glava

Izčrpanost brez razloga? Morda gre za sindrom kronične utrujenosti
Občasna utrujenost je povsem običajna, še posebej v hitrem življenjskem tempu, ki ga živimo danes.

Kako hormoni vplivajo na spomladansko nihanje razpoloženja (in kaj lahko storite)
Pomlad prinaša več svetlobe, daljše dneve in več topline – vse to naj bi pozitivno vplivalo na počutje. A številni ljudje ravno v tem času doživljajo nihanja razpoloženja, anksioznost, povečano razdražljivost ali celo občutke žalosti.

Zakaj vas spomladi bolj boli glava? 6 razlogov, ki jih ne smete spregledati
Pomlad pogosto povezujemo z novim zagonom, daljšimi dnevi in več energije. A marsikdo v tem času doživlja nepričakovano nasprotje: več glavobolov, več utrujenosti in celo migren. Čeprav se zdi, da je to čas prebujanja narave, je za mnoge to tudi sezona, ko so glavoboli pogostejši, dolgotrajnejši in bolj moteči. Zakaj?

Spomladansko sonce: kako se zavarovati pred sončnimi žarki?
Ko se po dolgi zimi pojavijo prvi sončni žarki, je občutek prijetne topline na koži pogosto nekaj, česar se veselimo vsi. A spomladansko sonce je lahko varljivo in pogosto podcenjeno.

Premagovanje strahu pred testi: Praktični nasveti za boljše rezultate
"Zaupajte vase in v svoje zmožnosti," piše na testni poli, tvoja glava pa je prazna, čeprav si se več tednov prej obsesivno učil? Če si pred ali med testom že občutil razbijajoče srce, potne dlani in, najhuje, popolnoma prazno glavo, potem si že občutil testno anksioznost; občutek tesnobe, nedefiniranega strahu, ki te preplavi v testni ali izpitni situaciji. Gre za normalen odziv tvojih možganov - in da se ga premagati.

Zakaj nas spomladi pogosteje boli glava, tišči v prsih in zmanjka energije?
Spomladansko obdobje mnogi povezujejo z lahkotnostjo, soncem in novim zagonom. A realnost za številne ni tako svetla – številni opažajo pogostejše glavobole, napetost v prsih in splošno pomanjkanje energije. Ti pojavi niso naključni, temveč pogosto posledica fizioloških sprememb, ki jih spomladi sprožijo okolje, hormoni in imunski sistem.

Vas telo opozarja, pa ga ne slišite? 6 subtilnih znakov, da nekaj ni v ravnovesju
Telo pogosto spregovori, še preden nastopi bolezen. A ker znaki niso vedno očitni ali boleči, jih hitro spregledamo ali pripišemo stresu in utrujenosti. Prepoznava subtilnih telesnih signalov je ključna za pravočasno ukrepanje in preprečevanje resnejših težav.

Šola kot prostor zaupanja: Projekt 'Od Alje do Žana' premaguje otroške strahove
Raziskava kaže, da kar 17 % mladih v Sloveniji trpi za tesnobo, ki se pogosto začne že v osnovni šoli. Projekt 'Od Alje do Žana' v sodelovanju s Fundacijo Alma, Slovensko filantropijo in Zvezo Anite Ogulin – ZPM pod vodstvom dr. Anice Mikuš Kos, gradi okolje, kjer strah ni tabu. Z zgodbami učencev in učiteljev projekt dokazuje, da je strah lahko premagan s pogumom in podporo.

Vse več težav s hrbtenico zaradi pametnih telefonov, preverite, kaj povzročajo
Človeška glava tehta okoli 5,5 kilograma, a ko glavo sklonimo naprej, se obremenitev na vratna vretenca poveča. Ko nagnemo glavo naprej za 15 stopinj, povečamo pritisk na vretenca, kot bi za vratom nosili 12 kilogramov težko breme. Ko nagnemo glavo naprej za 45 stopinj pa že, kot bi nosili 22 kilogramov.

Kako si pomagati pri bolečinah v križu?
Preverimo, kaj lahko storite za bolečine v spodnjem delu hrbta.

Tvoji možgani so zviti – kako jih prelisičiti?
Tvoji možgani niso zares na tvoji strani. Ustvarjeni so bili za svet, ki je popolnoma drugačen od današnjega. V prejšnjem prispevku smo poskusili ustvariti sistem, ki ti pomaga, da ohraniš minimalne standarde kvalitetnega življenja, ki ga dejansko želiš. Da pa bi bolje razumeli, zakaj je nujno, da tak sistem uvedeš, je dobro razumeti, kako tvoja glava deluje in zakaj jo je tako težko spraviti v pogon.

Vpliv slabe drže na dolgoživost in kakovost življenja
Naša drža ima velik vpliv na naše zdravje in kakovost življenja. Slaba drža se pogosto pojavi zaradi dolgotrajnega sedenja, pomanjkanja gibanja, nepravilnega dvigovanja težkih predmetov ali celo zaradi stresa. Čeprav mnogi ne prepoznamo, kako pomembna je pravilna drža za naše telo, ima ta dejavnik daljnosežen vpliv na naše fizično in duševno počutje ter lahko vpliva na naše zdravje na dolgi rok.

Kako hladne temperature vplivajo na srčno-žilni sistem?
Hladno vreme prinaša številne izzive za telo, zlasti za srčno-žilni sistem. Medtem ko so zimski meseci lahko čudoviti, z njimi prihajajo tudi povečana tveganja za težave s srcem in ožiljem. Nenadne spremembe temperature in izpostavljenost mrazu lahko vplivajo na delovanje srca in krvnih žil, kar lahko ogrozi predvsem starejše ljudi, bolnike s srčno-žilnimi boleznimi ter posameznike z dejavniki tveganja, kot so visok krvni tlak, kajenje ali debelost.

Znaki, da imate nikotinski glavobol
Če ste kadilec, ste verjetno že opazili, da vas morda glava boli pogosteje kot vaše nekadilske prijatelje. Prav tako velja, da lahko pretiravanje s kajenjem sproži še dodatne simptome ali tako imenovan nikotinski glavobol.

To se zgodi, če uporabljate napačno ščetko
Zdravje ustne votline je ključni del zdravja, čeprav se tega pogosto zavemo šele, ko pride do težav. Skrb za zobe in dlesni ni odvisna zgolj od rednega ščetkanja in obiskov zobozdravnika, temveč tudi od orodij, ki jih uporabljamo. Ena najpomembnejših odločitev pri ustni higieni je izbira ustrezne zobne ščetke. V tem članku bomo raziskali, zakaj je izbira ščetke tako pomembna, kako izbrati pravo, in predstavili različne vrste ščetk, ki so na voljo.

Počepi so idealna vaja za krepitev spodnjega dela telesa
Počepi niso le za športnike in tiste, ki radi in pogosto obiskujejo fitnes. Počepi so super tudi za domačo vadbo, izvajate jih lahko enostavno in hitro. Pazite le, da jih delate pravilno. Poglejmo si, kaj se zgodi, če jih vsak dan delamo redno.

Kaj se skriva za nočnim potenjem?
Med glavnimi 'krivci' so seveda hormoni. Poglejmo si še ostale najpogostejše razloge.

Samozavest se začne s samogovorom
Želiš izboljšati svojo samozavest? Bodi pozoren na to, kaj si govoriš v svoji glavi! Pogovor s samim seboj je močno povezan s tem, kako se počutiš v svoji koži. Tvoja glava je neverjetno močna; vse je v glavi, vključno s tvojo zaznavo sebe. Večina je že slišala za raziskavo, v kateri so tisti, ki so samo vizualizirali metanje na koš, po enem mesecu bili tako dobri kot tisti, ki so dejansko vsak dan vadili v telovadnici. Kar razmišljaš, to si.

Kako izbrati najboljšo zobno ščetko za občutljive dlesni?
Občutljive dlesni so pogosta težava, ki lahko povzroči nelagodje, krvavenje in vnetje. Če se občutljivih dlesni ne zdravi pravilno, lahko vodi do resnejših težav, kot je parodontoza. Pomemben del preventive in zdravljenja občutljivih dlesni je uporaba ustrezne zobne ščetke.

Kako se stres manifestira v telesu?
Stres sproži odziv telesa na boj ali beg, kar povzroči val hormonov, kot sta kortizol in adrenalin. Vpliva na več delov telesa, vključno z glavo, srcem, trebuhom, hrbtom in rameni.

Kako odpraviti nepravilno držo?
Nepravilna drža je zelo škodljiva za zdravje, vendar verjetno niste vedeli, da najbolj lahko škoduje moškim – predvsem njihovem penisu.

Top knjige za lažje doseganje ciljev, ki ste si jih zastavili za to jesen
Poletje je čas, ko si privoščimo oddih od vsakdanje rutine, se prepustimo sončnim žarkom in nabiramo nove moči za prihajajoče izzive. Jesen pa s seboj prinaša svežo energijo, vonj po sveže padlem listju in občutek novega začetka. To je obdobje, ko se vrnemo v rutino in z novim zagonom postavljamo cilje za osebnostno rast ter napredek. S knjigo v roki je ta prehod veliko lažji, zato smo pripravili seznam najpogostejših ciljev in knjig, ki vam bodo pomagale na poti do uspeha in vas navdihnile pri doseganju teh ciljev.

Pomembna informacija, če vas ugrizne klop
Slovenija ima veliko gozdnatih področij, kjer se zadržujejo klopi okuženi s klopnim meningoencefalitisom ali limsko boreliozo. Gre za resni bolezni, ki se prenašata s slino okuženega klopa in za človeka prinašata resne zaplete. A pomembno je vedeti, da imamo za prenos okužbe večje tveganje, če klopa odstranimo pozno. Prav zato je treba klopa čim prej odstraniti.

Zakaj ne bi smeli guglati svojih simptomov?
Priznamo ali ne, vsi smo že vsaj enkrat po spletu iskali svoje simptome in jih povezovali s to ali ono boleznijo. S tem ni nič narobe, dokler ne prihajamo do napačnih zaključkov ali pa smo bolj ali manj nagnjeni k tesnobi, ki lahko naše psihično stanje poslabša. Če spadate med slednje posameznike, verjamemo, da veste, o čem govorimo. Poglejmo si, zakaj ni dobro, da se samodiagnosticiramo, in zakaj bi morali diagnoze prepustiti primernim strokovnjakom.

Obstaja najboljši spalni položaj, če imamo bolečine v hrbtu?
Bolečine v hrbtu so zelo pogosto težava, zaradi katere se ne počutimo optimalno, se navadno zbujamo utrujeni in samo jamramo, kako nas vse boli. In čeprav je običajno krivih več različnih dejavnikov, med njimi lahko igra pomembno vlogo tudi naš spalni položaj. V nadaljevanju lahko preverite, ali bi bilo mogoče dobro, da ga zamenjate.

Znaki, da ne skrbite dobro zase
Radi verjamemo, da z zdravim prehranjevanjem, dovolj gibanja in s skrbjo za kakovosten spanec naredimo vse, kar lahko. A včasih to ni dovolj.

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?
Bolečine v vratu so v sodobnem življenju vedno bolj pogoste. Strokovno jim pravimo cervikalgija. Lahko trajajo od nekaj dni do nekaj let, odvisno od vzroka. Najpogostejši vzroki so fizična obremenitev, slaba drža, duševni stres, osteoartritis, spinalna stenoza, hernija diska in druga zdravstvena stanja.

Dali so mu še 3 dni življenja, danes najraje od vsega pleše
Čudežni 9-letni deček, ki so mu pri dveh letih diagnosticirali levkemijo in mu dejali, da pred seboj nima več veliko časa, zdaj pleše z vso silo in ljubeznijo.

Največji decembrski stresorji
Druga polovica decembra je čustveno in fizično zelo naporna, sploh za posameznike, ki so nagnjeni k perfekcionizmu, ugajanju drugim in tesnobi. Pričakovanja družine in prijateljev, brezglavo nakupovanje, maratonsko kuhanje, nepredvidljive finance ali celo odsotnost vsega naštetega lahko naredijo decembrski čas izjemno stresen, neobvladljiv in osamljen. A tudi v primeru slednjega, lahko vsak izmed nas z nekaj praktičnimi strategijami prevzame kontrolo nad dogajanjem in najde mir v vsem, kar prinese hektičen konec leta.

Razlogi, zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk, so različni
Kdaj in zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk?