branja

Vse več težav s hrbtenico zaradi pametnih telefonov, preverite, kaj povzročajo
Človeška glava tehta okoli 5,5 kilograma, a ko glavo sklonimo naprej, se obremenitev na vratna vretenca poveča. Ko nagnemo glavo naprej za 15 stopinj, povečamo pritisk na vretenca, kot bi za vratom nosili 12 kilogramov težko breme. Ko nagnemo glavo naprej za 45 stopinj pa že, kot bi nosili 22 kilogramov.

Po jutru se dan pozna
Ker je marca večinoma tako v šoli kot na faksu zatišje, je toliko težje ohraniti vse dobre navade, ki smo jih tako dolgo mukotrpno gradili. V času, ko ni zunanje strukture, je toliko bolj pomembno, da se držiš svoje lastne. Najpomembnejša (in po mojem mnenju najslabše razumljena) je jutranja rutina.

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?
Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas
Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

10 stvari, s katerimi se morda hvalite, a niso hvale vredne
Ko smo mladi, se včasih radi 'pohvalimo' s kakšno stvarjo, navado ali pa lastnostjo, ki se nam zdi 'kul', a je daleč od tega.

Zavrnilo jo je 20 družin, potem pa je deklico posvojil samski očka
Prisrčna zgodba o človečnosti se je odvijala v sosednji Italiji, kjer se je za posvojitev deklice z Downovim sindromom kljub temu ali predvsem zato, ker se je kar dvajset družin odpovedalo temu privilegiju, odločil moški, ki je zanjo izvedel med opravljanjem prostovoljnega dela. Srčne deklice nihče ni želel sprejeti v družino, dokler se ni pojavil Luca Trapanese, samski Italijan z velikim srcem.

Lahko otrok zboli za demenco?
Mati je razkrila, da se njen triletni sin bori z demenco. Da, mogoče je, da za demenco zbolijo tudi otroci. Poglejmo, kdaj in kako.

6 navad za zdravo staranje
Nikoli ni prepozno, da začnete skrbeti za svoje zdravje, pomagajo pa vam lahko tudi naslednje navade, ki naj bi olajšale procese staranja.

Poznaš pasti branja?
Prav si prebral. Kot vsaka stvar v življenju ima tudi branje svoje dobre in manj dobre stvari. Tisti, ki radi berete, boste verjetno skočili v zrak in rekli 'nemogoče'. Pa je.

Branje mimike pod zaščitno masko
Čeprav je koronavirus, ki je letošnje leto svet obrnil na glavo, očem neviden, so eden od zelo očitnih znakov pandemije zaščitne maske. Marsikdo je mislil, da bo njihova uporaba kratkega veka, a vse bolj očitno postaja, da bodo z nami še precej časa. Ne preostane nam torej drugega, kot da jih sprejmemo kot del življenja in se naučimo potrebnih veščin, med katere sodi tudi branje mimike. Imate tudi vi težave, ker nikoli ne veste, kaj misli in kako se počuti oseba, s katero se pogovarjate, ko nosi masko? Predstavljamo vam nekaj namigov, na kaj je treba biti pozoren.

Misica se bori z neozdravljivim rakom, a trdi, da ga premaguje
Nekdanja miss Velike Britanije in playbojeva zajčica Kerri Parker, ki se spopada z neozdravljivim možganskim rakom, trdi, da se je njen možganski tumor zmanjšal, odkar uporablja medicinsko marihuano. Kot pravi, se je že skoraj vdala v usodo, a je sedaj optimistična, da bo še dolgo živela.

Klopni meningitis
Pozdravljeni, Zdi se mi da imam klopni meningitis. malo sem brala po spletu in imam vse simptome klopnega meningitisa- visoka vročina (38,6), glavobol (ko ležim je vredu ko vsatnem me boli), trd vrat ...

Prehlad
Pozdravljeni! Star sem 21 let.No CRP mi je narastel v nekaj dneh iz normalen na 75,sedaj pa mi je samo pri uživanju vitaminca C padel na 26 v 2 dneh.Glede ptic pa tega,so še me predvčerajšnjim oplzle...

Poškodba glave
Poškodba glave Pozdravljeni! upam da se obračam na pravo osebo, namreč pred 1,5 mesecem je moja babica (72) padla in si pri tem poškodovala glavo, temu je sledila notranja krvavitev. Njeno stanje j...

Pretres možganov
Pozdravljeni, lepo prosim za vaše mnenje. Oče je pred tremi dnevi pri "sestopu" po strmini z Rožnika padel. Kot je povedal, je "začutil, da bo stopil v prazno", domneva, da mu je spodrsnilo na ...

Specifične učne težave
Imam 8 let staro hčer, ki ima težave všoli pri matematiki. Probleme ima z obračanjem številk saj narobe prebere zapis števil namesto 27 prebere 72. Težave smo že skoraj odpravili pri branju zapisa šte...

S PAS INDUCIRANA PSIHOZA
Fenomen, branja misli A je to kar mislite v bistvu psihoza?? Kadil pa sem marihuano cca 5,6 let redno in ima morda kaj veze s tem? Koliko je mogoče da se to vrne, če se marihuana nikoli več ne upo...

FENOMEN BRANJA MISLI
Pozdravljeni! Se opravičujem če bo predolgo napisano... Imam eno resno vprašanje ki me muči že dalj časa, lepo Vas naprošam če mi prisluhnete in odgovorite čim bolj natančno. Spoznal sem eno dekl...

Posledice pretresa možganov nadaljevanje
Spoštovani, najlepše se Vam zahvaljujem za odgovor in dodajam podatke, ki so še pomembni. Spodaj sem kopirala svoje prejšnje vprašanja in Vaš odgovor. Težave s spominom so se začele takoj po pad...

Branje pravljic
Lep pozdrav! Zanima me vaše mnenje glede branja pravljic otroku. Hčerka je stara 6 mesecev, ali je že čas da ji začnem zvečer brati?

Pomanjkanje samozavesti
Ne vem če ste ravno pravi naslov, vendar vam bom vseeno zastavil vprašanje. Star sem 24 let in imam težave s komuniciranjem (navezovanjem stikov) z okolico (v službi, trgovini, ...). Zaradi tega sem b...

Počasen utrip srca
Stara sem 40 let in imam dobro kondicijo. Zaradi aritmij in tremorja jemljem občasno bloksan 1x 25 mg a le če imam frekvenco nad 55 utripov/min.. Propranolola nisem prenašala. Opravila 2x UZ srca – di...

Motnje govora
Ne vem, če sem se obrnila na pravi naslov. Stara sem 22 let.Pred kakšnima dvema letoma sem opazila, da težko izgovarjam šž v povezavi z drugimi črkami. To se mi prej ni dogajalo. Vedno pa sem imela te...

7 dokazanih načinov, kako preprečiti Alzheimerjevo bolezen
Okoli 44 milijonov ljudi danes po svetu živi z eno obliko demence, med katerimi je najpogostejša Alzheimerjeva bolezen. S podaljševanjem starostne dobe se bo ta številka do leta 2030 podvojila. A z nekaterimi ukrepi lahko zmanjšamo tveganje za razvoj različnih oblik demence. Tu je nekaj izmed njih.

Previdno pri izbiri šolske torbe
Teža prvošolčkov znaša od 19 do 28 kilogramov, na njihovih ramenih pa se znajdejo tudi od 10 do 15 kilogramov težke torbe. Kako kupiti primerno šolsko torbo in kaj prinašajo pretežki nahrbtniki, preverite spodaj.

To se zgodi, če ste dehidrirani!
Dehidracija lahko vpliva na vaše kognitivne zmožnosti. Od tega, da zmanjša sposobnost osredotočanja, do tega, da postanemo slabši pri pregledovanju stvari, branju zemljevidov, slabše imamo tudi motorične spretnosti … Poskrbite, da vsak dan popijete dovolj tekočine (vode ali nesladkanega čaja). In popijte še več, če morate biti na soncu.

Do smrti je delila svojo preizkušnjo bolezni
Brazilka Nara Almeida je preminila stara komaj 24 let. Pred tem se je skoraj leto dni borila z rakom želodca ter vse svoje poraze in zmage delila na Instagramu. Na koncu je imela več kot štiri in pol milijonov sledilcev.

Se želite znebiti očal? Za lasersko operacijo dioptrije se odloča vse več ljudi
Laserske operacije oči se že več kot 30 let uporabljajo za odpravo dioptrije pri mladih ljudeh, ki so aktivni in jih motijo očala in leče. A vse pogosteje se za te operacije odločajo tudi ljudje po 40. letu, ki potrebujejo tudi očala za branje. Prav zato se razvijajo nove tehnologije operacij tudi na tem področju. O najsodobnejših trendih refraktivne kirurgije so si pred kratkim znanja izmenjevali strokovnjaki z vsega sveta na konferenci v Ljubljani. Našo prestolnico je obiskal tudi priznani ameriški strokovnjak dr. Roberto Pineda.

Prej je bila lepotica!
"Ljudje na ulici strmijo. Ko me je najmlajša hči prvič videla, se me je najprej ustrašila," pripoveduje Lisa. Tudi sama se je sprva težko pogledala v ogledalo. A najpomembneje je, da je sploh preživela.

Slovenec odkril metodo za odpravo disleksije
Nov slovenski uspeh na področju znanosti. Ugledna ameriška znanstvena publikacija s področja raziskovanja psihologije in psihoterapije je objavila metodo REI za odpravo disleksije, motnje sposobnosti branja in razumevanja. Gre za metodo, ki jo je razvil Slovenec, ki pa želi ostati anonimen.