družbena

Zakaj se pojavijo vedenjske motnje pri otrocih in kako jim lahko pomagamo?
Otroci, ki so izpostavljeni stresu in travmam, bodo bolj verjetno imeli vedenjske težave. Vedenjske motnje pri otrocih so vzorci vedenja, ki lahko vplivajo na otrokovo sposobnost delovanja doma, v šoli ali družbenem okolju. Takšni simptomi so prisotni šest mesecev ali več.

'Zdrava' količina časa, ki ga lahko preživimo na družbenih omrežjih, verjetno ne obstaja
Počasi se že vsi zavedamo škodljivosti pretirane uporabe družbenih omrežjih. Povezana so tako s slabšim fizičnim kot psihičnim zdravjem. Prekomerna uporaba družbenih medijev je povezana s povečano stopnjo stresa in tesnobe ter zmanjšano koncentracijo. Količina časa, ki ga preživimo na družbenih medijih, ne bi smela negativno vplivati na naš spanec, odgovornosti ali duševno dobrobit.

Komentiranje telesa lahko poveča tveganje za motnje hranjenja
Motnje hranjenja so nekaj, za kar vemo, da obstaja, a si velikokrat mislimo, da je to nekaj, kar se dogaja tam zunaj, določeni skupini ljudem, ne denimo naši prijateljici ali prijatelju. Resnica je, da motnje hranjenja niso vedno opazne na prvi pogled in prav mogoče je, da jih imajo ljudje v naši bližini, ne da bi vedeli.

Zgodnji simptomi raka, ki jih spregledajo skoraj vsi
Pogosto se simptomi rakavih obolenj začnejo kazati že dovolj zgodaj, vendar jih zanemarjamo, dokler ni prepozno. Zdi se nam, da je vse le posledica stresa in utrujenosti, zadeve pa morda le niso tako nedolžne, kot se zdijo.

Tako misli vplivajo na imunski sistem
Psihonevroimunologija je interdisciplinarna znanstvena disciplina, ki preučuje, kako duševno stanje, živčni sistem in imunski sistem medsebojno vplivajo in tvorijo kompleksne povezave, ki vplivajo na naše zdravje.

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas
Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

6 načinov, kako skrbeti za zdravje svojih možganov v 20. in 30. letih
Je demenca vedno posledica staranja? Bi jo morali nehati dojemati kot 'normalen' del staranja? Vsekakor. Demenca ni normalen del staranja, strokovnjaki pa menijo, da bi lahko vsaj 40 procentov demence preprečili ali pa jo vsaj za nekaj let odložili. Vse s spremembo določenih navad, ki nam krojijo življenje.

8 opozorilnih znakov, da potrebujete psihologa
Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim sami nismo kos. Kateri znaki kažejo na to, da bi bilo najbolje, da poiščemo strokovno pomoč, preden ne zabredemo pregloboko?

Preprosti načini, kako do zdrave pozitivne telesne samopodobe
Je v današnjih časih, dobi, v kateri prevladujejo socialna omrežja, res tako težko ohranjati pozitivno telesno samopodobo? Zdi se že tako. A nikar ne obupajte, storimo lahko ogromno!

Tako stres vpliva na telo
Stres je neizogiben del življenja, ki ga vsi doživljamo, pa naj bo to zaradi dela, družinskih obveznosti, odnosov ali nepričakovanih življenjskih situacij. Čeprav je stres v nekaterih primerih lahko pozitiven in nas spodbudi k reševanju težav ali doseganju ciljev, dolgotrajna izpostavljenost stresu lahko povzroči negativne posledice za naše telo in um.

Tako boste ohranili zdravo srce po 50. letu
Srce je osrednji organ našega telesa, ki nenehno deluje, da bi ohranilo našo vitalnost. S staranjem se povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, saj srce in ožilje doživljata naravne spremembe. Po 50. letu postane skrb za zdravje srca še pomembnejša, saj se s staranjem zmanjšuje elastičnost krvnih žil, povečuje pa se tveganje za visok krvni tlak, aterosklerozo, srčni infarkt in druge težave. Dobra novica je, da lahko z zdravimi življenjskimi navadami in ustrezno nego svoje srce ohranite močno in zdravo.

''Že zgodaj v odraščanju mi je postalo jasno, da ne morem živeti po pričakovanjih družbe''
Transspolne osebe so posamezniki, ki se ne identificirajo s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu, na podlagi bioloških značilnosti. Transspolnost je sicer širši izraz, ki vključuje najrazličnejše spolne identitete in izraze, denimo trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe in podobno. Ker je v družbi še vedno veliko mitov, napačnih prepričanj, predvsem pa predsodkov o transspolnosti in transspolnih osebah, sem se odločila, da predstavim zgodbo Liama. Spregovorila sva o čustvih, dojemanjih, lastnih in tujih, predsodkih in njegovem življenju. Fotografije so splošne, zgodba je njegova. Vabljeni k branju.

Družbena pričakovanja o ljubezni: Kdaj poslušati sebe in kdaj druge?
Ljubezen je eno najmočnejših čustev, ki jih lahko doživimo, a je hkrati tudi zapleteno področje, ki ga močno oblikujejo družbena pričakovanja. Od starševskih nasvetov do kulturnih norm in medijskih predstavitev smo nenehno izpostavljeni idejam o tem, kakšna naj bi bila ljubezen in kakšni naj bi bili naši odnosi. Kako se spoprijeti z družbenimi pričakovanji o ljubezni ter kdaj je smiselno poslušati sebe in kdaj druge?

Je osamljenost lahko nevarnejša od kajenja in debelosti?
Velika razlika obstaja med samoto in osamljenostjo. Medtem ko lahko v samoti uživamo, je osamljenost človeško čustvo, ki ga od časa do časa občutimo vsi, a vedno več znanstvenikov, z njimi pa študij opozarja, da je osamljenost več kot čustvo oz. občutje in jo je potrebno obravnavati celo kot bolezen, ki je lahko smrtonosna. Poglejmo si, zakaj.

Kako se spoprijeti s pritiskom na telesno podobo, ki ga ustvarjajo družbeni mediji?
V današnjem svetu so družbena omrežja del našega vsakdana. Instagram, TikTok, Snapchat in druga omrežja so polna slik in videov ljudi, ki izgledajo 'popolno'. A resničnost je pogosto precej drugačna.

Digitalni 'detoks' za boljše duševno zdravje
Se počutite preobremenjene s sporočili, obvestili in nenehnim preverjanjem družbenih omrežij? Čeprav tehnologija ponuja veliko zabave in informacij, je lahko tudi vir stresa in pritiska.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

8 načinov, kako izboljšati komunikacijo s starši
Vloga staršev v našem življenju nikakor ni zanemarljiva. Za mnoge je celo neprecenljiva. So vir podpore, vodenja, ljubezni, pa vendar vemo, da se pogosto ravno v najstniških letih dogajajo težave pri vzpostavljanju odnosov prav z njimi.

Veš, kako škodljivo je primerjanje?
Nekdo ima vedno več prijateljev, nekdo lepša oblačila. Vsekakor obstajajo posamezniki z boljšimi ocenami, na videz z boljšimi družinami ter takšni, ki jim zavidamo kaj drugega. Pa se zavedaš, kako zelo škodljivo se je primerjati s komerkoli?

Dokazana stvar, ki podaljšuje življenje
Vsem je dobro znano, da je za dolgo in kvalitetno življenje treba poskrbeti za raznoliko prehrano, redno gibanje, zadostno količino spanca in zmanjšanje stresa. V zadnjih letih pa so raziskovalci ugotovili, da poleg omenjenih kategorij, socialna povezanost in dobri odnosi močno vplivajo na zdravje in celo na življenjsko dobo posameznika.

Zato ne bi smeli hujšati pred poletjem
Ko se približuje poletje, mnogi čutijo pritisk, da bi morali hitro izgubiti kilograme, da bi dosegli tako imenovano 'popolno poletno postavo'. Ta trend, ki ga pogosto spodbujajo mediji in družbena omrežja, je ne samo nesmiseln, ampak tudi potencialno toksičen za naše fizično in mentalno zdravje.

Kako pa nate vplivajo družbena omrežja?
Družbena omrežja so postala neločljiv del življenja sodobnih najstnikov, saj omogočajo povezovanje, izražanje in deljenje vsebin. Vendar pa ima nenehna izpostavljenost družbenim medijem lahko pomemben vpliv na samopodobo mladih.

8 načinov, kako lahko dvignete raven dopamina in izboljšate razpoloženje
Ko je v naših možganih več dopamina, smo boljše volje, imamo več energije, smo bolj osredotočeni na to, kar delamo, imamo več motivacije, lažje razmišljamo in imamo več domišljije. Obstajajo načini, kako lahko to dosežemo in s tem izboljšamo svoje življenje.

To moraš vedeti pred prihodom poletja!
Za nekatere prihaja najljubši čas v letu – čas poletnih temperatur, morja, potovanj, druženja, piknikov in vsega lepega.

Zakaj se ti ni treba obremenjevati s popolno postavo?
Se tudi tebi zdi, da je čas, da opustiš ideale popolne postave in začneš ceniti svoje telo točno takšno, kot je?

Zakaj se moraš prenehati primerjati z nerealnimi slikami na družbenih omrežjih?
Na družbenih omrežjih, kjer se vsak dan srečujemo z neskončnimi tokovi popolnosti na družbenih omrežjih, se postavlja vprašanje, ali so te slike resničnost ali zgolj iluzija. Pogosto se znajdemo v pasti primerjanja svojega življenja z življenjem drugih, ki ga predstavljajo na družbenih omrežjih, a to primerjanje lahko prinese le občutek manjvrednosti in nezadovoljstva s svojim življenjem.

Pri premagovanju osamljenosti ne pomagajo všečki
Občutke osamljenosti lahko doživlja prav vsak, in to ne gleda na leta, spol, status, videz, število sledilcev na družbenih omrežjih ... Samota pa ni enaka osamljenosti, saj lahko v času, ki si ga vzameš zase, tudi uživaš, kar je bistvena razlika. Pri osamljenosti se namreč soočamo predvsem z notranjo bolečino, zaradi česar lahko občutimo hudo stisko.

Osamljenost med starejšimi je vse pogostejša
Osamljenost velikokrat občutijo starejši, pa naj si bo to zaradi izgube partnerja, prijateljev, razpada družine, selitve v dom za ostarele ali zaradi fizičnih ovir, ki lahko omejijo njihove socialne stike. Prav tako pa moramo vedeti, da ne gre samo za družbeno izolacijo, ampak je dovolj že občutek, da se posameznik počuti odtujeno oziroma nepovezanega z drugimi. Več o tem pa v nadaljevanju.

8 stvari, ki se jih moraš zavedati, če odraščaš
Česa bi se morali zavedati vsi najstniki?

'Ženske postanemo s staranjem nezaželene, moški pa šarmantni, četudi smrdijo'
Pevka Nina Badrić je komentirala današnja merila lepote. Verjame, da so današnja mlada dekleta pod izjemnim pritiskom plastičnih operacij zaradi standardov na Instagramu.