cigarete

Kako zelo škoduje že ena cigareta na dan?
Mnogi kadilci verjamejo, da je ena cigareta na dan neškodljiva, a raziskave kažejo, da tudi tako majhna količina tobačnega dima povzroča resne zdravstvene posledice.

Ultra procesirana hrana povzroča enako odvisnost kot alkohol in cigarete
Študija nakazuje na to, da lahko ultra procesirana hrana povzroča podobno odvisnost kot alkohol in cigarete.

So 'moderne' cigarete res tako zdrave, kot radi verjamemo?
Pogosto slišimo, da so ogrevani tobačni izdelki bolj 'zdravi' kot tobačni. Pa so res? E-cigarete in naprave za uparjanje veljajo za bolj zdravo alternativo kajenju tobaka, relativno gledano, vendar znanstvene študije kažejo, da lahko tekočine za uparjanje še vedno vsebujejo snovi, ki spodbujajo raka.

Znaki, da imate nikotinski glavobol
Če ste kadilec, ste verjetno že opazili, da vas morda glava boli pogosteje kot vaše nekadilske prijatelje. Prav tako velja, da lahko pretiravanje s kajenjem sproži še dodatne simptome ali tako imenovan nikotinski glavobol.

Lahko slaba prebava vodi v hude bolezni?
Že dolgo odkrito in poznano dejstvo je, da so možgani in naše črevesje neločljivo povezani. V prebavi se 'skriva' tudi naš imunski sistem, upravičeno pa lahko trdimo, da je prebava odgovorna za naše splošno počutje. Lahko torej prebava vodi v hude bolezni? Kako lahko to preprečimo?

To so znaki zastrupitve z nikotinom
Zastrupitev z nikotinom je posledica prevelike količine nikotina v telesu.

Naše zdravje se začne in konča v želodcu
Želodec je velik, votel mišični organ. Polni se s hrano, ki jo zaužijemo in ki vanj pride skozi požiralnik. Želodec izloča kislino in encime, ki razgradijo oz. prebavijo hrano, ta pa naprej potuje do dvanajsternika, ki je začetni del tankega črevesja. Na srečo želodec hitro reagira na moteče dejavnike prehranjevanja in nas tako opozori na nevarnost.

Tako boste za vedno opustili kajenje
Cigarete se nenehno dražijo in če vas ne prepričajo zdravstveni razlogi za opustitev kajenja, vas bo morda kmalu prepričal finančni vidik. V nadaljevanju si lahko preberete trike in nasvete, s katerimi se boste enkrat za vedno znebili te grde navade.

Živila, ki vsebujejo nikotin
Nikotin je sicer zelo zasvajajoča kemična spojina, ki jo najdemo v cigaretah, žvečilnem tobaku in izdelkih za vaping. Toda ali ste vedeli, da se nikotin nahaja tudi v nekaterih živilih?

Vse, kar morate vedeti o vejpanju
Zaradi vejpanja so pljučne bakterije bolj škodljive in povzročajo več vnetij.

Ugotovili so, da elektronske cigarete povzročajo to
Elektronske cigarete so priljubljena alternativa kajenju, vendar še vedno zelo malo vemo o njihovih učinkih na naše zdravje. Medtem ko so številne študije raziskovale učinek e-cigaret na naša pljuča, srce in splošno zdravje, je pomemben in pogosto spregledan dejavnik njihov učinek na naš mikrobiom. Ugotovljeno je bilo, da elektronske cigarete povzročajo spremembe v bakterijah v ustih, kar lahko vodi do bolezni dlesni ali ustnega raka.

5 različnih vrst alkoholikov
Alkoholizem oz. kot mu strokovno rečejo, odvisnost od alkohola, je značilna močna, neustavljiva želja po pitju kljub negativnim znanim posledicam te razvade. Odvisnost od alkohola je v naši družbi precej razširjena, trpi pa ne le zdravje 'bolnika', temveč tudi in predvsem družina in družba v celoti.

Depresijo in napade panike je rešila s spremembo prehrane
Po tem, ko je Gisele Bündchen obiskala različne specialiste, ni več vedela, kaj naj stori, naposled pa se je v nekem trenutku odločila za obisk naturopata, ki je pomembno vplival na spremembo njenega življenjskega sloga in posledično izboljšal njeno zdravje.

V življenju ni pokadila cigarete, a je zbolela za pljučnim rakom
Priljubljena komičarka in igralka je presenetila z objavo na družbenih omrežjih iz bolnišnice, kjer leži zaradi operacije raka.

Predležeča posteljica lahko povzroči vaginalno krvavitev med nosečnostjo in porodom
Placenta previa (predležeča posteljica) je težava med nosečnostjo, ko posteljica v celoti ali delno prekriva odprtino maternice (maternični vrat).

Najpogostejši miti o pljučnem raku
Pljučni rak je v svetu zelo razširjen. Leta 2020 naj bi bil drugi najpogostejši rak za rakom dojke z 2,21 milijona bolnikov. Z njim je povezanih veliko mitov, med drugim na primer ta, da za rakom na pljučih zbolijo samo kadilci ali da za bolnike, ki trpijo za to vrsto raka, ni rešitve. Poglejmo si še nekaj najpogostejših mitov o pljučnem raku.

Ti ljudje ne bi smeli uživati rdečega mesa
Ko je govora o mesu, so v družbi vedno goreče razprave med tistimi, ki menijo, da ljudje sploh ne bi smeli uživati rdečega mesa in da ga tudi ne potrebujemo, ter med tistimi, ki zagovarjajo zdravstvene prednosti. Kaj pa, ko je govora o rdečem mesu? Stroka je jasna – z njim ne bi smeli pretiravati. Kdo pa bi moral biti še bolj pazljiv?

Kaj se zgodi, če jemo jogurt vsak dan?
Poleg tega, da je jogurt zdravo živilo samo po sebi, obstaja še en bolj resen in izjemen razlog, zakaj bi ga morali dodati v svojo prehrano.

Nikar ne čakajte, da zbolite
Saj poznate tisti klišejski rek, da je zdravje naše največje bogastvo? Žal pa se tega ne zavedamo, dokler nas ali naše najbližje ne začnejo pestiti razne zdravstvene tegobe ali resne bolezni, ki bistveno poslabšajo kakovost našega življenja in nas ovirajo pri vsakodnevnih aktivnostih. Nikar ne čakajte, da vas bo telo samo opozorilo, da z vami nekaj ni v redu. Raje poskrbite za preventivo in s tem za bolj zdravo in varno prihodnost.

Imate te simptome? Previdno!
Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej
Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Ali so ogrevani tobačni izdelki res manj škodljivi od 'navadnih' cigaret?
Segreti tobačni izdelki so pogosto izpostavljeni kot manj škodljivi za zdravje kadilca v primerjavi z 'navadnimi' ali elektronskimi cigaretami. Takšne izjave je treba jemati previdno.

Zakaj nas privlači tisto, česar 'ne moremo' imeti?
Ste se kdaj vprašali, zakaj nas pogosto privlačijo stvari, ki nas 'ne bi smele' ali pa tiste, ki jih ne moremo imeti? Psihologija ima seveda tudi na to vprašanje odgovor.

Svetovni dan vida: poskrbite za svoje oči še danes
Ob svetovnem dnevu vida so napovedi strokovnjakov glede okvar vida v prihodnosti precej črne, a za zdravje oči in dober vid lahko veliko naredite sami.

Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz
Najstništvo je čas, ko si želimo poskusiti čim več stvari, hkrati pa je, če si priznamo ali pa ne, tudi obdobje, v katerem delamo veliko stvari, ki nam sploh niso všeč, samo zato, da bi se počutili del določene družbe. K tem 'določenim stvarem' sodi tudi kajenje.

Izpovedi ljudi, ki so nehali kaditi: 16 trikov, ki vam lahko pomagajo nehati kaditi
Zakaj se zdi, da je opustitev kajenja za nekatere ljudi tako lahkotna, drugi pa se z opustitvijo resnično mučijo? Je res vse v glavi?

Kajenje – psihična ali fizična odvisnost?
Poleg očitne fizične zasvojenosti, ki jo povzroča nikotin, je pri kajenju govora tudi o psihični odvisnosti. Cigarete torej prinašajo dvojno odvisnost, pri kateri se zdi, da je veliko težje ne prižgati cigarete ob kavi, kakor telo odvaditi od nikotina. Latinka Basara, prof. psihologije in spec. klinične psihologije, je eden od psihologov, ki govori o psiholoških vidikih odvisnosti od kajenja.

9 dejstev, ki bi jih ženska morala vedeti o svojem materničnem vratu
Mnogo žensk niti ne ve, kaj je maternični vrat, saj ga s prostim očesom ne morejo videti. Prav zato je tukaj nekaj informacij, za katere je dobro, da jih ženska ve o svojem materničnem vratu.

Preverite, ali imate zamaščena jetra
Prišla je pomlad in z njo tradicionalno spomladansko čiščenje. To med drugim obsega tudi pospravljanje omare in umeščanje pomladnih ter poletnih kosov garderobe na glavne police. Številni ob tem z zaskrbljenostjo ugotavljajo, da jih oblačila prejšnje tople polovice leta zategujejo in tiščijo, kar je znak, da so pridelali nekaj dodatne maščobe in kilogramov. Če tudi vi sodite mednje, je sedaj še pravi čas, da ukrepate in telo spravite na prave tirnice na naraven način.

Si želite opustiti kajenje? Morda vas bo to prepričalo
Kajenje cigaret je eden najpogostejših vzrokov smrti, ki pa ga je mogoče preprečiti. Kaj se dogaja z našim telesom, ko prenehamo kaditi?