dodatno zdravstveno zavarovanje

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''
Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Preprosta aktivnost, ki ima neverjetne učinke na duha in telo
Sedeč način življenja predstavlja enega največjih izzivov sodobne družbe. V službi večino časa presedimo, tudi prosti čas raje izkoristimo za vse kaj drugega kot za fizično aktivnost. A ravno pomanjkanje aktivnosti in prekomerno sedenje naj bi bila po oceni Svetovne zdravstvene organizacije glavna vzroka za številne (kronične) bolezni sodobnega časa. Na srečo obstaja rešitev, ki ni preveč naporna, ne zahteva finančnih vložkov niti posebnih priprav: vse, kar morate storiti, je namreč to, da začnete hoditi!

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga
Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

Strokovnjak razkriva: kako v trenutnih razmerah najhitreje do zdravnika?
Slovenski zdravstveni sistem že nekaj let pestijo resni izzivi. Pacienti najbolj intenzivno občutimo zlasti dva: pomanjkanje zdravnikov in (pre)dolge čakalne dobe. Situacijo je nedavno še dodatno zaostrila stavka zdravniškega sindikata Fides in ljudje se upravičeno sprašujemo, ali bomo, če zbolimo ali se poškodujemo, sploh imeli možnost ustrezne zdravniške obravnave v doglednem času. Pri iskanju odgovorov na to in na podobna vprašanja, ki se dotikajo zdravniške oskrbe, smo se obrnili tudi na zavarovalnice - in prišli do zanimivih ugotovitev!

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?
Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

15 minut je lahko življenjskega pomena
Slovensko zdravstvo se že dalj časa spopada s precej zahtevnimi izzivi. Zdravnice in zdravniki so pogosto preobremenjeni in težko dostopni. Zgodi se, da je na obisk pri osebnem zdravniku treba čakati več dni. Čakalne dobe pri zdravnikih specialistih so včasih nedopustno dolge. Je torej sploh mogoče kaj storiti, da bi prišli do zdravniške pomoči, ko jo potrebujemo?

Kako do specialista v največ 10 dneh?
Slovensko zdravstvo se sooča z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi dobami, kar med prebivalci upravičeno vzbuja skrb. Na srečo se je v takih primerih mogoče zanesti na tržno zdravstvo, v katerem je pacient obravnavan v obljubljenem roku in obsegu storitev. Kako si torej v primeru poškodbe ali bolezni zagotoviti hiter dostop do specialista ali rehabilitacije, ne da bi za to morali na široko odpreti denarnico ali se zanašati na lastno iznajdljivost?

Ali je dopolnilno zdravstveno zavarovanje za vse zavarovance enako?
Zdravstveno zavarovanje je v Sloveniji v osnovi sestavljeno iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pomeni, če imate urejeni obe vrsti zavarovanj, potem pri obisku zdravnika, nakupu zdravil ali drugih zdravstvenih storitvah ne boste imeli dodatnih stroškov.

Kako poskrbeti za varno in brezskrbno prihodnost?
Le kdo si ne želi živeti tako, kot je od nekdaj sanjal? Si vsaj občasno privoščiti doživetja in stvari, ki razveselijo našo dušo in pozitivno vplivajo na naše zdravje? In konec koncev poskrbeti za družino v vseh pogledih ter sebi in svojim najbližjim omogočiti, lepo, varno in čimbolj brezskrbno prihodnost? Čeprav se sliši skoraj prelepo, je s preudarnimi odločitvami in edinstvenim načrtom finančne zaščite vendarle mogoče kljub številnim življenjskim izzivom uresničiti svoje želje.

Veste, kje so najdaljše čakalne dobe?
Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku. Prav zato je pametno razmisliti o dodatnih možnostih, ki nam lahko zagotovijo hitrejši dostop do zdravnika in ustrezno medicinsko obravnavo.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje – da ali ne?
Naše zdravstveno zavarovanje ureja Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. V Sloveniji smo skoraj vsi (99,9 % ljudi) obvezno zdravstveno zavarovani. Ker obvezno zavarovanje ne pokriva vseh stroškov, imamo možnost skleniti tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Bodite pripravljeni na vse
Vsi prej ali slej potrebujemo pomoč osebnega zdravnika, večkrat potrebujemo tudi specialista za zdravstveno težavo, kar nam lahko povzroči nemalo težav, če nismo pripravljeni. Ali ste? Preverite v nadaljevanju.

Število bolnikov s to boleznijo se hitro povečuje
Sladkorna bolezen spada med najpogostejše kronične bolezni, število bolnikov s to boleznijo pa se hitro povečuje. Vzroke med drugim najdemo v demografskem staranju, daljši življenjski dobi, manjši umrljivosti splošnega prebivalstva in bolnikov s sladkorno boleznijo, večjemu deležu odkrite sladkorne bolezni in izboljšanem zdravljenju ter večji razširjenosti dejavnikov tveganja, kot so debelost, zmanjšana fizična aktivnost itd.

Zvit septum kljub operaciji
Spoštovani! Pred letom dni sem imela septoplastiko, a žal problemi z dihanjem skozi nos so ostali enaki kot pred operacijo. Naročena sem bila na postseptoplastiko, za katero pa se zaradi študijskih o...

Obrezanje kožice na penisu
Zanima me ali obrez kožice na penisu krije dodatno zavarovanje? In ali moram napotnico za poseg dobiti pri osebnem zdravniku?

Manjkajoči zobje
Pozdravljeni, nisem še nikjer zasledila tovrstnega vprašanja in odgovora nanj, zato ga bom postavljam vam. Stara sem 23 let in nimam spodaj levo štirice ter spodaj desno petice. Kar pa pomeni, da k...

Bolečine v hrbtenici
Spoštovani! Stara sem 37 let. Lani jeseni sem čutila drevenenje v hrbtenici, ki mi je po razgibavanju minilo. Naslednji dan zjutraj sem imela tako močne bolečine, da sem se komaj premikala. Prosim, da...

Plačilo umetnih zob
Lep pozdrav! Imam vprašanje, ki je v zvezi z mojo mami. Kmalu gre k zobozdravniku, ker si bo zgoraj dala zamenjati zobe. Ne hodi privat, pač pa k zobozdravniku na socialno. Pred kratkim, ko je bila t...

Cena mostička
Imam sicer luknjo, se pravi brez zoba od trojke naprej dva skupaj največ. Vsega skupaj mi pa manjka 5 zob. Imam 22 let. Je pa luknja vidna. Ali sem upravičena do brezplačnega zdravljenja in če ne, ...

Zobodravniki s koncesijo
Zanima me ali paket dodatnega (prostovoljnega) zdravstvenega zavarovanja krije stroške pregledov pri zobozdravnikih s privatno prakso in kje bi lahko dobil seznam takšnih zobozdravnikov. Namreč, rad...

Manjkajoči zobje
Pozdravljeni. Stara sem 32 let in imam že kar nekaj izdrtih zob. Zanima me kdaj sem upravičena do novih in kdo to predlaga. K svojemu osebnemu zobozdravniku ki dela na koncesijo hodim že več let a mi ...

Kako lahko preprečite, da bi imeli zaradi nezgode naenkrat ogromne stroške?
V življenju moramo upati na najboljše. A žal se bomo morda morali soočiti tudi z nezgodami. Včasih te ne prinesejo le zdravstvenih težav, temveč tudi finančne. Kar naenkrat moramo poravnati določene stroške sami, saj nam jih ne krijeta niti obvezno niti dopolnilno zavarovanje. Ti stroški pa so lahko zelo visoki.

Kako do specialista brez čakalne vrste?
Poznate trenutek, ko v rokah držite napotnico za specialistični pregled, pa ne veste, na katerega izvajalca se morate obrniti, da boste najhitreje na vrsti? Razumljivo, želite biti pregledani čim prej, da se boste izognili težavam, skrbem in bolečini.

Čakanje na specialista je lahko krajše
V Sloveniji gremo vsako leto k osebnemu zdravniku v povprečju približno trikrat. A skoraj vsak šesti bolnik rešitev za svojo zdravstveno težavo najde šele pri specialistu. Pa res veste vse o napotitvi na specialistični pregled? Predvsem pa vas verjetno zanima, kako se izogniti čakanju.

Nova zdravstvena reforma in krajše čakalne vrste?!
Na področju zdravstva se letos pričakujeta priprava zdravstvene reforme in pospešeno skrajševanje čakalnih vrst. Prav tako se obeta zamenjava v vodstvu javne zdravstvene blagajne, na področju investicij pa odpiranje urgentnih centrov po celotni državi.

Poglejte, kaj ji je uspelo ...
Faye Attwood je mlada Britanka, ki pravi, da bi jo operativni poseg, pri katerem so ji vstavili gastrični trak, lahko stal življenja. Čutila je volčjo lakoto, vendar ni mogla jesti, ker je bilo prehajanje hrane v želodec omejeno. Ko so jo zdravniki končno uslišali in nekoliko popustili trak, je v zgolj nekaj mesecih ponovno pridobila skoraj vse izgubljene kilograme.

Starša malega Jamieja pustila ganljivo sporočilo
7-letni deček Jamie Inglis, ki je trpel za redko obliko nevroblastoma, je v ponedeljek izgubil boj s težko boleznijo. Njegovo smrt sta starša na Facebook profilu oznanila s srce parajočim pismom.

Lahko preskočite čakalno vrsto?
Ko smo bolni, imamo le en cilj. Pomembno nam je, da je naša diagnoza postavljena čim bolj zgodaj in da se naše zdravljenje začne pravočasno. Poleg tega iščemo čim bolj kakovostno zdravstveno storitev.