endoskop

Redka motnja požiralnika, ki lahko oteži požiranje hrane in pijače
Ahalazija se pojavi, ko se poškodujejo živci v požiralniku. Posledica tega je, da požiralnik sčasoma postane paraliziran in razširjen ter sčasoma izgubi sposobnost iztiskanja hrane v želodec.

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Ste izpostavljeni raku na požiralniku?
Rak požiralnika ima zaradi velikokrat prepoznega odkritja izjemno slabo prognozo. Če ga odkrijemo dovolj zgodaj, je možnost petletnega preživetja 70-odstotna, kasneje pa skoraj nična, zato je treba simptome prepoznati pravočasno!

Bolezen žolčnika, ki je ozdravljiva le v začetni obliki
Jetra in žolčnik ležijo v zgornjem desnem predelu trebuha, oba organa pa povezujejo izvodila, ki jih imenujemo žolčni sistem. Žolčnik je majhna vreča, okoli 8 cm dolga in 4 cm široka in leži pod jetri, v njej pa se shranjuje žolč ali zelenorumenkasta tekočina, ki jo proizvajajo jetra.

ORL PREGLED
Lepo pozdravleni dr.spudič. Prosila bi vas,če mi poveste kaj vse vidite na orl pregledu,ko uporabite lučko?ali se vidi začetni del požiralnika,tisti,ki ga na gastroskopiji ne vidijo?ali se vidi do te...

Najsodobnejši poseg, pri katerem zlahka dostopajo tudi do najmanj vidnih tumorjev v telesu
Medicina je danes že močno napredovala, prav tako instrumenti in tehnike, s katerimi kirurgi izvajajo operacije. A velik izziv za kirurge so še vedno posegi, ki se izvajajo na težko dostopnih mestih, kot je denimo področje v ustni votlini, grlu, požiralniku, zgornjih dihalih ali pa področje v anusu, rektumu in globoko v črevesju. Vendar težave lahko reši najsodobnejši poseg z robotskim sistemom Flex®. Poglejte, kako deluje.

Izstopal je tudi kot pacient
Steve Jobs, dolgoletni direktor podjetja Apple, je po osmih letih boja z rakom na trebušni slinavki v starosti 56 let izgubil bitko za življenje. Če je izstopal zaradi svoje inteligence in sposobnosti, je bil vsekakor poseben tudi kot pacient.

V Mariboru prvi izvedli dva nova posega
Na Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so prvi v Sloveniji in jugovzhodni Evropi izvedli poseg balonske sinusoplastike in prvi pri nas odstranili tumor možganskih ovojnic skozi nos.

Neprijetna gastroskopija
Zaradi sodobnega načina življenja, ki ga spremljajo hiter tempo, stres in uživanje predelane hrane, so težave z želodcem postale stalnica, vse več ljudi pa je napotenih na gastroskopijo. Zakaj jo potrebujemo, kako poteka in kako se pripravite nanjo?

Shujševalne diete lahko povzročijo žolčne kamne
Žolčni kamni so precej pogost pojav, saj jih dobi kar od 10 do 20 odstotkov starejših, najpogosteje po 40. letu starosti. Vzroki zanje so najrazličnejši, eden od njih pa so tudi najrazličnejše shujševalne diete brez maščob.

Barbara Čokl, dr. med.
Estetska kirurginja, ki vodi zasebno kliniko BCB, kjer ji strokovna ekipa in najsodobnejša oprema omogočajo kvalitetno opravljanje posegov.