ebola

8 najnevarnejših virusnih bolezni
Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Kaj moramo vedeti o virusu, ki je povzročil paniko v Nemčiji?
Panika, ki je bila pred kratkim v Nemčiji, je bila sicer 'lažni preplah', saj so sum na okužbo v virusum marbrug ovrgli. Vseeno pa je omenjen virus ostal v središču pozornosti. Kaj sploh je virus marburg, kakšni so simptomi? V prvi vrsti se mora poudariti, da gre za hud virus, četudi so simptomi podobni gripi.

Največje grožnje našemu zdravju v letu 2019
Svetovna zdravstvena organizacija je zavračanje in oklevanje pri cepljenju, ki je dostopno, uvrstila na listo deset največjih groženj zdravju, s katerimi se je svet spopadal v letu 2019.

Število smrti zaradi malarije od leta 2000 prepolovljeno
Število umrlih zaradi malarije se je od leta 2000 skoraj prepolovilo, napredek pri zmanjševanju tveganj za malarijo pa je v Zahodni Afriki zasenčil izbruh ebole, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v danes objavljenem letnem poročilu.

V Sloveniji se nam ebole ni treba bati!
V Sloveniji je po ocenah strokovnjakov zelo majhna, skoraj nična verjetnost za širjenje ebole. "A če bi se virus ebole pojavil pri nas, zagotavljamo prebivalcem, da bo za njih poskrbljeno," je na novinarski konferenci zagotovila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Vse pristojne institucije namreč aktivno sodelujejo pri pripravljenosti.

Na let čakala v zaščitni obleki
Strah pred ebolo je v ZDA kot kaže dosegel nove razsežnosti. Na letališču v Washingtonu je ženska med čakanjem na svoj let nosila zaščitno obleko, rokavice in masko, da se ne bi okužila s smrtonosnim virusom, ki se širi po stiku s telesnimi tekočinami okužene osebe.

Mislila je, da je okužena z ebolo, sedaj se vrača v Afriko
Pogumna zdravnica dr. Nathalie MacDermott, ki je v začetku letošnjega poletja preživela tri tedne v Liberiji, kjer je pomagala žrtvam ebole, se je vrnila v domovino, ker je mislila, da se je tudi sama okužila s smrtonosnim virusom. A sedaj, ko je jasno, da je zdrava, se vrača v Afriko.

Šok v Afriki! Umrl radiolog, a pokončala ga ni ebola, temveč ...
Zdi se, da epidemija ebole v zahodni Afriki vse bolj uhaja izpod nadzora, a po poročanju nemškega Bilda naj bi v Ugandi že zabeležili prvi smrtni primer okužbe z novim virusom: hemoragično mrzlico marburg. Moramo tudi v Evropi trepetati pred novo epidemijo?

Do januarja morda 1,4 milijona okuženih z ebolo
Ameriške zdravstvene oblasti so včeraj posvarile, da bi po najbolj črnem scenariju število okuženih z ebolo v zahodni Afriki do januarja prihodnje leto lahko doseglo 1,4 milijona.

WHO: Okuženi zdravstveni delavci ovirajo boj z ebolo
Visok delež zdravstvenih delavcev, okuženih z virusom ebole na zahodu Afrike, ovira prizadevanja za zajezitev epidemije, je danes posvarila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Umrlo jih je že nekaj več kot 120, kar je več kot polovica okuženih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kaj je v resnici ozdravilo ameriška bolnika z ebolo?
Američana okužena z ebolo prostovojka Nancy Writebol in dr. Kent Brantly sta iz bolnišnice Emory University Hospital v Atlanti odšla ozdravljena. Bila sta prva človeka, ki sta prejela eksperimentalno zdravilo imenovano Zmapp. A bolj kot 'čudežni serum', je bila njuna ozdravitev verjetno posledica dobre bolnišnične oskrbe.

Tudi pri nas pripravljeni na pojav bolnika z ebolo
Tudi v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so pripravljeni na morebitni pojav bolnika z ebolo. Določili so način obravnave okuženih bolnikov oz. ravnanja v primeru suma na okužbo z ebolo. Obravnavali jih bodo na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja, je pojasnil predstojnik infekcijske klinike prof. dr. France Strle.

Kako varno je eksperimentalno zdravilo za ebolo?
Za hemoragično vročico ebola, ki od začetka leta kosi po zahodu Afrike in sproža zaskrbljenost po vsem svetu, za zdaj ni ne zdravila ne cepiva. Sta pa dva okužena Američana deležna zdravljenja z eksperimentalnim serumom, na katerega naj bi se zelo dobro odzvala. A strokovnjaki so do seruma, znanega kot ZMapp, za zdaj zadržani.

Tako so misijonarko okuženo z ebolo pripeljali v ZDA
Iz Liberije so danes s posebej opremljenim najetim letalom v Atlanto pripeljali 59-letno ameriško misijonarko Nancy Writebol, ki se je med delom v Liberiji okužila z virusom ebole.

Kaj se zgodi, ko se okužiš z ebolo?
Priča smo eni najbolj smrtonosnih epidemij ebole vseh časov. Virus se je razširil iz majhne vasi v Gvineji v bližnjo Sierro Leone, Liberijo in Nigerijo. Okužba s smrtonosnim virusom se prične s simptomi, ki so podobni gripi in se konča s krvavitvami. Od izbruha ebole, ki se je začel februarja, je umrlo že 672 ljudi, med njimi tudi številni zdravstveni delavci. A kaj natanko se zgodi, ko se okužiš z virusom ebole?

Alarm zaradi ebole tudi v Nigeriji; Liberija zaprla meje
Nigerija, ki je z več kot 170 milijoni ljudi afriška država z največ prebivalci, je uvedla nadzor nad 59 osebami, ki so bile v stiku z državljanom Liberije, potem ko je ta v Lagosu umrl zaradi te hemoragične vročice. V Liberiji so medtem v ponedeljek sporočili, da zaradi najhujšega izbruha ebole v zgodovini zapirajo meje.

Popotniki, pazite se nevarnih bolezni!
Če potujete v tropske in druge oddaljene kraje, je nevarnost, da boste zboleli za katero od tropskih bolezni, veliko večja. Katere bolezni vam grozijo in kako se lahko pred njimi zaščitite, smo povprašali infektologa mag. Branka Šibanca.

'Tudi zdravniki smo potencialni pacienti!'
Za letošnjega POPovega zdravnika leta ste bralci izbrali infektologa, mag. Branka Šibanca! Ob tej priložnosti smo z njim naredili intervju in izvedeli marsikaj zanimivega, tako o njem kakor tudi o njegovem delu.

Poskrbite, da se vaš dopust ne bo spremenil v nočno moro!
Potovanja v eksotične in oddaljene kraje so lahko pravo doživetje, če pa nismo nanje dobro pripravljeni, se ta zelo hitro lahko spremenijo v pravo nočno moro. Katerim boleznim ste lahko na takšnem potovanju izpostavljeni in kako se nanje dobro pripraviti, si preberite spodaj.