darovalcev

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Krvodajalska akcija podjetja Orca energija: partnerji in zaposleni združeni v solidarnosti
V četrtek, 15. junija 2023, se je v Mariborskem podjetju Orca Energija odvijala prva krvodajalska akcija, ki so se je udeležili njihovi zaposleni, poslovni partnerji in ambasador podjetja, Blaž Švab. Z akcijo so se poklonili svetovnemu dnevu krvodajalstva in s to solidarno gesto prispevali več litrov življenjske tekočine ter hkrati ozaveščali o pomembnosti krvodajalstva in prostovoljnega darovanja krvi.

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner
Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga
Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Kako poteka presaditev organov v Sloveniji?
Presaditev organov je pogosto edini način, da bolniku rešijo življenje oz. vsaj poskrbijo, da je to bolj kakovostno. Le malokdo ve, da smo v Sloveniji pri tem izjemno uspešni – edina težava je v tem, da število darovalcev že več let stagnira. Več si lahko pogledate v prispevku Vizite.

V Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 krvodajalcev, ki so pravi junaki sodobnega časa
Če darujete kri samo enkrat, lahko s tem rešite več kot samo eno življenje. Tudi zdaj, ko so zaradi bolezni COVID–19 stvari malenkost drugačne, Zavod Republike Slovenije za transfuzijsko medicino upa na pomoč krvodajalcev in se srčno zahvaljuje vsem, ki darujejo kri.

Kako veste, da ste plodni?
V življenju se nam zdi, da vse poteka po nekem ustaljenem tiru. Šolamo se, hodimo v službo, ustvarimo svoj dom, se poročimo in dobimo otroke. Toda vsak šesti par v Sloveniji ne more zanositi.

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni
Pogovarjali smo se s Kisovčanko, Romano Skrinjar Alauf, mlado samostojno podjetnico in mamo dveh hčera, kateri se je leta 2016 v trenutku sesul svet. Začelo se je meseca februarja, ko se je začela počutiti slabo, bila je brez energije, izgubila je menstruacijo, opažala je brezvoljnost, kar se ji je kot sicer energični ženski zdelo čudno, vendar je prve simptome pripisovala prekomerni obremenjenosti z delom in stresu.

V dunajski bolnišnici obudili mrtvo srce in ga presadili 61-letniku
Bolnišnica AKH na Dunaju, ki je po velikosti primerljiva z ljubljanskim kliničnim centrom, je dosegla nov medicinski uspeh. To, kar jim je uspelo doseči pri posegu presaditve srca, pomeni novo upanje za vse prejemnike.

Katja: ''Nisva mogla zanositi, a danes sva srečna starša''
Kar 5 leta sta se Katja Gaspari Leben in njen partner trudila, da bi spočela otroka, a jima tudi s postopki umetne oploditve to ni uspelo. Neplodnost partnerjema lahko prinese veliko razočaranje in veliko se jih zaradi te težave tudi razide. A Katja in njen partner sta ostala močna in našla drugo rešitev. Danes sta srečna starša male Iamare Tise.

Zgolj 10 darovalcev bi občutno izboljšalo stanje
Približno 5 odstotkov parov, ki potrebujejo oploditev z biomedicinsko pomočjo, potrebuje tudi spolne celice (moške ali ženske) za ta postopek. A darovalk in darovalcev pri nas primanjkuje, zato so čakalne dobe za te postopke relativno dolge in mnogokrat pare, ki se bojujejo z neplodnostjo, prisilijo v reproduktivna potovanja v tujino. Potrebam bi sicer zadostili zgolj z 10 darovalci in darovalkami na leto, a tudi to pri nas predstavlja izziv. V letošnjem letu sta seme darovala zgolj dva moška, jajčec pa niti ena ženska.

Supermanekenka z modne brvi naravnost v bolnišnico
Supermanekenki Pat Cleveland so diagnosticirali raka črevesa. Potrebovala je urgentno operacijo, a ker ni bila zavarovana, ljudi sedaj prosi za dobrodelna sredstva za drago zdravljenje.

Darovanje kostnega mozga
Pozdravljeni, Moja 4 letna nečakinja je že pri dveh letih zbolela za levkemijo. Tik pred koncem...do tedaj uspešnega...zdravljenja se je bolezen spet ponovila. Potrebna je presaditev kostnega m...

Transplantacija jeter
Pozdravljeni! Zanima me, koliko je v Sloveniji bolnikov s presajenimi jetri, kakšne starosti so in ali obstaja kakšno društvo bolnikov po transplantaciji jeter ali drugih organov. Kakšna je starostn...

Transplantacija roženice
Imam okvaro obeh roženic ter pred 4 leti mi je bilo rečeno, da bi morala imet transplantacijo le teh. Nato so mi predlagali jemanje medrola in sicer 80mg na začetku kot priprava na operacijo. Ker se j...

Zloraba zapisa na kartici
Gospa Danica Avsec Letonja iz vaših prejšnih odgovorov sem opazil da naj bi se darovalca pričelo identificirati na zdravstvenih karticah. Ali ni pri tem možnost zlorabe iz stranih tistih, ki bi lahko ...

Darovalka trupla
Spoštovani! Imam kartico *Sem darovalec* in sem prijavljena kot darovalka trupla v medicinske namene. To sem si uredila že pred cca desetletjem. Zanima me, ali je treba to obnavljati, ali velja do smr...

Izrecna prepoved odvzema organov
Pozdravljeni, Zakon o odvzemu in presaditvi delov cloveskega telesa zaradi zdravljenja (ZOPDCT) v 15. clenu pravi, da se deli telesa umrle osebe smejo odvzeti tudi v primeru, kadar oseba v to ni iz...

Presaditev jeter iz živega donatorja
Pozdravljeni! Kdaj bomo pri nas pričeli s presaditvijo jeter z živega dajalca,zakaj do sedaj to še ni izvedljivo? Hvala.

Odškodnina za darovanje organov
Pozdravljeni Pred časom sem zasledil v tuji strokovni reviji zajeten članek o transplantaciji organov, kjer so natančneje opisovali postopek darovanja živega darovalca. Daroval je svojo ledvico, za...

Darovanje organov
Pozdravljeni, že pred leti sem v lekarni naletela na izkaznico "Sem darovalec", ki jo nosim vedno pri sebi. Mislila sem, da je to vse. Pred časom sem zasledila, da se je potrebno še nekje prijavi...

Darovanje organov
Lep pozdrav! Sem petnajst letni fant in me zanima če je kakšna starostna omejitev da postanem darovalec organov. za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem!

Levkemija
Pri 18. letnem sinu je bila pred dvema mesecema odkrita kronična mieloična levkemija. Zdravi se v KC v LJ. V januraju 2003 je predvidena presaditev kostnega mozga - darovalec je 20. letna sestra. ...

Darovanje organov
Spoštovana! Star sem 45 let in sem razmišljal o donatorstvu. Namreč v svojem življenju sem se že srečal s težjo prometno nesrečo,vkateri sem le povlekel daljši konec.Menim,da je donatorstvo zelo pome...

Telo 25-letnice tretjič zavrnilo pljuča
25-letna Tiffany Senter iz Kalifornije se je rodila z redko genetsko boleznijo imenovano cistična fibroza, ki močno prizadene pljuča. Mlada blogerka se je s smrtjo skoraj srečala že pri 17 letih, a so ji presadili pljuča. Njeno telo pa je na žalost darovan kmalu pričelo zavračati. Ko so ji pljuča znova presadili, se je tragična novica ponovila.

20-letnik je delil to sporočilo tik preden je umrl
Ko so 20-letnemu Pablu Ráezu leta 2015 diagnosticirali levkemijo, je bil prepričan, da bo raka premagal. Po tem ko so mu presadili kostni mozek in je prestal več kemopterapij, je dosegel svoj cilj in rak je bil v remisiji. A na žalost se je bolezen vrnila in tokraat je bila zanj usodna. Tik pred smrtjo pa je za sabo pustil tole sporočilo.

Prihaja božič, družina pa ne ve, ali bo njihova mamica takrat še živa
Za družino Murphy se je težka preizkušnja pričela julija. Takrat so izvedeli, da je 42-letna mamica Tania zbolela za levkemijo. Decembra z možem praznujeta deseto obletnico poroke. Praktično pred vrati je tudi tradicionalno družinski praznik – božič. A če Tania ne najde darovalca kostnega mozga, bo umrla.

27-letna plesalka ob drogu ima samo še nekaj mesecev življenja
27-letna Kirstie Tancock se je rodila s cistično fibrozo, zaradi katere je bila že na robu smrti, ko so ji prvič presadili pljuča. A njeno telo je pljuča darovalca zavrnilo. Podobno se je zgodilo tudi po drugi presaditvi pljuč. Zdravniki pravijo, da je preveč bolna za tretjo transplantacijo.

Mlada nevesta je bila že na smrtni postelji, nato pa ...
32-letna Kirsty Harvey je vizažistka, ravno se je poročila. A pred šestimi leti si ni nikoli mislila, da bo doživela kaj takega. Načrtovala je svoj pogreb. Nato pa je imela srečo. Našel se je primeren darovalec pljuč. In spet je lahko zaživela.

Zaradi nje je preživelo 5 ljudi
"Lizzie je dala življenje petim ljudem, in če bodo ti preživeli in imeli otroke, bo dala življenje še veliko več ljudem. To nas tolaži," pove oče 18-letnice, ki je preminila zaradi astme. Sama se je odločila, da daruje organe.