celično zdravljenje raka

Revolucija v onkologiji? Zdravljenje raka z gensko spremenjenimi maščobnimi celicami
Nova eksperimentalna terapija z gensko spremenjenimi maščobnimi celicami obeta preobrat v boju proti raku. Z odvzemom hranil tumorjem se zmanjša njihova rast, kar odpira pot k manj toksičnemu zdravljenju. Študije kažejo na potencial za različne vrste raka, vključno z rakom dojke in prostate.

37-letnica je prepričana, da je življenjski slog prispeval k bolezni
37-letnica, ki se je borila z rakom dojk v četrtem stadiju, deli svojo zgodbo o tem, kako je stresen življenjski slog morda prispeval k njeni bolezni. Izpostavlja, kako pomembno je poslušati svoje telo in si vzeti čas za počitek, da bi ohranili zdravje. Ženska, ki se je spopadala z diagnozo in se odločila za prekinitev nosečnosti, poudarja pomen preventivnih ukrepov in pravočasnega zdravljenja.

Odlična novica za rakave bolnike
Raziskovalke in raziskovalci Kemijskega inštituta so razvili nov terapevtski pristop za boj proti raku, pri čemer so jim v navdih služili inflamasomi, ki so sestavni del prirojenega imunskega sistema. Z namenom, da bi vzpodbudili bolnikov imunski sistem, so v rakave celice vnesli zapis za proteine, ki sprožijo celično smrt, in proteine, ki spodbudijo imunski sistem. S tem so dosegli dvojni učinek – poleg smrti rakavih celic je izločena vsebina celic povzročila vnetje, ki je delovalo kot sirena, ki v tumorje privlači imunske celice ter spodbudi njihovo protitumorsko delovanje. Nov pristop je v predkliničnih raziskavah učinkovito deloval proti različnim vrstam raka in spodbudil trajni imunski odziv proti tumorju.

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?
Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV
HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

Vitamin C: vse kar morate vedeti
V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega raka
Več kot polovica bolnikov lahko zdaj preživi smrtonosnega kožnega raka, ki je bil do nedavnega neozdravljiv.

Sadeži narave, ki vsebujejo največ protirakavih snovi
Zadnja raziskava britanskih raziskovalcev je pokazala, da pomaranče, grenivke in korenje vsebujejo protirakave snovi, ki so precej podobne tistim, ki so v licenciranih zdravilih. Študija je pokazala, da od več kot 7900 molekul v tem sadju in zelenjavi kar 110 molekul vsebuje protirakave snovi, ki so podobne tistim v zdravilih. Kljub vsemu seveda uživanje teh živil ne nadomešča običajnega zdravljenja, ampak nam zaenkrat lahko pomaga le pri preprečevanju raka.

Po štirih letih kemoterapije odkril, da nima raka
65-letni moški iz Kolorada je pet let prestajal zdravljenje za redko obliko raka, ki naj bi jo imel. Zdravili so ga s kemoterapijo in biopsijo, na koncu pa odkrili, da so mu postavili napačno diagnozo in da sploh nima raka.

Ganljiv trenutek, ko je mamica z levkemijo spoznala svojega novorojenčka
Štiri mesece po nosečnosti je 18-letna Brianna Rawlings izvedela grozljivo novico, da se spopada z agresivno obliko levkemije. Bila je soočena z grozljivo izbiro: naj nadaljuje nosečnost in ogrozi svoje življenje ali splavi in poveča svoje možnosti za preživetje.

Simptomi raka, ki jih morajo poznati tako moški kot ženske
Vsako leto v Sloveniji za rakom zboli približno 12.000 ljudi, umre pa jih 6.000. Rak je tako še vedno eden glavnih problemov naše družbe. Čeprav so nekatere vrste raka vse bolj ozdravljive, je ključnega pomena, da raka odkrijemo dovolj zgodaj. Na ta način je prognoza boljša, prav tako je tudi zdravljenje za bolnika manj naporno in bolj uspešno.

Bo odobrena nova metoda za zdravljenje raka?
Svet Uprave ZDA za hrano in zdravila (FDA) je svetoval dovolitev zdravljenja levkemije z genskim spreminjanjem celic. Če bo FDA ta predlog dejansko sprejel, bo to prva genska terapija, ki se bo pojavila na tržišču. A se bo lahko uporabila samo pri tistih, pri katerih ni drugega upanja. Kljub soglasnem sprejetju sklepa je svet izrazil tudi nekaj zadržkov.

Z novim načinom nad več oblik raka
Imunoterapija je razmeroma nov pristop v zdravljenju raka, čeprav je zamisel o tem, da obramba lastnega telesa napade in uniči rakave celice, stara desetletja. In čeprav imunoterapija pri zdravljenju raka trenutno še ni na stopnji, da bi jo lahko označili za čarobno palico, gre razvoj zdravil sodeč po rezultatih kliničnih raziskav prav v to smer.

Zdravljenje raka dojke brez kemoterapije?
Zdravljenja raka na dojki običajno poteka s pomočjo kemoterapije, saj naj bi ta preprečevala ponovno širjenje bolezni. Kljub temu pa se v Avstriji tovrstnega zdravljenja izogibajo, rezultati pa so več kot uspešni.