depresivni znaki

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih
Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Se prehitro starate?
Želeli ali ne, določene navade vplivajo na nas mnogo bolj, kot si upamo priznati, na žalost velikokrat tudi negativno. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj znakov, ki kažejo, da se vaše telo stara hitreje, kot bi se 'moralo'.

Kaj povzroča 'negativno energijo' in kako jo prepoznati?
Morda energije ne vidimo, vsekakor pa vsi poznamo pozitivne ali negativne občutke. Nikakor energije ne moremo meriti s prostim očesom, znamo pa jo prepoznati. Lahko prihaja od negativnih ljudi, iz okolice ali celo in predvsem iz naše psihe. 'Negativna energija' nas lahko popolnoma izčrpa, psihično in fizično. Zato je pomembno, da se naučimo ravnati z njo.

Žalostna dejstva o depresiji
V zadnjih letih se je, na srečo, pa tudi na žalost, začelo vedno bolj govoriti o depresiji in duševnih težavah. Slednje so vedno bolj v porastu, zato je pomembno, da se kot družba o tem pogovarjamo.

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?
Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami
Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Kakšno je življenje z visoko funkcionalno depresijo?
Posameznik, ki se bori z visoko funkcionalno depresijo, doživlja veliko simptomov velike depresije, vendar so ti nekoliko manj izraziti. To osebi omogoča, da v veliki meri normalno opravlja vsakodnevne obveznosti, hodi v službo, študira, skrbi za družino in ima normalne socialne stike. Navzven lahko deluje brez posebnosti, se pa bori v svoji notranjosti.

Ublažite posledice vremenskih sprememb
Nenadne vremenske spremembe niso le neugodne in nezaželene, ampak so tudi pomemben zunanji dejavnik, ki vpliva na naše zdravje in pogosto povzroča motnje v razpoloženju, depresijo, glavobole in boleče sklepe. Okrepite si imunski sistem in zmanjšajte posledice vremenskih vplivov.

Diagnoza F20
Lep pozdrav!Jaz bi vas prosila za, če bi mi lahko pojasnili kaj pomeni dijagnoza f20?Hvala za odgovor.

Bipolarna motnja, shizofrenija
Lep pozdrav. Pred dnevi sem vam pisal o problemih, ki ste jih vi naslovili z, -----------------------------------------------------------Biporalna motnja Ključne besede: dpresivna in manična obdobj...

Razvrednotena samopodoba
Pozdravljeni! Star sem 21 let in vedno bolj opažam da imam očitno težave s samozavestjo in posledično tudi z navezovanjem novih stikov oz. na splošno s komuniciranjem v družbi. Normalno se lahko ved...

Čudna oseba
Pozdravljeni! Imam nenavaden problem ,ki sicer ni nenavaden je pa meni osebno zelo tuj. Stara sem 18 let in hodim v 1.letnik fakultete. Zadnje pol leta, bolj pogosto pa zadnji mesec ali dva, sem izgu...

Osebnostna motnja
Pozdravljeni! stara sem 21 let in ze 3 leta se borim z depresijo, osebnostnimi motnjami, anksioznostjo. obsikujem psihiatra in psihoterapevta ampak se mi zdi da ne napredujem. jemljem zdravila zoloft ...

Sodni proces
Sem poročen, oče dveh neprskrbljenih otrok,štiri leta pa se že borim na sodišču, ker me je nečakinja, ovadila za spolni napad,takrat še ni bila stara 15. let. Danes pa jih ima že 18. Oblast pa nika...

Samozaupanje
Lep pozdrav! Zelo me skbri, saj nimam samozavesti. Nikoli nimam dobrega mnenja o sebi, in mislim, da ga tudi drugi nimajo. Zelo se sekiram zaradi brezveznih stvari, in včasih se mi zazdi, da življenje...

Možganska kap
Spoštovana gospa dr. STARE, Sem 49 letni bolnik. Dne 29. 01. 2002 sem zato, ker sem imel zelo hud glavobol, povešen desni del obraza, vrtoglavico in delno onemoglost desne polovice telesa (roka in ...

7 znakov, da se spopadate z boleznijo plesni
Plesen lahko povzroča resne zdravstvene težave, če je prisotna na vašem delavnem mestu ali doma, kjer vsakodnevno vdihujete plesen v pljuča. Plesen se pogosteje pojavlja v okolju, kjer je veliko vlažnosti in dežja, saj je vlaga odlično okolje za razrast plesni.

Izpoved Rebeke iz Rateč: 'Razvilo se je iz majhnega mozoljčka'
Da se kožni rak lahko pojavi pri komerkoli, tudi pri 16-letnemu dekletu, lahko potrdi danes 22-letna Rebeka, ki je pred šestimi leti zbolela za najbolj nevarno obliko kožnega raka - malignim melanomom. Mladostnica pripoveduje, da se je rak razvil iz povsem nedolžnega mozoljčka, ki ga je želela odstraniti le iz estetskih razlogov.

7 največjih zdravstvenih tveganj za moške srednjih let
Vodilni vzroki smrti moških v srednjih letih in kasneje, so: bolezni srca, rak, nenamerne poškodbe, možganska kap, sladkorna bolezen, bolezni dihal, samomor in Alzheimerjeva bolezen. Za zmanjšanje možnosti smrti zaradi teh »morilcev«, prenehajte s kritičnimi navadami.

Izboljšajte razpoloženje v turobnih dneh
V teh jesenskih dneh, ko je dan krajši in je vse manj sončne svetlobe, se lahko pojavijo razpoloženjske motnje. Kako odpravimo slabo razpoloženje, ki je posledica turobnih dni, nam je pojasnila psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny.

Imate mejno osebnostno motnjo?
Mejna osebnostna motnja ni bolezen, je pa stanje, ki močno vpliva na življenje posameznika, saj zaradi nje težko ohranja normalne odnose do partnerja, bližnjih in sebe. Prav zato je potrebno zdravljenje s psihoterapijo.

Je vaše telo zakisano? Pomagajte si sami
Ste kronično utrujeni? Vam manjka energije, čutite nemir in ste depresivni? Ste nagnjeni k okužbam in čutite bolečino v mišicah? Imate prebavne težave ali težave z zaprtjem? Ponoči ne spite, čutite migreno in imate težavo s koncentracijo?

Gwyneth se je spopadala s hudo depresijo
Gwyneth Paltrow se je po rojstvu drugega otroka spopadla s poporodno depresijo. Podobne duševne bolezni prizadenejo veliko ljudi, ne prizanesejo pa niti zvezdnikom. Z depresijo so se tako srečali že marsikateri svetovno znani pevci, igralci, športniki in manekeni...

Nevarnosti, ki pretijo otrokom na spletu
Otroci in mladostniki, ki cele dneve preživljajo za računalnikom, so bolj dovzetni za tako imenovano Facebook depresijo in "sexting". Preverite, kako pomagati otroku v takem primeru!

Vse me boli! Kaj mi je?
37-letna Andreja ima že vrsto let bolečine po vsem telesu. Bolijo jo sklepi in mišice. Hodi od enega do drugega specialista. Pred mesecem dni je dobila prvo diagnozo: fibriomialgija.

Izvijte se iz primeža alkohola
Imate močno željo po alkoholu, ki je ne morete krotiti, pogosto izgubite nadzor nad popitim alkoholom, ga dobro "nesete", je alkohol na prvem mestu pred drugimi aktivnostmi? Potem ste zasvojeni z alkoholom. Preverite, kako si pomagati!

VIDEO: Tudi moški imajo menopavzo!
Moška menopavza, imenovana andropavza, doleti vse moške, brez kakšne koli izjeme. Pri moški meni gre pravzaprav za padec moškega hormona testosterona. Pri nekaterih lahko povzroči različna obolenja, največkrat motnje erekcije.

Imate gripo? Pomagajte si z nasveti naših babic!
Če imate gripo, potem se je bolezen začela hitro, z visoko vročino, glavobolom, mrzlico, utrujenostjo in značilnimi bolečinami v mišicah. Preverite, kako bolezen pozdravimo s pomočjo nasvetov naših babic.

Poklicna izgorelost, bolezen sodobnega časa
Poklicna izgorelost je vse bolj razširjen problem sodobnega časa. O tem smo se pogovarjali z psihologinjo Andrejo Pšeničny.