brez obveznosti

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje
Stres je neizogiben del življenja, s katerim se srečujemo vsi. Če traja dlje časa, se lahko neopazno prenese tudi na naše bližnje. V tem članku bomo raziskali njegov vpliv na odnose ter načine, kako ga učinkoviteje obvladovati.

11 zapovedi, ki jih morate upoštevati za srečnejše življenje
Vsako leto si postavljamo bolj ali manj dosegljive cilje, ki pa jih kmalu po prvih januarskih dneh tudi pozabimo. Koliko je med vami takšnih, ki si v novem letu želite bolj osrečujočih odnosov, da bi se znali bolje postaviti zase, da bi poiskali družbo navdihujočih ljudi, da ne bi bili tako zahtevni do sebe ... Verjetno ste se vsaj v kakšni od naštetih idej prepoznali. Predstavljamo vam 11 bistvenih zapovedi, ki jih je vredno upoštevati, če želite nekaj storiti za svoje čustveno blagostanje in bolj izpolnjujoče življenje.

Prepoznajte simptome, preden bo prepozno
V sodobni družbi, kjer nenehno hitimo in se od nas neprestano pričakuje veliko, je iskanje ravnovesja med poklicnimi obveznostmi, družinskim življenjem in skrbjo zase vse prej kot enostavno. Pogosto nas številne obveznosti povsem prevzamejo, kar lahko vodi v dolgotrajno utrujenost in izgorelost. Zato je ključno, da znamo postaviti meje in poiskati ravnovesje ter izboljšati kakovost življenja.

'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja
Počasi se že vsi zavedamo škodljivosti pretirane uporabe družbenih omrežjih. Povezana so tako s slabšim fizičnim kot psihičnim zdravjem. Prekomerna uporaba družbenih medijev je povezana s povečano stopnjo stresa in tesnobe ter zmanjšano koncentracijo. Količina časa, ki ga preživimo na družbenih medijih, ne bi smela negativno vplivati na naš spanec, odgovornosti ali duševno dobrobit.

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas
Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

10 načinov, kako zmanjšati stres v vsakdanjem življenju
Stres je stalni spremljevalec sodobnega življenja, ki lahko negativno vpliva na naše telesno in duševno zdravje. Čeprav ga ni mogoče povsem odpraviti, ga je mogoče učinkovito obvladovati.

Zato vam novoletne zaobljube ne bodo uspele
Novoletne zaobljube pogosto spremljajo občutki motivacije, optimizma in želje po izboljšanju svojega življenja. A raziskave kažejo, da večina teh zaobljub ne preživi niti prvih nekaj tednov. Zakaj? Razlogi, ki vodijo do neuspeha, so pogosto skriti v našem pristopu, načrtovanju in pričakovanjih.

Je čas za praznike brez alkohola?
Praznični čas pogosto prinese različne družabne dogodke in okoliščine, ob katerih je prisoten alkohol. Čeprav menimo, da mora biti alkohol del tovrstnih druženj, bi se morali zavedati škodljivih učinkov in prepoznati, kdaj je presežena zdrava meja.

Kako starše prepričati, da greš prvič ven žurat?
Če si najstnik ali najstnica, se verjetno že veseliš prvega večjega izhoda s prijatelji, bodisi na zabavo, koncert ali kakšno drugo družabno dogajanje. A preden se odpraviš ven, moraš za dovoljenje najprej vprašati starše, kar je lahko kar velik izziv.

Kultura 'ghostanja': nekaj, kar čustveno zreli ljudje ne delajo
V zadnjih letih je pojmovanje 'ghostanja' postalo vse bolj pogosto, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi. Ghostanje se nanaša na situacijo, ko nekdo preneha komunicirati brez kakršnega koli pojasnila ali obvestila, kar lahko povzroči zmedo, jezo in celo bolečino pri osebi, ki je bila ignorirana.

Najpogostejši simptomi raka na požiralniku
Rak požiralnika naj bi bil razmeroma redek v primerjavi z drugimi vrstami raka, vendar je dobro, da znamo prepoznati nekatere simptome. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana rak na požiralniku predstavlja manj kot en odstotek novo odkritih bolnikov z rakom.

Načini, kako obdržati prijateljstvo, ko ti je nekdo všeč, vendar čustva niso obojestranska
So trenutki, ko prijatelj ali prijateljica postane nekaj več. Vse tiste iskrice, skupne šale in globoki pogovori lahko spodbudijo posebna čustva, ki jih morda nismo pričakovali. A včasih se zgodi, da ta čustva niso obojestranska. Kaj storiti v takšni situaciji? Kako ohraniti prijateljstvo, ne da bi te situacija prizadela ali poslabšala prijateljstvo?

Hrana, ki vam lahko pomaga, da boste imeli več energije
Pomanjkanje energije je ena najpogostejših težav, s katerimi se soočamo v vsakdanjem življenju. Hitri življenjski slog, stres, pomanjkanje spanja, slaba prehrana in preveč obveznosti lahko povzročijo utrujenost, slabšo koncentracijo in splošno izčrpanost. Toda dobra novica je, da lahko z izbiro pravih živil in nekaj preprostimi spremembami v prehrani znova pridobimo energijo, ki jo potrebujemo za vsakodnevne naloge.

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''
Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Kako se učinkovito spopasti s kronično utrujenostjo?
Sodobna delovna mesta, na katerih večino časa presedimo, našemu telesu ne delajo usluge. Potem je tu še stres, ki je postal stalni spremljevalec na vsakem koraku sodobnega vsakdana. Dolgoročna kombinacija obojega lahko vodi v kronično utrujenost - tako telesa, kot tudi duha. Seveda si tega nihče ne želi, a hkrati nam je povsem jasno, da službe pač ne moremo pustiti, pa tudi stresu se ponavadi ni mogoče izogniti. Kako si torej pomagati?

Kako ne zasovražiti dela?
Praktično vsakega je že kdaj zagrabila huda panika, ko je pomislil na vse svoje obveznosti za šolo ali faks. In potem se ure in ure siliš delati, po parih dneh pa pride totalna izčrpanost in ne moreš narediti prav nič. Nič ni narobe s tabo – samo pristop je bil napačen.

Kako šolsko leto začeti uspešno?
Začetek šolskega leta je lahko vznemirljiv, a hkrati tudi stresen. Po dolgih počitnicah se je treba ponovno navaditi na šolske obveznosti, urnike in učenje. Da bi ti bil začetek šolskega leta lažji in uspešnejši, smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki ti bodo pomagali na poti do uspeha.

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno
Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Top knjige za lažje doseganje ciljev, ki ste si jih zastavili za to jesen
Poletje je čas, ko si privoščimo oddih od vsakdanje rutine, se prepustimo sončnim žarkom in nabiramo nove moči za prihajajoče izzive. Jesen pa s seboj prinaša svežo energijo, vonj po sveže padlem listju in občutek novega začetka. To je obdobje, ko se vrnemo v rutino in z novim zagonom postavljamo cilje za osebnostno rast ter napredek. S knjigo v roki je ta prehod veliko lažji, zato smo pripravili seznam najpogostejših ciljev in knjig, ki vam bodo pomagale na poti do uspeha in vas navdihnile pri doseganju teh ciljev.

To so znaki alkoholizma
V letu 2014 je bilo v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola, v povprečju je bilo vsakodnevno zabeleženih deset primerov zdravljenih v bolnišnici zaradi bolezni in stanj, ki jih je bilo mogoče s stoodstotno verjetnostjo pripisati alkoholu, najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %) ter alkoholna bolezen jeter (23 %), 184 bolnišnično obravnavanih primerov (5 %) pa so predstavljali mladi do 19. leta starosti. Na NIJZ poudarjajo, da škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

Kaj, če vam nenadoma postane slabo in ne bo nikogar v bližini?
Življenje je sila nepredvidljivo, zato nikoli ne vemo, kdaj se bomo znašli na točki, ko bomo nujno potrebovali pomoč. Glede na to, da se nam v sodobnem vsakdanu vsem ves čas nekam mudi, v javnem zdravstvu pa je situacija vse prej kot rožnata, je na mestu tudi vprašanje, ali se bo v trenutku nemoči sploh našel kdo, na katerega se bomo lahko obrnili.

Tako najlažje ugotovite, katera živila vam povzročajo zgago
Čeprav je zgaga lahko simptom različnih bolezni prebavil, gre najpogosteje za ločen, prehoden pojav, ki je posledica zlasti neprimernega načina življenja in slabih prehranjevalnih navad. To se z nekaj prilagoditvami vsakdanjega življenja na srečo da popraviti. Toda seznam živil, ki so kriva za pojav zgage, se lahko od posameznika do posameznika razlikuje. Kako torej sploh ugotoviti, katera živila vam povzročajo zgago?

Jeste manj, pa se še vedno redite?
Zaradi kopice obveznosti v službi in doma imamo pogosto šele zvečer, ko gredo vsi spat, čas za prvi pravi obrok v dnevu. Ker smo lačni, hrano dobesedno goltamo in tako možganom ne pustimo, da bi nam pravočasno sporočili, da smo siti. In tako se naš klobčič slabega počutja, prebavnih tegob in kopičenja kilogramov veča, in veča ... Zveni znano?

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?
Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

Kdaj si v odnosu vzeti 'pavzo'? Najpomembnejše, kako?
Ste naklonjeni 'pavzi' v razmerju ali ne? Ob tovrstnih vprašanjih se navadno vnamejo burne debate, nekateri so absolutno za, drugi ne, toda najpomembnejše, kar je treba definirati, je to, da ne, premor ne pomeni nujno razhoda.

Razlog, da ste nenehno utrujeni in brez energije
Strokovnjaki pravijo, da trpimo za 'epidemijo utrujenosti', vendar je veliko stvari v naših rokah.

15 minut je lahko življenjskega pomena
Slovensko zdravstvo se že dalj časa spopada s precej zahtevnimi izzivi. Zdravnice in zdravniki so pogosto preobremenjeni in težko dostopni. Zgodi se, da je na obisk pri osebnem zdravniku treba čakati več dni. Čakalne dobe pri zdravnikih specialistih so včasih nedopustno dolge. Je torej sploh mogoče kaj storiti, da bi prišli do zdravniške pomoči, ko jo potrebujemo?

Enostavni triki za lažje in hitrejše učenje
Vemo, iščeš 'stran poti' in hitrejše poti za pomnjenje in učenje, kot so jih vsi pred teboj. Verjemi, četudi ti starejši govorijo drugače, vsi smo to delali. In na tvojo srečo obstaja nekaj preverjenih in zanesljivih metod, s katerimi si dejansko lahko pomagaš, da se boš hitreje in bolje naučil snov!

Kako lahko izboljšaš življenje in dosežeš notranji uspeh?
Mlada leta so čudovito obdobje, ki pa je polno sprememb, odkrivanj in rasti. Kljub vsem izzivom, s katerimi se srečujete, je pomembno, da niste do sebe prestrogi, hkrati pa že v mladosti postavite meje in zdrave standarde za naprej.

Lahko zveza s starejšim moškim uspe?
"Ali veš, da ima Kristina kar 15 let starejšega! Misliš, da jima lahko uspe?" "Ne verjamem, saj bi ji lahko bil 'fotr'." Takšni komentarji se pojavljajo skorajda vsakič, ko beseda nanese na večjo starostno razliko v partnerskem odnosu. A dejstvo je, da razmerje s starejšim oz. zrelejšim moškim ni nič manj uspešno, če oba partnerja delita podobne življenjske vrednote, sta složna v pričakovanjih, željah in načrtih za prihodnost.