deloholizem

Ali veste zakaj ste utrujeni?
Utrujenost je pogost sindrom sodobnega človeka. Vse več ljudi se pritožuje, da jih utrujenost spremlja skozi daljše časovno obdobje in da se kjub počitku ali dopustu stanje ne spremeni bistveno. Tisto kar je pomembno vedeti je, da kronična utrujenost sodobnega človeka napogosteje ni posledica fizičnega napora ali parih neprespanih noči. Utrujenost sicer zaznamo kot skupek fizioloških stanj, ki se kažjo skozi telo, a najpogosteje, ko se obrnemo po pomoč zdravniku ni zaznati niti bistvenih odstopanj v splošni krvni sliki. Vzroke za utrujenost je potrebno iskati tudi v sferi duševnega zdravja. Še posebaj je smiselno preveriti kako znamo postavljati meje v zasebnem in poslovnem življenju ter kakšna je naša samopodoba.

5 znakov, da ste deloholik
Ob besedi deloholizem lahko pomislimo na pridnega in delovnega človeka, ki je predan svoji službi, mogoče na odsotnega starša, ki otrokom večkrat reče, nimam časa, na sodelavca, ki blesti na vsakem sestanku ali na poslovno žensko, ki je svoje življenje večinoma posvetila karieri. Kakor koli, definicija deloholizma je jasna in govori o obsedenosti z delom, ki jo lahko vodijo močne in nenadzorovane notranje prisile.

Razlog, da ste nenehno utrujeni in brez energije
Strokovnjaki pravijo, da trpimo za 'epidemijo utrujenosti', vendar je veliko stvari v naših rokah.

Kaj pomaga pri anksioznosti in paničnih napadih?
V življenju neprestano bijemo bitke, včasih smo pri tem lahko uspešni, spet drugič malo manj, ali pa se izgubljamo v svojih neprijetnih čustvih, ki hočemo ali nočemo vplivajo na naše vedenje, odnose in nazadnje tudi na naše vsesplošno počutje. O premagovanju anksioznosti in paničnih napadov smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

4 glavni odzivi na travmo, strah ali stres
V davni preteklosti je bilo za naše prednike zelo koristno, da so se hitro odzvali na nevarne plenilce in pobegnili z odzivom 'boj ali beg'. V sodobni družbi je danes telesnih groženj sicer manj, pa vendar so isti evolucijski odzivi še vedno globoko zasidrani v naših telesih.

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

To preberite, če mislite, da ste preveč utrujeni
Ali veste, kdaj pretiravate? Kdaj ste na dobri poti proti izgorelosti? "Ločiti je namreč treba proces izgorevanja in njegovo končno stopnjo – izgorelost," pojasnjuje dr. Andreja Pšeničny, psihologinja in psihoterapevtka. "V procesu smo že, ko se začnemo prisilno pretirano angažirati, ko začnemo delovati deloholično, perfekcionistično, ko se prek vseh meja trudimo, da bi drugim ugajali in podobno."

Zdravljenje osebnostne motnje
Zelo bi bila vesela vašega mnenja glede tega kaj se da spremeniti pri osebi ,ki ima anksiozno-depresivno motnjo,odvistnostno osebno motnjo,poleg tega pa še lastnosti,ki vodijo v izgorelost-notranje pr...

Preobremenjena upokojena mama
Spoštovani, prosim za nasvet. Imam prijateljico, ki se je upokojila pred dvemi leti. Živi sama, ločeno od moža, ima dva odrasla sinova. Bala se je kaj bo počela, ko se upokoji. Prav v tistem obdobj...

Izgorelost
Pozdravljeni, ne vem, kako naj začnem tole vprašanje, zato bom najprej napisala, kar sama opažam. Torej, sem 25-letna učiteljica, drugače pa po izobrazbi anglistka in germanistka. Zaposlila sem se ...

Prezaposlen partner
Pozdravljeni.pišem v upanju,da mi bo nehče znal pomagati in svetovati.z parterom sma približno nekje 4 leta skupaj.imava punčko ki bo stara eno leto.ko sem bila noseča je bil cele dneve odsoten.skoz j...

Ste deloholik? Tu so tveganja!
Nenehne nadure povečujejo tveganje za kap, je pokazala nova študija britanskih strokovnjakov. Če delate več kot 55 ur na teden, imate kar tretjino več možnosti za kap kot vaši sodelavci, ki delajo 40 ur na teden (osem ur na dan).

Nezmožnost, da bi kaj zavrgli, pretirano umivanje rok … Vse to kaže na …
Pretirano umivanje rok, pretirano vzdrževanje osebne higiene in nezmožnost, da bi kaj zavrgli kažejo na obsesivno kompulzivno motnjo. Kako lahko motnja vpliva na vaše življenje in kdaj je treba poiskati pomoč, piše terapevt medicinske hipnoze Mitja Perat.

Presenetljivi sprožilci srčnega infarkta
Ste vedeli, da lahko hladno vreme, slabo razpoloženje, prekomerno delo, veliki obroki in celo bolezni dlesni povečajo tveganje za srčni infarkt? To je le nekaj presenetljivih sprožilcev srčnega napada, ki so jih strokovnjaki uspeli dokazati.

Imate mejno osebnostno motnjo?
Mejna osebnostna motnja ni bolezen, je pa stanje, ki močno vpliva na življenje posameznika, saj zaradi nje težko ohranja normalne odnose do partnerja, bližnjih in sebe. Prav zato je potrebno zdravljenje s psihoterapijo.

VIDEO: Prepoznajte simptome poklicne izgorelosti
Živimo v času, ko marsikdo skoraj ves dan preživi v službi in celo v prostem času težko odmisli službene obveznosti. A pretiravanje z delom in zanemarjanje svoje dobrobiti lahko pripelje do poklicne izgorelosti, ki lahko v skrajnem primeru vodi v fizični in psihični kolaps.