Vizita.si

družinsko življenje

Simptomi in bolezni 03. 02. 2025 04.12

Vse, kar morate vedeti o astmi

Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Bolezni 30. 12. 2024 04.24

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih

Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

Srčno žilne bolezni 29. 12. 2024 04.42

Lahko preprečimo srčni infarkt?

Četudi nenehno poudarjamo, kako pomembna je preventiva, ji še vedno ne namenjamo dovolj pozornosti. Zdrav življenjski slog, ki vključuje razmeroma zdravo prehrano, gibanje in aktivno življenje, ter skrb za dobro duševno zdravje so izjemnega pomena. Vprašanje, ali lahko preprečimo srčni infarkt, pa ima odgovor ...

Starostne bolezni 19. 12. 2024 04.10

5 simptomov starostnega tremorja

Starostni tremor, znan tudi kot esencialni tremor, je nevrološko stanje, ki se najpogosteje pojavlja pri starejših osebah.

Simptomi in bolezni 01. 12. 2024 04.27

Redka genska bolezen otrok, ki povzroči prehitro rast kosti

Crouzonov sindrom je redka genska bolezen, pri kateri se določene kosti v otrokovi lobanji prehitro zarastejo.

Seks & razmerja 13. 11. 2024 03.09

Družbena pričakovanja o ljubezni: Kdaj poslušati sebe in kdaj druge?

Ljubezen je eno najmočnejših čustev, ki jih lahko doživimo, a je hkrati tudi zapleteno področje, ki ga močno oblikujejo družbena pričakovanja. Od starševskih nasvetov do kulturnih norm in medijskih predstavitev smo nenehno izpostavljeni idejam o tem, kakšna naj bi bila ljubezen in kakšni naj bi bili naši odnosi. Kako se spoprijeti z družbenimi pričakovanji o ljubezni ter kdaj je smiselno poslušati sebe in kdaj druge?

Duševno zdravje otrok 08. 11. 2024 03.26

''Dolgotrajna stiska lahko vodi k slabšemu splošnemu zdravju''

Kako sta povezana socialna ogroženost in splošno zdravje? Kako revščina, pomanjkanje osnovnih dobrin, vpliva na otrokov fizični in psihični razvoj? Goli in osnovni potrebi vsakega od nas sta hrana in voda. In če tega ni? Zanimalo me je, kakšno je trenutno stanje socialne ogroženosti med otroki in družinami, še bolj kot statistika, pa me je zanimalo, kako konkretno pomanjkanje osnovnih dobrih in zanemarjane osnovne potrebe, vpliva na otrokov razvoj. Odgovarja Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije.

Zdravje 25. 10. 2024 04.59

''Zaupajte. Zmagajte!''

V Centru za bolezni dojk ZD Ljubljana, kjer letno odkrijejo čez 150 primerov raka na dojki, tudi pri zelo mladih ženskah, so se o izkušnjah pri odkrivanju raka na dojki, dvomih pacientk, tržnih prevarah in osebnih izkušnjah pogovarjale Maja Milohnoja Berčič, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana, Barbara Bregant Rojac, dr. med., spec., Center za bolezni dojk ZD Ljubljana in Nuška Štros, bolnica z rakom na dojki. V sodelovanju z Zdravstvenim domom Ljubljana smo spregovorili z vsemi omenjenimi.

Zlata leta 13. 09. 2024 04.10

Kako poskrbeti za zdrave kosti v starosti?

Staranje je naraven del življenja, s starostjo pa prihajajo tudi številne spremembe v telesu. Eden izmed najpomembnejših vidikov zdravja, ki jih moramo ohraniti, so naše kosti. Kako lahko poskrbimo, da ostanejo zdrave?

Tuje 31. 08. 2024 04.46

Zvezdniki, ki imajo sladkorno bolezen

Sladkorna bolezen je kronična bolezen, ki ne diskriminira – ne na podlagi spola, rase, družbenega sloja ali položaja. Od oskarjev nagrajenih igralcev do legendarnih glasbenikov in športnikov, sladkorna bolezen ne prizanaša. Prizadene milijone ljudi po vsem svetu, med katerimi pa so tudi slavni.

Ginekologija in porodništvo 27. 06. 2024 04.26

V tem primeru jutranja slabost ni normalna

Med nosečnostjo je jutranja slabost povsem običajna in neškodljiva. Četudi je lahko precej neprijetna, običajno izzveni v 12 tednih nosečnosti. Hiperemeza gravidarum pa je skrajna oblika jutranje slabosti, ki med nosečnostjo povzroča hudo slabost in bruhanje. Ni običajna, niti normalna in pogosto zahteva bolnišnično zdravljenje.

Osebna rast 25. 06. 2024 04.49

Spreminjanje nefunkcionalnih vzorcev – kje začeti?

Ko je govora o lastnostih, ki se prenašajo skozi družinsko drevo, imamo največkrat v mislih telesne značilnosti, poklice, talente ... Manjkrat pa pomislimo na navade, obrambne mehanizme, načine čustvovanja in vzorce odnosov, ki nam v veliki meri krojijo življenje. Na srečo lahko z ustrezno obliko dela na sebi nefunkcionalne (destruktivne in negativne) vzorce presežemo in tako preprečimo, da bi jih prenašali na naslednje generacije.

Bolezni 21. 04. 2024 04.12

5 različnih vrst alkoholikov

Alkoholizem oz. kot mu strokovno rečejo, odvisnost od alkohola, je značilna močna, neustavljiva želja po pitju kljub negativnim znanim posledicam te razvade. Odvisnost od alkohola je v naši družbi precej razširjena, trpi pa ne le zdravje 'bolnika', temveč tudi in predvsem družina in družba v celoti.

Psiha 18. 01. 2024 04.19

10 resnic o življenju, ki bi se jih moral/a zavedati že danes

V obdobju pubertete smo najbolj ranljivi. Čutimo celoten spekter čustev, ki jih šele na novo spoznavamo, spopadamo se s situacijami in navsezadnje z občutji, ki jih nismo videli še nikoli poprej.

Življenjske zgodbe 23. 12. 2023 05.00

Sinova diagnoza ga je povsem pretresla

Michael Bublé ima svoje štiri otroke – Noaha, Eliasa, Vido in Cielo – z ženo Luisano Lopilato, pred kratkim pa je spregovoril, kako je njegovo družinsko življenje pretresla sinova diagnoza raka.

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Življenjske zgodbe 02. 10. 2023 05.00

Življenje mu je rešil test za zgodnje odkrivanje raka

Hollywoodski igralec Ben Stiller je razkril, da so mu leta 2014 diagnosticirali raka na prostati in da mu je test za zgodnje odkrivanje rešil življenje.

Tuje 26. 09. 2023 05.00

Sodnica v 'živo' doživela mini možgansko kap

Verjetno vsem poznana sodnica Judy Sheindlin je v 'živo' doživela mini možgansko kap. 80-letna zvezda, katere sodne bitke prenašajo tudi po televiziji, je gledalce pustila v šoku.

Rakave bolezni 17. 07. 2023 05.00

Najpogostejši miti o pljučnem raku

Pljučni rak je v svetu zelo razširjen. Leta 2020 naj bi bil drugi najpogostejši rak za rakom dojke z 2,21 milijona bolnikov. Z njim je povezanih veliko mitov, med drugim na primer ta, da za rakom na pljučih zbolijo samo kadilci ali da za bolnike, ki trpijo za to vrsto raka, ni rešitve. Poglejmo si še nekaj najpogostejših mitov o pljučnem raku.

Prehrana 19. 06. 2023 05.00

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?

Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

Aktivno življenje 16. 06. 2023 05.00

Poskrbite za varnost med poletnimi aktivnostmi

Skoraj vsi naravnost obožujemo poletne aktivnosti, kolesarjenje, pohode, kampiranje in plavanje. Ob uživanju in brezskrbnem počitku pa je pomembno, da poskrbimo tudi za varnost!

Novice 30. 05. 2023 05.00

Zdrava starost je v naših rokah, saj lahko na hitrost staranja pomembno vplivamo sami

Ob letošnjem dnevu mladosti so v Medexu v skladu s svojim temeljnim poslanstvom izboljševanja kakovosti življenja s klinično podprtimi inovacijami na področju rabe čebeljih pridelkov odprli pomembno javno razpravo o možnostih upočasnjevanja staranja.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 08.55

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej

Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Novice 21. 10. 2022 13.18

Kaj je osebna asistenca in kakšno pomoč zajema?

Kaj je osebna asistenca, kako je njeno izvajanje videti v praksi in kaj sploh zajema? Velikokrat osebno asistenco enačimo s pomočjo na domu, a kot pravi naša sogovornica, nista enaki. Pogovarjala sem se z Urško Leburić, strokovno vodjo OA iz Zavoda Fractals.

Simptomi in bolezni 18. 08. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o mamografiji?

Odgovarja mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Duševne motnje 05. 08. 2022 05.00

Histrionična osebnostna motnja: dramatično vedenje, ki vzbuja pozornost

Že izraz histrion, ki pomeni dramatično ali teatralno, nam razkrije, da gre pri histrionični osebnostni motnji za duševno stanje, za katero je značilna izrazita čustvenost in iskanje pozornosti. Te osebe svojo samopodobo gradijo na odobravanju in potrditvi drugih in imajo ogromno potrebo po tem, da so opažene. Motnja se običajno pojavi v obdobju najstništva ali zgodnji odraslosti ter vpliva na odnose in uspešnost pri delu.

Srčno žilne bolezni 19. 07. 2022 05.00

Imate povišan holesterol v krvi?

Povišan slabi ali LDL holesterol v krvi spada med glavne vzroke za razvoj ateroskleroze, katere razvoj se začne v zgodnjem otroštvu, nekaj let ali desetletij pozneje pa se lahko izrazi v obliki bolezni srca in ožilja, vodilnega vzroka umrljivosti v razvitem svetu. Kako ravnati v primeru hiperholesterolemije?

Duševno zdravje 24. 05. 2022 05.00

Zakaj pri depresiji pozitivno razmišljanje ne pomaga?

O depresiji je veliko govora, saj gre za eno najpogostejših duševnih motenj sodobnega časa. A kljub ozaveščanju so predstave o tej motnji včasih še vedno napačne, kar lahko posledično vodi tudi v zanikanje težav in pozno iskanje pomoči. V nadaljevanju so izpostavljene ključne informacije, ki jih je pomembno poznati.

Žensko zdravje 21. 02. 2022 05.00

4 najpomembnejši pregledi za ženske, starejše od 40 let

Za svoje zdravje je pomembno skrbeti vse življenje, štirideseta leta pa so čas, ko ženske začnejo opažati določene spremembe na svojem telesu, a se morda še ne zavedajo, da bi morale opraviti preglede, o katerih prej niso razmišljale.

Življenjske zgodbe 31. 01. 2022 05.00

Ana Praznik iskreno o svojem življenju: od otroštva do 40. rojstnega dne

Ana Praznik je pri svojih rosnih 19. letih stopila na avdicijski oder šova Popstars, vse ostalo pa je zgodovina. S skupino Bepop, v katero je bila izbrana, je ustvarila čudovito zgodbo, ki traja še danes, vmes postala mamica in voditeljica Delovne akcije ter bogatejša za številne življenjske izkušnje. Tokrat sva z Ano iskreno govorila o vsem: o njenem otroštvu, prvih korakih v svetu glasbe, bolečih izgubah, materinstvu, osebni rasti in vsem ostalem, kar je Ano zaznamovalo, da je danes to, kar imajo radi vsi Slovenci.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859