Vizita.si

ena

Prehrana 19. 05. 2025 15.32

Šparglji: zakaj je ta pomladna zelenjava naravni ščit za zdravje

Šparglji (Asparagus officinalis) so več kot le priljubljena spomladanska poslastica – so prava zakladnica hranil in zaščitnih snovi, ki blagodejno vplivajo na številne telesne funkcije.

Novice 19. 05. 2025 08.47

Hipertenzija: Ženska srca bijejo drugače

Visok krvni tlak je resno in pogosto prikrito stanje, ki je močno razširjeno tudi med ženskami. Pri podjetju HARTMANN želimo posebej poudariti pomen preventive, zgodnjega prepoznavanja in ukrepanja. Ker pogosto ne povzroča bolečin ali izrazitih simptomov, ostane hipertenzija dolgo neopažena – v tem času pa tiho škoduje telesu – posledice pa so lahko srčni infarkt, možganska kap ali odpoved organov. Prav zato ji pravimo tudi tihi ubijalec.

Prehrana 19. 05. 2025 03.24

Najboljša prehrana za zdravo srce po 60. letu

Po 60. letu se začne srce odzivati na kumulativne vplive, ki so se gradili desetletja – prehrana, stres, gibanje in dednost. Starost prinaša večje tveganje za srčno-žilne bolezni, visok krvni tlak, povišan holesterol in aterosklerozo.

Zdravje 18. 05. 2025 03.26

Želite shujšati? Ne pozabite na to preprosto navado

Želite izboljšati proces hujšanja? Ena najpreprostejših navad, ki vam lahko pri tem pomaga, je pitje zadostne količine vode. Ta nasvet ni zgolj mit, saj voda igra ključno vlogo pri nadzoru telesne teže, pospešuje metabolizem in pomaga pri prepoznavanju lakote. Preberite več o tem, kako vam lahko pitje vode pomaga na poti do želene teže.

Zlata leta 17. 05. 2025 03.24

Zakaj starejši težje vzdržujejo mišično maso (in kako jo obdržati kljub letom)

S staranjem telo prehaja skozi številne biološke spremembe, med katerimi je ena najopaznejših izguba mišične mase. Gre za proces, imenovan sarkopenija, ki se začne že po 30. letu, postopoma napreduje in se po 60. letu še pospeši.

Zlata leta 17. 05. 2025 03.14

Osteoartritis po 50. letu: kako upočasniti obrabo sklepov brez zdravil

Osteoartritis je najpogostejša oblika artritisa, ki pogosto napreduje tiho in postopno, a močno vpliva na kakovost življenja. Po 50. letu starosti se tveganje za razvoj bolezni močno poveča – zaradi naravnega staranja sklepnega hrustanca, preteklih poškodb ali dolgoletnih obremenitev.

Prehrana 17. 05. 2025 03.00

Štiri vrste sadja z več antioksidanti kot borovnice

Raziskave nutricionistov kažejo, da so poleg borovnic tudi druge vrste sadja bogate z antocianini. Antocianini, močni antioksidanti, ki se borijo proti vnetjem in krepijo zdravje srca, so prisotni v robidah, črnem ribezu, češnjah in bezgu. Izkoristite prednosti tega zdravega sadja.

Bolezni 15. 05. 2025 12.20

Zamaščena jetra: Tiha epidemija sodobnega življenjskega sloga

Zamaščena jetra, znana tudi kot nealkoholna zamaščenost jeter, postajajo ena najpogostejših presnovnih bolezni sodobnega časa.

Zdravje 11. 05. 2025 03.10

Strokovnjaki razkrivajo: Najboljši spalni položaj za zdravo telo

Spanje v določenem položaju lahko znatno vpliva na vaše zdravje. Strokovnjaki poudarjajo koristi spanja na levi strani, vključno z izboljšanim čiščenjem možganov in boljšo prekrvavitvijo. Razkrivajo tudi, zakaj je spanje na hrbtu dobra izbira, ter opozarjajo na tveganja spanja na trebuhu.

Prebava 10. 05. 2025 03.19

Sindrom razdražljivega črevesja: Najslabša navada, ki jo lahko imate

Sindrom razdražljivega črevesja (IBS) lahko močno vpliva na vsakdanje življenje. Gastroenterologi opozarjajo, da je nepravilna prehrana najslabša navada za ljudi z IBS, saj lahko preskakovanje obrokov in uživanje velikih porcij povzroči napenjanje, krče in neredno odvajanje blata. Pomembno je prilagoditi prehranjevalne navade in se izogibati živilom, ki poslabšajo simptome.

Vitamini in minerali 09. 05. 2025 03.06

7 znakov pomanjkanja vitamina B12 pri starejših (in zakaj je nevarno)

Vitamin B12 je ključen za ohranjanje zdravja živčnega sistema, tvorbo rdečih krvničk ter normalno delovanje možganov. S staranjem pa se sposobnost telesa za absorpcijo tega vitamina pogosto zmanjša, kar lahko privede do resnega pomanjkanja.

Prebava 08. 05. 2025 03.39

Kako zgraditi zdrav črevesni mikrobiom: korak za korakom do boljše prebave

Črevesni mikrobiom je ekosistem trilijonov mikroorganizmov, ki prebivajo v našem prebavnem traktu. Ti mikrobi – predvsem bakterije – niso le pasivni prebivalci, temveč ključni sodelavci pri prebavi, imunskem sistemu, presnovi in celo duševnem zdravju.

Zdravje 07. 05. 2025 03.33

6 minut branja zmanjša ravni stresa za kar 68 odstotkov!

Ste vedeli, da je branje superhrana za vaše možgane, saj izboljšuje kognitivne funkcije, zmanjšuje stres, krepi spomin in osredotočenost ter širi besedni zaklad. Koristi pa ima tudi na vaše fizično in čustveno zdravje.

Vitamini in minerali 07. 05. 2025 03.16

Najboljši viri vitamina D za ženske v perimenopavzi

Perimenopavza je obdobje hormonskih nihanj, ki se lahko začne že po 35. letu in traja tudi do deset let pred dejansko menopavzo.

Duševno zdravje otrok 06. 05. 2025 13.42

'Otrokom je treba prisluhniti in jim privzgojiti občutek za empatijo, pripadnost in sodelovanje'

11. in 12. aprila je v Žalcu potekalo tretje srečanje pedagoških delavcev desetih osnovnih šol, ki sodelujejo v pilotni fazi projekta Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi.

Simptomi in bolezni 06. 05. 2025 03.33

Vztrajen kašelj: razkrivamo najpogostejše vzroke in kako ga obvladati

Ste že kdaj doživeli vztrajen kašelj, ki kar ni hotel izginiti? Dr. Ahmed, zdravnik splošne medicine, razkriva najpogostejše vzroke za to nadlogo, od virusnih okužb do refluksa in postnazalnega kapljanja. Spoznajte preproste, a učinkovite domače metode za lajšanje simptomov in kdaj je nujno obiskati zdravnika.

Psiha 06. 05. 2025 03.18

Premagovanje strahu pred testi: Praktični nasveti za boljše rezultate

"Zaupajte vase in v svoje zmožnosti," piše na testni poli, tvoja glava pa je prazna, čeprav si se več tednov prej obsesivno učil? Če si pred ali med testom že občutil razbijajoče srce, potne dlani in, najhuje, popolnoma prazno glavo, potem si že občutil testno anksioznost; občutek tesnobe, nedefiniranega strahu, ki te preplavi v testni ali izpitni situaciji. Gre za normalen odziv tvojih možganov - in da se ga premagati.

Duševno zdravje otrok 05. 05. 2025 13.03

Šola kot varno zavetje: Zgodbe, ki gradijo na prijaznosti

Projekt Od Alje do Žana v šolah spodbuja medsebojno pomoč in prijaznost. Zgodbe učiteljev prikazujejo, kako majhne geste ustvarijo prijaznejše okolje, pomagajo pri premagovanju stisk in gradijo mostove med otroki. Vključujejo primere dobre prakse in poudarjajo pomen podpore v šolskem okolju.

Prehrana 03. 05. 2025 03.05

Jabolko zjutraj ali zvečer: Kdaj je najboljši čas?

Vemo, da so jabolka izjemno zdravo živilo, ki ponujajo številne zdravstvene prednosti. Porajajo pa se vedno iste debate - je sadje, natančneje jabolko, bolje jesti zvečer ali zjutraj?

Zdravje 02. 05. 2025 03.55

30 dni brez alkohola: Kako se bo spremenilo vaše zdravje

Kratkotrajna abstinenca od alkohola lahko prinese izjemne koristi za vaše zdravje. Pridobite boljši spanec, izboljšajte spomin in okrepite imunski sistem. Preverite številne pozitivne učinke, ki jih lahko pričakujete po enem mesecu brez alkohola, hkrati pa poglejte, katere so nevarnosti pretiranega pitja.

Zdravje 30. 04. 2025 03.04

5 živil, ki vam bodo pomagala pri naravnem zniževanju holesterola

Za uravnavanje ravni holesterola je ključnega pomena zdrava prehrana.

Zdravje 29. 04. 2025 03.26

Razkrivamo: Katera priljubljena omaka je najbolj škodljiva?

Raziskava razkriva, katera omaka predstavlja največjo grožnjo za zdravje. Visoka vsebnost sladkorja in soli kečap uvršča na prvo mesto najbolj nezdravih omak. Majoneza in tatarska omaka imata prav tako svoje pasti, zlasti zaradi vsebnosti maščob. Če se odločite za omake, je zmernost ključnega pomena za ohranjanje zdrave prehrane.

Novice 28. 04. 2025 09.33

Zgodba 16-letne Zale vam bo ogrela srce

16-letna Zala, dijakinja Škofijske klasične gimnazije, s prostovoljnim delom v UKC Ljubljana navdihuje s svojo predanostjo in ljubeznijo do sočloveka. Njena zgodba je dokaz, da lahko vsak posameznik, ne glede na starost, prispeva k boljši družbi.

Prehrana 27. 04. 2025 03.30

7 živil, ki upočasnjujejo presnovo in kako jih nadomestiti z zdravimi alternativami

Sledite nasvetom strokovnjakov in se izognite pogostim prehranskim napakam, ki upočasnjujejo presnovo in otežujejo hujšanje. Sladkarije, beli kruh in predelano meso so le nekatera živila, ki jih je pametno zamenjati z bolj zdravimi alternativami za pospešitev metabolizma in ohranitev zdravja. Uravnotežena prehrana je ključnega pomena.

Zdravje 27. 04. 2025 03.00

10 znakov, da imate odlično telesno zdravje in ravnovesje

V poplavi zdravstvenih opozoril, bolezni in simptomov, ki kličejo po pozornosti, pogosto pozabimo na nasprotje – kako prepoznati, da smo v resnici zdravi. Dobro počutje se ne kaže le v odsotnosti bolezni, temveč tudi v številnih subtilnih, a jasnih znakih, ki jih telo vsakodnevno sporoča. Čeprav pogosto iščemo, kaj je narobe, je prav tako pomembno prepoznati, kaj deluje – in zakaj.

Zdravje 26. 04. 2025 03.24

Prekomerno potenje? Sledite nasvetom dermatologinje

Imate težave s prekomernim potenjem? Morda delate napako pri vsakodnevni rutini, ki stanje še poslabšuje. Dermatologinja pojasnjuje, kdaj in kako pravilno uporabljati dezodorant za optimalen učinek in manj neprijetnosti.

Prehrana 25. 04. 2025 03.58

Osem vrst beljakovinske zelenjave, ki pospešujejo izgubo teže

Osem vrst beljakovinsko bogate zelenjave, ki vam lahko pomaga pri hujšanju, vključuje grah, špinačo, brokoli, cvetačo, brstični ohrovt, gobe, sladko koruzo in ohrovt. Vsebujejo malo kalorij, hkrati pa veliko beljakovin in vlaknin, ki spodbujajo občutek sitosti. Odkrijte, kako lahko ta živila vključite v svoj jedilnik.

Vitamini in minerali 25. 04. 2025 03.21

Sedem znakov pomanjkanja vitamina B12, ki jih ne smete zanemariti

Vitamin B12 je bistvenega pomena za naše zdravje, saj vpliva na številne telesne funkcije, od tvorbe rdečih krvnih celic do delovanja živcev. Članek razkriva sedem opozorilnih znakov, ki nakazujejo pomanjkanje tega pomembnega vitamina, kot so utrujenost, mravljinčenje v okončinah in težave z ravnotežjem. Seznanite se z možnimi vzroki in načini za obnovo ravni B12.

Zdravje 25. 04. 2025 03.18

Ali je vsakodnevno tuširanje res potrebno? Mnenje strokovnjakov

Dilema glede pogostosti tuširanja razburja javnost, zlasti v luči izjav znanih oseb. Strokovnjaki poudarjajo pomen osebne higiene, pri tem pa opozarjajo na individualne dejavnike, kot so raven telesne aktivnosti in tip kože, ki vplivajo na idealno pogostost tuširanja.

Duševno zdravje 24. 04. 2025 03.59

Možgani v formi: 7 navad ljudi z izjemnim kognitivnim zdravjem

Možgani so naš osrednji upravljavec – nadzorujejo misli, spomin, gibanje, čustva in še mnogo več. Kognitivno zdravje, ki zajema sposobnost jasnega razmišljanja, učenja in spomina, ni le stvar genetike, ampak predvsem rezultat vsakodnevnih navad. Kot piše Mayo Clinic, lahko z določenimi vedenji bistveno izboljšamo delovanje možganov in zmanjšamo tveganje za upad kognitivnih sposobnosti.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 944