hitro do specialista

Znak, da potrebujete zdravnika
Tako bolezen kot poškodba močno zaznamujeta naše življenje. Pa ne samo zaradi bolečin in strahu, temveč tudi zaradi negotovosti, kako hitro bomo prišli do pregleda pri specialistu. Slednjemu se je na srečo mogoče enostavno izogniti!

Kako se stres manifestira v telesu?
Stres sproži odziv telesa na boj ali beg, kar povzroči val hormonov, kot sta kortizol in adrenalin. Vpliva na več delov telesa, vključno z glavo, srcem, trebuhom, hrbtom in rameni.

Bolečina se nikoli ne pojavi brez razloga
Slovensko javno zdravstvo se sooča z vse večjimi izziivi in glede na aktualno dogajanje ni videti, da bi se stanje lahko kmalu korenito izboljšalo. Medtem pa so čakalne dobe na specialistične preglede in posege vse daljše, pacienti vse bolj zaskrbljeni. A ni treba, da je tako: s pametnimi odločitvami si lahko zagotovite zdravniško pomoč takoj, ko jo potrebujete!

Kako hitro do zdravnika?
Vstop v novo leto zaznamuje kopica voščil, ki običajno poleg sreče in ljubezni vključujejo tudi zdravje, prave vrednosti katerega se v resnici ne zavedamo povsem, dokler nam dobro služi. Ko pa bolezen ali poškodba potrkata na naša vrata, si seveda želimo čim hitreje do zdravnika – kar pa lahko predstavlja kar precejšen izziv. Kako si zagotoviti hiter dostop do osebnega zdravnika ter vrhunskih specialistov in učinkovito izkoristiti vse možnosti, ki so na voljo, za čim hitrejše okrevanje?

Katere avtoimunske bolezni poznamo?
Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

15 minut je lahko življenjskega pomena
Slovensko zdravstvo se že dalj časa spopada s precej zahtevnimi izzivi. Zdravnice in zdravniki so pogosto preobremenjeni in težko dostopni. Zgodi se, da je na obisk pri osebnem zdravniku treba čakati več dni. Čakalne dobe pri zdravnikih specialistih so včasih nedopustno dolge. Je torej sploh mogoče kaj storiti, da bi prišli do zdravniške pomoči, ko jo potrebujemo?

Kako do specialista v največ 10 dneh?
Slovensko zdravstvo se sooča z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi dobami, kar med prebivalci upravičeno vzbuja skrb. Na srečo se je v takih primerih mogoče zanesti na tržno zdravstvo, v katerem je pacient obravnavan v obljubljenem roku in obsegu storitev. Kako si torej v primeru poškodbe ali bolezni zagotoviti hiter dostop do specialista ali rehabilitacije, ne da bi za to morali na široko odpreti denarnico ali se zanašati na lastno iznajdljivost?

To se zgodi, če ne skrbimo zase
Zdravje je ena izmed najpomembnejših vrednot, zato je pomembno, da vsak dan naredimo nekaj zase in poskrbimo za svoje dobro počutje. Nikoli pa ne vemo, kdaj nas lahko doleti kakšna bolezen ali poškodba, zaradi katere bomo potrebovali specialista ter upali, da bomo čim prej prišli na vrsto, in kar je najpomembneje, hitro poskrbeli za svoje zdravje.

Bolezenska stanja, zaradi katerih se pojavijo afte
Afta je razjeda v ustih, okrogle ali ovalne oblike, ki je lahko zelo boleča, spremlja jo lahko tudi oteklina lokalnih bezgavk ter povišana temperatura.

Nikar ne čakajte, da zbolite
Saj poznate tisti klišejski rek, da je zdravje naše največje bogastvo? Žal pa se tega ne zavedamo, dokler nas ali naše najbližje ne začnejo pestiti razne zdravstvene tegobe ali resne bolezni, ki bistveno poslabšajo kakovost našega življenja in nas ovirajo pri vsakodnevnih aktivnostih. Nikar ne čakajte, da vas bo telo samo opozorilo, da z vami nekaj ni v redu. Raje poskrbite za preventivo in s tem za bolj zdravo in varno prihodnost.

Kaj je granulom in kako ga zdravimo?
Granulom med pacienti po navadi pomeni kakršno koli vnetje zobnega živca, ki zahteva koreninsko zdravljenje zoba. Zobozdravniki pa z besedo granulom označujemo že napredovano vnetje zobnega živca, ki sega prek odprtine korenine, torej vnetje obzobnega tkiva.

Vse, kar morate vedeti o poškodbi sprednje križne vezi
Kaj sploh so kolenske križne vezi in kakšen pomen imajo?

'Čik pavza' vam lahko reši življenje
November je mesec ozaveščanja o pljučnem raku. V Sloveniji zaradi pljučnega raka vsak dan umrejo več kot trije ljudje. Možnost ozdravitve in uspešnega zdravljenja je največja, ko je diagnoza postavljena v začetnih stadijih.

Gripa in prehlad – kako se zaščititi?
Pozimi, ko so temperature nižje in na prostem preživimo precej manj časa kakor poleti, odpornost imunskega sistema nekoliko upade, medtem ko zaprti prostori še dodatno spodbudijo prenos virusov, zaradi česar se pojavijo različna sezonska obolenja.

Tukaj boste na specialistični pregled sprejeti v zgolj 5 dneh!
Poškodba gležnja, kolena ali pa roke se nam lahko zgodi nenadoma, pogosto takrat, kadar je sploh ne pričakujemo. A ko se zgodi, je pomembno, da pridemo čim prej do prave diagnoze in zdravljenja. Prav toliko pomembno je, da pri bolezenskih stanjih pridemo hitro do zdravnika. Preverite, zakaj, in kaj lahko naredite sami, da preprečite zaplete, ki bi se lahko zgodili s predolgim čakanjem na zdravljenje.

Veste, kje so najdaljše čakalne dobe?
Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku. Prav zato je pametno razmisliti o dodatnih možnostih, ki nam lahko zagotovijo hitrejši dostop do zdravnika in ustrezno medicinsko obravnavo.

»Krog nagrajevanja«: ko za občutek ugodja potrebujemo vedno več sladkarij
Le kdo ne mara sladkarij? Tortice, sladkane kave, piškoti, sladoled, manjši sladki prigrizki – sladkor najdemo v številnih živilih, zato se mu je skoraj nemogoče izogniti. V manjših oziroma zmernih količinah ni škodljiv, vendar se njegova moč skriva ravno v tem, da je tako zelo zasvajajoč. Čeprav se odvisnost od sladkorja ne šteje za tako zelo resno kot ostale vrste zasvojenosti, pa ima lahko dolgoročno zelo resne vplive na zdravje.

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Bodite pripravljeni na vse
Vsi prej ali slej potrebujemo pomoč osebnega zdravnika, večkrat potrebujemo tudi specialista za zdravstveno težavo, kar nam lahko povzroči nemalo težav, če nismo pripravljeni. Ali ste? Preverite v nadaljevanju.

Razkrivamo resnico o kronični bolečini
Vam nihče ne verjame, da vas boli, ker preprosto niso odkrili pravega vzroka bolečine? Ste prepričani, da ste v neizhodni situaciji in da je bolečina preprosto nekaj, s čimer se boste morali naučiti živeti? Tu je nekaj najpogostejših napačnih prepričanj in resnic o bolečini.

Sprva so mislili, da gre za stres, nato pa ugotovili, da ima multiplo sklerozo
Zgodba se je odvila v Teksasu, in sicer so 30-letni mamici dveh otrok, Ashley Ringstaff, iz Austina pri 22 letih ugotovili bolezensko stanje, multiplo sklerozo. Sprva so zdravniki zanikali znake multiple skleroze in trdili, da je Ashley zgolj podvržena prekomernemu stresu.

Andrej Šifrer: Včasih se mora kaj zgoditi, da se predramiš
"Za moškega mojih let je zadnja stvar, ki jo hoče, to, da gre k zdravniku," pravi glasbenik Andrej Šifrer, podpornik akcije ozaveščanja o nevarnostih povišanega krvnega tlaka, ki poteka ta mesec. Da se vključi, se je odločil tudi zaradi osebne izkušnje. "Pred kakšnim letom oziroma letom in pol sem imel izkušnjo, ki je botrovala temu, da sedaj imam aparat za merjenje krvnega tlaka, ki ga tudi redno uporabljam. Se pravi moralo je priti do nečesa, da me je streznilo."

Hujšanje
Pozdravljeni! Stara sem 18, torej sem srednješolka. Pred 2 letoma sem zbolela za SLE (Lupus), hitro so me začeli zdraviti z Medrolom, ki pa je imel zelo nezaželjene stranske učinke, povečanje apetita ...

Zvišan pritisk
Stara sem 65 let,sem razmeroma zdrava, razen nekaj starostnih sprememb - malo povišan holesterol, obraba sklepov in hrbtenice. Skrbi me pa krvni tlak, ki se mi venomer spreminja in sicer: neko obdobj...

Alzmeimerjeva bolezen
Pozdravljeni! Nisem sigurna, če sem se obrnila na pravega zdravnika, vendar je zadeva kar nujna in upam, da mi boste lahko pomagali tudi vi. Očetu (63 let) so pred kratkim diagnosticirali alzhaimer...

Stara29 let, 3 leta enake težave - razbijanje srca
Pozdravljeni ! Stara sem 29 let, težka 53kg in visoka 168cm. Že dobre tri leta me spremljajo istovrstne težave, kjer pač enostavno vzroka ne najdem, z številnimi preiskavami, ki sem jih opravila...

Tahikardija
Pozdravljeni ! Stara sem 29 let, težka 53kg in visoka 168cm. Že dobre tri leta me spremljajo istovrstne težave, kjer pač enostavno vzroka ne najdem, z številnimi preiskavami, ki sem jih opravila...

Kaj storiti ob prezgodnjem izlivu?
Star sem 25 let in imam prehiter izliv semena spolni odnos traja cca. 10s. Po izlivu nemorem več izpostaviti erekcije. Je to lahko izključno psihičnega izvora ali je kaj z mano narobe. Dosti sem že o ...

RAZPOLOŽENJSKA NIHANJA
Veste imam ženo katera je bolana na živcih in občasno tudi začne fantazirati no stara pa je 44 let in tudi zelo hitro se ji spreminja razpoloženje in tudi ker je v mladosti imela grozljivo živlenje st...