budnost

5 načinov, kako preživeti spomladanski premik ure
Spomladanski premik ure, znan tudi kot prehod na poletni čas, je vsakoletna sprememba, ki lahko pomembno vpliva na naše telo in vsakodnevno rutino. Premik za eno uro naprej prinaša daljše dni, a lahko tudi povzroči motnje spanja, utrujenost in celo vpliva na naše srčno-žilno zdravje.

Kaj so halucinacije?
Ste vedeli, da so nekatere halucinacije celo normalne? Denimo tiste, ki nastanejo, ko zaspite ali se prebudite. Vse ostalo so vsekakor lahko znak resnejše bolezni, kot je shizofrenija ali demenca.

Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok
Obstaja povezava med spanjem ter kognitivnim in jezikovnim razvojem pri dojenčkih in malčkih.

Kako človeški možgani ustvarjajo zavest?
Znanstveniki in filozofi so se dolgo časa trudili razložiti, kako možgani ustvarjajo zavestne izkušnje. Nekateri dvomijo, ali se objektivna orodja znanosti sploh lahko spoprimejo s pojavom, ki je tako subjektiven. Kljub temu so raziskovalci začeli ugotavljati spremembe v možganski aktivnosti, ki spremljajo zavest. Tako imajo zdaj nekaj zanimivih zamisli o tem, zakaj naj bi se zavest sploh razvila.

Zdravi načini za povečanje energije brez kofeina
Ko občutite pomanjkanje energije, je morda prva misel skodelica kave ali energijska pijača. A kofein ni edina rešitev za dvig energije. Obstajajo naravne in zdrave strategije, ki lahko izboljšajo vaše počutje, povečajo storilnost in dolgoročno podprejo vaše zdravje.

Kaj je prehranska koma?
Ste po hrani velikokrat zaspani? Tako zelo zaspani, da komaj ohranjate odprte oči in bi šli najraje spat?

Kofein, energijske pijače in študentsko življenje
Študentsko obdobje prinaša številne izzive. Dnevi so dolgi, noči naporne in namenjene učenju, prisoten je stres zaradi izpitov. Mnogo študentov se obrne h kofeinu in energijskim pijačam za povečanje energije in izboljšanje osredotočenosti. Ali te pijače res zagotavljajo boljši fokus ali prinašajo več težav kot koristi?

To je razlog, da ste zaprti, če ste prenehali piti kavo
Ste prenehali piti kavo, vaša prebava pa ni več redna ali pa enaka, kot je bila? Kava velja za stimulans, vendar ne vpliva na vse enako. Vsekakor pa je dejstvo, da lahko povzroči kratkotrajno zaprtje, če se odločimo, da je ne bomo več pili.

Znaki, da je s hormoni nekaj narobe
V našem telesu hormoni igrajo pomembno vlogo. Lahko se zgodi, da pride do neravnovesja, ko je enega preveč ali premalo, vsekakor pa je dejstvo, da pomembno vplivajo na naše zdravje. Poglejmo si, kako.

10 nasvetov za premagovanje nespečnosti
Imate težave z nespečnostjo? Sprejmete lahko nekaj korakov za spremembo vedenja in življenjskega sloga, da boste imeli boljši in bolj kakovosten spanec. Poglejmo si nekaj nasvetov, kako premagati nespečnost.

Kdaj je najboljši čas za jutranjo kavo?
Veliko ljudi si težko predstavlja začetek dneva brez jutranje kave. A strokovnjaki svetujejo, da je s kavo bolje nekoliko počakati.

Trik, ki bo takoj odpravil slabost med vožnjo
Če vam je že ob misli na počitnice slabo, in to ne zaradi samega dopusta, ampak zaradi vožnje, je verjetno, da trpite za potovalno slabostjo. Ne glede na to, ali vaše poletne načrte vključujejo vožnjo z avtom, ladjo ali vlakom, vam bo koristilo vedeti, kaj povzroča ta neprijeten občutek in kaj lahko storite, da ga zmanjšate ali preprečite.

Kaj se zgodi, če pijete preveč kave?
Čeprav je kofein na splošno varen v majhnih do zmernih količinah, lahko visoke ravni uživanja povzročijo neprijetne in celo nevarne stranske učinke.

5 dobrih jutranjih navad, ki vam lahko izboljšajo dan
Zdrav življenjski slog je izjemno pomemben, če si želimo biti v kar najboljši kondiciji tako mentalno kot telesno. In če bomo začeli že zjutraj, bomo lažje kos vsem obveznostim in opravkom, ki jih imamo čez dan. Prav tako pa se bomo zaradi zdrave in sproščene jutranje rutine tudi bolje počutili.

En teden je vsak dan pila pivo. Zgodilo se je to
Kaj se zgodi, če vsak dan en teden pijemo pivo?

Zakaj se boste lahko počutili zaspano po prenehanju kajenja?
Odtegnitveni simptomi nikotina nikakor niso prijetni. Pogosto poslušamo, kako ljudje ob opustitvi cigaretov tožijo o naraščanju teže, težav s prebavo in ostalega, le malokoga pa slišimo tarnati o stranskem pojavu, ki se pojavi skoraj vedno – napadih močne zaspanosti.

Okusni in zdravi prigrizki, ki jih morate preizkusiti
Iščete zdrav prigrizek? Predstavljamo vam nekaj idej za zdrave in okusne prigrizke, ki jih enostavno morate preizkusiti!

Poznate vse koristi tega okusnega sadeža?
Tudi vi v poletnih mesecih najraje posežete po lubenici? Ste vedeli, da ni samo izjemno okusna, temveč tudi neverjetno zdrava? Poglejmo si vse koristi tega okusnega poletnega sadeža.

Zato dieta nikoli ni smiselna rešitev
Alison Wright se danes ukvarja z nutritivno medicino. Včasih je bila strastna kadilka, uživala je alkohol, imela stresno službo, se slabo prehranjevala in sovražila telovadbo. Nato je spoznala, da se je v življenju mogoče počutiti bolje. Njen pristop k učenju zdravega prehranjevanja je zaradi njenih lastnih izkušenj zelo zanimiv.

Zakaj pride do stresa in kako ga obvladati?
Stres je naraven občutek nezmožnosti obvladovanja določenih zahtev in dogodkov. Vendar pa lahko stres postane kronično stanje, če oseba ne sprejme ukrepov za njegovo obvladovanje.

Tako droge vplivajo na duševno zdravje
Da je zloraba alkohola in drog lahko povezana s pojavom težav v duševnem zdravju, si verjetno že slišal.

Antistresna olja, ki lahko pomagajo izboljšati razpoloženje ter lajšajo živčnost in krče
Eterična olja lahko po olfaktornem sistemu delujejo na limbični del možganov, ki je odgovoren za čustva.

Spalna paraliza – pogosta motnja ali težava?
Motnje spanja so zaradi stresa in ostalih stvari, ki jih povezujemo z dobo, v kateri živimo, vse pogostejše. Med mladimi odraslimi osebami je po poročanju portala Adiva zelo pogosta tudi spalna paraliza.

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?
Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

Gre za eno najpogostejših težav v času covida-19
Situacija, v kateri smo se znašli, nas je vrgla iz vsakodnevnega ritma in nas prisilila, da se ustavimo. Med nas sta se naselili strah in negotovost. Skrbi nas, kaj bo z našo službo, financami in seveda z zdravjem ... Marsikdo se počuti tesnobno in nelagodno in ne ve, kako se soočiti s stresom. Zaradi tega se še dolgo v noč premetava in obrača v postelji ter stremi k stropu, zjutraj pa se prebuja še bolj utrujen, kot je odšel spat. Nespečnost je zagotovo ena od najbolj pogostih posledic stresa, s kakršnim nas je soočila epidemija covida-19, posledica neprespane noči pa ni le utrujenost, ampak tudi oslabljen imunski sistem.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Morda je to razlog, da vam kljub dieti ne uspe shujšati
Izguba odvečnih kilogramov je lahko prava nadloga, še posebej, če se dalj časa trudite in držite določene diete, pa vam kljub temu ne uspeva. Ste se kdaj vprašali, kaj delate narobe?

Tresenje rok kot posledica socialne anksioznosti
Ste že bili kdaj priča posameznikom, ki so jim drhtele roke, na prvi pogled brez pravega razloga. Tresenje rok pa tudi ostalih delov telesa je zelo pogosto znak socialne anksioznosti, ki se pojavi v trenutkih, ki jih posameznik dojema kot stresne. Gre za primarni odziv na nevarnost – boj ali beg. Če se tudi sami soočate s to težavo, naj vas malce pomirimo, v večini primerov drugi le redko opazijo tresenje. Seveda pa velja ukrepati, če imate tovrstne težave že dolgo ali vam te celo otežujejo vsakdanje delovanje.

To se zgodi, če kavo pijemo vsak dan
Mnogi ljudje si niti zamisliti ne morejo pričetka dneva brez skodelice kave. Ne samo, ker ima aromatična kava odličen okus in prijeten vonj, a ker nam podari energijo, ki jo potrebujemo že takoj zjutraj. A preverite, kaj se zgodi, če kavo pijemo prav vsak dan.

Slovenci glede na čas spanja takoj za Japonci
Po podatkih zadnje raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje, skoraj 60 odstotkov prebivalcev Slovenije spi manj kot sedem ur na dan. Še bolj zaskrbljujoči pa so rezultati mednarodne študije ekonomistov iz Združenih držav Amerike in Avstralije, ki razkrivajo, da manj kot Slovenci spijo samo še Japonci.