dednost

Prepoznajte in preprečite možgansko kap: 5 ključnih dejavnikov tveganja
Možganska kap je resna zdravstvena težava, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti s poznavanjem dejavnikov tveganja in zgodnjim ukrepanjem. Visok krvni tlak, ateroskleroza, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog ter genetski dejavniki so glavni krivci za možgansko kap.

Kako lahko vadba izboljša naš metabolizem?
Radi rečemo, da je vse stvar genetike, ampak ali je temu res tako? Že res, da geni in dednost vplivajo tudi na našo presnovo, našo postavo in na nek način tudi na življenje samo, toda to ne sme biti izgovor. Z redno vadbo, navsezadnje z aktivnim življenjskim slogom, zadostno količino gibanja in ustrezno prehrano lahko naredimo ogromno! Konec izgovorov, poglejmo si dejstva.

Lahko plosko stopalo prinaša težave?
O ploskih stopalih govorimo, ko eno ali obe stopali nimata lokov ali pa so ti zelo nizki. To lahko povzroči, da stopala popolnoma ležijo na tleh, kar na dolgi rok poslabša držo osebe in povzroči bolečino in nelagodje.

Krčne žile lahko privedejo do tega stanja
Krčne žile so pogosta težava, s katero se sooča veliko ljudi. Gre za razširitev in otekanje površinskih ven, ki lahko prizadenejo različne dele telesa, najpogosteje pa se pojavljajo na nogah.

Tako lahko zdravje vaše matere vpliva na vaše zdravje
Genetika igra veliko vlogo v vašem življenju in to velja tudi za vaše zdravje. Zanimivo je, kako lahko samo en pogled na zdravstveni karton vaše mame hkrati razkrije veliko o vašem zdravju. To še posebej velja za morebitne zaplete, ki prizadenejo ženske bolj kot moške.

Preverite, ali imate zamaščena jetra
Zamaščene jetra, znana tudi kot jetrna steatoza, so pogosta težava, ki se pojavi, ko se maščoba začne kopičiti v jetrih. To stanje je pogosto povezano s prekomernim uživanjem alkohola, vendar ga lahko povzročijo tudi drugi dejavniki, kot so debelost, sladkorna bolezen in nezdrava prehrana.

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Ko je govora o miomih (maternični fibriodi), strokovnjaki trdijo, da v večini primerov ni razloga za strah. Gre za benigne tvorbe, za katere je značilna neenakomerna rast mišičnih celic maternice, ki tvori fibriozne vozle znotraj tkiva maternice.

Kakšna mora biti prehrana pri aterosklerozi?
Bolezni srca in ožilja so splošna težava sodobne družbe. Ateroskleroza je glavni vzrok za srčno-žilna obolenja, ki povzroča visoko stopnjo umrljivosti prebivalstva.

Prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med.: Prognoza bolezni se je dramatično izboljšala z uvedbo tarčnih zdravil
Kaj je kronična mieloična levkemija in kako jo zdravimo? Kaj je tarčno zdravljenje, o katerem se tako pogosto govori? O tej bolezni, možnosti zdravljenja in poteku le tega, smo se pogovarjali s prof. dr. Ireno Preložnik Zupan, dr. med., spec. internistka in hematologinja, iz Kliničnega oddelka za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana.

Tako se lahko znebite gub
S staranjem vsi, nekateri prej, drugi kasneje, pridobimo gube. So popolnoma normalen del staranja in se pojavljajo predvsem na predelih telesa, ki so najbolj izpostavljeni soncu – obrazu, vratu, zadnjih straneh rok in podlakti.

Žilne bolezni: kako pravočasno prepoznati težave?
Za posege na žilah je zaradi redkejših zapletov in lažjega nošenja kompresijskih nogavic najprimernejše hladnejše vreme.

Kaj vam želi koža povedati z aknami?
Na začetku velja omeniti, da ima pri stanjih, kot sta luskavica in akne, velik vpliv dednost in zanje nikakor nismo vedno odgovorni sami. Če pa se akne, o katerih bomo govorili danes, pojavijo nenadoma in jih poprej morda nismo meli, je dobro vedeti, kaj nam sporoča koža, da lahko pravočasno poiščemo strokovno pomoč in morda preverimo tudi prehrano.

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva
Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

Vse, kar bi ženske morale vedeti o miomih
Miomi so benigni tumorji iz gladkih mišičnih celic maternice. Pojavijo se pri najmanj 20 odstotkih žensk po 35. letu starosti. Po obliki so navadno kroglasti ali polkroglasti, dosežejo pa velikosti vse od večjega bisera do teniške žogice. Večina žensk z miomi nima težav, 15–30 odstotkov žensk pa občuti neprijetne in boleče simptome, zaradi katerih je potrebno zdravljenje.

Prepoznajte prve znake pljučnega raka
Pljučni rak je pri moških od leta 1967 najpogostejša oblika rakave bolezni. Preverite, ali ste izpostavljeni pljučnemu raku in kaj lahko storite, da se mu izognete.

Prepoznajte prve simptome raka na modih
Rak na modih je najpogostejše rakavo obolenje med mladimi moškimi, starimi med 20 in 35 let. Obolevnost za to vrsto raka je v zadnjih letih močno narasla – danes zboleva kar 70 odstotkov več moških kot pred 20 leti.

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka
V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Spregovorimo na glas o eni najpogostejših psihiatričnih motenj
Depresija je druga najpogostejša psihiatrična motnja, takoj za anksioznostjo. Pri 10 odstotkih ljudi, ki se pri osebnem zdravniku oglasijo zaradi različnih fizičnih težav, gre pravzaprav za depresijo. Pa vendar o tej temi premalo govorimo.

Previdno ženske z močnimi menstruacijami!
Ženske z močnimi menstruacijami bi morale na dodaten pregled, ki kaže, ali se spopadajo s prikritimi stanji, ki povzročajo močne krvavitve in lahko privedejo tudi do neplodnosti.

Operacija krčni žil
Pozdravljeni. Star sem 21 let in imam težave z krčnimi žilami na obeh nogah. Razlog naj bi bil dednost po očetovi strani. Po opravljenem ultrazvoku so mi postavili diagnozo, ki kaže na safenofemoralno...

Apergerjev sindrom in poroka
Pozdravljeni!Star sem 22 let in imam aspergerjev sindrom,ki so mi ga lani v Ljubljani odkrili..IQ imam nadpovprečen 120.Imam pa eno vprašanje se lahko oseba z aspergerjevim sindromom poroči in ...

SCH IN DEDNOST
Pozdravljeni, očetova sestra od nekje 20leta boleha za shizofrenijo (ne vem točne diagnoze). Z zdravili lahko živi "normalno" že nekje 20 let. Zdaj je za neko izmed podobnih motenj zbolel tudi ...

Hallux valgus
Pozdravljeni! Stara sem 23 let in imam že nekaj mesecev bolečine v levem palcu na nogi in ''v kosti pred palcem'' (se opravičujem, ker ne poznam strokovnega izraza). Če mirujem, bolečine ne čutim, kad...

Partner in pitje alkohola
Lep pozdrav! Imam vprašanje glede mojega fanta... Ful me žre pa nevem na koga se naj obrnem.Namreč, v otroštvu sem bila v družini, kjer je bil moj deda alkoholik, nato pa čez par let postal še moj ...

Krčne žile
Lepo pozdravljeni! Stara sem 24 let in opazila sem da imam na nogah že sedaj krčne žile, sem začela tudi telovadit na napravi Leg magic, in sem opazila da imam zmeraj več teh žilic.. zato sem raje pre...

Moška plešavost
Spostovani! Priblizno 3mesece nazaj sem opazil povecano izpadanje las.. bil sem pri osebnem zdravniku in mi je povedal, da je to pac dedna plesavost. potem sem se pa malo zamislil in prisel do spoznan...

Dednost
Pozdravljeni, sem mati 11 in 18 letne hčerke. Tašča ima levkemijo tipa KLM in me zanima ali je to dedno. Hvala vam in lep pozdrav.

Areatna alopecija
Pozdravljeni,danes sem bil pri frizerju in je frizerka opazila za desnim všesom en okrogo flek brez las,,pol pa še na zalizcah na obe strani..zanima me kaj bi lahko bilo,,a moram nujno na kakšen pregl...

Dednost
Za rakom pljuč je umrla moja teta (55let) in sestra(47let) obe sta imeli diagnozo slabo diferencirani adenokarcinom, mami ( 70 let) pa so odkrili zasevke adenokarcinoma v kostnem mozgu, primarni tumor...

Dednost
Lep pozdrav! Mene zanima,če imam dedno nagnjenje k raku trebušne slinavke ipd,če je moja babica imela raka na želodcu?