dolgoročni spomin

Vse, kar morate vedeti o obsevanju
Obsevanje ali radioterapija je običajno zdravljenje raka, ki uporablja sevanje (običajno močne rentgenske žarke) za ubijanje rakavih celic. Radioterapija se lahko uporablja neodvisno ali skupaj z drugimi zdravljenji, kot sta operacija ali kemoterapija.

7 najpomembnejših živil za zdravje vaših možganov
Zdravje naših možganov je ključno za ohranjanje telesne in duševne energije, sposobnosti za učenje, spomin, osredotočenost in splošno počutje. Medtem ko na možgane vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so genetika, spanec in telesna dejavnost, ima prehrana močan vpliv na delovanje možganov. S pravilnimi živili lahko izboljšamo kognitivne sposobnosti, upočasnimo upadanje duševnih funkcij in zmanjšamo tveganje za nevrološke bolezni.

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma
Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Simptomi se običajno pojavijo med 35. in 45. letom
Ameriški zdravnik dr. George Huntington je leta 1872 objavil opis bolezni in jo poimenoval dedna horea po grški besedi ples, pri čemer je želel poudariti bolnikove nehotene zgibke in značilno gibanje. Pozneje so bolezen preimenovali v Huntigtonovo bolezen.

Sedem ur spanja je idealnih za večino odraslih, ugotavlja študija
Nedavno izvedena študija kaže, da naj bi bilo sedem ur spanja, nič več in nič manj, morda optimalna količina za večino odraslih oseb.

Kaj se skriva za sanjami?
Želja po razumevanju funkcije sanj se pojavlja že skozi vso zgodovino človeštva. V preteklosti so se pojavljala različne bolj ali manj verjetne teorije, ki so jih razvijali misleci, v začetku 20. stoletja pa se je pojavila nova paradigma, ki temelji na zapletenih teorijah duševnosti, zlasti nezavednega uma.

Učenje
Pozdravljeni, od kar sem reševal teste za načine učenja sta mi vedno prevladovala dva načina učenja: vizualni in slušni tip. Ko pa sem malo raziskal to zadevo sem ugotovil, da se ta načina zelo...

Težave s koncentracijo
Pozdravljeni, star sem 47 let,v dobri kondiciji.Veliko se ukvarjam s športom,pri čemer se učinkovito sprostim, pod fizično obremenitvijo se odlično počutim. Problem imam s koncentracijo,pojavilo se...

Poglejte. To kajenje naredi možganom
Nizozemski znanstveniki so opazili povezavo med kajenjem in pojavom kalcifikacij v delu možganov, ki se imenuje hipokampus in je zadolžen za pomnjenje. To bi lahko pojasnilo, zakaj imajo kadilci večje tveganje, da zbolijo za demenco. Pri tistih, ki kadijo veliko, kar je več kot 40 cigaret na dan, naj bi bilo tveganje kar dvakrat večje.

'Možgansko mrtva' deklica je čudežno vstala od mrtvih
Britanka Taylor Hale je ob najstniških vragolijah pri 14 letih z glavo močno udarila ob rob pločnika in utrpela hude poškodbe možganov. Po tednu dni v umetni komi so jo zdravniki razglasili za možgansko mrtvo in jo odklopili od aparatov, ki so jo ohranjali pri življenju. Takrat pa se je zgodil pravi čudež.

Moški, ki je pozabil, kakšna je spolnost
Ko se je leta 2003 Richard Bandy pripravljal na operacijo raka debelega črevesa, sta se skupaj z ženo Sonyo Leao pogovarjala o njegovi morebitni smrti ali impotenci. Niti v sanjah pa si nista mislila, da bo med oepracijo prišlo do zapleta in da bo Richard popolnoma spremenil svojo osebnost.

Novo odkritje: Neverjetni učinek spolnosti
Zadnja študija univerze v Marylandu je dala spolnosti popolnoma nov pomen. Znanstveniki so namreč odkrili, da smo zaradi seksa lahko pametnejši, saj so odkrili, da spolnost spodbuja rast in razvoj možganskih celic in izboljšuje dolgoročni spomin.

Odkrili, kaj za 75 odstotkov izboljša spomin
Britanski psihologi so objavili odkritje, ki se jim zdi izredno pomembno. Aroma rožmarina naj bi sposobnost pomnjenja izboljšala kar za 60 do 75 odstotkov. Zdaj veste, s čim priporočajo, da odišavite svoj dom.

Soja – pred čim vas varuje?
Soja je najbolj razširjena in uporabljana stročnica na svetu, ki so jo na Kitajskem začeli gojiti že v enajstem stoletju pred našim štetjem. Priznana je kot visoko hranljivo živilo, ki varuje pred številnimi boleznimi. Vas zanima katerimi?

Spomni se vsakega dneva v svojem življenju
Včasih uporabno, veliko krat pa enostavno nadležno. Igralka Marilu Henner ima redko bolezen, zaradi katere ne more ničesar pozabiti. Vsakega dneva se spomni, kot bi se zgodil šele včeraj.

Vsakič, ko se zbudi, misli, da je še vedno najstnica
Pred dvema mesecema je 32-letna Amanda doživela hudo prometno nesrečo, v kateri je delno izgubila spomin. Amanda se namreč ne spominja zadnjih nekaj let svojega življenja, tako vsakič, ko se zbudi, misli, da je še vedno najstnica, včasih pa celo, da je še vedno otrok.

Kako spanje vpliva na možgane?
V današnji ''24-urni'' družbi, kjer se vsak dan poslužujemo najrazličnejših poživil, da bi le zdržali čim dlje budni in opravili številne naloge, ki smo si jih zadali za ta dan, se pogosto zgodi, da to počnemo prav na račun kakovostnega spanca. A to se nam lahko kaj hitro vrne.

Odkrijte svojo došo in ustvarite harmonijo
Ajurveda je znanost, ki se dotika vseh ravni našega življenja – psihične, fizične in duhovne. Njena filozofija temelji na došah, umsko-telesnih tipih, s poznavanjem katerih lahko razumemo, katere aktivnosti, hrana in življenjski stil ohranjajo naše zdravje v ravnovesju. Odkrijte svojo došo!

Ali nenehno pozabljate imena?
Ste se že znašli v neprijetnem položaju, ker se nikakor niste mogli spomniti imena svojega sogovornika? Potem vam bo prav prišlo nekaj nasvetov, kako si lažje zapomniti imena in druge podatke.

Nahranite svoje možgane!
Sivih celic ne krepimo le z mislenimi izzivi in telesno aktivnostjo, ki nam v možgane požene dovolj krvi in kisika, temveč lahko nanje do neke mere vplivamo tudi z živili. Predstavljamo vam hrano in pijačo, ki po trditvah raziskovalcev blagodejno vplivajo na naše možgane.

Štiriletna deklica boleha za alzheimerjevo boleznijo
Mala Hollie boleha za redko gensko boleznijo, zaradi katere ji počasi odmirajo možganske celice in povzročajo demenco. Zdravila, ki bi popolnoma pozdravilo bolezen, še ni. Za zdaj lahko zdravniki le upočasnijo napredovanje obolenja.

Ultrazvočne fotografije nevarne za plod?
Daljše izpostavljanje ultrazvočni energiji naj bi škodilo razvoju otroka. Strokovnjaki zato vse bodoče starše opozarjajo, naj – preden začnejo navdušeno zbirati fotografije otroka v maternici – razmislijo o tveganjih.

Mamica, ki se ne spominja rojstva svojega otroka
Življenje 37-letne Karen je vse prej kot običajno. Spopada se namreč s sila neprijetnim zdravstvenim stanjem. Sproti pozablja stvari, ki jih je pravkar naredila.

Z borovnicami nad demenco
Borovnice, ki veljajo za enega od najbolj antioksidantnih sadežev, po raziskavah znanstvenikov izboljšujejo tudi spomin. Ne le to, uživanje modrega sadja lahko ljudem z demenco spomin celo povrne, ima pa tudi pozitivne učinke pri zdravljenju Alzhaimerjeve bolezni.

Pravilna hrana izboljša spomin
Čeprav velja, da naj bi se spomin z leti slabšal, obstaja mnogo načinov, da ta proces zaustavite! Najprej spremenite svojo prehrano!