evtanazija

''Evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov''
Slovenija-transplant pojasnjuje, da ne evtanazije ne smemo povezovati z darovanjem organov, saj realno ni možnosti zlorabe. Ob bližajočem se posvetovalnem referendumu, ko se v javnosti pojavljajo številne netočne in nestrokovne izjave, so pojasnili celoten kontekst.

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?
“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"
Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Depresija in samomor
Spoštovani. Verjemite mi, da cenim vaše odgovore. Žal pa včasih napišete stvari, ki bi jih lahko dali pod skupni imenovalec-tovarniška napaka zdravnikov". Samomori pri hudih in najhujših boleznih p...

20-letna Sanja prosi, da ji uresničijo še zadnjo željo
Od leta 2013 se Sanja Pertoci iz Slovenskih goric bori s hudo obliko raka – osteosarkom. Za njo so leta težkega zdravljenja, kemoterapije in številne težke operacije, s katerimi je izgubila več kot polovico pljuč, obe trebušni preponi in pet reber. Zdravniki zdaj menijo, da pri nas ni terapije, ki bi ji lahko pomagala. Zato Sanja prosi za pomoč.

Trenutek, ko sta skupaj končala svoje življenje
Dokumentarni film je razkril zadnje skupne trenutke, ko se je par, ki je bil poročen 66 let, odločil skupaj končati svoje življenje s pomočjo legalne evtanazije. 88-letna Francie in 87-letni Charlie sta umrla na isti dan aprila 2017.

Svetovno znan programer se je poslovil kar preko Twitterja
Eden najbolj vplivnih ljudi v svetu programerstva Pieter Hintjens je včeraj preko svojega Twitter profila razglasil, da se je odločil za evtanazijo. Zapisal je, da bo izvedena okoli 13. ure in da nima poslednjih besed. Po dolgoletnem boju z rakom je tako včeraj umrl.

Razjasnili razliko med evtanazijo in samomorom z zdravniško pomočjo
Evtanazija je usmrtitev, samomor z zdravniško pomočjo pa je namerna pomoč pri samomoru, zato je ta dva pojma treba ločevati. Smrti ne moremo preprečiti, lahko pa preprečimo, da bi umiranje postalo trpljenje, je bilo glavno sporočilo okrogle mize, ki so se je udeležili strokovnjaki medicinske stroke.

Komisija za medicinsko etiko je glede evtanazije jasna!
Ob danajšnji novici, da naj bi zdravnik v UKC Ljubljana pomagal umreti 83-letnem nevrološkem bolniku, je znova postalo aktualno vprašanje evtanazije. A komisija RS za medicinsko etiko je glede tega jasna.

'Hvala za čestitke, a upam, da tebi ne bo treba živeti tako dolgo!'
105 let stara Belgijka je najstarejša ženska, ki je umrla zaradi evtanazije. Avgusta so ji belgijske oblasti odobrile željo, da premine s pomočjo smrtonosne injekcije. Njena hči, 82-letna Greta, pa je povedala: ''Ko so ji ljudje čestitali za njeno starost, jim je odgovorila: 'Hvala, a upam, da tebi ne bo treba živeti tako dolgo.'''

Usmrtila lastno hčer in bila oproščena
Potem ko je bila lansko leto britanka Kay Gilderdale oproščena krivde za usmrtitev njene 31-letne hčerke Lynn, ki je 17 let trpela za hudo obliko mialgičnega encefalomielitisa (ME) oziroma sindroma kronične utrujenosti, se je mati odločila, da za britanski Daily Mati razkrije vse podrobnosti dogodka in si za vedno opere svoje ime.

S pomežikom si je rešil življenje
Richard je po prometni nesreči padel v komo. Ker se ni odzival, sta se njegova starša odločila, da ga bosta dala odklopiti z aparatov, v ključnem trenutku pa je Richard pomežiknil in si rešil življenje.

"Življenje sem mu vzela iz ljubezni!"
Sojenje 57-letni Frances Inglis, ki je sinu s hudimi možganskimi poškodbami vbrizgala heroin in ga umorila, še vedno traja. Umora obtožena mati pravi, da ni mogla več gledati sinovega trpljenja in da ga je hotela le odrešiti.

Sedem najbolj grozljivih tumorjev
Sedem nesrečnežev, ki jim je tumor popolnoma uničil življenje, bi potrebovalo več dragih operacij, da bi znova normalno zaživeli. Nekateri se za operacije niso odločili iz verskih in drugih prepričanj, drugim operacije niti ne pomagajo, med njimi pa so žal tudi tisti, ki si jih ne morejo privoščiti.

Zdravniki so jo pustili umreti
26-letna Kerrie Wooltorton je obupala nad življenjem. V zadnjem letu se je poskusila ubiti kar devetkrat, a so jo zdravniki še pravi čas rešili ...