dejavnik

Zakaj vse več mladih zboleva za rakom debelega črevesa? Strokovnjaki krivijo tudi predelano meso
Onkologi opozarjajo na povečano tveganje raka debelega črevesa pri mladih zaradi uživanja predelanega mesa. Svetovna zdravstvena organizacija uvršča predelano meso v prvo skupino rakotvornih snovi, kot sta kajenje in alkohol. Zmanjšajte vnos šunke, slanine in narezkov za ohranitev zdravja.

7 tihih simptomov, ki lahko nakazujejo, da imate težave s ščitnico
Ščitnica je majhna žleza v obliki metulja, ki se nahaja na spodnjem delu vratu, a kljub svoji velikosti močno vpliva na delovanje celotnega telesa.

Omega-3 in zdravje srca: Zakaj jih vaše telo nujno potrebuje
Omega-3 maščobne kisline so esencialne maščobe, ki so ključnega pomena za zdravje srca in ožilja. Gre za skupino večkrat nenasičenih maščobnih kislin, ki vključujejo EPA (eikozapentaenojsko kislino), DHA (dokozaheksaenojsko kislino) in ALA (alfa-linolensko kislino). Te maščobe, ki jih telo ne more proizvesti samo, moramo pridobivati s prehrano, zato so omega-3 maščobne kisline pogosto označene kot esencialne. Zakaj so tako pomembne za zdravje srca?

Prvi znak melanoma: kako prepoznati nevarno znamenje pravočasno?
Kako prepoznati nevarno znamenje oziroma melanom? V prvi vrsti je pomembno, če spadate med tiste z velikim številom znamenj, da jih redno pregledujete.

Kakšna je povezava med duševnim in spolnim zdravjem?
Duševno in spolno zdravje sta medsebojno povezana. Kljub temu da določene spolne težave izvirajo iz fizičnih stanj, vključno s poškodbami, kardiovaskularnimi obolenji, sladkorno boleznijo, urološkimi boleznimi, nevrološkimi motnjami, rakom in njegovo terapijo ali drugimi biološkimi dejavniki, pa imajo druge spolne težave predvsem psihološke korenine.

9 živil, ki lahko naravno zmanjšujejo vnetja po napornih treningih
Po intenzivnem treningu telo ne potrebuje le počitka – potrebuje tudi prava hranila, ki pomagajo ublažiti mikro poškodbe mišic, zmanjšati vnetne odzive in pospešiti regeneracijo.

Pitje teh pijač lahko poveča tveganje za sladkorno bolezen tipa 2
Pitje teh sladkih pijač, kot so gazirane pijače, energijske pijače, sladkani sokovi in ledeni čaji, lahko resno poveča tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2.

Vsakodnevna navada, ki jo ima večina – a pospešuje staranje kože in možganov
Gre za pretirano uživanje sladkorja.

Hidracija: koliko vode, kdaj, katera hrana pomaga, kako je z elektroliti?
Hidracija in pitje veliko vode sta izjemno pomembna za zdravje, saj je človeško telo večinoma sestavljeno iz vode. Pomanjkanje vode lahko povzroči dehidracijo z znaki, kot so omotica in utrujenost. V vročem vremenu pa je ta tematika toliko bolj pomembna, zato si jo poglejmo podrobno.

Študija o Alzheimerjevi bolezni nakazuje presenetljivo odkritje o ljudeh, ki so bolj družabni
Raziskovalna skupina je analizirala podatke pol milijona britanskih prebivalcev z namenom poglobljenega razumevanja korelacije med tveganjem za razvoj demence in socialnim angažiranjem. Kaj so ugotovili?

Kako nastanejo materina znamenja, katere vrste obstajajo in kako prepoznamo nevarno?
Pri skoraj vsakem posamezniku so na telesu prisotna vsaj posamezna materina znamenja – tako rjava, rožnata, črna kot tudi tista v barvi kože. Čeprav večina materinih znamenj ne predstavlja neposrednega tveganja, je ključnega pomena seznanjenost s spremembami, ki lahko nakazujejo na razvoj melanoma – najzahtevnejše oblike kožnega raka.

Parazitska okužba, ki tiho napada telo od znotraj
Shistosomoza je akutna in kronična parazitska bolezen, ki jo povzročajo krvni metulji (trematode) iz rodu Schistosoma. Po ocenah je leta 2021 preventivno zdravljenje zaradi te bolezni potrebovalo najmanj 251,4 milijona oseb.

Neverjetno odkritje: bi lahko ta spojina kazala potencial za zdravljenje nekaterih bolezni?
Nedavna raziskava je razkrila izjemno odkritje: spojina, prisotna v nekaterih zeliščih in dišavah, kaže potencial za zmanjšanje nakopičenja škodljivih beljakovin, ki so ključni dejavnik pri razvoju Alzheimerjeve bolezni v možganih.

Ta napaka v vročini lahko povzroča glavobole – in večina jo dela vsak dan
Poletje naj bi bilo sinonim za sprostitev, sonce in dobro počutje. A mnogim se med poletnimi meseci pogosteje pojavljajo glavoboli – včasih kot tiho pikanje, drugič kot utripajoča bolečina, ki ruši vsakodnevno delovanje.

Kako preprečiti drugi srčni napad? Raziskave razkrivajo, kaj vam lahko pomaga
Po srčnem infarktu je ključnega pomena poskrbeti za svoje srce. Nova raziskava kaže, da že zamenjava le 30 minut sedenja z lahkotno aktivnostjo, kot je hoja ali opravila po hiši, lahko zmanjša tveganje za ponovni srčni napad za kar 50 %. Tudi spanje in srčna rehabilitacija imata pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja srca.

5 živil, ki v telesu tiho sprožajo vnetje (in 5, ki ga blažijo)
Vnetje je sicer naraven odziv telesa na poškodbe ali okužbe, a ko postane kronično, tiho razjeda vaše zdravje. Povezujejo ga z vrsto bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa 2, bolezni srca, revmatoidni artritis in celo rak. Ena najmočnejših obramb proti dolgotrajnemu vnetju ni v omari z zdravili, temveč na krožniku.

Zakaj je krema za zaščito pred soncem nuja?
Ko se temperature dvignejo in dnevi podaljšajo, sonce postane nepogrešljiv del vsakdanjika. A ravno takrat, ko nam ponuja največ užitkov, skriva tudi največje tveganje za kožo. Poletni žarki so intenzivnejši, UV-sevanje močnejše, tveganje za poškodbe kože pa večje kot kadar koli. Krema za zaščito pred soncem zato ni le dodatna kozmetika – je obrambna linija, ki varuje pred prezgodnjim staranjem, opeklinami, poškodbami DNK in kožnim rakom.

Znamenje, ki vas lahko stane življenja – pravočasno prepoznajte melanom
Melanom je najnevarnejša oblika kožnega raka, ki se lahko zelo hitro razširi, če ga ne odkrijemo pravočasno. Pogosto se začne kot neopazna kožna sprememba, ki je na prvi pogled videti kot običajna pega ali materino znamenje.

Strokovnjaki opozarjajo: majhne navade, ki lahko pomenijo razliko med zdravjem in boleznijo
Rak ni ena bolezen, ampak skupek več kot sto različnih bolezni, ki lahko prizadenejo skoraj vsak del telesa. In čeprav vzroki za nastanek mnogih oblik raka ostajajo deloma neznani, raziskave kažejo, da lahko številne primere raka preprečimo z življenjskim slogom.

Ob evropskem dnevu kožnega melanoma opozorila o zaščiti pred soncem
Melanom je vrsta kožnega raka, ki nastane iz pigmentnih celic in je najbolj agresivna oblika kožnega raka, so ob evropskem dnevu kožnega melanoma opozorili v Nacionalnem društvu bolnikov z melanomom. Ustrezna zaščita pred soncem in zgodnje odkrivanje raka sta po njihovih navedbah ključnega pomena pri boju s kožnim melanomom.

10 vsakodnevnih navad, ki krepijo duševno odpornost otrok (ne glede na njihovo starost)
Otroci danes odraščajo v svetu, kjer se vsakodnevno soočajo s številnimi izzivi – od šolskih pritiskov, socialnih primerjav do vplivov digitalnega okolja.

Onkologinja o zajtrku za zdravo življenje
Onkologinja razkriva, da je ključ do preprečevanja raka v vsakodnevnem hranljivem zajtrku. Strokovnjakinja priporoča ovseno kašo z jagodičevjem in oreščki, saj kombinacija sestavin podpira splošno zdravje in zmanjšuje vnetja. Spoznajte pomembnost prehrane in njenega vpliva na razvoj bolezni.

Sestava oblačil: Kako to, kar nosimo, vpliva na naše zdravje?
Oblačila vsakodnevno nosimo neposredno na koži – največjem organu človeškega telesa. Zato ni vseeno, iz česa so narejena in kako vplivajo na naše zdravje.

Notranji svet otrok: kako prepoznati stisko, še preden jo otrok izrazi
Otroci pogosto ne znajo ali ne zmorejo jasno izraziti svojih čustev, zlasti kadar gre za tesnobo, žalost, občutek nemoči ali stisko.

30 dni brez alkohola: Kako se bo spremenilo vaše zdravje
Kratkotrajna abstinenca od alkohola lahko prinese izjemne koristi za vaše zdravje. Pridobite boljši spanec, izboljšajte spomin in okrepite imunski sistem. Preverite številne pozitivne učinke, ki jih lahko pričakujete po enem mesecu brez alkohola, hkrati pa poglejte, katere so nevarnosti pretiranega pitja.

Žilni kirurgi opozarjajo: 5 velikih napak, ki jih delamo z našimi žilami
Imate težave z žilami? Žilni kirurgi izpostavljajo bistvene napake, ki jih delamo, ko gre za zdravje žil.

5 živil, ki vam bodo pomagala pri naravnem zniževanju holesterola
Za uravnavanje ravni holesterola je ključnega pomena zdrava prehrana.

Psihološka stabilnost: kako veste, da imate zdravo duševno počutje
Duševno zdravje je temelj življenjske kakovosti. Ne gre zgolj za odsotnost duševnih motenj, temveč za sposobnost uravnavanja čustev, jasnega mišljenja, obvladovanja stresa in ohranjanja odnosa s samim seboj ter drugimi. Psihološka stabilnost se kaže v številnih vsakodnevnih odzivih in občutkih – in ko vse deluje usklajeno, to ni naključje, ampak rezultat notranjega ravnovesja.

Ali je vsakodnevno tuširanje res potrebno? Mnenje strokovnjakov
Dilema glede pogostosti tuširanja razburja javnost, zlasti v luči izjav znanih oseb. Strokovnjaki poudarjajo pomen osebne higiene, pri tem pa opozarjajo na individualne dejavnike, kot so raven telesne aktivnosti in tip kože, ki vplivajo na idealno pogostost tuširanja.

Stres in rak: povezava, ki je medicinsko potrjena, a še vedno pogosto ignorirana
Čeprav stres sam po sebi ne povzroča raka, znanstveni dokazi potrjujejo, da ima pomembno vlogo pri razvoju, napredovanju in izidu bolezni.