Vizita.si

dobra

Prehrana 18. 05. 2025 03.23

Najboljša živila za zdravo kožo v maju: naravna zaščita pred UV-žarki

Topli dnevi maja prinašajo več sonca, več časa na prostem – in večjo potrebo po zaščiti kože pred škodljivimi UV-žarki. Čeprav je uporaba zaščitnih krem nujna, obstaja tudi naravni način, kako koži pomagati od znotraj: s prehrano.

Prebava 14. 05. 2025 03.30

Črevesje po 40. letu: kako obnoviti ravnovesje mikrobioma s 5 ključnimi navadami

Zdravje črevesja ni pomembno le za prebavo – vpliva na imunski sistem, razpoloženje, težo, raven energije in celo hormonsko ravnovesje.

Prehrana 13. 05. 2025 03.01

5 razlogov, zakaj je jagodičevje ključno za vaše zdravje

Jagodičevje je zakladnica zdravja! Bogato z antioksidanti ščiti telo pred poškodbami in krepi imunski sistem. Zaradi nizkega glikemičnega indeksa je prijazno do diabetikov, vlaknine pa poskrbijo za zdravo prebavo. Vitamin C v jagodičevju izboljšuje kožo, redno uživanje pa znižuje holesterol.

Zdravje 11. 05. 2025 03.10

Strokovnjaki razkrivajo: Najboljši spalni položaj za zdravo telo

Spanje v določenem položaju lahko znatno vpliva na vaše zdravje. Strokovnjaki poudarjajo koristi spanja na levi strani, vključno z izboljšanim čiščenjem možganov in boljšo prekrvavitvijo. Razkrivajo tudi, zakaj je spanje na hrbtu dobra izbira, ter opozarjajo na tveganja spanja na trebuhu.

Zdravje 10. 05. 2025 03.06

Raziskava: Dnevna skodelica kave varuje pred srčno-žilnimi boleznimi

Nova študija kaže, da lahko pitje kave, vključno z mleto, instant in brez kofeina, poveča dolgoživost in zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni. Raziskave kažejo, da so največje koristi opazili pri pitju od dveh do treh skodelic na dan, zato ne oklevajte in si privoščite svojo jutranjo skodelico.

Bolezni 09. 05. 2025 03.57

Osteopenija in osteoporoza: vse, kar morate vedeti

Zdravje kosti pogosto postane tema pogovora šele, ko se pojavi bolečina, zlom ali diagnoza. A dejstvo je, da se izguba kostne gostote pri mnogih začne že v srednjih letih, popolnoma neopazno.

Psiha 09. 05. 2025 03.36

'Preveč stresno življenje imam' – kako se soočiti z njim?

V prejšnjem članku (link) smo ugotavljali, ali doživljaš pozitiven ali negativen stres; z drugimi besedami, ali te stres omejuje v življenju in pri soočanju z zahtevami okolja. Če doživljamo preveč negativnega stresa, to hitro postane hud problem, ki lahko vodi tudi v izgorelost (link). Čeprav stresa nikoli ne moremo povsem odpraviti, saj je globoko zakoreninjen in evolucijsko pogojen, lahko najdemo konkretne, učinkovite strategije, ki nam pomagajo pri razvoju boljšega odnosa do dela.

Vitamini in minerali 07. 05. 2025 03.33

Utrujeni in pod stresom? Poskrbite za vnos magnezija s temi živili!

Magnezij je ključen mineral za optimalno zdravje, vpliva na mišice, krvni tlak, imunski sistem in spanje. Dve živili nudita številne dodatne koristi, vključno z antioksidanti in zdravimi maščobami.

Duševno zdravje otrok 06. 05. 2025 13.42

'Otrokom je treba prisluhniti in jim privzgojiti občutek za empatijo, pripadnost in sodelovanje'

11. in 12. aprila je v Žalcu potekalo tretje srečanje pedagoških delavcev desetih osnovnih šol, ki sodelujejo v pilotni fazi projekta Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi.

Psiha 06. 05. 2025 03.18

Premagovanje strahu pred testi: Praktični nasveti za boljše rezultate

"Zaupajte vase in v svoje zmožnosti," piše na testni poli, tvoja glava pa je prazna, čeprav si se več tednov prej obsesivno učil? Če si pred ali med testom že občutil razbijajoče srce, potne dlani in, najhuje, popolnoma prazno glavo, potem si že občutil testno anksioznost; občutek tesnobe, nedefiniranega strahu, ki te preplavi v testni ali izpitni situaciji. Gre za normalen odziv tvojih možganov - in da se ga premagati.

Duševno zdravje otrok 05. 05. 2025 13.03

Šola kot varno zavetje: Zgodbe, ki gradijo na prijaznosti

Projekt Od Alje do Žana v šolah spodbuja medsebojno pomoč in prijaznost. Zgodbe učiteljev prikazujejo, kako majhne geste ustvarijo prijaznejše okolje, pomagajo pri premagovanju stisk in gradijo mostove med otroki. Vključujejo primere dobre prakse in poudarjajo pomen podpore v šolskem okolju.

Zdravje 05. 05. 2025 12.45

Vsakodnevna rutina, ki vam tiho uničuje sklepe (in kako jo spremeniti)

Sklepi so temelj gibanja in stabilnosti, a jih pogosto začnemo ceniti šele, ko se pojavijo bolečina, togost ali omejena gibljivost. Težava je, da številne škodljive navade ponavljamo dan za dnem – ne da bi se zavedali, kako resno vplivajo na zdravje naših sklepov.

Aktivno življenje 04. 05. 2025 03.51

Učvrstite roke: Preproste vaje z utežmi

Učvrstite svoje roke z enostavnimi, a učinkovitimi vajami! Starost prinaša spremembe v mišični masi, zato je redna vadba ključna. Odkrijte preproste vaje z utežmi, ki jih lahko izvajate kar doma, ter se znebite odvečne maščobe. Redna vadba prinaša opazne rezultate in izboljšuje samozavest.

Zdravje 01. 05. 2025 03.10

Žilni kirurgi opozarjajo: 5 velikih napak, ki jih delamo z našimi žilami

Imate težave z žilami? Žilni kirurgi izpostavljajo bistvene napake, ki jih delamo, ko gre za zdravje žil.

Aktivno življenje 30. 04. 2025 03.02

Tako boste pri hoji porabili 60 odstotkov več kalorij

Za ohranjanje zdravja in dobre telesne pripravljenosti je hoja idealna izbira, saj jo lahko vključimo v vsakdan. Da pa bi povečali porabo kalorij in posledično podprli proces hujšanja, je treba intenzivnost hoje povečati. Spreminjanje naklona terena je ključno pri optimizaciji porabe energije med hojo, kar dokazujejo tudi raziskave.

Prehrana 28. 04. 2025 03.42

Kaj jesti zvečer in česa ne? Ključ do boljšega spanca.

Zagotovo ste že opazili, da vas določena hrana bolj ali manj napihuje, določena živila pa lahko denimo zjutraj jeste brez težav, medtem ko vam zvečer povzročajo težave. Poglejmo si, katerih živil ni dobro jesti zvečer.

Prehrana 26. 04. 2025 03.28

Začinjena hrana: prijatelj ali sovražnik vašega želodca?

Vas zanima, kako začinjena hrana vpliva na vaše telo? Članek raziskuje učinke pekočih jedi na prebavo, presnovo in celo dolžino življenja. Ugotovite, kdaj je pekoče hrane preveč in kdo naj bi se ji izognil. Preberite o pozitivnih učinkih, kot je morda pomoč pri hujšanju, in o morebitnih slabostih.

Duševno zdravje 26. 04. 2025 03.24

Psihološka stabilnost: kako veste, da imate zdravo duševno počutje

Duševno zdravje je temelj življenjske kakovosti. Ne gre zgolj za odsotnost duševnih motenj, temveč za sposobnost uravnavanja čustev, jasnega mišljenja, obvladovanja stresa in ohranjanja odnosa s samim seboj ter drugimi. Psihološka stabilnost se kaže v številnih vsakodnevnih odzivih in občutkih – in ko vse deluje usklajeno, to ni naključje, ampak rezultat notranjega ravnovesja.

Zdravje 24. 04. 2025 03.19

Nalezljive navade: Kaj vse lahko 'ujamete' od drugih?

Nalezljive so lahko ne le bolezni, temveč tudi navade, razpoloženja in vedenja. Znanstvene raziskave kažejo, da se lahko navade prehranjevanja, negativno razmišljanje, kajenje, stres, srbenje, izguba teže, osamljenost in celo ločitev širijo med posamezniki in vplivajo na naše zdravje in počutje. Bodite pozorni na ljudi, s katerimi se družite.

Zdravje 23. 04. 2025 03.18

Tri živila, ki krepijo zdravje jeter

Ohranite zdrava jetra z izbiro pravih živil! Odkrijte tri živila, ki jih priporoča zdravnica dr. Janine Bowring, in ki vam lahko pomagajo podpirati delovanje tega ključnega organa. Izognite se sladkorju in nasičenim maščobam ter uživajte v pozitivnih učinkih olivnega olja, radiča in jajc za boljše počutje.

Zdravje 22. 04. 2025 03.13

Presenetljive koristi kave: Od antioksidantov do možganskih funkcij

Kava ni le jutranji ritual za energijo; nove raziskave razkrivajo številne zdravstvene koristi. Zmerno uživanje je povezano z manjšim tveganjem za raka, nevrološke, presnovne in jetrne bolezni, zahvaljujoč antioksidantom, ki ščitijo celice in upočasnjujejo staranje. Tudi brezkofeinska različica prinaša koristi, zato uživajte, a pazite na dodatke.

Dieta 18. 04. 2025 03.50

Odpravite trebušno maščobo: 6 napak, ki jih delate zjutraj!

Zjutraj je pomembno paziti na prehrano in navade, saj te vplivajo na kopičenje maščob okoli trebuha. Strokovnjaki opozarjajo na hrano z visoko vsebnostjo sladkorja, pomanjkanje beljakovin, prehitro uživanje hrane in sedeči način življenja. Poskrbite za zdrav zajtrk, telesno aktivnost in izberite živila z manj sladkorja.

Prehrana 16. 04. 2025 18.37

Prehrana, ki lahko zavira staranje: 10 ključnih živil po 40. letu

Po 40. letu se v telesu začnejo kopičiti spremembe, ki so del naravnega staranja: upad mišične mase, hormonska nihanja, oksidativni stres, počasnejša regeneracija in večja dovzetnost za kronične bolezni.

Prehrana 15. 04. 2025 03.12

5 načinov, kako preprečiti prenajedanje med velikonočnimi prazniki

Velikonočni prazniki so za mnoge simbol družinske topline, tradicije in bogato obložene mize. A prav zaradi obilja hrane pogosto pride do prenajedanja, kar lahko povzroči tako fizično nelagodje kot občutek krivde. Dobra novica je, da se da prenajedanju uspešno izogniti – s pravimi strategijami in nekaj zavedanja.

Duševno zdravje 13. 04. 2025 03.12

Sedem veščin za dolgo in zdravo življenje: Nasveti psihologov za ohranjanje vitalnosti

Psihologi poudarjajo, da je za ohranjanje zdravja do pozne starosti ključnega pomena razvijanje določenih življenjskih veščin. Med njimi izpostavljajo pomen kakovostnega spanca, načrtovanja zdravih obrokov, zadostnega pitja vode ter redne telesne aktivnosti. Pomembna je tudi dobra osebna higiena, preživljanje časa s prijatelji ter občasno razvajanje. Te navade ne le izboljšajo telesno in duševno zdravje, ampak tudi povečajo odpornost na izzive staranja.

Duševno zdravje otrok 11. 04. 2025 03.37

Šola kot prostor zaupanja: Projekt 'Od Alje do Žana' premaguje otroške strahove

Raziskava kaže, da kar 17 % mladih v Sloveniji trpi za tesnobo, ki se pogosto začne že v osnovni šoli. Projekt 'Od Alje do Žana' v sodelovanju s Fundacijo Alma, Slovensko filantropijo in Zvezo Anite Ogulin – ZPM pod vodstvom dr. Anice Mikuš Kos, gradi okolje, kjer strah ni tabu. Z zgodbami učencev in učiteljev projekt dokazuje, da je strah lahko premagan s pogumom in podporo.

Simptomi in bolezni 11. 04. 2025 03.05

5 znakov, da imate tiho vnetje – in kako ga zajeziti z življenjskim slogom

Vaše telo vam lahko sporoča, da je nekaj narobe – še preden se pojavijo jasni simptomi bolezni. Eden najpogostejših, a pogosto spregledanih vzrokov za slabo počutje, utrujenost in počasno presnovo je t. i. tiho ali kronično vnetje.

Lajfstajl 08. 04. 2025 03.21

Stresne tehnike za zmanjšanje tesnobe pred testi in izpiti. Preveri, kaj ti bo vsekakor pomagalo

Tesnoba pred testi ali izpiti je nekaj, s čimer se sooča skoraj vsak najstnik. Občutki tesnobe so lahko neprijetni in stresni, vendar obstajajo preizkušene tehnike, ki ti lahko pomagajo zmanjšati pritisk in se lažje spoprijeti s situacijo.

Zdravje 04. 04. 2025 02.44

Odpornost na antibiotike: kaj je in zakaj se pojavlja?

Odpornost na antibiotike predstavlja resno grožnjo za javno zdravje, saj otežuje zdravljenje bakterijskih okužb. Bakterije se zaradi prekomerne in nepravilne uporabe antibiotikov prilagajajo, kar zmanjšuje učinkovitost zdravljenja. Posledice so lahko resne, vključno s podaljšanimi boleznimi, daljšimi hospitalizacijami in povečanimi stroški zdravljenja. Pomembno je, da se zavedamo vzrokov odpornosti in sprejmemo odgovorno ravnanje pri uporabi antibiotikov, vključno z upoštevanjem nasvetov zdravstvenih delavcev.

Zdrav Lajf 01. 04. 2025 02.20

Spomladanska utrujenost: Kaj jo povzroča in kako jo premagati

Pomlad se je začela, tudi uradno. In namesto da bi bili navdušeni, polni energije in zagona, smo utrujeno in leni. Kaj je razlog za spomladansko utrujenost in kako jo lahko premagamo?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 944