digitalna

Kako nas tehnologija tiho uničuje?
Tehnologija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj omogoča hitrejšo komunikacijo, dostop do informacij in lajša delo. Kljub številnim prednostim pa sodobni način življenja, prežet s stalno uporabo digitalnih naprav, prinaša tudi nepričakovane posledice. Ena od njih je digitalna utrujenost, ki tiho, a učinkovito vpliva na naše zdravje, produktivnost in dobro počutje.

Kako poskrbeti za svoje zdravje v 2025?
Leto 2025 ponuja priložnost za obnovo zdravja in vzpostavitev novih navad, ki bodo dolgoročno izboljšale kakovost vašega življenja. Zdravje ni le odsotnost bolezni, temveč tudi ravnovesje med telesnim, duševnim in socialnim blagostanjem. Spodaj so ključni koraki, kako poskrbeti za svoje zdravje v prihajajočem letu.

Kako zmanjšati tveganje za demenco?
Obstajajo navade, stvari, ki zmanjšajo tveganje za demenco? O tem bi vsekakor morali začeti razmišljati, ko smo še relativno mladi. Poglejmo si, kaj pravi nova kar 20-letna študija.

6 načinov, kako upočasniti tempo
V današnjem svetu, kjer so tehnologija, hiter način življenja in nenehni pritiski vsepovsod, je vse težje najti trenutke miru in počitka. Zdi se, da se dnevi hitijo mimo nas, medtem ko se trudimo slediti nalogam, obveznostim in pričakovanjem. Ta stalna hitenja pa vodijo v stres, izčrpanost in izgorelost. Iskanje načinov za upočasnitev tempa življenja postaja nujnost, če želimo ohraniti duševno in fizično zdravje.

Distrakcije so ubijalec produktivnosti
Delaš tisto seminarsko, pišeš esej ali se učiš za izpit, in se ti itak ne da. Ni zabavno. Vleče te, da bi malo pogledal na telefon, ki je točno 10 cm stran. Čez eno uro si še vedno na isti strani skripte in globoko v nekem obskurnem internetnem rabbitholu.

Statistike so pokazale, da postaja vloga farmacevtov vse bolj pomembna
Zdravstveni sistem, ki ga poznamo danes, temelji na številnih disciplinah, ki so ključne za njegovo učinkovito delovanje. In ena izmed teh je farmacija. Ker 25. septembra obeležujemo svetovni dan farmacevtov, je pomembno, da govorimo o njihovi vse večji pomembnosti. Danes namreč farmacevti niso zgolj strokovnjaki za izdajo zdravil, temveč imajo ključno vlogo pri svetovanju bolnikom, optimizaciji terapij in izboljšanju javnega zdravja. V nadaljevanju članka bomo podrobneje raziskali, zakaj se njihova vloga razvija in kako pomembni postajajo za sodobno zdravstvo.

Ste že slišali za digitalno demenco? Ogrožala bi lahko vse
Demenca je danes nekaj, kar je na žalost poznano že vsem. Je bolezen, katere primeri vedno bolj naraščajo, in bolezen, za katero so značilni simptomi, kot so zmedenost, dezorientacija in oslabljen spomin. Toda ali ste že slišali za digitalno demenco, ki lahko dandanes ogroža praktično vse?

Zakaj se moraš prenehati primerjati z nerealnimi slikami na družbenih omrežjih?
Na družbenih omrežjih, kjer se vsak dan srečujemo z neskončnimi tokovi popolnosti na družbenih omrežjih, se postavlja vprašanje, ali so te slike resničnost ali zgolj iluzija. Pogosto se znajdemo v pasti primerjanja svojega življenja z življenjem drugih, ki ga predstavljajo na družbenih omrežjih, a to primerjanje lahko prinese le občutek manjvrednosti in nezadovoljstva s svojim življenjem.

Najstniki prek spleta brez ovir do alkoholnih pijač?
Na Inštitutu za nutricionistiko opozarjajo, da mladi, natančneje mladoletniki, prek spleta pridejo do alkoholnih pijač praktično brez kakršnekoli ovire.

Kako ohraniti pozitivno samopodobo v digitalni dobi?
V času družbenih omrežij, raznoraznih filtrov in v vsebini, ki je velikokrat nerealna, je ohranjanje pozitivne samopodobe postalo vse pomembnejše za naše duševno zdravje.

Kaj starejši ljudje mislijo o generaciji Z? Zagotovo si že slišal te pripombe
Zgodovina se rada ponavlja – vsaka generacija ima, ko pride v zrela leta, pripombe o mlajši generaciji in mladih tega časa. Poglejmo si, kaj naj bi starejši ljudje mislili o današnji generaciji Z. Če ste pripadnik te generacije, potem ste takšne in drugačne pripombe zagotovo že slišali.

To vpliva na vaše zdravje
Ljudje se med seboj razlikujemo po mnogo značilnostih, kar še dodatno vpliva na to, kaj resnično potrebujemo, da bi ostali v kar najboljši formi. Telo nam pogosto že samo sporoča, da je nekaj narobe. Danes imamo na voljo napredne diagnostične rešitve, s katerimi lahko že zelo zgodaj pridemo do ustrezne diagnoze in najdemo optimalno zdravstveno oskrbo za vsakega posameznika.

Napredna tehnologija za zdravljenje paralize
Trije pacienti s kronično paraplegijo so znova shodili zahvaljujoč natančni električni stimulaciji njihovih hrbtenjač prek brezžičnega vsadka. V dvojni študiji, ki je bila objavljena v publikacijah Nature in Nature Neuroscience, švicarska znanstvenika Grégoire Courtine (EPFL in CHUV/Unil) in Jocelyne Bloch (CHUV/Unil) prikazujeta, kako so bili pacienti po zgolj nekaj mesecih vaje zmožni nadzorovati do tedaj paralizirane mišice v nogah, in to celo brez električne stimulacije.

Preprečite raka dojke!
Kar ena od osmih žensk v neki točki v življenju razvije raka dojke. Ta velja za najpogostejšo obliko raka pri ženskah. Samo v Sloveniji za njim vsako leto zboli okoli 1100 žensk. Preverite, kako ga lahko preprečite.

Katera je lepša – umetna ali naravna?
Splet so ujezile fotografije slavne igralke Jennifer Aniston, saj naj bi bile pretirano digitalno obdelane. Medtem ko so nekateri želeli prikriti njena starost, so številni prepričani, da je za svojih 44 let še vedno videti fantastično.

Zakaj je ta fotografija razburkala svetovno javnost?
Spletno javnost so dosegle fotografije 48-letne manekenke Yasmin Le Bon, ki naj bi bila na teh videti precej mlajša, kakor je v resnici, kar pa je sprožilo že val ugibanj, ali ni pri tem morda posredovala digitalna obdelava fotografij. Le Bonova tovrstna namigovanja seveda vztrajno zavrača.

To je britansko igralko popolnoma razburilo
Priljubljena igralka Keira Knightley je nedavno javno spregovorila o svojem ogorčenju nad hollywoodskimi prevarami, katerih je bila med snemanjem filma Kralj Arthur deležna tudi sama. Na naslovnici plakata je namreč močno digitalno obdelana in ne boste verjeli, kaj jo je še posebej zmotilo.

8-letniku okulist odkril ogromen možganski tumor
Da je pregled oči lahko tudi življenjskega pomena, se najbolj zaveda Anna Edwards, mati 8-letnega Sama, ki mu je optometristka po pregledu očesne mrežnice diagnosticirala raka na možganih.

Mag. Peter Popovič, dr. med.
Radiolog, ki se ukvarja s slikovno diagnostiko ter zdravljenjem srčno-žilnega sistema in trebušnih organov.