Vizita.si

grožnje

Zdravje 06. 01. 2025 04.55

13 znakov, da imate odlično zdravje

Svetovna zdravstvena organizacija (v nadaljevanju WHO) dobro zdravje opredeljuje kot stanje popolne telesne, duševne in socialne blaginje – in ne le odsotnost bolezni ali invalidnosti.

Imunski sistem 24. 09. 2024 04.40

10 najboljših živil za krepitev imunosti

Seveda je potrebna celostna 'obravnava' zdravja, ki zajema reden spanec, gibanje, izogibanje stresu in podobno, pomembna pa je seveda tudi in predvsem zdrava prehrana. Katera živila nam lahko pomagajo krepiti naš imunski sistem?

Zdravje 19. 09. 2024 04.08

Načini, kako lahko pomagamo imunskemu sistemu

Lahko preprečimo gripo? Kako okrepiti svoj imunski sistem, da ne bi zboleli? Preventiva je boljša kot kurativa.

Imunski sistem 16. 09. 2024 04.24

Kaj povzroča šibek imunski sistem?

Imunski sistem se včasih pretirano odzove ali ne deluje, kot bi moral, kar poveča tveganje za okužbe. Pa veste, zakaj in kako pride do tega?

Duševno zdravje 10. 08. 2023 05.00

Kakšna je razlika med skrbmi, stresom in tesnobo?

Skrbi, stres in tesnoba so sicer povezani z negativnim doživljanjem, a ne nosijo istega pomena. V majhnih odmerkih so to lahko pozitivne sile, ki nas ženejo naprej in spodbujajo k iskanju konstruktivnih rešitev. A pri današnjem življenjskem slogu smo pretirano podvrženi nenehnemu premlevanju negativnih dogodkov ter situacijam, nad katerimi nimamo vpliv, kar še bolj učvrsti negativna doživljanja in vpliva na kakovost življenja.

Zdrav Lajf 06. 06. 2023 05.00

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?

Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Duševno zdravje 23. 11. 2022 10.22

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč

Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Zdravje 16. 06. 2022 05.00

6 načinov, kako lahko poskrbimo za zdravo poletje

Seveda vsi obožujemo poletje in vse aktivnosti, povezane z njim, a ta letni čas prinaša tudi nekatere nevarnosti, ki predstavljajo veliko tveganje za naše zdravje. Posledično je dobro, da poskrbimo za preventivo.

Seks & razmerja 24. 05. 2022 05.00

Si to res želite ali gre le za pritiske vrstnikov?

Vsak najstnik se v določenem obdobju odraščanja sreča z vprašanji o spolnosti, izgubi nedolžnosti in tem, kako sploh vedeti, kdaj je čas za prvi spolni odnos. Če boste o tem spraševali odrasle, vam bodo verjetno vsi odgovorili: "čim kasneje", "ko bo prišel pravi", "ko odrasteš". A večina od vas se s temi odgovori ne bo zadovoljila, saj je tema preveč vznemirljiva, raziskovanje odnosov in svojega telesa pa je v tem obdobju na prvem mestu. Kako se torej podati v spolnost brez strahu pred kasnejšim obžalovanjem?

Psiha 04. 03. 2022 05.00

Nasilje v odnosu niso vedno modrice

Zakaj je tako zelo pomembno, da se o nasilju v odnosih več govori? Zato, ker so nekatere oblike nasilnega vedenja tako zelo prikrite, da se veliko časa morda sploh ne zavedamo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Preveri, kateri so ključni alarmi, da odnos ni zdrav in da ga je bolje zaključiti. In ne pozabi – nikoli ne čakaj, da bolje.

Duševno zdravje 20. 09. 2021 05.00

Kako travma spremeni možgane?

Spolna zloraba, brutalen fizični napad, prisostvovanje nasilju ali vojni, dolgotrajno zanemarjanje v družini, bližnje srečanje s smrtjo … Telesne brazgotine se zacelijo, a nekatere čustvene rane nevidno zaustavijo življenja mnogih, ki so izkusili travmo. Nesmiselno je govoriti, naj že enkrat "prebolijo", saj posttravmatska stresna motnja spremeni strukturo možganov in vpliva na njihovo delovanje.

Duševno zdravje 03. 06. 2021 06.00

Kaj je relacijska travma?

Pomembni življenjski odnosi močno vplivajo na psihološki in čustveni razvoj vsakega posameznika. Kadar so ti odnosi nefunkcionalni, nezanesljivi ali so celo vir nasilja, lahko pustijo rane, ki se težko zacelijo. To velja zlasti za relacijsko travmo, ki nastane zaradi preteklih zlorab ali zanemarjanja in trajno škoduje samopodobi ter ustvarjanju uspešnih in trajnih povezav z drugimi. Osebam z izkušnjo relacijske travme se uspešni odnosi pogosto zdijo nedosegljivi zaradi nezaupanja, strahu pred intimo in splošne negotovosti.

Duševne motnje 18. 05. 2021 06.00

11 simptomov anksioznih motenj

Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Odnosi in spolnost 30. 12. 2020 05.15

Kako preboleti boleč partnerski razhod?

Verjetno ni osebe, ki ne bi imela za seboj razhoda s partnerjem. Zaključek nekega poglavja v življenju ni nikoli enostaven, saj je vedno povezan tudi s težjimi čutenji. Žalost, strah, jeza, negotovost – pojavi se vrtiljak čustev, ki spodnese tla pod nogami, v srcu pa zaneti dvom, ali smo sposobni preboleti in biti še kdaj srečni.

Duševno zdravje 11. 12. 2020 05.10

Tehnike sproščanja so ključ do notranjega miru

Med vsemi izzivi, s katerimi se svet sooča med trenutno pandemijo covida-19, so psihični pritiski eni od največjih. Sprožilci stresa, tesnobnih občutij in celo večjih psihičnih težav so povsod okoli nas. Izguba službe, finančne težave, skrb za zdravje najbližjih, družbena osamitev in pomanjkanje stikov z najbližjimi – to je le nekaj najpogostejših. Borba s kolektivno negotovostjo je tako postala nekaj običajnega. Tokrat vam predstavljamo nekaj priljubljenih tehnik sproščanja, ki vam lahko pomagajo na poti do notranjega miru in boljšega počutja.

Duševno zdravje 27. 11. 2020 06.00

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?

Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Duševno zdravje 17. 04. 2020 11.04

Kako pozdraviti posledice dolgotrajnega stresa?

So vam že kdaj rekli, da je stres le v vaši glavi in da preprosto nehajte skrbeti in se sprostite? Lepo bi bilo, če bi bile stvari tako preproste, a niso, pravi psihoterapevt Peter A. Lavine, ki je specialist za zdravljenje travmatičnih dogodkov. Preverite, kako pozdraviti posledice hudega stresa v preteklosti.

Tuje 31. 03. 2020 08.06

Sandra Šahat: "Grozili so mi zaradi okužbe s koronavirusom"

Dotaknila se nas je zgodba o dekletu iz Bosne in Hercegovine, ki je pozitivna na okužbo z novim koronavirusom. Sandra Šahat se je pred leti zaposlila v tujini, saj v matični državi ni dobila službe, zato se je kot večina mladih v Bosni in Hercegovini odločila oditi s trebuhom za kruhom.

Osebna rast 10. 03. 2020 08.11

Kako se osvoboditi negativnih čustev iz preteklosti?

Čeprav se morda sliši neverjetno, tudi čustva lahko postanejo navada, ki se je oblikovala s ponavljanjem. Negativna čustva tako lahko postanejo neke vrste motnja, ki vdira v naš vsakdan in na nek način onemogoča bolj osrečujoče, produktivno in zadovoljno življenje. Kako to prepoznamo? Če se nenehno jezimo na svet in ljudi okoli nas. Če jeza postane naš naravi odziv. Ko postanemo zagrenjeni in vdani v usodo, da tako pač mora biti. Ko se zaradi strahu ne upamo poskusiti ničesar novega. Ko ima žalost takšno moč, da nas ohromi in drži na mestu. Ko se venomer vračamo v preteklost in v njej iščemo krivce za lastno počutje. Vse našteto pomeni, da se prepustimo čustvom v tolikšni meri, da niti ne iščemo več rešitev, pač pa se enostavno vedemo tako, kot da je to normalen del nas. A nobene potrebe ni, da je tako …

Duševno zdravje 11. 09. 2019 07.37

Človek, ki razmišlja o samomoru

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Odnosi in spolnost 16. 12. 2019 07.52

Kaj je v ozadju psihološke manipulacije?

Pogosto slišimo izjave, kot so: kako spreten manipulator je! Ali pa: tako nas manipulira, da sploh ne vemo, kdaj in kako. Velikokrat se zgodi, da je manipulator tako pretkan, da sploh ne vemo, da smo v zlorabljajočem odnosu. Vsak si želi uresničiti svoje želje, cilje in hrepenenja, vendar manipulatorji uporabljajo pri tem neprimerne metode. Pa vi, ste se že kdaj počutili zmanipulirane? Kaj sploh je manipulacija, kako jo delimo in kje se sploh začne, preverite v spodnjem zapisu.

Bolezni 04. 11. 2019 19.06

Največje grožnje našemu zdravju v letu 2019

Svetovna zdravstvena organizacija je zavračanje in oklevanje pri cepljenju, ki je dostopno, uvrstila na listo deset največjih groženj zdravju, s katerimi se je svet spopadal  v letu 2019.  

POPovi zdravniki 09. 11. 2013 09.03

ASPERGERJEV SINDROM

Pozdravljeni? Imam aspergerjev sindrom in sem iz lčastnih izkušenj ugotovil,da lljudje s tem sidromom delajo oprostite izrazu pizdariej zavestno namerno,meddtem kot shizofreniki pa ne. In sedaj moja m...

POPovi zdravniki 27. 08. 2013 11.41

Konec zveze

Pozdravljeni! Zadnjih 6 mesecev poskušam zapustiti partnerja, pa tega nekako ne zmorem. Skupaj sva že 7 let, par sva od mojega 16 in njegovega 20 leta. Stvari so se odvijale prehitro in po 2 letih zve...

POPovi zdravniki 23. 07. 2012 21.33

SUICIDALNI ŽIVLJENJSKI REVANŠIZEM

Pozdravljeni.sem mama24letnega sina,ki se je razšel s punco in je sedaj zapedel v depresijo.Grozi s samomorom,bil je že pri vas in predpisali ste mu Cymbalta tablet.pojedo jih je že10vendar učinka ni....

POPovi zdravniki 13. 03. 2012 17.50

Karies na osmici

Pozdravljeni! Danes sem bila pri svojem zobozdravniku in vas prosim, če bi mi lahko podali drugo mnenje na moje stanje, saj močno dvomim v strokovnost svojega zobozdravnika. Na osmici, ki mi je na sr...

POPovi zdravniki 03. 03. 2012 21.33

Grožnje s samomorom

Pozdravljeni Prosim za pomoč. pred petimi leti sem imela fanta ki je storil samomor. to je storil, ker ga starši doma niso razumeli, da je zaljubljen v mene in da hoče veliko časa preživet tudi z ma...

POPovi zdravniki 19. 10. 2011 14.24

Hipnoterapija

Pozdravljeni! Imam 5 letnega sina, ki ima hude napade jeze, včasih bistveno tudi brez razloga. Je zelo agresiven do vseh okoli njega. Pri izbruhih svoje jeze ponavadi uporablja še zelo grde besede ...

POPovi zdravniki 12. 03. 2011 21.54

Mož zahteva seks in preveč pije

Pozdravljeni! Stara sem 38 let in s partnerjem sva skupaj cca. 18 let. Imama tudi dva otroka stara 10 in 3 leta. Najina največja težava je, da mi mož očita že od rojstva prvega otroka, da on želi 2x n...

POPovi zdravniki 16. 10. 2010 17.38

BIPOLARNA MOTNJA RAZPOLOŽENJA, MANIČNI TIP

Lep pozdrav! Imam prijatelja,pred letom sva bila par in njegovo obnašanje oz. vedenje mi deluje precej nenavadno. To opažam zadnjih par let in sumim,da ima manično depresijo,kajti znake, ki jih kaže s...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859