goltanje

Kdaj je napihnjenost znak resnejšega stanja?
Vlaknine so pomemben del zdrave prehrane, saj prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi in podpirajo zdravo črevesno mikrobioto. A te iste vlaknine so tudi izjemno pogost vzrok za vetrove in napenjanje. Kako jih torej vključiti v prehrano, ne da bi pri tem tvegali prebavne težave?

Najpogostejši simptomi raka na požiralniku
Rak požiralnika naj bi bil razmeroma redek v primerjavi z drugimi vrstami raka, vendar je dobro, da znamo prepoznati nekatere simptome. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana rak na požiralniku predstavlja manj kot en odstotek novo odkritih bolnikov z rakom.

Tako bi se morali prehranjevati vsi
Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Kako poskrbeti, da velikonočna pojedina ne obremeni prebave?
Prihaja velika noč, praznik šunke, pirhov, potice ter kopice drugih dobrot, pod težo katerih se bodo šibile naše mize. Privoščite si jih brez slabe vesti, saj se tovrstne priložnosti zgodijo le enkrat na leto. Ker pa zna obilna praznična hrana pustiti posledice v obliki napihnjenosti, občutka nelagodja v predelu trebuha, zgage in zaprtja, je dobro vedeti, kako lahko preženete tovrstne tegobe – in to na povsem naraven način!

To je razlog, zakaj ste ves čas napihnjeni
Le redkim med nami se še ni zgodilo, da ne bi imeli občasnih in nenadnih vetrov ter se soočali z neprijetno napihnjenostjo. Pri nekaterih pa so napihnjenost in vetrovi stalni in vztrajni, tako da lahko govorimo že o mučni težavi. Zakaj prihaja do nje in kako si lahko pomagamo?

Preprosto se znebite napihnjenosti
Zdrav prebavni sistem je ključnega pomena za zdrav organizem in za to, da smo polni energije. Britanska nutricistka Robyn Youkilis pojasnjuje, kako se lahko na naraven način znebite napihnjenosti, bolečin zaradi prebave in neugodja v trebuhu.

54 letna upokojenka imam težave s kislino
Pozdravljeni sem 54 letna upokojenka in imam zadnje čase težave z kislino, naenkrat pa sem začela imeti grenak okus v ustih po jedi, sedaj pa že ves čas to se že ponavlja nekaj mesecev, lečeči zdravni...

Zadah
V zadnjem času opažam, da ima moj 4-letni sin izrazit zadah iz ust(tudi po umivanju zob)in nezdravo bledico. Ne kaže nobenih znakov bolezni, tudi njegova aktivnost se ni zmanjšala. S prehranjevanjem j...

Epi napadi pri otroku
Otrok, star tri leta in pol, do sedaj zdrav, dobiva nenadne napade. Ko dobi napad, takoj preneha z vsako aktivnostjo (igro, vožnjo s kolesom…), pride k materi ali očetu z besedami »ne bom več«, rahlo ...

Zadah pri otroku
Zanima me, ali je normalno, da ima hči (7 let) večkrat zadah iz ust, tudi tekom dneva in zvečer (tudi po umivanju zob). Večkrat tudi toži, da jo boli trebušček. Včasih je povezano s kakšno psihično ob...

Prehrana in odvajanje blata pri dojenčku
Pozdravljeni! Moja 6 tednov stara hčerkica skoraj vedno po obroku poliva. Velikokrat še eno uro po hranjenju. Zanima me ali je možno, da je z mojim mlekom kaj narobe (jo samo dojim)? Drugo vprašanje ...

Meteorizem in prehrana
Spoštovani, prosim nasvet v vezi z napenjanjem. katera hrana, kombinacije ali drugo obnašanje je lahko vzrok temu problemu in kako se najbolje rešuje. Seveda se zavedam, da je problem vedno lahko zelo...

Presenetljivi sprožilci srčnega infarkta
Ste vedeli, da lahko hladno vreme, slabo razpoloženje, prekomerno delo, veliki obroki in celo bolezni dlesni povečajo tveganje za srčni infarkt? To je le nekaj presenetljivih sprožilcev srčnega napada, ki so jih strokovnjaki uspeli dokazati.

7 skritih razlogov za napihnjenost
Napihnjenost je neudobna, neprijetna in včasih spravi v zadrego. Pojavi se, ker vaše telo ne more razgraditi vseh plinov v prebavilih, kjer se pričnejo zadrževati. Če vemo, kaj je vzrok za napihnjenost, jo lahko z nekaj triki preprečimo.

Zakaj so preobilni obroki lahko zelo nevarni?
Preobilni obroki in hitro 'goltanje' hrane so vzrok mnogih težav, med njimi tudi pekoče bolečine ali neprijetnega občutka za prsnico. Takrat veste, da vas, kot vsakega desetega človeka, muči zgaga. Če se težava pojavi le občasno, so lahko rešitev že preprosti ukrepi, v nasprotnem primeru pa lahko težave z zgago napredujejo celo v razvoj raka.

Kako odpraviti težave z napihnjenostjo?
Le redki med nami še niso doživeli neprijetnega občutka napihnjenosti in napetosti v trebuhu, kar je običajno posledica plinov v debelem črevesu, ki nastajajo pri prebavljanju hrane. Težava pa se k sreči lahko popravi že s spremembo prehranjevalnih navad.

Kako odpraviti nadležne vetrove?
Se vam pogosto dogaja, da vas ravno takrat, ko ste v službi ali na večerji s prijatelji, dajejo močni vetrovi? Ste napihnjeni, v črevesju vas vse tišči, včasih celo boli? Potem preverite, kako odpraviti napihnjenost in odpravite vetrove.

S 30-sekundnimi triki nad kilograme
Ste vedeli, da lahko vnos kalorij zmanjšate že s samo nekaj triki, za katere boste potrebovali zgolj 30 sekund? Preverite, o čem govorimo, in se tako znebite odvečnih kilogramov in maščobnih oblog!