025 08.53

Prebavna tegoba, s katero se v teh dneh soočajo mnogi

Se tudi vi po praznikih soočate z izjemno utrujenostjo, ki kar noče izpuhteti? Vas po vseh pojedinah in zabavah spremlja neprijeten občutek, kot bi imeli kamen v trebuhu? Potem je čas, da telo očistitite toksinov! Glede na bogato ponudbo detoks programov, to najbrž ne bo težko, a če želite trajno izboljšati svoje počutje, je treba razmisliti, kako postaviti trdne temelje za bolj kakovostno in vitalno življenje. Kako se lotiti tega zahtevnega procesa?

Lajfstajl 13. 01. 2025 04.08

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe

Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Zlata leta 13. 01. 2025 04.07

Pomembnost redne telesne aktivnosti pri preprečevanju bolezni v starosti

Starost prinaša številne fiziološke spremembe, med katerimi so upad mišične mase, zmanjšanje kostne gostote, slabša gibljivost sklepov in povečano tveganje za kronične bolezni. Vendar staranje samo po sebi ni izgovor za pasivnost. Redna telesna aktivnost je eden najmočnejših dejavnikov, ki lahko upočasni proces staranja, izboljša kakovost življenja in prepreči razvoj številnih bolezni.

Duševno zdravje 12. 01. 2025 04.00

Kako novoletne zaobljube vplivajo na naše duševno zdravje?

Začetek novega leta pogosto zaznamujejo novoletne zaobljube – odločitve, s katerimi želimo izboljšati svoje življenje. Od bolj zdravega življenjskega sloga do večje produktivnosti ali boljših odnosov so te zaobljube pogosto prežete z optimizmom in pričakovanji. A čeprav imajo lahko pozitiven vpliv, pogosto prinašajo tudi stres, občutke neuspeha in nepotreben pritisk.

TOK 08. 01. 2025 04.59

Novoletne zaobljube so super, kaj pa večja vizija?

Tu je januar, čas, da novoletne zaobljube, ki smo si jih zadali konec prejšnjega leta, tudi uresničimo. Ni skrivnost, da to večini ne uspe. In če se v večini člankov osredotočamo na to, da je krivda za neuspeh v nespecifičnosti naših ciljev ali pomanjkanju jasno začrtanih korakov, bomo tokrat šli v nekoliko drugo smer. Marsikatera novoletna zaobljuba žalostno propade, ker manjka jasna širša vizija, ki nam pove, kaj na dolgi rok, ne le v enem letu, želimo doseči v svojem življenju.

Zdravje 08. 01. 2025 04.41

Prenehajte z dietami in se začnite osredotočati na zdravje

Diete so že desetletja eden najbolj priljubljenih načinov za doseganje "popolnega" telesa. A večina ljudi, ki se jih loti, hitro ugotovi, da te prinašajo kratkoročne rezultate, dolgoročno pa pogosto povzročijo razočaranje, frustracije in celo zdravstvene težave. Namesto diet je čas, da premislimo o svojem pristopu in se osredotočimo na zdravje – fizično, duševno in čustveno.

Zdravje 07. 01. 2025 04.44

Je čas, da se začnemo osredotočati na zdravje, ne (zgolj) na estetsko podobo svojega telesa?

V družbi, ki je prežeta z idealiziranimi podobami teles na družbenih omrežjih, v oglasih in medijih, se veliko ljudi osredotoča na svoj videz, ne pa na svoje zdravje. Težava pri tem je, da lahko takšno osredotočanje povzroči telesno in duševno škodo, medtem ko spregledamo najpomembnejši vidik svojega življenja – zdravje. Namesto nenehnega prizadevanja za 'popolno' telo je čas, da spremenimo perspektivo in damo prednost zdravju.

Zdravje 07. 01. 2025 04.12

5 ključnih elementov zdravja

Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

Duševno zdravje 06. 01. 2025 04.18

7 znakov, da vam primanjkuje samokontrole

V zadnjem času se veliko govori o ljubezni do sebe (kar je vsekakor pohvalno) in o uspehu kot nečem, kar je vsem dosegljivo. Pa ni. Pozabljamo namreč na ključno komponento vsega omenjenega – samodisciplino. Jo imate?

Zdravje 01. 01. 2025 04.14

10 preprostih nasvetov za zdravo prehranjevanje

Si želite zdravega prehranjevanja, a ne veste, kje bi začeli? Obstaja deset dokaj preprostih nasvetov za zdravo prehranjevanje, ki jih je povzela ustanova Harvard T.H. Chan.

Zlata leta 26. 12. 2024 04.55

Vaja za boljše ravnotežje in preprečevanje padcev

Možnost padcev, predvsem v starejši populaciji, se poveča prav v tem letnem času, v hladnejšem in slabšem vremenu. Zato je ključnega pomena delo na preventivi in zmanjševanju tveganja padcev.

Duševno zdravje 18. 12. 2024 04.55

8 znakov, da imate zdrav odnos sami s sabo

Skrb za odnos s samim sabo je temelj srečnega in izpolnjenega življenja. Ko se naučimo spoštovati, sprejemati in podpirati sami sebe, lahko uspešneje premagujemo življenjske izzive ter gradimo boljše odnose z drugimi. Zdrav odnos s sabo ne pomeni popolnosti, temveč sposobnost, da se poslušamo in spoštujemo svoje potrebe ter čustva.

Duševno zdravje 07. 12. 2024 04.38

Kako do mirnega življenja?

Ljudje se soočamo z različnimi izzivi, od poklicnih zahtev do družinskih obveznosti, od financ do socialnih pritiskov. Vse to nas lahko odvrne od iskanja mirnega življenja, ki ga mnogi želijo doseči. A mirnost ni le odsotnost stresa, temveč način življenja, ki vključuje ravnotežje med telesom, umom in dušo.

Aktivno življenje 05. 12. 2024 04.19

Samo 11 minut vadbe na dan lahko zmanjša tveganje za zgodnjo smrt

Samo 11 minut vadbe na dan, kaže študija, je dovolj, da zmanjšamo tveganje za zgodnjo smrt in se izognemo marsikateri zdravstveni tegobi.

Aktivno življenje 04. 12. 2024 04.19

Zakaj je pomembna fleksibilnost telesa?

Fleksibilnost omogoča, da se vaše telo premika skozi obseg gibanja. Dobra prožnost lahko izboljša obseg gibanja in omogoči boljše, bolj funkcionalno gibanje.

Vitamini in minerali 01. 12. 2024 04.28

Ali so multivitamini nujni za zdravo življenje?

Multivitamini so prehranski dodatki, ki vsebujejo širok spekter vitaminov in mineralov, ki naj bi jih telesu zagotovili, če jih ne zaužijemo dovolj s hrano. Toda ali res potrebujemo multivitamine, da bi ohranili zdravje, ali so le modni trend?

Zdravje 29. 11. 2024 04.33

7 skrivnosti za boljši spanec

Kakovosten spanec je temelj zdravja in dobrega počutja, a hiter tempo življenja, stres in neprimerne navade pogosto vplivajo na našo sposobnost, da ponoči dobro spimo. Če se tudi vi pogosto prebujate utrujeni ali imate težave z uspavanjem, je čas, da odkrijete skrivnosti, ki lahko izboljšajo vaš spanec in s tem vaše življenje.

Zlata leta 24. 11. 2024 04.36

Kako se spopadati s kroničnimi bolečinami v starosti?

Kronična bolečina je ena najpogostejših težav, s katerimi se srečujejo starejši ljudje. Lahko izhaja iz različnih vzrokov, kot so artritis, osteoporoza, poškodbe, živčne bolezni ali druge zdravstvene težave, ki vplivajo na gibljivost in kakovost življenja. Spopadanje s kronično bolečino ni enostavno, vendar obstajajo različni načini, ki pomagajo lajšati bolečine, izboljšati gibljivost in omogočiti boljše življenje.

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Zdrav Lajf 07. 11. 2024 03.15

Zakaj je pomembno, da se že v mladosti začneš ukvarjati s športom?

Šport je več kot le fizična aktivnost. Za mlade posameznike predstavlja neprecenljivo izkušnjo, ki vpliva na celostno zdravje in razvoj. Začetek športne dejavnosti v mladosti prinaša številne koristi, ki vplivajo na telesno, čustveno in socialno dobrobit posameznika.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859