fizično nasilje

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov
Otroci se do polnoletnosti, pogosto tudi v zgodnji odraslosti, zanašajo na starše oziroma odrasle, saj jim ti zagotavljajo varnost in zaščito. So neizpodbitno odvisni od skrbnikov, na žalost pa le-ti, če živijo v revščini, težko zagotovijo osnovne življenjske potrebščine za svoje otroke.

Situacije, ko je dobro poslušati svoj um, ne srce
So situacije – in verjetno se vam je kakšna že zgodila – ko vam srce govori, da naredite eno stvar, razumni del vas pa ve, da to ni najbolj pametno. V nekaterih situacijah bi vsekakor morali prisluhniti razumu.

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?
Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih
Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Kako je odraščati z alkoholikom?
Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Zakaj in kako se pojavijo težave z jezo?
Veliko ljudi meni, da imajo 'močan' temperament, a če se zelo hitro razjezite, med burnimi debatami pa padajo tudi žaljivke, je morda to znak, da so stvari ušle izpod nadzora.

Vrstniško nasilje ima dolgoročne in škodljive posledice na posameznike
Vrstniško nasilje, psihično, verbalno ali fizično, navsezadnje tudi ustrahovanje, ima dolgotrajne posledice za najstnike, vključno z depresijo, anksioznostjo in nizko stopnjo samozavesti.

Kaj morate mladi vedeti o spletnem nasilju?
Spletno ustrahovanje in nasilje se dogaja na družbenih omrežjih in na vseh platformah za dopisovanje. Gre za vedenje, ki se ponavlja z namenom, da bi osebo ustrahovali in/ali jo osramotili.

Kaj je vagusni živec?
Vagusni živec ima pomembno vlogo v našem telesu, saj gre za enega najkompleksnejših živcev, ki ima izjemno velik vpliv na nas, pa naj si bo to fizično, čustveno ali mentalno. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Evo Štajner.

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč
Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve
"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Nasilje v odnosu niso vedno modrice
Zakaj je tako zelo pomembno, da se o nasilju v odnosih več govori? Zato, ker so nekatere oblike nasilnega vedenja tako zelo prikrite, da se veliko časa morda sploh ne zavedamo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Preveri, kateri so ključni alarmi, da odnos ni zdrav in da ga je bolje zaključiti. In ne pozabi – nikoli ne čakaj, da bolje.

So decembrski prazniki tudi za vas vir bolečine in stisk?
December je kot zadnji mesec v letu povezan s simboličnimi zaključki vseh vrst, ki jih radi obeležujemo z decembrskimi praznovanji, obdarovanji in druženjem z najbližjimi. A mesec ima tudi svojo temno plat, ki se največkrat kaže v različnih čustvenih stiskah. Osamljenost, finančne težave, nerazrešeni vzorci iz izvorne družine, pomanjkanje družabnih stikov in konflikti v partnerstvu so le nekateri od razlogov, zakaj decembra na površje priplavajo tudi težka občutja in trpljenje.

Znate prepoznati opozorilne znake v odnosih?
Ljudje veliko govorimo o opozorilnih znakih v odnosih, toda kaj točno pomenijo? So vsi opozorilni znaki za vse enaki? Ali so vedno razlog za odhod in ali je sploh smiselno govoriti o njih? Jih najdemo le pri določenih ljudeh ali jih oddajamo vsi?

Zakaj še vedno ne poznamo izraza ’daddy issues’?
Izraz ’daddy issues’ je besedna zveza, ki je v vsakodnevnih pogovorih pogosto zlorabljena oziroma tolmačena napačno. Nekateri menijo, da opisuje ženske, ki imajo nerazrešene težave z očeti, drugi so prepričani, da se nanaša na vse, ki imajo rade starejše moške, spet tretji pa so mnenja, da takšne ženske težko oblikujejo zdrave partnerske odnose. Preverite, kaj je res in zakaj se v psihologiji tovrstne težave imenujejo tudi ’očetovski kompleks’.

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice
Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Kako nas otroštvo oblikuje?
Prav tako kot temelji hiše so tudi izkušnje iz otroštva osnova, na kateri gradimo življenje. Če ti temelji niso trdni, kar pomeni, da imamo čustvene razpoke in rane, lahko to vpliva na strukturo našega življenja v odraslosti.

Kako se spoprijeti z 'nasilneži'?
Nasilje, verbalno ali fizično, ni nikoli opravičljivo, naj si bo v osnovni ali srednji šoli, morda celo na fakulteti. A ne zatiskajmo si oči – dogaja se, in to velikokrat pred našimi očmi. Kako ubrati pravi način soočanja z ljudmi, ki se iz nas norčujejo, nas žalijo in morda celo fizično maltretirajo, kdaj poiskati pomoč?

Rešitelj izgubi svojo identiteto v globljih odnosih
Pretirana težnja do ugajanja drugim, za katere bi naredili vse, je lahko samo naš krik na pomoč, a se tega niti ne zavedamo. Kdo bo pomagal nam, če sami sebi ne moremo ali ne znamo, medtem ko rešujemo svet oziroma vse okoli nas.

Kako čustva vplivajo na naše vedenje?
Čustva vplivajo na to, kako dojemamo življenje, kako živimo in, navsezadnje, kako komuniciramo z drugimi. Poznamo različne vrste čustev, ki jih v grobem ne bi smeli deliti na negativna ali pozitivna, temveč na osnovna in bolj kompleksna.

Niste slaba oseba, če se odločite za prekinitev odnosa, ki vam ne ustreza
Z žalostjo se vsi spoprijemamo na svoj način, a lahko se strinjamo, da navadno soočanje z njo ni najbolj enostavno. Ko je govora o izgubi ljubljene osebe, predvsem o partnerskem ali prijateljskem razhodu, se je pomembno zavedati, da je žalovanje pri vsakem človeku drugače, predvsem pa imamo vsi pravico do tega, da žalujemo na svoj način.

Travmatični dogodki v otroštvu lahko privedejo do fizičnih težav in bolezni
Rezultati raziskave o slabih in grdih izkušnjah iz otroštva kažejo, da je večina anketiranih v otroštvu doživela vsaj eno obremenjujočo izkušnjo.

Kateri so 4 jezdeci apokalipse v partnerskem odnosu?
V Bibliji so 4 jezdeci apokalipse simbolični opisi negativnih dogodkov (osvajanje, vojna, lakota, smrt), vsak od njih pa je jezdi na konju svoje barve. V psihoterapevtski stroki, zlasti na področju partnerske terapije pa so 4 jezdeci apokalipse v metaforičnem smislu najbolj izstopajoči in največji napovedovalci razhoda oz. ločitve. To so kritiziranje, obrambno vedenje, prezir in ustvarjanje distance. Če povzamemo, gre za najbolj razdiralno vedenje, ki vodi v konec odnosa, če se partnerja ne odločita ponovno vzpostaviti čustvene bližine.

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

ŽRTVOVANJE
Spoštovani, v razmerju sem z moškim, ki je na kratko povedano psihično nasilen moški, vztrajam pa v razmerju zaradi njegove druge strani, ki je tako dobra, nežna, pozorna, sam ne ve kako bi mi ustrege...

FIZIČNO NASILJE V DOMAČEM OKOLJU
Sem fant star 26 let in me zanima glede družinskega nasilja. Oče me namreč ponižuje in si izmišljuje razne svari, da mu težim nima pa pojasnila s čim. Obrnil sem se že na policijo, ki pa ni naredila n...

RAZVOJNO ANALITIČNA PSIHOTERAPIJA
Spoštovani, stara sem 22 let in v svojem življenju sem že dala veliko skozi. Imam očeta, ki že od majhnega izvaja psihično nasilje. Nikoli ni bil fizično nasilen, je pa z besedami naredil ogromno. Že...

ZDRAVLJENJE BREZ PRIVOLITVE V NUJNEM PRIMERU
Spoštovani! Moj brat je alkoholik in vsakodnevno zganja psihološko nasilje nad najino 90 letno materjo, s katero živita skupaj. Ali obstaja možnost prisilnega hospitaliziranja oz. kakšen je postopek, ...

Nasilno vzgajanje
Pozdravljeni! Imam 5 letnega sina, je zelo živahen in zdrav, pa tudi zelo razvit in brihten za svoja leta. skrbi pa me predvsem to, ker je njegov oče ( moj mož) zelo agresiven in mu po mojem mnenju d...

PARTNERSKO NASILJE
Imam problem zo svojim partnerjem ma fizicno in psihicno ubija imam 8 mesecov starega otroka sa bojim in sa bojim vsih negrem ni ti s hise kaj naredit?