dodatno zavarovanje

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''
Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Kaj je Peyronijeva bolezen, ki prizadene moške?
Peyroniejeva bolezen je stanje, pri katerem brazgotinsko tkivo povzroči, da se penis ukrivi ali izgubi dolžino ali obseg. V nekaterih primerih lahko povzroči bolečino in moškemu prepreči spolne odnose.

Preprosta aktivnost, ki ima neverjetne učinke na duha in telo
Sedeč način življenja predstavlja enega največjih izzivov sodobne družbe. V službi večino časa presedimo, tudi prosti čas raje izkoristimo za vse kaj drugega kot za fizično aktivnost. A ravno pomanjkanje aktivnosti in prekomerno sedenje naj bi bila po oceni Svetovne zdravstvene organizacije glavna vzroka za številne (kronične) bolezni sodobnega časa. Na srečo obstaja rešitev, ki ni preveč naporna, ne zahteva finančnih vložkov niti posebnih priprav: vse, kar morate storiti, je namreč to, da začnete hoditi!

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga
Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

Strokovnjak razkriva: kako v trenutnih razmerah najhitreje do zdravnika?
Slovenski zdravstveni sistem že nekaj let pestijo resni izzivi. Pacienti najbolj intenzivno občutimo zlasti dva: pomanjkanje zdravnikov in (pre)dolge čakalne dobe. Situacijo je nedavno še dodatno zaostrila stavka zdravniškega sindikata Fides in ljudje se upravičeno sprašujemo, ali bomo, če zbolimo ali se poškodujemo, sploh imeli možnost ustrezne zdravniške obravnave v doglednem času. Pri iskanju odgovorov na to in na podobna vprašanja, ki se dotikajo zdravniške oskrbe, smo se obrnili tudi na zavarovalnice - in prišli do zanimivih ugotovitev!

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?
Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

15 minut je lahko življenjskega pomena
Slovensko zdravstvo se že dalj časa spopada s precej zahtevnimi izzivi. Zdravnice in zdravniki so pogosto preobremenjeni in težko dostopni. Zgodi se, da je na obisk pri osebnem zdravniku treba čakati več dni. Čakalne dobe pri zdravnikih specialistih so včasih nedopustno dolge. Je torej sploh mogoče kaj storiti, da bi prišli do zdravniške pomoči, ko jo potrebujemo?

Kako do specialista v največ 10 dneh?
Slovensko zdravstvo se sooča z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi dobami, kar med prebivalci upravičeno vzbuja skrb. Na srečo se je v takih primerih mogoče zanesti na tržno zdravstvo, v katerem je pacient obravnavan v obljubljenem roku in obsegu storitev. Kako si torej v primeru poškodbe ali bolezni zagotoviti hiter dostop do specialista ali rehabilitacije, ne da bi za to morali na široko odpreti denarnico ali se zanašati na lastno iznajdljivost?

Ali je dopolnilno zdravstveno zavarovanje za vse zavarovance enako?
Zdravstveno zavarovanje je v Sloveniji v osnovi sestavljeno iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pomeni, če imate urejeni obe vrsti zavarovanj, potem pri obisku zdravnika, nakupu zdravil ali drugih zdravstvenih storitvah ne boste imeli dodatnih stroškov.

Kako poskrbeti za varno in brezskrbno prihodnost?
Le kdo si ne želi živeti tako, kot je od nekdaj sanjal? Si vsaj občasno privoščiti doživetja in stvari, ki razveselijo našo dušo in pozitivno vplivajo na naše zdravje? In konec koncev poskrbeti za družino v vseh pogledih ter sebi in svojim najbližjim omogočiti, lepo, varno in čimbolj brezskrbno prihodnost? Čeprav se sliši skoraj prelepo, je s preudarnimi odločitvami in edinstvenim načrtom finančne zaščite vendarle mogoče kljub številnim življenjskim izzivom uresničiti svoje želje.

Veste, kje so najdaljše čakalne dobe?
Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku. Prav zato je pametno razmisliti o dodatnih možnostih, ki nam lahko zagotovijo hitrejši dostop do zdravnika in ustrezno medicinsko obravnavo.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje – da ali ne?
Naše zdravstveno zavarovanje ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. V Sloveniji smo skoraj vsi (99,9 % ljudi) obvezno zdravstveno zavarovani. Ker obvezno zavarovanje ne pokriva vseh stroškov, imamo možnost skleniti tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Bodite pripravljeni na vse
Vsi prej ali slej potrebujemo pomoč osebnega zdravnika, večkrat potrebujemo tudi specialista za zdravstveno težavo, kar nam lahko povzroči nemalo težav, če nismo pripravljeni. Ali ste? Preverite v nadaljevanju.

Število bolnikov s to boleznijo se hitro povečuje
Sladkorna bolezen spada med najpogostejše kronične bolezni, število bolnikov s to boleznijo pa se hitro povečuje. Vzroke med drugim najdemo v demografskem staranju, daljši življenjski dobi, manjši umrljivosti splošnega prebivalstva in bolnikov s sladkorno boleznijo, večjemu deležu odkrite sladkorne bolezni in izboljšanem zdravljenju ter večji razširjenosti dejavnikov tveganja, kot so debelost, zmanjšana fizična aktivnost itd.

Kost
Stara sem 47let.Leta 2009 sem nameravala zamenjati mostiček, namreč nastajal je odmik dleseni od zobovja. Po slikanju so ugotovili, da imam premalo čeljusti in bi potrebovala dodatno zraščanje z »UMET...

Zvit septum kljub operaciji
Spoštovani! Pred letom dni sem imela septoplastiko, a žal problemi z dihanjem skozi nos so ostali enaki kot pred operacijo. Naročena sem bila na postseptoplastiko, za katero pa se zaradi študijskih o...

Operacija sinusov
Pozdravljeni, pred kratkim sem v odaji 24 ur zasledila, da je imela Petra Krčmar operacijo sinusov zaradi dolgotrajnih težav z zamašenim nosom in dihali. Prosim, če mi lahko napišete kaj več o t...

Cena zdravljenja AIDSa
Pozdravljeni! Mene pa zanima, kako poteka pri nas, če bi teoretično imel aids ali virus hiv. Ali bi moral za zdravljenje plačevati iz svojega žepa ali pa je že vkljućeno že v osnovno in dodatno zavaro...

NAGLUŠNOST, IZRAČUN OKVARE SLUHA, INVALIDNINA
Pozdravljeni! 17 tega mes.sem pri vas naročena;podali naj bi mnenje za komisijo (za stopnjo invalidnosti).Na desno uho ne slišim,za levo rabim slušni aparat. Kakšen je postopek;ali menite,da bom usp...

PROBLEMI Z NOSOM
Pred tremi leti sem imela udarec v nos. krvavitve ni bilo. bila sem na slikanju vendar tudi zloma ni bilo ampak zdravnik mi je rekel da bi prišla vseeno na operacijo zaradi strahu nisem šla. že takrat...

Obrezanje kožice na penisu
Zanima me ali obrez kožice na penisu krije dodatno zavarovanje? In ali moram napotnico za poseg dobiti pri osebnem zdravniku?

Manjkajoči zobje
Pozdravljeni, nisem še nikjer zasledila tovrstnega vprašanja in odgovora nanj, zato ga bom postavljam vam. Stara sem 23 let in nimam spodaj levo štirice ter spodaj desno petice. Kar pa pomeni, da k...

Bolečine v hrbtenici
Spoštovani! Stara sem 37 let. Lani jeseni sem čutila drevenenje v hrbtenici, ki mi je po razgibavanju minilo. Naslednji dan zjutraj sem imela tako močne bolečine, da sem se komaj premikala. Prosim, da...

Pecljati izrastki na koži
Pozdravljeni, stara sem 38 let in že nekaj časa se mi delajo "gobice" na vratu. Ker so precej vidne, me kar precej motijo. Prosim, da mi opišete "postopek" in ceno odstranitve le-teh pri vas (imam do...

Plačilo umetnih zob
Lep pozdrav! Imam vprašanje, ki je v zvezi z mojo mami. Kmalu gre k zobozdravniku, ker si bo zgoraj dala zamenjati zobe. Ne hodi privat, pač pa k zobozdravniku na socialno. Pred kratkim, ko je bila t...

Strah pred zobozdravnikom
Pozdravljeni! Moje ime je Aleš in imam en ZELO velik problem. Moje zobovje je namreč v zelo slabem stanju. Pred nekaj več kot dvema letoma sem se na prigovarjanje prijateljev in znancev nekako le o...

Manjkajoči zobje
Lep pozdrav. Kot otrok nisem kaj prida cistil zobe, kar pa se je sedaj pokazala za napako... Izpuljeni imam obe 4ici in eno 6ico... zanima me kako se jih lahko nadomesti? Kako pribljizno zgleda protez...

Umikanje dlesni
Spoštovani!Imam težave z umikanjem dlesni.Nekaj sem že prebral v vaših odgovorih.Mislim,da je pri meni kriva zobna ščetka na baterijo.Sedaj se vidijo že celi zobje in tudi pri dlesni so se pojavile že...