dežele

Kaj so opičje koze?
Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zato se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu.

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke
Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Zakaj so potovanja dobra za vas?
Sonce, morje, odkrivanje novih krajev in veliko počitka – poletni meseci, ki so pred nami, so idealni za regeneracijo telesa, duha in odnosov z najbližjimi. Ste vedeli, da že manjša sprememba okolja omogoča številne koristi za dobro psihofizično počutje? Če se počutite še tako utrujene, vam lahko že nekajdnevni oddih pomaga pri polnjenju energijskih zalog. Razkrivamo vam nekaj pomembnih razlogov, zakaj je dobro, da vsake toliko obiščete kakšen drug kraj – pa ne samo poleti, pač pa skozi vse leto.

Brezčasni domači pripravki
Ne glede na to, da se pri večini zdravstvenih težav takoj obrnemo na farmacevtske proizvode, starih ljudskih zdravil ne gre kar takoj pozabiti. Nove raziskave namreč potrjujejo uporabnost zdravil naših prednikov.

10 korakov v boju proti koronavirusu
V uredništvo smo prejeli pismo Darka Siuka, dr. med., ki ga trenutna situacija v državi zelo skrbi, saj bo po ocenah pri nas do več kot 5 primerov smrti dnevno zaradi covid-19 prišlo čez 14 dni, do številke 20 do 40 smrti dnevno pa čez štiri tedne. Zato želi opozoriti čim širšo javnost z enostavnimi napotki in koraki, kako znižati tveganje okužbe. Delite besedilo med prijatelje in opozorite čim večje množične slovenskega prebivalstva, saj trenutno vedenje ljudi ne daje vtisa, da so kakorkoli pripravljeni. Opozorite pa tudi svoje svojce, starejše in tiste iz rizičnih skupin (sladkorni bolniki, bolniki s krvnim tlakom, onkološki bolniki, bolniki na biološkem ali sistemskem zdravljenju s kemoterapijo itd.). V celoti objavljamo njegove napotke.

7 nasvetov, kako se izogniti zastrupitvi na potovanju
Se v teh jesenskih dneh odpravljate na daljši dopust v čudovite, oddaljene dežele? Da bi bilo vaše potovanje kar se da sproščeno in brez kakršnihkoli nevščenosti, si preberite preventivne ukrepe proti najbolj pogostim težavam na potovanjih – zastrupitvi s hrano ali vodo.

Motnje srčnega ritma
Spoštovani, sprašujem za svojega kolego, ki me je zaprosil za pomoč.Ima vgrajen srčni vzpodbujevalnik s sondami v predelu pljuč in zaznave, da pri delu z osebnim računalnikom, v njegovi bližini začut...

Se zavedate vseh koristi?
Topli jesenski dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, pa naj bo to tek, kolesarjenje, pohodništvo ali zgolj popoldanski sprehod. Gibanje na svežem zraku ima namreč številne pozitivne učinke na zdravje in počutje, zato si le vzemite čas, obujte športne copate in se podajte na pot.

Nenadno hitro bitje srca, občutek, da srce dobesedno ponori ...
Atrijska fibrilacija ali preddvorno migetanje je najpogostejša motnja srčnega ritma pri odraslih. Ima jo odstotek prebivalstva, okoli 20.000 Slovencev. Po 65. letu se njena pogostnost strmo dviga in po 80. letu jo ima več kot desetina.

Jezdila kamele in pila njihovo mleko ...
Ko je bila na obisku v državah Perzijskega zaliva, se je Kim Kardashian v Kuvajtu odločila, da poskusi nekaj novega. Privoščila si je kozarec kameljega mleka, ki naj bi imelo nekaj dobrih učinkov na zdravje.

Kdaj so repelenti nevarni?
Pri repelentih velja, da jih ni dobro nanašati prepogosto, da jih ne smemo uporabljati v bližini oči in ust in da niso primerni za otroke. Ste se kdaj vprašali, zakaj toliko varnostnih ukrepov?

Izognite se hudim črevesnim težavam!
Bližajo se toplejši dnevi, ko je tudi okužb s salmonelo vedno več. Da bi se izognili hudim črevesnim težavam, ki jih ta trdovratna bakterija povzroča, morate na prvem mestu poskrbeti za higieno in biti nadvse pozorni, kaj zaužijete, še posebej, če potujete v eksotične kraje, kjer je higiena vprašljiva.

FOTO: Otroci so se preizkusili v vlogi zdravnikov
Včeraj se je v Kopru odvijal brezplačni otroški festival Luna gre na morje. Primorska prestolnica se je prelevila v pravo otroško igrišče, kot novost na Luninih festivalih pa je na enem od prizorišč zaživela tudi Dežela zdravja.

Obiščite otroški festival Luna gre na morje
11. septembra se bo v Kopru odvijal brezplačni otroški festival Luna gre na morje. Mesto se bo prelevilo v pravo otroško pravljično deželo, v kateri bodo otroci uživali, se igrali, spoznavali nove prijatelje in se skupaj s starši naučili veliko novih in zanimivih reči.

Potujete v daljne dežele? Cepite se proti hepatitisu
Boste v kratkem odpotovali v daljne dežele, kot so Afrika, Bližnji in Daljni vzhod, Indija, Azija, Južna in Srednja Amerika? Potem se cepite proti okužbi z virusom hepatitisa A in B.

VIDEO: Katera zdravila vzeti s seboj na dopust?
Če nočete na dopustu tratiti časa z iskanjem lekarne, s seboj vzemite vsaj nekaj osnovnih zdravil. Takšen osnovni paket potovalne lekarne vas bo stal približno 50 evrov, farmacevt pa ga bo prilagodil glede na to, kam potujete.

Za veliko noč si privoščite zdravilen hren
Eno od tipičnih velikonočnih živil je tudi hren, ki simbolizira žeblje, s katerimi so Kristusa pribili na križ, oziroma njegovo trpljenje. A že mnogo let ga številne kulture sveta uporabljajo tudi v zdravilne namene.

Z barvami do boljšega počutja
Terapija z barvami sodi med metode alternativne medicine in se kot način za izboljšanje psihičnega, fizičnega in emocionalnega počutja uporablja že vrsto let. Toda katero barvo izbrati? To je odvisno predvsem od vaših težav, pravijo poznavalci.

Shujšala zaradi sester, skupaj težkih 400 kg
Čeprav je Anne tehtala 120 kilogramov, se je v svoji koži počutila dobro. Vse dokler ni odpotovala v Mississippi. Po bivanju s sestrama, ki sta skupaj tehtali skoraj 400 kilogramov, je namreč začela hujšati.

Poskrbite, da se vaš dopust ne bo spremenil v nočno moro!
Potovanja v eksotične in oddaljene kraje so lahko pravo doživetje, če pa nismo nanje dobro pripravljeni, se ta zelo hitro lahko spremenijo v pravo nočno moro. Katerim boleznim ste lahko na takšnem potovanju izpostavljeni in kako se nanje dobro pripraviti, si preberite spodaj.

Ksenija Šimnovec, dr. med.
Ortopedinja, katere področje zajema zdravljenje bolezensko spremenjenih telesnih delov, zlasti gibal.

Edita Arh, dr. med.
Ginekologinja, ki se pri svojem delu ukvarja s preventivnimi pregledi na področju zgodnjega odkrivanja rakavih obolenj na rodilih in dojki ter vodenjem nosečnosti.