družinska zdravnica

To povzroča držanje prenosnika na trebuhu
Tudi vi velikokrat ležite s prenosnikom na trebuhu ali v naročju? Morda boste po branju tega prenehali.

''Zaupajte. Zmagajte!''
V Centru za bolezni dojk ZD Ljubljana, kjer letno odkrijejo čez 150 primerov raka na dojki, tudi pri zelo mladih ženskah, so se o izkušnjah pri odkrivanju raka na dojki, dvomih pacientk, tržnih prevarah in osebnih izkušnjah pogovarjale Maja Milohnoja Berčič, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana, Barbara Bregant Rojac, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana in Nuška Štros, bolnica z rakom na dojki. V sodelovanju z Zdravstvenim domom Ljubljana smo spregovorili z vsemi omenjenimi.

Vročina poslabša simptome, kako si lahko pomagate?
Z visokimi temperaturami in povečanjem vlažnosti, ki jo prepoznamo kot obdobje vročine, se žile razširijo, simptomi nizkega krvnega tlaka pa se ravno zaradi tega lahko poslabšajo.

Zabeležili prvi primer gripe
Okoli nas je vse več ljudi, ki smrkajo, kihajo, kašljajo, težko dihajo, imajo izcedek iz nosu ali zamašen nos in tako naprej. Sezona virusov je namreč tu, prav tako pa smo v oktobru zabeležili tudi prvi primer gripe. In kako se lahko izognemo okužbam dihal?

Spomladansko divjanje hormonov – mit ali resnica?
V teh dneh ste zagotovo že slišali kakšnega znanca ali pa prijatelja, ki vam je dejal, da se počuti pretirano utrujeno, nenavadno ali pa celo, kot da mu divjajo hormoni. Dejstvo je, da veliko ljudi spomladi čuti upad ali pa porast energije, kar je posledica menjavanja letnega časa, pa tudi drugih stvari. Pa za tem stojijo kakšni znanstveni dokazi?

Kako vedeti, ali pijemo premalo vode?
Koliko litrov vode na dan mora spiti odrasla ženska in koliko moški? Zakaj moramo v poletnih mesecih, ki šele prihajajo, biti toliko bolj pozorni, da spijemo dovolj tekočine? O vsem tem in še več je v tokratni oddaji Nasmeh zdravju spregovorila družinska zdravnica.

Kako si lahko pomagamo pri spomladanski utrujenosti?
Spomladanska utrujenost ni bolezen, temveč začasna zdravstvena motnja, ki je vezana na določen geografski pas, kjer so razlike med letnimi časi zelo izrazite, poudarja dr. med., zdravnica družinske medicine, Nena Kopčavar Guček.

Kdaj naj otroka peljemo k zdravniku?
Zaradi povišane temperature še ni nujno, da takoj obiščemo zdravnika. Tudi starši običajno prehitro pripeljejo otroka k zdravniku, opozarja pediatrinja Petra Mohar Bregar, dr. med. Ali pa druga napaka: otroka takoj, ko mu pade temperatura, že peljemo v vrtec.

Pretres možganov
Pozdravljeni, lepo prosim za vaše mnenje. Oče je pred tremi dnevi pri "sestopu" po strmini z Rožnika padel. Kot je povedal, je "začutil, da bo stopil v prazno", domneva, da mu je spodrsnilo na ...

KNEDELJ V ŽRELU, GRLU, STRAH
Pozdravljeni, moje težave so naslednje: najprej sem imela kak mesec težave z grlom, kot da imam "cmok" v grlu, ki ga je hrana in pijača "odplaknika", pa se je spet pojavil. In kot da nekaj čutim v gr...

POKAŠLJEVANJE
Spoštovani G. Spudič! Imam 6-letnega sina, ki med hranjenjem pokašljuje. Družinska zdravnica je rekla da to počne iz navade, ker je bil prehlajen. Ker je od prehlada minilo nekaj časa, otrok pa še ka...

Se želite zaščititi pred boleznimi, ki jih prenašajo klopi, pa je cepivo predrago?
Potem bo morda akcija, ki pravkar poteka v zdravstvenih domovih kot nalašč za vas. Cepivo proti klopnem meningoencefalitisu bo namreč v teh dneh na voljo po nižji ceni in bo tako ljudem bolj dostopno. Slovenija je namreč endemsko žarišče klopnega meningoencefalitisa, precepljenost pa je še vedno nizka. Največ okuženih klopov je na Gorenjskem, Koroškem, v osrednjeslovenski in celjski regiji.

Slovenska zdravnica postala Evropska zdravnica leta
Evropsko združenje zdravnikov družinske medicine Wonca je naziv Evropskega zdravnika leta letos podelilo slovenski družinski zdravnici, strokovni direktorici Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Tonki Poplas Susič. Nagrado so podelili četrtič, pred njo so jo prejeli zdravniki iz Velike Britanije, Španije in Grčije.

Cepljenje proti gripi - miti, resnice in dileme
Za gripo vsako letno zboli med 5-10 odstotkov slovenskega prebivalstva, torej do 200.000 ljudi, za cepljenje proti tej bolezni pa se odločijo le štirje odstotki prebivalstva. Posebej težavna je nizka precepljenost rizičnih skupin, pri katerih so lahko zapleti zaradi gripe tudi usodni, so opozorili strokovnjaki.

Ko se sanjske počitnice sprevrnejo v moro
Počitnice na Tajskem je že težko pričakovala. Toda samo nekaj ur po prihodu v luksuzno letovišče so se za Britanko Sam Webster sprevrnile v najhujšo moro.

Lili Ločniškar, dr. med.
Dela kot družinska zdravnica, ki veliko pozornosti namenja pristnim odnosom z bolniki, svoje znanje pa nadgrajuje ves čas.

Nasveti za zdravljenje nadležnega kašlja
V teh hladnih dneh marsikoga napade silovit kašelj. Ta je lahko suh ali produktiven, kar pomeni, da izkašljujete tudi sluz. Če kašljanje ne spremlja kakšne resnejše bolezni, si lahko poskušate s kakšnim doma pripravljenim naravnim zdravilom pomagati kar sami.

Pravilno oskrbite rane in preprečite okužbe!
Čeprav manjše rane in odrgnine ne ogrožajo življenj, pa je pomembno, da jih pravilno oskrbimo in tako preprečimo okužbe. Rane ne razkužujemo z alkoholom, speremo jo z mlačno vodo ali fiziološko raztopino ter jo sterilno pokrijemo.

Moja zdravnica 2009 je postala Alenka Simonič
Na Ljubljanskem gradu so že trinajstič podelili priznanje moj zdravnik. Letos ga je prejela Alenka Simonič, splošna zdravnica iz Novega mesta. Poleg nje pa so priznanja dobili še: Ana Slapšak Gorinšek, Nenad Šepić in Dušan Kolarič.