Vizita.si

demenca prehrana

Zlata leta 02. 04. 2025 12.47

Teh simptomov ne prezrite. Lahko so znak zgodnje demence

Zgodnje prepoznavanje simptomov demence je ključnega pomena za pravočasno diagnozo in zdravljenje, kar lahko upočasni napredovanje bolezni. Ta članek predstavlja seznam najpogostejših simptomov, ki so razdeljeni v tri glavne kategorije: težave s spominom in miselnimi sposobnostmi, spremembe v vsakodnevnih aktivnostih ter spremembe v razpoloženju in vedenju. Pomembno je, da ne prezrete teh znakov, če se pojavljajo skupaj. Redna medicinska kontrola kakor tudi ohranjanje zdravega življenjskega sloga pripomoreta k zdravju vaših možganov.

Prehrana 06. 02. 2025 04.36

Ultra procesirana hrana povzroča enako odvisnost kot alkohol in cigarete

Študija nakazuje na to, da lahko ultra procesirana hrana povzroča podobno odvisnost kot alkohol in cigarete.

Preventiva 04. 01. 2025 04.33

6 načinov, kako skrbeti za zdravje svojih možganov v 20. in 30. letih

Je demenca vedno posledica staranja? Bi jo morali nehati dojemati kot 'normalen' del staranja? Vsekakor. Demenca ni normalen del staranja, strokovnjaki pa menijo, da bi lahko vsaj 40 procentov demence preprečili ali pa jo vsaj za nekaj let odložili. Vse s spremembo določenih navad, ki nam krojijo življenje.

Duševne motnje 14. 10. 2024 04.42

Najpogostejše duševne motnje v starosti

Obdobje starosti prinese večje mejnike in spremembe, kot so upokojitev, izguba bližnjih, telesne bolezni, sprememba v življenjskem slogu, kar lahko vpliva tudi na duševno zdravje.

Prehrana 03. 09. 2024 04.36

To se zgodi, če jeste zažgano hrano

Kako škodljiva je zažgana hrana v resnici za zdravje? Posledice uživanja takšne hrane nikakor niso optimalne. Znanstveniki opozarjajo, da je zažgana hrana škodljiva našemu zdravju iz več razlogov.

Zlata leta 11. 08. 2024 04.35

Stvari, ki jih vaše telo potrebuje v starosti

Ko se staramo, naše telo drugače odreagira na notranje in zunanje dejavnike, ki vplivajo na naše zdravje. Spreminja se tudi potreba po hrani, vitaminih in določenih mineralih. Poglejmo si, katere stvari naše telo potrebuje v zlatih letih.

Starostne bolezni 02. 08. 2023 11.16

Ukrepi, ki lahko preprečujejo demeco

V Sloveniji za neko obliko demence trpi okoli 32 000 ljudi, število pa bi se lahko do leta 2035 podvojilo. Eden od razlogov za to je, da je vsako leto odstotek starejših prebivalcev večji. Trenutno je delež ljudi, starejših od 65 let v Sloveniji 18,4%. Podobno je tudi v drugih državah zahodnega sveta, kjer se povečuje delež ljudi z demenco. A pred demenco se lahko zavarujemo, in sicer z naslednjimi sedmimi ukrepi.

Zdravje 23. 05. 2023 05.00

S temi navadami lahko upočasnimo biološko staranje

Staranje je del življenja in temu se ne moremo izogniti. Lahko pa z dejanji, prehrano in gibanjem ohranjamo mladost in predvsem vplivamo na zdravje in dobro počutje. V nadaljevanju najdete nekaj preprostih navad, ki jih lahko vnesete v svoj vsakdan in tako kljub staranju ohranjate svojo kondicijo in zdravje.

Preventiva 11. 04. 2023 05.00

Živila, ki so močni zavezniki v boju proti sladkorni bolezni, debelosti, depresiji in Alzheimerjevi bolezni

Verjetno ste že slišali za povezavo med črevesjem in možgani. Dokazano je, da to, kar jemo, neposredno vpliva na naše možgane in navsezadnje vpliva tudi na naše zdravje in razpoloženje.

Preventiva 22. 09. 2022 05.00

Nasveti nevroznanstvenice za preprečevanje demence

Dr. Lisa Mosconi, nevroznanstvenica, je za portal healthista razkrila nekaj nasvetov, ki naj bi dokazano pomagale preprečevati demenco.

Imunski sistem 29. 03. 2022 05.00

Kako lahko zmanjšamo vnetja v telesu?

Ugotovitve, da je vnetje ena izmed skupnih značilnosti praktično vseh nalezljivih in nenalezljivih bolezni, so v zadnjih dveh desetletjih prinesle pravo malo renesanso na področju raziskav v biomedicinskih znanostih.

Zlata leta 30. 06. 2020 07.44

5 stvari, ki jih lahko storite, da zmanjšate tveganje za Alzheimerjevo bolezen

S staranjem postaja vse bolj pomembno, da naredite vse, kar je v vaši moči za ohranitev zdravja. Bolezen, ki še posebej prizadene starejše, je Alzheimerjeva bolezen, ki nepovratno uničuje človeški spomin in miselne sposobnosti.

Zlata leta 05. 06. 2020 07.59

Nevrolog svetuje, kako upočasnimo staranje

Če eno aktivnost zelo vztrajno delamo, se bodo povezave v možganih, ki so potrebne, da lahko to aktivnost opravljamo, obdržale, pravi nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Prav tako bodo tudi v starosti nastale nove povezave, če bomo nekaj vztrajno vadili. Medicina je v zadnjih desetletjih odkrila, da sploh ni treba, da je starost nekaj žalostnega in neželenega.

Zdravje 21. 04. 2020 08.01

Jejmo letom primerno. Kaj jesti v katerem življenjskem obdobju?

Ste že kdaj opazili, da danes ne morete več jesti nekaterih živil, ki ste jih z lahkoto pojedli, ko ste bili mlajši. Ali pa da ima vaše telo drugačno reakcijo nanje in da se sedaj zredite, nekoč pa ste jih lahko zaužili povsem brez posledic. Naše telo ima v različnih obdobjih različne potrebe po hranilih. Preverite, kaj jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Starostne bolezni 22. 11. 2018 15.21

S takšno prehrano lahko zmanjšate tveganje za demenco

Najnovejše diete nam predpisujejo naj se izogibamo ogljikovim hidratom. A zadnja raziskava je pokazala, da nas lahko prehrana z veliko ogljikovimi hidrati in manj beljakovinami v resnici lahko varuje pred demenco.

POPovi zdravniki 06. 07. 2009 02.50

Pospešena prebava pri dementni osebi

Pozdravljeni! Skrbim za babico, ki zaradi svoje bolezni (alzheimerjeva demenca) posledično ne prenaša zobne proteze in lahko zaužije zgolj bolj redko hrano, ali kako naj se izrazim. Doma pripravljamo...

Zdravje 09. 11. 2018 08.41

Zato bi morali zjutraj spiti skodelico kave

Si privoščite zjutraj skodelico kave? Marsikdo to naredi celo z nekoliko slabe vesti, kajti tudi kava spada med živila, pri katerih marsikdo ni več prepričan, ali so zdrava ali ne. Toda skodelico jutranje kave si le privoščite. Sedaj so kanadski raziskovalci ugotovili, da pomaga v boju proti demenci in Parkinsonovi bolezni.

Zlata leta 13. 09. 2018 08.00

Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako

Demence so bolezni starostnikov, najpogostejša izmed njih je Alzheimerjeva bolezen. Ta predstavlja eno največjih tveganj za starejše ljudi. Danes po svetu z demenco živi okoli 47 milijonov ljudi. Ker se življenjska doba daljša, se lahko ta številka do leta 2050 celo potroji. Prav zato je pomembno, da vemo, kako lahko preprečimo demenco.

Starostne bolezni 14. 02. 2018 08.11

5 načinov, da se naravno obvarujete pred Alzheimerjevo boleznijo

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence, ki se začne s težavami s pomnjenjem, konča pa tako, da bolnik ne more več skrbeti zase. A dejstvo je, da lahko s primernim življenjskim slogom povsem naravno poskrbimo, da bi imeli čim manjše tveganje, da se nam kaj takega zgodi v življenju. Alzheimerjeva bolezen je tako huda tudi, ker je neozdravljiva. Zato je preventiva toliko ključnejša.

Prehrana 10. 02. 2017 11.28

3 ideje za bolj zdravo srce

Kaj lahko naredite za bolj zdravo srce? Tri živila lahko v svoji prehrani zamenjate za bolj zdrava. Če s takšnim menjanjem živil počasi nadaljujete, se lahko dolgoročno navadite na pravilnejše prehranjevanje. To pa bo vodilo v boljše počutje ter zdravo celotno telo, ne le srce.

Zlata leta 26. 01. 2017 15.44

Aluminijeva folija povečuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen

Aluminij v aluminijevi foliji povzroča Alzheimerjevo bolezen, je pokazala zadnja raziskava univerze Keele. Povezavo med aluminijem in Alzheimerjevo boleznijo strokovnjaki že dolgo poznajo, a šele zdaj so uspeli dokazati, da aluminij v resnici povzroča poslabšanje funkcije možganov.

Prehrana 18. 03. 2016 09.01

To ni med, ampak drugo - prav tako zdravo živilo!

Pri Američanih je javorjev sirup veliko bolj priljubljen. Je živilo, s katerim lahko na bolj zdrav način svoje obroke spremenimo v bolj sladke. Študije so pokazale, da vsebuje antioksidante, ki ščitijo pred boleznimi možganov, kot sta Alzheimerjeva bolezen in demenca.

Bolezni 14. 08. 2014 08.15

Znanstveniki prišli do zanimivega odkritja!

Ameriški znanstveniki do prišli do ugotovitve, da vitamin D pomembno vpliva na proces staranja ter pojav demence. Rezultati raziskave, ki so jo izvedli, namreč kažejo, da manj kot imajo starejši v krvi vitamina D, bolj so nagnjeni k demenci.

Zdravje 18. 12. 2013 11.29

Neverjetno, kaj sladkor povzroča telesu

Da sladkor škodi zobem, ni skrivnost. A s hrano, bogato s sladkorjem, ne tvegate le gnilobe zob, temveč povečate tveganje za razvoj številnih nevarnih bolezni. Prav zato je pomembno, da tudi v teh prazničnih dneh ne pretiravate z njim.

Zdravje 28. 05. 2013 07.58

Kaj vse ozdravi mediteranska hrana?

Mediteranski način prehranjevanja že dolgo časa zbuja pozornost strokovnjakov, saj velja za eno najbolj zdravih oblik prehranjevanja, ki preprečuje nastanek rakavih obolenj in srčno-žilnih bolezni. Prav tako varuje tudi pred nekaterimi drugimi boleznimi. Vas zanima katerimi?

Bolezni 13. 03. 2013 08.05

Kako dobro poznate svoje možgane?

Možgani so še vedno najbolj neraziskan in kompleksen del našega telesa, zato strokovnjaki o njih vsak dan izvedo kaj novega. A marsikaj je kljub vsemu že razkrito. Več o tem nam je ob tednu možganov, ki se je začel pri nas in po svetu, povedala pediatrinja Tina Bregan.

Zdravje 11. 06. 2012 08.08

Veste, kako do ravnega trebuščka?

Sanjate o ravnem trebuščku, pa kljub hujšanju ne dosežete tega ideala? Potem preverite, če sploh veste, kateri so tisti pravi koraki do lepega trebuščka.

Zdravje 21. 02. 2012 08.04

Preveč dela uničuje vaše zdravje

Verjetno mislite, da boste naredili vtis na nadrejene, če boste vedno zadnji zapuščali delovno mesto ali pa boste dodatne delovne naloge celo opravljali doma. Morda bo to res koristilo vaši karieri, vašemu zdravju pa veliko manj.

Novice 27. 01. 2012 08.06

Moški spomin izgubljajo hitreje kot ženske

Najnovejša raziskava je pokazala, da pozabljivost in blaga izguba spomina pri moških nastopita prej kot pri ženskah, čeprav je do sedaj veljalo ravno nasprotno.

Novice 07. 01. 2010 14.26

Pazite se zdravstvenih nasvetov zvezdnikov!

Zvezdniki imajo mnenje o marsičem – o razmerjih, karieri, modi, denarju. Po novem pa delijo tudi zdravstvene nasvete. A strokovnjaki opozarjajo, da jim ne smemo vedno verjeti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859